Обмін Савченко. Важкий шлях до волі

Дмитро Гомон
25 травня, 2016 середа
15:58

25 травня сталося те, чого Україна чекала два роки, – Надю Савченко повернули в Україну

У середу близько 15:30 Надія Савченко з'явилася в аеропорту "Бориспіль". Її перші слова натовпу журналістів, які її оточили на виході з терміналу, були різкі. Це не дивно, зважаючи, скільки днів вона провела в камері. Сама Надія сказала, що просить вибачити їй агресію, бо відвикла від людей.

А далі попросила вибачення в матерів бійців, які не повернулись додому живими. Після більше ніж 700 днів у неволі Надія нарешті вільна.

Ранкові пристрасті

Повідомлення про те, що літак з Надією Савченко на борту вилетів з Ростова-на-Дону до України, з'явилося близько 12:30.

На 14:00 було призначено прес-конференцію Петра Порошенка, що стало непрямим підтвердженням того, що українку звільнили.

Згодом пристрасті завирували ще більше. З'явились повідомлення, що ніякий літак нікуди не вилітав, журналісти почали обривати телефони, шукаючи, де має приземлитись літак, прес-конференцію перенесли на 15:15...

Синхронно з України відправився літак, на борту якого перебували полонені ГРУшники Александров та Єрофеєв. Близько 14:00 він приземлився у Внуково та підрулив до урядового терміналу.

Процес звільнення Савченко блискавично пожвавився на початку цього тижня. У понеділок, 23 травня, вступив у силу вирок ГРУшникам.

Адвокат одного з них Оксана Соколовська повідомила, що подає прохання про помилування. У той же день Порошенко заявив, що готовий помилувати обох російських "туристів", аби лише повернути Савченко додому.

Вранці 25 травня стало відомо, що клопотання про помилування ГРУшників точно подане, і для цього зовсім не обов'язково, щоб росіяни визнали свою провину.

Прикметно, що поки Савченко зустрічали десятки телекамер, а прямі трансляції дивились тисячі українців, повернення ГРУшників знімали аж три телеканали. Їм не дозволили ставити питання, лише показати картинку.

Лист Надії

Ще у вівторок під вечір надходила невтішна інформація щодо можливості обміну Савченко на ГРУшників Александрова та Єрофеєв. Зокрема, адвокати льотчиці Марк Фейгін та Микола Полозов повідомили, що Савченко заборонила їм подавати прохання про помилування.

"Я спробую її переконати і отримати згоду. Заради її свободи", - написав адвокат Марк Фейгін у своєму Twitter. І додав згодом, що адвокат може сам подавати прохання про помилування.

У листі Савченко попереджала, що у випадку порушення її волі вона розцінить це як зраду адвокатів та відмовиться від їхніх послуг.

Варіації обміну

Раніше найбільш активно обговорювався варіант обміну для подальшого відбування покарання на батьківщині. Тобто Савченко мали б відправити "відбувати" покарання в Україну, а Александрова та Єрофеєва – до Росії. Зокрема, в російський Мін'юст надійшли відповідні документи щодо Савченко.

Це непоганий варіант, але він має підводні камені. Формально Україна мала б запроторити Савченко до в'язниці. Звісно, що такого б не відбулося – її звільнили б, наприклад, з огляду на її імунітет як делегата ПАРЄ чи народного депутата. Але все одно такий варіант обміну означав би, що Київ визнає провину льотчиці.

Як бачимо, врешті решт було обрано інший варіант – cинхронне помилування.

Вже у середу, 25 травня, стало відомо, що Порошенко помилував ГРУшників. Неофіційно про це повідомило, зокрема, агентство Reuters з посиланням на джерело, наближене до процедури обміну. Після цього президентський літак вилетів до Ростова з Александровим та Єрофеєвим на борту.

Сама Савченко виступала проти її обміну на ГРУшників. Вона говорила під час судового процесу, що "двох винних ГРУшників за одного невинного – це занадто багато". За її словами, на Олександрова та Єфремова треба було міняти Сенцова з Кольченко.

У Росії ж деякі політики продовжують стверджувати, що Савченко не обміняли, а відправили "відбувати покарання". Зокрема, так вважає спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко.

Як засудили Савченко

У полоні бойовиків "ЛНР" Надія Савченко опинилася 17 червня 2014 року. Таким чином, загалом вона провела в полоні майже два роки.

Читайте також: Вирок Савченко: Чого чекати далі

Невдовзі після полону Надію незаконно вивезли в Росію. Потім у ході судилища її засудили ще й до штрафу в 30 тисяч рублів – за незаконний перетин російського кордону. Дуже яскрава ілюстрація цинізму російської системи.

Савченко звинувачували у вбивстві російських журналістів. Мовляв, саме вона навела на них вогонь української артилерії. Адвокати довели, що цього не могло бути, бо в полон Надія потрапила ще до обстрілу блок-посту, де загинули росіяни. Але російський суд в Донецьку проігнорував усі докази та 22 березня 2016 року засудив Савченко на 22 роки ув'язнення.

Сухе голодування

Від самого початку процесу Надія Савченко заявляла про свою невинуватість та попереджала, що не буде сидіти в російській в'язниці.

Для того, щоб поламати спротив російської системи так званого правосуддя вона застосувала голодування – один з небагатьох доступних їй методів тиску на Путіна. Живою чи мертвою, але вона повернеться в Україну, заявляла Надія.

Після оголошення вердикту Савченко попередила, що чекатиме два робочі тижні – термін набуття вироком чинності. Коли час вибіг, вона оголосила сухе голодування. Це означало, що вона не вживатиме їжу та воду. В середньому людський організм здатний прожити за таких умов не більше двох тижнів.

У СІЗО Савченко ставили крапельниці, щоб подовжити їй життя. Голодування вона тримала до 19 квітня. Зняти його вона погодилась лише після дзвінка президента Порошенка. Йому вдалося по телефону переконати українку, що запущено процес її повернення в Україну.

Алгоритми звільнення

Місяць тому, 24 квітня, Порошенко запевнив, що домовився з Путіним про алгоритми та терміни звільнення Савченко. Після цього почалось заповнення документів на екстрадицію.

Кілька разів здавалося, що процес звільнення ось-ось розвалиться. То сама Надія Савченко обурювалась формулюваннями в документах на екстрадицію та відмовлялась їх заповнювати. Щоправда, згодом з'ясувалось, що вона таки це зробила, але за допомогою адвоката Полозова.

То раптом росіяни вирішили затримати її сестру Віру Савченко, звинувативши її в образі судді.

Читайте також: Як українські дипломати відбили у росіян Віру Савченко

Крім того, був ризик, що процес загальмується через убивство 25 березня адвоката ГРУшника Олександрова – Юрія Грабовського. За що його вбили досі незрозуміло. Було, зокрема, оприлюднено відео, на якому адвоката змусили відмовитись від захисту росіянина.

Подарунок на день народження?

Звісно, це може бути звичайним співпадінням, але повернення Савченко в Україну відбулося в день, коли відзначається рівно два роки з дня обрання Петра Порошенка президентом.

Це нагадує історію звільнення лідера чилійських комуністів Луїса Корвалана в 1976 році. Обмін "товариша Лучо" на дисидента Буковського відбувся в Цюріху за день до 70-річчя Леоніда Брежнєва.

Інші заручники

Дуже важливо, аби на Савченко процес повернення з Росії українських заручників не зупинився. Необхідно звільнити вже засуджених і відправлених на зону Сенцова й Кольченка.

Читайте також: Адвокат Карпюка: Миколі погрожували, що будуть при ньому катувати сина

26 травня суд Грозного має винести вирок Станіславу Клиху й Миколі Карпюку. Була слабка надія, що присяжні визнають їх невинними, але вона вже розтанула. Прокуратура вимагає засудити Клиха на 22 роки, а Карпюка – на 22,5 роки. Так що Порошенку ще є над чим працювати.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
09:27
Ексклюзив
окупанти
Під Маріуполем на скупчення окупантів упали уламки російської ракети від ППО, загарбники вивезли звідти зброю, - Андрущенко
09:25
Кулеба
Російськими обстрілами пошкоджена половина енергосистеми України, - Кулеба
09:17
ЗАЕС
Дрони-камікадзе РФ літають над ядерними реакторами ЗАЕС, а на станції росіяни зробили пусковий майданчик, - ГУР
08:57
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Луганщини росіяни планують завезти 10 мобільних кінотеатрів для погоджених ФСБ масових заходів, - ОВА
08:41
Звіринецька
У Києві на станції метро "Звіринецька" демонтували радянську назву "Дружби народів"
08:31
Поліція США - ілюстрація
У США поліція застрелила учня, який прийшов у школу зі зброєю
08:10
Оновлено
китай
У Китаї обвалилася частина автомагістралі: загинули 36 людей, десятки постраждалих
08:09
OPINION
Сергій Гузь
У МЗС не знали про Директиву Ради Європи про біженців?
08:04
Сербія
Прем'єр Сербії Вучевич заявив, що країна не підтримає санкції проти РФ за війну з Україною
07:31
Анонс
"Астон Вілла", Ліга конференцій
Ліга конференцій: де та коли дивитись матчі півфіналу
07:23
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 4 засоби ППО, 20 танків і понад 1000 військових, - Генштаб
07:01
Байєр, Ліга Європи, єврокубки
Ліга Європи: де та коли дивитись матчі півфіналу
06:58
Дональд Трамп
Трамп зізнався, що хотів приєднатися до натовпу в день штурму Капітолія
06:53
Азербайджан
У конференції з відновлення України візьме участь Азербайджан, країну також запросили на саміт миру
06:51
Прапор Словаччини
Словаччина надала захист ексгенпродюсеру каналу Медведчука Марчевському, якому Чехія закидає втручання у вибори, - ЗМІ
06:28
президент Колумбії Густаво Петро
Президент Колумбії заявив про розрив дипломатичних відносин з Ізраїлем. У Тель-Авіві відреагували
05:59
МВФ
МВФ прогнозує скорочення частки економіки РФ у світовому ВВП до історичного мінімуму
05:38
Вірменія НАТО
Вірменія та НАТО погодили співпрацю на 2024 рік
05:16
Tesla
Tesla на тлі оптимізації витрат відмовилася від розвитку технології гігакастингу, - ЗМІ
04:48
Рафаель Маріано Гроссі
Очільник МАГАТЕ їде до Ірану говорити про ядерну програму країни
04:20
Анджей Дуда
Дуда під час головування Польщі в ЄС хоче організувати два саміти на підтримку України
03:45
Киргизстан світ поліція
Киргизстан скасував ходу "Безсмертного полку" на 9 травня
03:17
Пентагон
Пентагон стурбований поглибленням відносин КНДР, Росії та Ірану
02:49
Оновлено
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
02:35
Оновлено
Одеса ракетний удар Нова пошта війна з Росією
Росіяни обстріляли Одесу: є попадання у депо Нової пошти постраждало 14 людей
01:51
на фото: Бріджит Брінк
Обстріл Одеси підкреслює важливість посилення ППО України, – посол США
01:32
Оновлено
дрон, БПЛА
У двох областях РФ проблеми зі світлом через нібито атаку БПЛА
00:56
Литва Латвія Естонія
Польща організує саміт з питань безпеки з Україною та країнами Балтії
00:35
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
2024, середа
1 травня
23:58
Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
ПСЖ програв "Боруссії" у першому півфіналі Ліги чемпіонів
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
Більше новин