Європа під боком. 5 причин подорожувати Польщею
Чому українцям обов'язково треба відвідати Польщу
Незважаючи на відкриті кордони, поляки часто кажуть, що перш ніж пізнавати чуже, треба добре розібратись зі своїм.
Для українців Польща приваблива перш за все тим, що людей можна зрозуміти навіть не згадуючи шкільних уроків англійської, культуру й історію можна обговорити, порівнюючи "наш" і "їхній" погляди на спільне, подорож вийде значно дешевшою за подорожі у більшості європейських країн, а у випадку ностальгії завжди можна підкріпитися рідними варениками (не забуваючи назвати їх «пєрогами», з наголосом на О).
1. Міста
Починати знайомитися із країною, мабуть, найпростіше із її міст. Про те, чим зайнятися у Варшаві, Еспресо.TV писало раніше – хоча охопити всі грані польської столиці навіть у найбільш розгорнутому путівнику неможливо.
Щоправда, саме туризмом значно більше славиться Краків – місто, яке для більшості універсальним образом польського-міста-яке-треба-побачити.
Крім костелів, королівського замку і кнайп, тут потрібно покататися човником по Віслі і погодувати лебедів залишками бутербродів, уявити себе студентом найстарішого у Польщі Ягеллонського Університету і зануритися у лігво краківського дракона Смока.
А якщо матимете більше, ніж один день, потрібно сходити на фабрику Шиндлера (так, ту, що у фільмі) і з’їздити маршруткою в Аушвіц-Біркенау. Фестивальний настрій може вмить зникнути, але ж ми подорожуємо не тільки для забави, правда?
А якщо Варшава і Краків уже відмічені на вашій мапі подорожей, тоді прийшов час на Познань, Вроцлав, Лодзь, Люблін, Троймісто і багато інших міст та містечок.
Про Троймісто буде розповідь далі, а серед інших міст справді важко вибрати найцікавіші. Вроцлав, місто острівків і містків на річці Одра – маленька Венеція на південному заході країни.
У Познані вас зустрінуть легендарні козлики на вежі міської ратуші – буцаються щодня о 12:00 і підкажуть, як дійти до королівського замку, найстаршої королівської резиденції у Польщі, яка вціліла.
Лодзька міська галерея сучасного мистецтва змусить засумніватися, чи ж дійсно ви досі знаходитися у Східній Європі, чи може потрапили до серця візуальної культури і креативу.
2. Море і озера
Балтійське море асоціюється у нас із холодом – а дарма. На кілька місяців польський берег перетворюється на повноцінний курорт із розніженою середземноморською атмосферою, суворою готичною архітектурою і по-справжньому слов’янською гостинністю.
Польське море ідеально підходить саме для тих, кому кіосків із рибними смаколиками, дискотек і прогулянок пірсом – замало. Тримісто – агломерація Гданська, Гдині і Сопоту – може запропонувати від музеїв до шопінгу, від концертів вуличної музики до екскурсії міськими муралами.
Пляж Гданськ
Якщо наважитеся одного літа проміняти Херсонщину на Поморське воєводство, не забудьте сходити у музей Солідарності у Гданську, відвідати кривий будинок у Сопоті і відчути себе дитиною у Центрі науки Експеримент у Гдині.
Якщо ж захочеться утекти від натовпів туристів, можна сховатися у Свиноусті – містечку на кордоні з Німеччиною, що розташоване на 44 островах, або ж багатьох інших селах уздовж польського Балтика.
Для справжніх гурманів Польща приберегла озера: каяки, вітрильний спорт чи просто лежання на пляжі – кому що до вподоби. Регіони Вармія та Мазури на північному сході відомі понад 2000 озер і недоторканими лісами і часто називаються Країною Тисячі Озер. Деякі з них з’єднані каналами, тож, сівши у човен, можна плавати навіть до двох тижнів.
3. Гори
Якщо говорити про польські гори, то перше, що спливає на думку, - Закопане. Однак відомий курорт – далеко не єдине, що країна може запропонувати. Татри, Карконоше чи Бескиди – є із чого вибрати.
Найбільш популярні і найвищі – Татри. Аматори й досвідчені альпіністи приїжджають сюди упродовж цілого року. Найбільш популярні – озеро Морське Око, вершини Гевонт і Каспрів Верх. Початківці або мандрівники з дітьми мають на вибір легкі й облаштовані траси. Екстремали можуть тут спробувати icebike – їзда гірським велосипедом взимку або speedflying, тобто літання по горах із парашутом.
Останнє, щоправда, - досить небезпечна забава, якій краще навчитися заздалегідь: швидкість може сягнути навіть 100 км на годину. Спеціальні навчання проходять в іншій частині польських гір – Бескидах.
Цей район туристи люблять менше, а отже, є більше шансів послухати тишу й усамітнитися.
Солінське озеро, Поланчик, Мичковце – на Бескидах більше полонин, первинних лісів і диких тварин, які у них ховаються. Влітку тут можна кататися велотрасами, займатися вітрильним спортом на гірських озерах або ж осідлати одну із гірських конячок в одному з осередків навчання кінної їзди.
Карконоше, яких вистачило і для Польщі, і для Чехії, щороку відвідує близько 10 млн туристів – з обох боків кордону. Карконоський національний парк на 5575 гектарах – це озера, водоспади і високогір’я.
У містечку Шклярська Поремба вас чекатиме тисячолітній Дух Гір (за легендою, має вигляд старого міцного чоловіка з довгою бородою і волоссям і палицею і володіє цілими Карконошами), а у містечку Карпач – «королева Карконош» і найвища гора Судетів гора Снєжка (1602 м над рівнем моря).
4. Замки
Для українців польські замки – не тільки архітектурна й історична дивина. Надихає саме ставлення поляків до своєї спадщини – доглянуті й відреставровані, замки точно є одним із джерел польської гордості за власну країну.
Замки є у більшості міст, перерахованих у пункті 1, знайти їх зазвичай дуже просто, а ще простіше – потрапити туди самому чи на екскурсію.
Є, однак, десятки захованих від туристів споруд, які, тим не менш, заслуговують на увагу.
Найбільший замок у Польщі – цегляна твердиня хрестоносців у Мальборку, що знаходиться на півночі країні у дельті річки Вісла. Територія комплексу займає понад 20 гектарів, а три замки (Високий, Середній і Низький) створені із 4,5 млн цеглин.
Замок збудували між XIII і XIV століттями, а з 1309 року тут жив Великий Магістр Тевтонського Ордену. Тут можна потрапити на історичні реконструкції та вистави або ж сходити на інтерактивну екскурсію для дітей.
Або ж замок у селі Недзіца у Малопольському воєводстві,що стоїть на скелі над Хорштинським озером. Місце має кілька легенд. Найбільш екзотична – у кінці XVIII століття потомки інкського правителя Тупака Амару ІІ привезли сюди інкські коштовності. Вважається, що племінник Тупака одружився із донькою угорського аристократа, родині якого і належав Недзіцький замок.
Твердиня виявилася надійною схованкою від іспанських переслідувачів – хоч скарбу і досі ніхто не знайшов. Інша легенда, місцева, про криничку, над якою чоловік повинен назвати ім’я коханої. Якщо має щось на совісті, на ранок прокинеться лисим.
Якщо просто відвідування для вас замало, то у Польщі можна навіть ночувати у замках – деякі з них облаштовані під готелі і дозволяють відчути справжню атмосферу пригод, історії і романтики.
5. Концерти
Для українського мігранта у Польщі кількість і якість доступних культурних подій завжди зашкалює. Регулярні концерти і фестивалі за участі зірок світового масштабу, а також ціни на них порівняно із європейськими – точно один із приводів відвідати сусідню країну.
При цьому не лише найбільші міста тішаться великими концертними майданчиками – гаряче буває у всіх регіонах Польщі. Атлас Арена у Лодзі, Таурон Арена у Кракові чи зрештою Стадіон Народовий у Варшаві: обирай, що припаде до душі.
Open'er фестиваль у Гдині, OFF фестиваль у Катовіцах, Woodstock у Костшині-над-Одрою – план-мінімум на літо, а зимою можна грітися на Unsound (Краків), FreeForm (Варшава) чи Avant Art (Вроцлав). Лайн-апи цих подій вражають масштабами і задовольнять найрізноманітніші музичні смаки.
Якщо ж комусь захочеться відчути атмосферу польського студентства, варто спробувати потрапити на ювеналії, щорічні студентські фестивалі, які проходять у більшості навчальних закладів у травні. Організаторами виступають студентські самоврядування – на молодіжну сцену потрапляють місцеві гурти і гості із сусідніх європейських країн.
- Актуальне
- Важливе