Судова реформа. Яким буде нове правосуддя в Україні

Лілія Макашова
2 червня, 2016 четвер
14:21

У чому суть судової реформи і як це вплине на правосуддя

Минулого літа конституційна комісія розробила проект зміни до Конституції щодо правосуддя, а взимку Рада проголосувала за зміни до Основного закону в першому читанні.

Саме цей документ і новий закон про судоустрій та статус суддів вніс напередодні президент на голосування до парламенту.

В підсумку, для змін до Конституції набралося 335 голосів "за" (з необхідних 300), а для нового "Закону про судоустрій і статус суддів" (№4734) – 281 (з потрібного мінімуму 226).

Варто додати, що законодавчі зміни у системі правосуддя були вимогою послів "Великої сімки" та Міжнародного валютного фонду.

Незважаючи на те, що тема змін до Конституції викликає більше резонансу, основним рушієм судової реформи є саме новий закон "Про судоустрій та статус суддів". Щоправда, без змін до Основного закону він би працювати не зміг.

Загалом згідно з новоприйнятих документів, суддівська система має стати більш політично незалежною, а судді – менш схильними до корупції та хабарництва.

За що саме проголосувала сьогодні Верховна Рада і в чому полягає судова реформа, розбиралося Еспресо.TV.

Трирівнева судова система

Новий закон скасовує чотирирівневу судову систему. З неї зникнуть вищі спеціалізовані суди (Вищий адміністративний, Вищий господарський та Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ): пункт про них більше не міститься в законі.


Водночас, місцеві та апеляційні суди залишаються, а найвищим органом у системі судоустрою є Верховний Суд.


Законотворці, лояльні до новоприйнятого закону, стверджують, що таку трансформацію запровадили задля ліквідації штучно створених інститутів. Мовляв, вищі спеціалізовані суди були створені як прокладка для впливу на судову систему в ті часи, коли влада хотіла контролювати всі процеси і не могла собі цього дозволити через Верховний Суд.

Щоправда, вищі спеціалізовані суди все ж будуть працювати “для розгляду окремих категорій справ” до створення в новому порядку і в оновленому складі Верховного Суду.

Останній, до речі, запрацює на базі його старого Верховного Суду і трьох вищих судів - Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського та Вищого адміністративного суду.

Конкурсний відбір суддів

Згідно з новоприйнятим законом, всіх суддів призначатимуть на конкурсній основі. А посаду судді Верховного Суду зможуть зайняти не лише колишні служителі Феміди, а і юристи чи науковці – для всіх них відбір проходитиме на однакових засадах.

Конкурс проводитиме Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС), а допомагати їй оцінювати професійну етичність та доброчесність кандидата буде Громадська рада доброчесності. До останньої ввійдуть правозахисники, науковці, адвокати та журналісти.

ВККС вже почала проводити переатестації суддів ще в лютому цього року. Початі до прийняття конкурсу оцінювання будуть завершені за старими правилами, а ті судді, котрі пройшли тестування, повторно переатестовуватись не будуть.

Переформатування Верховного Суду

Де-юре, Верховний Суд залишається найвищим судом у системі судоустрою, але на практиці від нього залишиться тільки назва, пояснює Леонід Ємець, нардеп від "Народного фронту", перший заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя. За ВС залишиться функція дотримання єдності судової практики, що і є на думку Ємця ключовою позицією судової реформи.

“У нас сьогодні корупція в системі судочинства ґрунтується на тому, що кожна зацікавлена сторона може отримати своє необхідне їй рішення. Навіть якщо це дві сторони одного процесу. Часто буває, що до Верховного Суду доходить справа, по якій приймається навіть в одній палаті два протилежних рішення. Потім це все йде по новому кругу, і з цього живиться корупційна складова суддів, прокурорів, адвокатів”, - розповів нардеп.

За його словами, завдяки новій процедурі, коли ВС і палата ВС будуть узагальнювати судову практику, кількість судових спорів зменшиться, бо вони стануть непотрібними.

До того ж зміниться структура самого Верховного Суду. Раніше він складався з чотирьох судових палат з різною спеціалізацією. Тепер же складників п’ять: чотири касаційні суди (адміністративний, господарський, кримінальний, цивільний) та Велика палата ВС.


Також буде створено окремий Вищий антикорупційний суд, який розглядатиме справи від Національного антикорупційного бюро, і ще один новий суд – Вищий суд з питань інтелектуальної власності.


Недоторканність

Новий закон дещо обмежив колишню суддівську недоторканність. В документі сказано, що служителя Феміди може бути затримано у двох випадках.


Перший з них працює тоді, коли Вища рада правосуддя надала згоду на затримання судді у зв’язку з кримінальним чи адміністративним правопорушенням.

Другий – коли затримання відбувається під час чи відразу після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.


Варто додати, що раніше затримання і обрання запобіжного заходу до суддів могли бути здійсненими тільки зі згоди Верховної Ради.

Вища рада правосуддя

Враховуючи те, багато функцій, котрі раніше були закріплені за президентом, парламентом та Вищою радою юстиції, перейшли до Вищої ради правосуддя, цьому органу варто присвятити окремий розділ.

Як вже було зазначено вище, ВРП надає згоду на затримання судді. Крім того, вона на базі рекомендації ВККС ухвалює рішення про призначення судді і вносить таке подання президенту. Таким чином, роль останнього – підписати.

Крім того, президент більше не зможе ліквідовувати чи створювати суди. Віднині це можливо лише через парламент та подання до нього закону особисто президентом і тільки після консультації з ВРП.

Нова зарплата

Окрім створення в теорії політично незалежної Вищої ради правосуддя, суддям підвищать зарплату у кілька разів (для деяких з 2020 року).


Таким чином, якщо зараз зарплата судді місцевого суду становить 10 "мінімалок", то за новим законом вже буде дорівнювати 30 мінімальним зарплатам. Якщо враховувати, що зараз "мінімалка" 1378 грн, то суддя отримуватиме 41 тисячу гривень.


Найбільше зароблятимуть судді Вищого суду – 75 "мінімалок", що становить сьогодні більше 100 тисяч гривень.

Зміни до Конституції

Новий закон про судоустрій не працюватиме без змін до Конституції. По-перше, він набирає чинності не раніше, ніж вступає в силу нова Конституція (у частині правосуддя).

По-друге, законопроект про зміни до Конституції щодо правосуддя самостійно забезпечує нові порядки судової системи.

Так, серед іншого саме основний закон дозволить звільняти суддю не лише у випадку неспроможності виконувати свої обов’язки, досягнення 65 років чи смерті (як це є зараз), а і у випадку коли наявна, скажімо, невідповідність декларації майновому матеріальному стану.


Щодо декларацій, то, згідно з новим законом про судоустрій, звітувати будуть не лише самі служителі Феміди, а і члени їхніх родин, заповнюючи відповідно декларацію доброчесності та декларацію родинних зв’язків.


Строки реалізації

Нині існуюча Вища рада юстиції буде виконувати свої колишні функції, допоки її не реорганізують у Вищу раду правосуддя. Обрати нових членів ВРП та реорганізувати Рад’юст, згідно з новою Конституцією, повинні за 2 роки.

Водночас створити оновлений Верховний Суд мають за шість місяців, а от реформувати апеляційні суди – за час не довше трьох років.

Читайте також:
Європейська солідарність
15 червня, 2021 вiвторок
"Європейська Солідарність" оголосила бойкот каналу Коломойського-Медведчука через медіакілерство на замовлення Офісу Зеленського
Марко Арнаутович
15 червня, 2021 вiвторок
Євро-2020: форварда суперників збірної України можуть дискваліфікувати за расистські вигуки
Тарас Кремінь
15 червня, 2021 вiвторок
"Це катастрофа": Кремінь перевірив канали "Україна”, 1+1, "Інтер", СТБ, ICTV і заявив, що дві третини серіалів транслюють російською
Київ
+25
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.91
  Купівля 26.91
  Продаж 27.14
 • EUR
  Купівля 32.53
  Продаж 32.93
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
16 червня
19:17
Микола Чаус
Ситник вважає, що справу Чауса можуть спробувати забрати у НАБУ
19:07
Княжицький: ми пропонуємо чіткі правила проти впливу олігархів на державу, а Зеленський – хоче призначати "олігархами" неугодних
19:02
Мінські угоди та вступ до НАТО: Путін назвав теми, які обговорив з Байденом щодо України

Опитування

Чи переконає Байден Путіна піти з Донбасу?
18:57
Марко Арнаутовіч
Євро-2020: форварда суперників збірної України дискваліфікували за расистські вигуки
18:45
Переговори Байдена і Путіна завершилися
18:43
карантин
"Жовту" зону карантину вводитимуть одразу по всій Україні, - МОЗ
18:43
На Херсонщині чоловік влаштував стрілянину, а потім випадково поранив себе і загинув
18:24
ООС
Окупанти обстріляли українські позиції поблизу Авдіївки, Зайцевого та Водяного
18:23
Френк Воррен та Тайсон Ф'юрі
Ф'юрі зізнався, як планує познущатись над Вайлдером
18:10
ресторан карантин
У МОЗ назвали умови, за яких можна не одягати маску в людних місцях
18:05
Дума
В Росії Дума запроваджує кримінальне покарання для членів "небажаних організацій"
17:58
Фінляндія - Росія
Росія перемогла Фінляндію на Євро-2020
17:49
міна
В Україні розроблять перелік замінованих територій Донеччини та Луганщини
17:43
Лассіна Траоре
Бомбардир з "Аяксу" прибув у Київ для підписання контракту зі "Шахтарем"
17:38
Яніс Адамсонс
У Латвії в справі про шпигунство депутата Сейму на Росію заарештували громадянина РФ
17:37
Зеленський
Росія відпрацьовує варіанти можливого захоплення Києва, Одеси, Харкова, - Зеленський
17:29
Денис Шмигаль
Об’єднана гірничо-хімічна компанія стане першим об’єктом у програмі "Велика приватизація", - Шмигаль
17:23
свято
Три особливі дні для душі: Трійця, її історія та сенси
17:11
Голос
Львівські партійці "Голосу" закликають керівництво партії скласти повноваження
17:07
Байден Путин
Байден назвав США та Росію "двома великими силами" у світі
17:02
Микола Чаус
У 2008 році Ситника вивозили в ліс і вимагали гроші, а потім мене почали переслідувати, - Чаус записав нове відео
16:34
окупант
Окупанти на Донбасі застрелили бойовика при спробі здатися ЗСУ, - розвідка
16:34
В Росії можна купити довідку про вакцинацію за $300, - Bellingcat
16:17
Олександра Устінова
"Керівництво "Голосу" перетнуло всі можливі "червоні лінії": Устінова про створення депутатського об’єднання "Справедливість"
16:14
вакцина
Шмигаль закликав КМДА не скасовувати COVID-вакцинацію на вихідних в столиці
16:11
Роман Протасевич
"Він виглядав пригніченим": мати Протасевича заявляє про примус стосовно сина з боку режиму
15:54
Укрпошта
Кабмін дозволив наглядовій раді Укрпошти призначати гендиректора без конкурсу
15:49
дощ
Рятувальники попередили про погіршення погоди: очікуються грози та град
15:42
Франція вирішила скасувати масковий режим на вулицях та комендантську годину
15:30
Уряд скасував контроль самоізоляції через додаток "Вдома"
15:29
Олександр Ткаченко
Кабмін дозволив масові заходи без дотримання дистанції та зі 100% наповненням відвідувачів
15:04
Хельга Шмід
В ОБСЄ привітали посередництво Грузії між Азербайджаном та Вірменією
15:00
Ліга конференцій, жеребкування
Відбулося жеребкування нового єврокубкового турніру, першого суперника отримала "Ворскла"
14:58
Володимир Зеленський
"Ніколи не буде достатньо": Зеленський про підтримку України Францією та Німеччиною
14:56
Марія Іонова
Марія Іонова: більшість журналістів "1+1" є заручниками Коломойського і темників з Офісу Зеленського
14:56
Кабмін
Кабмін затвердив порядок перевірки покупців землі нотаріусами після відкриття ринку
14:46
Міністерство фінансів
У Мінфіні назвали суму витрат на протидію COVID-19 з початку року
14:39
ООС
У зоні ООС загинув 24-річний військовий зі Львівщини, - територіальна громада
14:30
пластична хірургія
Що потрібно знати при виборі клініки пластичної хірургії
14:25
Андрій Ярмоленко
Супергол Ярмоленка претендує на звання найкращого м'яча 1-го туру Євро-2020
Більше новин