Нуланд, санкції та зрада. Чому США хочуть вибори на Донбасі
Візит заступниці держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторії Нуланд до Києва вилився у велику зраду, якої не було
Ключовою новиною у вівторок стали витоки інформації про вимоги Вікторії Нуланд провести вибори на окупованій частині Донбасу вже у липні – без жодних гарантій виконання Росією своєї частини мінських домовленостей.
Мовляв, спочатку вибори – потім виведення російських військ та повернення Україною контролю над лінією кордону. Заступниця держсекретаря говорила про це під час закритої зустрічі з представниками парламентських фракцій, що підтвердили Еспресо власні джерела.
Власне, те ж саме під вечір вівторка розповіла "Самопоміч" на своєму партійному сайті. Зі слів народного депутата Вікторії Войцицької, яка представляла "Самопоміч" на зустрічі з Нуланд, випливало, що від Верховної Ради вимагається внесення змін до Конституції, надання "особливого статусу" окупованим територіям Донеччини та Луганщини, ухвалення законів про вибори та амністію бойовикам.
"Мінські угоди необхідно імплементувати до кінця 2016 року, альтернативи їм немає… Нам кажуть, що якщо ми проведемо вибори, то це створить прецедент, коли російські війська вперше в історії добровільно залишать територію, яку вони окупували. При чому жодних гарантій, що російські війська вийдуть немає і бути не може", - цитує Войцицьку сайт "Самопомочі".
Ну а вінцем "зради" виглядала частина, де йшлося про те, що санкції проти Росії можуть скасувати.
"У кращому випадку – якщо Україна продемонструє добру волю з імплементації Мінську і прийме закон про вибори на окупованих територіях в травні – тоді в червні санкції продовжать на 9 місяців, до січня 2017", - йдеться все у тому ж повідомленні.
У середу Вікторія Нуланд дала прес-конференцію, під час якої спростувала твердження, що вона вимагала проведення виборів на окупованих територіях у липні.
"Повідомлення про нашу зустріч з представниками Верховної Ради вчора були зовсім неточними, ми не називали конкретні дати з приводу того, коли мають пройти вибори", - зазначила заступниця держсекретаря.
За її словами, українська сторона працює над підготовкою таких виборів, але обов'язковою умовою для їх проведення залишається відновлення на Донбасі безпечних умов, "чого зараз там немає".
Так само спростував твердження про називання конкретних строків проведення виборів прем'єр-міністр Володимир Гройсман. "Ми проговорили питання проведення реформ у країні, макрофінансову підтримку США. Конкретних речей, конкретних строків на моїй зустрічі з Нуланд не було", - сказав очільник українського уряду.
Зараз гостро стоїть питання, чи будуть на саміті ЄС, що відбудеться наприкінці червня або на початку липня, подовжені санкції проти Росії. Не менш важливо, чи буде це зроблено синхронно: США подовжать дію своїх санкцій, а Євросоюз – своїх.
Нуланд прилетіла до Києва з Ганновера, де відбулася зустріч так званої Великої п'ятірки: президента Обами та лідерів чотирьох європейських країн – Франції, Німеччини, Великої Британії та Італії.
З-поміж них усіх, будьмо відвертими, жорстку позицію щодо санкцій мають лише британці.
Всі інші країни воліли б їх скасувати та повернутись до звичної співпраці з Росією. Ці настрої зараз, коли Євросоюз стикнувся з великою кількістю кризових явищ всередині об'єднання, особливо небезпечні.
Меркель у Ганновері також говорила про необхідність виконання мінських угод та необхідність працювати над законом про вибори. Власне, західні партнери хочуть від України демонстрації волі до виконання мінських угод. Адже, одна справа, якщо мова йде про виконання домовленостей Києвом і невиконання Москвою. Інша – якщо їх не виконують обидві сторони.
Закон – це, мабуть, ключове слово для любителів всюди бачити зраду. Йдеться саме про документ, який дозволить проведення виборів, а не самі вибори.
Між першим та другим лежить прірва, яка починається від необхідності забезпечити безпеку виборцям. Поки що озвучена одна-єдина ідея, як це зробити – надіслати на Донбас поліцейську місію ОБСЄ. Та з нею, як випливає зі слів Нуланд, питання ще взагалі не вирішене.
"Що стосується міжнародних поліцейських сил, це обговорюється. Обговорюється те, як забезпечити відповідні умови для виборців Донбасу, щоб вони могли провести голосування вільно. Існує СММ ОБСЄ, їй не завжди вдавалося виконувати свою роль. Тому питання додаткових заходів залишається відкритим", - сказала на прес-конференції заступниця держсекретаря.
Власне, ухвалюючи закон, Верховна Рада передає м'яч Росії. Якщо з її боку не буде жодного руху в бік виконання "Мінську" (судячи з обстановки на фронті, саме так і буде), то ЄС матиме мотив подовжити санкції – так само, як і влітку минулого року.
- Актуальне
- Важливе