Кіно спільнокоштом. 5 фільмів, за які заплатили українці

Дар'я Тарасова
22 липня, 2016 п'ятниця
11:46

Поки хтось нарікає на відсутність українського кіно та звинувачує владу і режисерів, інші українці долучаються матеріально та підтримують своє

Зміст

Відтоді, як 4 червня 2015 року набув чинності закон "Про внесення змін у деякі закони України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України", Держкіно заборонило вже понад 400 російських фільмів та серіалів.

За рік, що минув, та за довгі місяці до прийняття цього закону неодноразово виникали дискусії щодо чого, чи зможе Україна повноцінно замістити російський медіапродукт фільмами та серіалами власного виробництва. Говорили, що європейське – це дорого, а свого Україна не виробляє. 

Стверджувати, що ці звинувачення абсолютно хибні, не можна. Адже, попри те, що в українському кіновиробництві простежується позитивна динаміка, вітчизняних фільмів і досі надзвичайно мало. Хоча за останні п'ять років кількість українських стрічок на рік лише збільшується

І це при тому, що фінансовою підтримкою від держави може похвалитися далеко не кожен режисер в Україні, чий фільм увійшов до підсумкової кількості відзнятих за рік.

Зате не останню роль у цьому відіграють пересічні небайдужі українці. Доброчинці, які усвідомлюють важливість наявності власного кінопродукту в Україні або просто люблять кіно, не зітхають через відсутність українських фільмів, а сприяють їхній появі.

Еспресо.TV відібрало 5 українських стрічок, у фінансовій підтримці яких неостанню роль зіграло українське суспільство, підтримавши їх на платформі соціальних інновацій Велика Ідея.

"Жива ватра"

Документальний фільм Остапа Костюка, знятий в 2014 році, отримав схвальні відгуки та престижні міжнародні нагороди на фестивалях у Карлових Варах, Цюріху, Рейк’явіку, Чикаго, Ізраїлі, Мінську, Одесі, а також спеціальний приз журі на Канадському фестивалі Hot Docs.

Для того, щоб фільм став доступним широкому загалу глядачів, а не лише фестивальній публіці, команда мала створити його телевізійну версію – 52 хв. замість 79 хв. Для цього не вистачало 70,4 тис. грн. Але люди відгукнулися, і за допомогою спільнокошту вдалося зібрати навіть на 4 тис. грн більше.

"Жива ватра" – це чотирирічне кіноспостереження за життям вівчарів трьох поколінь в українських Карпатах на тлі сучасних змін.

Через життя 82-річного Івана, що проводить старість у самотності, 39-річного Василя, що керує тваринним господарством, та 10-річного Іванка, який починає життя з чистого аркуша в школі-інтернаті, фільм розкриває тему людського покликання в житті.

"Міна"

Підтримуючи цей фільм, кожен з доброчинців керувався своїми мотивами. Але, мабуть, найбільше значення картини Вофка Соловей в тому, що "Міна" стала першим художнім фільмом України із зони АТО.

Натомість в Росії про війну на Донбасі зняли вже не один десяток фільмів і, зрозуміло, далеко не проукраїнського характеру.

Творці фільму переконані, що повідомлення у ЗМІ не можуть розповісти про війну на сході України так, як це зробить фільм.

Тому надзвичайно важливо, що ця картина була представлена світовій спільноті на Каннському кінофестивалі у Short Film Corner у 2015-му. А на Міжнародному фестивалі в Балі фільм переміг у номінації "Короткометражний художній фільм". 

Фільм "Міна" знімали у Слов’янську, Семенівці, Бахмуті, Сіверську та Святогірську. Стрічка не стільки про саму війну, скільки про життя на тлі цих жахливих подій. 

Головний герой – художник Гена - тікає з-під вибухів до Києва, шукаючи миру й творчої самореалізації. Навколишній світ не дає йому спокою: батьки не сприймають його громадянської позиції, кохана дівчина не розуміє, оточення дратує.

Хлопець назавжди залишає рідне село на охопленому війною Донбасі. І, коли до автобуса в краще майбутнє залишається кілька кроків, на його шляху постає справжня перешкода – міна, що вибухне, тільки-но він відірве ногу від землі. 

Зйомки короткометражного фільму відбувалися за власні кошти команди, зусиллями однодумців та спонсорів. Не вистачало грошей на пост-продакш: монтаж, візуальні ефекти, дубляж, озвучення тощо.

Загальний бюджет картини становить близько 1,7 млн грн, і 85 тис. грн з них зібрані за допомоги доброчинців спільнокоштом.

"Мустафа"

На фільм про лідера кримськотатарського народу, відомого правозахисника Мустафу Джемільова українці власними силами зібрали понад 156 тис. грн. 

Виробництвом стрічки займається команда правозахисників "Крим-SOS", автором проекту стала Юлія Федотовських, а продюсером – Таміла Ташева.

Це буде документальний фільм про життєву історію Мустафи Джемільова, який у боротьбі за повернення свого народу з місць депортації провів понад 15 років у радянських таборах і в'язницях. Він витримав найдовше в світі голодування тривалістю 306 днів.

У фільмі, який міститиме інтерв'ю з самим Джемільовим та іншими дисидентами, лідера кримськотатарського народу покажуть не лише політиком, а великою особистістю зі слабкостями, подвигами, захопленнями та страхами.

Фільм будуватиметься на дослідженні історій з життя Мустафи Джемільова та розповість про ключові моменти його долі.

"Тримай удар"

Короткометражка, на виробництво якої її творці попросили лише 5 тис. грн, гідно представила українське кіно у світі.

Так, у грудні 2015-го "Тримай удар" переміг у номінації "Ігровий короткометражний фільм" на кінофестивалі "Світло" (Україна), а у червні 2016-го змагався за нагороду Міжнародного кінофестивалю CreActive у Бангладеші.

Українська комедія Анни Дем'яненко, знята за сценарієм Анни Смірнової, розповідає драматичну історію інтроверта Гоші - ботаніка, що не може за себе постояти.

Гоша працює в університеті на кафедрі хімії. Одного вечора у темному провулку він зустрічає бритоголового громилу. Злякавшись, Гоша ладен віддати йому всі гроші, але гроші громилу не цікавлять.

"Процес"

На спільнокошті на фільм російського документаліста Аскольда Курова збирали 35 тис. грн. Але за відведений час люди пожертвували понад 45 тис. І це не дивно, адже "Процес" – надзвичайно важливий документальний фільм про справу незаконно ув'язненого в Росії українця Олега Сенцова.

Над фільмом працюють митці з трьох країн: окрім росіянина-режисера, у роботі задіяний і український документаліст Андрій Литвиненко, а продюсерами виступили Марія Гаврилова та Максим Туула з Естонії.

"Процес" - це шокуюча історія про страх і свободу. Про те, що в житті кожної людини може настати момент, коли доведеться зробити непростий вибір.

У фільмі, який складається з кадрів в залі суду, інтерв'ю з близькими Олега, історій героїв, які включились у цю справу, є кілька ліній. По-перше, це сам судовий процес, який фільм Курова намагається дослідити детально.

По-друге, це лінія сестри Олега Сенцова, яка брала активну участь у судовому процесі, зустрічалася з адвокатами, друзями, активістами. Також у фільмі буде лінія друзів та родичів: творцям фільму вдалося побачитися з дітьми Олега, його мамою та рідними Кольченка і Афанасьєва. 

Творці фільму обіцяють: у випадку успішної дистрибуції частина зібраних коштів буде передана сім’ям Сенцова, Афанасьєва і Кольченка.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 43.33
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
27 листопада
08:24
Оновлено
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
За добу на фронті сталося 224 боєзіткнення, окупанти найактивніші на Покровському напрямку
08:20
Дональд Трамп
Усі сідають за стіл переговорів через перемогу Трампа, - Волц про припинення бойових дій між Ізраїлем і "Хезболлою"
08:18
Ексклюзив
"Пекло на землі": воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає Часів Яр на Донеччині
У Часовому Ярі лишилося 302 людини, житловий фонд практично зруйнований, - очільник МВА
08:04
OPINION
Будь ласка, не називайте це Третьою світовою...
07:54
"Мала зовнішні статеві органи, як у чоловіка": у Києві прооперували 12-річну дівчинку з рідкісною патологією
07:47
Інфографіка
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Засіб ППО, 14 танків і 1580 окупантів: втрати РФ за добу війни в Україні
07:41
Ірина Верещук
Нардеп Ткаченко заявив про нібито повернення переселенців на ТОТ, Верещук категорично спростувала інформацію
07:35
Анонс
Луїс Діас, Ліверпуль, Ліга чемпіонів
Ліга чемпіонів: розклад матчів і трансляцій 27 листопада
07:33
Розшукували понад 20 років: у Британії заарештували американця, якого звинувачують у терактах у США у 2003 році
07:20
Дональд Трамп і Джо Байден
Команда Трампа підписала угоду з Байденом про передачу влади, - ЗМІ
07:05
Анонс
Шахтар, Шахтар - Янг Бойз
ПСВ - "Шахтар": де та коли дивитись матч українців у Лізі чемпіонів
07:01
без світла, свічка блекаут
Окупанти заявили, що на ТОТ Запорізької області нібито стався блекаут
06:55
Джо Байден ООН
Байден "в останню чергу" закликає Конгрес виділити Україні додаткові $24 млрд допомоги, - ЗМІ
06:39
Рустем Умєров
Українська делегація прибула до Південної Кореї з проханням про надання зброї, - ЗМІ
06:28
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі носій "калібрів"
06:23
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну "шахедами". У Києві є постраждалі
06:19
Прапор США
Війна США з Росією чи Китаєм може статися у будь-який момент, - глава ВПС США Кендалл
06:11
армія КНДР
ЗСУ поранили генерала КНДР в Курській області РФ, - Financial Times
05:47
Грац (Австрія)
Австрія готова приймати нових біженців з України, - посол у Києві
04:11
Ентоні Блінкен
Блінкен: у Байдена робитимуть усе можливе, щоб Україна мала все необхідне для війни в 2025 році
02:10
Джо Байден
Байден: Ізраїль і Хезболла припиняють бойові дії
00:46
РФ використовує стратегічні бомбардувальники Ту-160, які Україна віддала їй в обмін на газ, - Схеми
2024, вiвторок
26 листопада
23:58
Оновлено
Рафаель Леао, Ліга чемпіонів, "Славія" - "Мілан"
"Баварія" переграла ПСЖ, "Ман Сіті" без перемоги, а "Мілан" кращий за "Слован". Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
23:45
Артем Степанов, Баєр
У Лізі чемпіонів за "Баєр" дебютував 17-річний українець
23:21
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті серйозна проблема з особовим складом, людей потрібно мотивувати йти до війська, - офіцер ЗСУ Лапін
23:17
Анонс
Повна скриня - концерт-показ
Повна скриня: у Полтаві відбудеться незвичайний показ оживленої автентики
22:40
Дональд Трамп
Команда Трампа розглядає можливість прямих переговорів з Кім Чен Ином, - Reuters
22:14
Оновлено
Андрій Сибіга
Україна під час головування Польщі очікує на відкриття перших двох розділів про членство в ЄС, - Сибіга
21:53
росія, санкції
ЄС розгляне включення у 15-й пакет санкцій проти РФ обмежень щодо російських танкерів, - Reuters
21:20
діти, дім
Україна повернула з окупації двох неповнолітніх дівчат
21:00
Ексклюзив
Гривня, гривні, гроші
"Тисяча від Зеленського" та роздача коштів з бюджету нагадують передвиборчі технології, - економіст Пендзин
20:57
МЗС РФ
РФ заборонила вʼїзд 30 британцям: у переліку міністри, політики та журналісти
20:53
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Скільки Storm Shadow та SCALP можуть передати Україні та чи з'явиться КАБ вітчизняного виробництва. Колонка Сергія Згурця
20:38
Купʼянськ
На Харківщині ДРГ росіян постійно промацують різні напрямки, зона бойових дій збільшується, - ОВА
20:00
OPINION
Нова атака на Екопарк Совські ставки. Що відбувається
19:54
G7
Країни G7 планують розпочати перерахування Україні кредиту в $50 млрд до кінця року
19:50
"Атеш", листівки партизан
Партизани в Ленінградській області розвішують листівки, аби зірвати мобілізацію в армію РФ
19:27
НАТО
У НАТО запевнили, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не вплине на допомогу Україні
19:15
смертна кара
У Китаї ексочільника одного з найбільших банків світу засудили до смертної кари
19:02
Прапор США
У Британії над авіабазами США помітили невідомі безпілотники
Більше новин