Паралельна держава проти Ердогана. Турецька гра у взаємне знищення

Дмитро Гомон
2 серпня, 2016 вiвторок
09:08

Боротьба з паралельною державою в Туреччині перейшла у побудову диктатури з елементами абсурду й тотального знищення будь-якого інакомислення

Масштаби затримань і арештів у Туреччині вражають. Загальна кількість затриманих складає 15 000 осіб.

Наведену цифру озвучив 27 липня телеканалу CNN Turk міністр внутрішніх справ Ефкан Ала. З них лише 8 113 формально арештовані. З чого можна зробити висновок, що всі інші чекають офіційного висунення звинувачень. Серед затриманих, як сказав міністр, близько 10 000 — це військові.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International повідомляла про 10 000 затриманих. За її даними, до багатьох офіцерів поліція застосовує тортури та побиття, відмовляє в доступі до адвоката, не дає їжі та води.

З посиланням на двох адвокатів затриманих організація повідомляє про те, що офіцерів ґвалтували палицями та пальцями.

У четвер, 28 липня, дісталося й засобам масової інформації. Припинили роботу три інформагентства, 16 телеканалів, 23 радіостанції, 45 газет, 15 журналів та 29 видавництв.

Усі затримані та звільнені звинувачуються в роботі на мережу, яку влада називає "паралельною державою". А створив її, за офіційною версією, Фетхуллах Гюлен — релігійний та інтелектуальний лідер.

Чим такий страшний Гюлен

В Україні про Фетхуллаха Гюлена до перевороту чули мало. І тому людині, яка не стежила за політичним життям турків останні років 20, важко зрозуміти, що то за людина й чому Ердоган так його ненавидить.

Людині непосвяченій може здатися, що вся історія про "паралельну державу" — це конспірологія, покликана створити димову завісу для розправи влади над усіма, хто наважується її критикувати.

Та насправді Гюлен дійсно створив потужну мережу з відданих його вченню людей, які досі були присутні в більшості гілок влади. Робота тривала з 1970-х років. Базою були школи, які прищеплювали своїм учням прагнення робити стрімку кар'єру на державній ниві. Проводилась і робота зі студентами військової академії.

"Кожному об'єктивному спостерігачу має бути зрозуміло, що рух Гюлена виходить далеко за рамки шкіл, благодійних організацій та міжрелігійних заходів, через які він позиціонує себе світу: він також має темне підпілля, яке провадить приховану діяльність, зокрема, фабрикація доказів, прослуховування телефонних розмов, дезінформація, шантаж та судові маніпуляції", - цитує "Німецька хвиля" економіста з Гарвардського університету, який вивчає рух Гюлена та спроби переворотів, Дені Родріка.

До того, як Ердоган і Гюлен розсварилися, критикувати останнього в Туреччині було небезпечно. І, навпаки, ті, хто бажав швидко зробити кар'єру, ставали прихильниками "паралельної держави".

Це певний час навіть було модно: тримати на виду в квартирі книжки Гюлена, публічно висловлювати йому підтримку та всіляко підкреслювати свою причетність до руху.

Автору цього тексту розповідали в якості ілюстрації можливостей та методів дії руху випадок, який стався на початку 2000-х років. Гюленісти намагалися позбутися прокурора, який переслідував їхніх людей.


До нього намагалися підіслати проститутку, щоб мати фото для шантажу. Але знайти дівчину, яка б відповідала смакам прокурора, не вдавалося. За критеріями підходила молода вчителька, якій зрештою і доручили послужити на користь руху та звабити прокурора. Її умовили, пояснюючи, що її вчинок буде не гріхом, а навпаки, угодною Богу справою.


Зближення з Ердоганом

Як відомо Фетхуллах Гюлен живе в США. Може скластися помилкове враження, що туди він втік від переслідувань Ердогана.

Це зовсім не так: до Америки Гюлен виїхав ще в 1999 році, коли при владі в Туреччині перебували політики, на яких мали вплив військові-кемалісти. Формально причиною було лікування.

Мислителя звинуватили в намаганнях підірвати основи світської держави шляхом створення замішаної на ісламі паралельної держави та інфільтрування своїх людей до різних гілок влади. Гюлен вирішив за краще не повертатися на Батьківщину.

Як пише "Німецька хвиля", він знайшов спільну мову з Ердоганом та іншими молодими консерваторами, які прагнули підрізати крила генералам-кемалістам. Була створена Партія справедливості та розвитку (ПСР), яка в 2002 році виграла вибори й досі керує країною. Певний час Гюлен мав сильний вплив на керівників ПСР.

Нелояльних генералів пересаджали. Зокрема, багатьох ув'язнили у 2007 році по гучній справі "Ергенекон". Це була назва ультра-націоналістичної організації, яка нібито збиралася влаштувати переворот проти уряду ПСР.

Загалом за грати кинули 275 офіцерів. Зараз декого з них звільнили та призначили замість відправлених до тюрми офіцерів-гюленістів. Ось такий несподіваний круговорот.

Розрив

Незважаючи на те, що своє перебування в США Гюлен описував як вимушене заслання, повертатися на Батьківщину він не поспішав навіть тоді, коли до влади прийшли його союзники і зняли в 2008 році з нього всі звинувачення.

Розрив Ердогана та Гюлена публічно відбувся у 2013 році. Країною прокотився гучний корупційний скандал: одного чудового дня поліція затримала синів трьох міністрів,кількох чиновників та відомих бізнесменів. Їх звинуватили в незаконній торгівлі з Іраном.

Ердоган звинуватив гюленістів у спробі підірвати основи держави, поліцейських та суддів, які санкціонували арешти, позвільняли. Спроба перевороту 2015 року стала лебединою піснею гюленістів у намаганні повернути свій вплив.

Колись потужний рух зараз стрімко втрачає свою потужність. Всі, хто раніше намагався підкреслити свою причетність, зараз навпаки всіляко запевняє у відданості Ердогану. Цікаво, що спроба перевороту стала для цього гарним приводом.

Зближення з опозицією

Наприклад, публічно з підтримкою Гюлена виступили його суперники в партії ПСР: екс-президент Абдулла Гюль, екс-прем'єр Ахмет Давутоглу.

Знамените звернення до народу через соцмережі на своєму телефоні Ердоган зробив в ефірі телеканалу CNN Turk. Він належить турецькому бізнесмену Айдину Догану, який мав конфлікти з Ердоганом і вимушений був навіть продати через це частину активів. Але тепер він цілком лояльний владі. Як і багато інших раніше незалежних видань, які нерідко критикували президента.

Цікаво, що й формально опозиційна Республіканська народна партія, яка посідає зараз друге місце в парламенті за кількістю депутатів, підтримала Ердогана під час перевороту.

Так само її члени організували мітинг вже після перевороту, на якому лунали гасла на підтримку влади. А лідер партії Кемаль Киличдароглу заявляє, що США мають видати Гюлена Туреччині.

Зустріч опозиціонерів (ліворуч) з прем'єром і президентом в розкішному палаці Ердогана. Фото: EPA

Складається враження, що опозиція перетворилась на кращого партнера Ердогана. Один з прикладів такого зближення — поява Киличдароглу в новому палаці Ердогана, до якого він раніше відмовлявся ступати, заявляючи, що це неприпустима розкіш з боку президента.

Зближення з Росією

Гюлен став зручним приводом для Ердогана не лише зміцнити свою владу, але й вирішити кілька проблем. Зокрема, закріпити примирення з Росією.

Візит турецького президента до Москви має відбутися на тлі псування стосунків зі США. Американців Ердоган та його оточення звинувачують не лише в небажанні видавати Гюлена, але й сприянні заколотникам.

Зокрема, чиниться тиск на американське командування на базі Інджирлик, яку Штати використовують для авіаударів по сирійських терористах з "Ісламської держави".

Пілотів, які збили російський літак, вже назвали гюленістами. І діяли вони, мовляв, на власний розсуд, виконуючи наказ Гюлена, щоб розсварити Москву й Анкару. Хоча ще кілька місяців тому екс-прем'єр-міністр Давутоглу говорив, що пілоти виконували його наказ. І Ердоган висловлювався з приводу того, що треба буде — зіб'ють ще один російський літак.

Взагалі пристрасті з пошуку ворогів у Туреччині доходять інколи до маразму. Представники влади заявляють, що у військових, причетних до перевороту, знайшли купюри номіналом 1 долар, серійний номер яких починався на F (напевно, від імені Фетхуллах та назви терористичного руху FETO).

А мер Анкари заявляв, що Гюлен керує джинами і його підлеглі мають амулети, які зачаровують людей. На них, мовляв, написано слово cin (турецькою "джин").

Україні теж потрібна боротьба з паралельною державою, яку нам побудувала Російська Федерація та її адепти.

Та чи варто нам вчитися методам боротьби в Туреччини — це велике питання. Як бачимо, ця боротьба може перейти у побудову диктатури з елементами абсурду й тотального знищення будь-якого інакомислення.

Читайте також:
Рінат Ахметов
Автор Сергій Головньов
3 серпня, 2021 вiвторок
​​Як Ахметов "продавив" Зеленського і домігся високої ціни електроенергії
Сергій Ребров
3 серпня, 2021 вiвторок
Ребров стане новим тренером збірної України, - ЗМІ
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
Автор Віталій Портников
3 серпня, 2021 вiвторок
Віталій Портников: Вбивство Шишова - ще одне свідчення деградації інституцій
Київ
+18
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.83
  Купівля 26.83
  Продаж 27.06
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
5 серпня
07:20
Івано-Франківський осередок "Голосу" вийшов з партії у повному складі
07:00
Людмила Лузан
Олімпіада-2020: Українка Лузан здобула бронзу в спринті на каное
2021, середа
4 серпня
23:00
Микола Чаус
ВАКС відправив Чауса під домашній арешт
22:54
Ігор Харатін
"Ференцварош" переміг "Славію" у Лізі чемпіонів, двічі забили українці
22:50
Україна отримає від Британії два протимінних кораблі
22:39
Андрій Шевченко
Шевченко похизувався мільйоном підписників у Instagram
22:25
У Києві та ще 11 областях України за добу не зробили жодного щеплення, - МОЗ
У Британії підліткам віком 16-17 років рекомендують робити щеплення від COVID-19
22:02
Під час зіткнення потягів у Чехії загинули три людини
21:55
Спартак - Бенфіка
"Бенфіка" Яремчука обіграла "Спартак" у Лізі чемпіонів
21:28
вакцинація
ВООЗ закликає країни поки не вакцинувати громадян третьою дозою від COVID-19
21:01
Працівника УДО, якого підозрюють у побитті танцівника шоу-балету співачки Дорофеєвої, звільнили з посади
20:28
Нафтогаз
Суд скасував ухвалу, що зупиняла припис НАЗК про незаконність призначення Вітренка очільником Нафтогазу
19:40
РНБО
РНБО доручила Кабміну покласти обов'язки глави правління Укрзалізниці на Кубракова
19:35
Жан Беленюк
Сконцентруюсь на роботі в парламенті, там також необхідна перемога, - Беленюк після тріумфу на Олімпіаді
19:20
Уряд призначив тимчасового керівника АРМА
19:05
Отримання 1 млн грн хабара: голову Харківської облради Товмасяна виключили з фракції "Слуги народу"
19:00
Інфографіка
Олександр Хижняк
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 5 серпня
18:47
Сергій Ребров
Ребров знайшов спосіб покинути клуб з ОАЕ заради збірної України
18:44
covid-19
Втрата нюху чи смаку менш поширені: МОЗ назвало характерні для штаму "Дельта" симптоми
18:27
На Хмельниччині у ДТП загинув 4-річний хлопчик
18:10
Знайдені на автобусній зупинці секретні документи щодо НАТО і корабля ВМФ Британії Defender загубив кандидат у посли, - ЗМІ
18:10
НАТО
Україна подала запит на приєднання до центру НАТО з кібероборони, - РНБО
17:59
ЮНЕСКО
Україна номінувала на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО 17 об'єктів
17:57
Роман Зозуля
Все, що сказано про мене - брехня, - футболіст Зозуля
17:53
Голові Харківської облради оголосили про підозру в отриманні 1 млн грн неправомірної вигоди
17:37
Микола Чаус
Обрання запобіжного заходу Чаусу: захист заявив відвід судді
17:33
безпілотник
Окупанти на Донбасі п'ять разів порушили "тишу" та запускали безпілотник
17:32
авіаносець Vikrant
Індія випробувала новий авіаносець Vikrant
17:26
ОПУ
В Офісі президента пропонують компенсувати банківські комісії для малого бізнесу
17:24
Мірча Луческу
Луческу прооперували в Києві, - ЗМІ
17:07
Держбанк вперше видав кредит на купівлю сільськогосподарської землі
16:50
Інфографіка
Жан Беленюк
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:47
ТЕЦ
Уряд передав в управління Нафтогазу п'ять державних ТЕЦ
16:43
Підозрюваній у справі Шеремета Юлії Кузьменко змінили запобіжний захід
16:26
Денис Шмигаль
Уряд затвердив Стратегію енергетичної безпеки на період до 2025 року
16:26
Іван Федик
Клуб УПЛ погнав з команди головного тренера
16:25
5G
В Україні перенесли впровадження 5G на лютий 2022 року
16:24
Туреччина лісові пожежі
Туреччина евакуювала понад 16 тис. осіб через лісові пожежі на узбережжі: вогонь дістався житлових районів
16:20
Канада
Канада стала частіше надавати українцям візи, - посол
16:15
Іловайський котел: ще двом російським генералам оголошено підозри
Більше новин