"Першопроходець" Луценко. Що потрібно знати про нового генпрокурора
Найяскравіші факти з біографії нового Генпрокурора Юрія Луценка
Верховна Рада 264 голосами призначила Юрія Луценка генеральним прокурором. Це стало можливо завдяки змінам в законі про прокуратуру. Уже екс-лідер фракції БПП Юрій Луценко став першим генпрокурором без юридичної освіти. Саме вимогу про освіту прибирали нові зміни.
Еспресо.TV вирішило нагадати, що потрібно знати про нового генпрокурора
Соціаліст Луценко
Уродженець Рівного, за освітою інженер-технолог Луценко потрапив у політику на початку 1990-х. Він працював заступником голови Рівненської облради, головою комітету економіки Рівненської облдержадміністрації.
У 1997-1999 рр. Луценко працював спочатку заступником Міністра у справах науки і технологій, а пізніше - помічником прем'єр-міністра України Валерія Пустовойтенка.
Луценко свого часу був близьким до лідера Соцпартії Олександра Мороза: три роки перебував на посаді його помічника-консультанта, а з 1996 по 1998 рік - секретаря політради СПУ. Був народним депутатом України від Соцпартії в парламенті IV скликання.
У грудні 2000 року Луценко став одним з керівників акції "Україна без Кучми", а в 2004 - одним із лідерів Помаранчевої революції.
Луценко в Раді приніс президенту Кучмі в'язані "лапти" зі словами "На доріжку в Європу". 2002 рік
Луценко під час "Помаранчевої революції"
Варто зазначити, що членом Соцпартії Луценко був з 1991 до 2006 року поки не посварився з Морозом через те, що той увійшов до коаліції з "Партією регіонів" і комуністами.
Перший цивільний
До перемоги Віктора Ющенка на виборах Луценко був в опозиції до Леоніда Кучми. Після Помаранчевої революції очолив МВС, ставши першим цивільним керівником цього відомства.
Варто зазначити, що цю посаду він обіймав в уряді Юрія Єханурова, Віктора Януковича і двічі в уряді Юлії Тимошенко.
І знову опозиціонер
Після того, як Луценко був звільнений, пропрацювавши міністром внутрішніх справ трохи менше двох років, він створив опозиційний громадський рух "Народна самооборона". Незабаром після цього ГПУ провела обшук у квартирі екс-міністра і взяла з нього підписку про невиїзд за підозрою в протизаконній необґрунтованій роздачі нагородних пістолетів. За інформацією ЗМІ, такі дії влади тільки сприяли зростанню його рейтингу.
Цікавий факт, але Луценко за весь час перебування на посаді глави МВС нагородив іменною зброєю 156 людей, серед яких першим у списку був він сам.
Після обшуків Луценко заявив про необхідність дострокових виборів і почав виборчу кампанію "Народної самооборони". Ющенко трохи згодом таки розпустив Раду V скликання, а Луценко очолив виборчий блок "Наша Україна - Народна Самооборона".
Укінці 2007 року, після створення коаліції НУНС і БЮТ Луценко знову став міністром внутрішніх справ у другому уряді Тимошенко.
Інцидент в аеропорту
Під час своєї роботи в другому Кабміні Тимошенко в 2009 році у світових ЗМІ з'явилася інформація про затримання нетверезого Юрія Луценка в аеропорту Франкфурта-на-Майні разом з сином.
Сам Луценко назвав той випадок "побутовим конфліктом". Через кілька днів тодішній міністр внутрішніх справ подав заяву про звільнення, але Тимошенко його відставку не прийняла.
Кар'єрний спуск
Напередодні другого туру президентських виборів у 2010 році, де брали участь тодішній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко і лідер “Партії регіонів” Янукович, з ініціативи фракції "регіоналів" Верховна Рада відправила Луценка у відставку. Ситуацію намагалися виправити, але безуспішно.
Кабмін Тимошенко тоді призначив Луценка першим заступником міністра внутрішніх справ із покладанням на нього виконання обов'язків глави МВС. Однак Окружний адміністративний суд Києва зупинив рішення уряду, а Кабмін замінив його на Михайла Клюєва.
Арешт і колонія
Коли в грудні 2010 Луценко вигулював собаку, його затримали співробітники "Альфи". Незабаром стало відомо, що ГПУ порушила кримінальну справу проти нього і його водія за статтею "заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем за попередньою змовою групою осіб".
Скандал з арештом був пов'язаний також з проведенням масштабного святкування дня міліції в Палаці Україна, який ініціював Луценко. Прокуратура звинуватила екс-міністра МВС в тому, що він виділив квартиру своєму водієві та зарахував його цивільний стаж як міліцейський.
Після понад року перебування в СІЗО, екс-міністра засудили до 4 років позбавлення волі, конфіскували все майно і позбавили права протягом трьох років обіймати державні посади. Свій термін Луценко відбував у Менській колонії, де за інформацією ЗМІ, читав книги.
І знову в політику
У квітня 2013 року президент Янукович помилував Луценка і звільнив його від подальшого відбування покарання.
Після Євромайдану, в березні 2014 року Печерський суд визнав нинішнього генпрокурора політв'язнем і скасував усі судові рішення щодо нього.
Луценко після побиття Беркутом під час подій Євромайдану на початку 2014 року
На початку літа 2014 року Луценко став позаштатним радником президента Порошенко, а в кінці літа - очолив партію "Блок Петра Порошенка".
Дружина Юрія Луценка, Ірина, також є народним депутатом VII та VIII скликань.
- Актуальне
- Важливе