Дебют прем’єра. Як вперше засідав уряд Гройсмана
Репортаж з першого засідання Кабміну нового прем'єра Володимира Гройсмана
"А як у вас було раніше?" - запитує представник охорони прем’єра в одного з співробітників секретаріату Кабміну за півгодини до анонсованого брифінгу нового очільника уряду Володимира Гройсмана. Саме це запитання було одним із найпоширеніших у середу в стінах будівлі уряду.
Нова команда поки що тільки приглядається до обстановки в коридорах Грушевського, і, схоже, на різкі кроки не налаштована. Поки що. Не почули журналісти і різких заяв від очільника уряду, який ще під час призначення в парламенті пообіцяв показати, "як управляти державою".
Власне, в самих стінах уряду особливо атмосфера не змінилась. Відчувається тільки типова для перехідних періодів напруженість у пересічних співробітників секретаріату. Показова прискіпливість до виконання правил поводження в стінах Кабміну лише підкреслювала загальну атмосферу.
Тим не менше, перше засідання уряду прогнозовано викликало значну зацікавленість серед журналістів. Такої кількості представників ЗМІ, як цього разу, тут не було давно. Причини, через які журналісти втратили інтерес до безпосереднього відвідування будівлі уряду в каденцію Арсенія Яценюка, перш за все, полягали в організаційних моментах.
Виступи прем’єра транслювались наживо, а міністри з часом все менше з’являлись в місцях, доступних для журналістів. Тому й не ходили. Гройсман вже після засідання завірив, що готовий до змін у цьому напрямку. Обіцяв прем’єр не тільки це, але про все по порядку.
Ранкова метушня
Перед засіданням уряду на шостому поверсі, де розташовується прес-центр, через велику кількість журналістів у невеличкому холі утворився затор. Одні очікували своєї черги пройти до зали, інші – чекали на новопризначених членів уряду.
- Кістіона бачили? - цікавились щойно прибулі журналісти у своїх колег.
- Це той, що віце-прем’єр з усіх питань? Ні, ще не було, - посміхаючись відповів хтось з присутніх.
Саме Володимир Кістіон, який є одним з найближчих соратників Гройсмана і працював з ним ще з часів мерства у Вінниці, став минулого тижня одним з найобговорюваніших потенційних членів уряду минулого тижня.
Кількість напрямків, курувати які збирались довірити віце-прем’єру, вражала. Але навіть після призначення так і не зрозуміло було, чим саме має займатись заступник прем’єра. Однак вранці журналісти так і не дізнались відповідь на це запитання.
Тривалий час двері на сьомий поверх, де знаходиться зала засідань уряду, для журналістів і операторів були зачиненими. Відчинились вони лише за декілька хвилин до початку, і поки оператори тільки розташовувались, в залі з’явився прем’єр.
- Вчасно, - здивувався оператор одного з телеканалів.
Така пунктуальність справді стала чимось новим для урядових журналістів, які за декілька років звикли, що до часу зазначеного початку засідання потрібно додавати як мінімум хвилин п'ятнадцять. Зрештою Гройсману навіть довелось трохи почекати, поки вляжуться організаційні пристрасті.
Серед примітного журналістів зацікавила відсутність на першому засіданні міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, однак вже після засідання Гройсман пояснив, що того просто не було в Києві.
Перша промова
Перше засідання Кабміну Гройсмана Фото: kmu.gov.ua
Вступне слово Гройсмана на відкритому засіданні уряду не вирізнялось особливим різноманіттям.
- Беззаперечно, що країна очікує від нового уряду швидких, якісних антикризових рішень, - розпочав Гройсман, зазначивши, що Кабмін сформований менше тижня, і тому міністри поки вивчають реальний стан справ у тих напрямках, які вони очолюють.
Серед основних пріоритетів, яким приділив увагу очільник уряду, стали підвищення якості державного управління, забезпечення макрофінансової стабільності і відновлення економічного зростання.
- Я думаю, що ні для кого не секрет, що одним з пріоритетів має стати подолання корупції, - не забув згадати Гройсман.
Власне, вся промова не особливо вирізнялась конкретикою, однак на декількох питаннях прем’єр все ж зупинився й окремо. Протягом тижня вони вже звучали з вуст Гройсмана, тому згадка цін на ліки та справ на митниці лише підкреслили, що прем’єр очікує тут швидких результатів. В цілому ж, міністрам часу на розкачку прем’єр не дав.
- Дуже важливо, щоб ми спільно за 30-денний термін напрацювали операційний план дій по реформах, - підкреслив Гройсман.
Міністр освіти Лілія Гриневич Фото: Богдан Бортаков
Лінгвістичні новинки
Після вступного слова настала черга членів уряду вносити свої пропозиції до порядку денного за процедурою "в невідкладному порядку". Таких питань виявилось настільки багато, що бюрократична підводка "згідно з параграфом таким-то" дуже швидко змусила занудьгувати присутніх.
- Не Яценюк, ораторства малувато, - розчаровано прокоментував раптом хтось з присутніх журналістів.
- Нічого, говорити навчиться, аби робив щось, - парирував один із співробітників секретаріату уряду.
Бюрократична частина затягнулась, однак в цілому досить нудний перебіг подій був порушений при розгляді кандидатури на призначення гендиректора "Укрзалізниці".
Читайте також: Рок-службовець. Хто той поляк, який керуватиме "Укрзалізницею"
Поява на трибуні раніше відібраного на цю посаду кандидата, відомого в Польщі рокера та топ-менеджера Войцеха Бальчуна значно оживила атмосферу.
Новий голова "Укрзалізниці" Войцех Бальчун
Перед членами уряду Бальчун виступав польською мовою, але пообіцяв вчити українську (його родина по материнській лінії походить з околиць Львова).
Виступ польською настільки зачепив присутніх, що в серії запитання-відповіді, яка відбувалась в українсько-англійсько-польському варіанті, кожен з урядовців вважав за потрібне поділитись приємними враженнями про Польщу, і ледь чи не кожен другий завершував свій виступ польським "Дзянкує бардзо".
Така привітність і лінгвістичний компот з трьох мов, здається, трохи збентежила й самого кандидата, оскільки було не зовсім зрозуміло, хто ж кого співбесідує.
Післямова
Перше засідання тривало близько двох з половиною годин, однак журналісти продовжували очікувати на членів уряду й по його завершенню. Тим більше, що анонсувався брифінг прем’єра.
За десять хвилин до його початку в кулуарах (якщо можна застосувати цей термін до холу розміром 5 на 5 метрів) почали з’являтись новопризначені члени уряду. Саме тут журналісти нарешті змогли вияснити, чим же буде займатись вже згаданий Кістіон.
Володимир Кістіон. Фото: Євгеній Будерацький
Вінницький представник в уряді повідомив, що буде курувати питання інфраструктури, паливно-енергетичного комплексу та екологію.
- Ну нарешті визначились, а то вже якось невдобно за людину, - ділились враженнями журналісти.
Не уникнув запитання про Кістіона і прем’єр, долею якого поцікавились на брифінгу.
- Я нікого ніколи не запрошував на посади, тому що мені хтось подобається чи ні. В мене ж є історія, я завжди себе оточував сильними, – підкреслив Гройсман.
Окрім того, прем’єру довелось пояснити, чи збільшена кількість членів уряду не призведе до збільшення видатків на їх утримання.
- Весь перерозподіл відбувається в межах існуючої чисельності і в межах існуючого бюджету. Жодних цифр не збільшено, - зазначив Гройсман.
Володимир Гройсман. Фото: kmu.gov.ua
На інші запитання прем’єр відповідав по-бюрократичному розмито, однак сам факт живого спілкування з очільником уряду після засідання приємно вразив присутніх журналістів. Стане це традицією чи було одиничним виключенням, стане зрозуміло згодом. Головне, щоб було про що конкретно говорити.
- Актуальне
- Важливе