Ільмі Умеров: Очікуємо на нову хвилю репресій проти кримських татар

Антін Борковський
15 вересня, 2016 четвер
11:08

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров про справу, яку завели проти нього та про новий виток масових репресій в Криму

Зміст

Чого хотіла домогтися окупаційна влада Криму вашим арештом, оскільки вона все одно змушена була вас відпустити?! Адже ми знаємо підлі практики ще радянського часу, коли інакодумців саджали до психіатричних клінік.

Це був поки що не арешт, це була примусова тритижнева експертиза, яка проводилася у стінах клініки, що називається Психіатрична Республіканська клінічна лікарня. Я пройшов експертизу, мене звільнили, винесли вердикт, що по психіатрії я ніяких проблем не маю.

У них, мабуть, була мета, щоб мене визнали чи частково недоумкуватим або повністю неосудним, для того, щоб потім дискредитувати і мене, і структуру, котру я представляю - Меджліс кримськотатарського народу, мовляв кримськотатарський народ обирає собі таких ось "недоумкуватих" в лідери.

Цього в них не вийшло, і тепер на нас чекають судові розгляди по суті, тому що ця експертиза — один крок у слідчих заходах і, далі, коли слідство закінчиться, справу передадуть до прокуратури, прокуратура подасть до суду і в суді будуть розбиратися, чи був з мого боку заклик до порушення територіальної цілісності РФ, а мене саме в цьому звинувачують, кримінальну справу за 280-й статті КК РФ.

На вашу думку, які будуть наступні кроки Російської федерації в Криму? Вони запустили лавину арештів, обшуків та тих чи інших переслідувань - кримськотатарський народ намагаються просто витіснити з Криму.

Вони намагаються не тільки витіснити. Вони розуміють, що всі 300 тисяч витіснити не вдасться. У них є мета зробити ту частину населення, яка донині нелояльно ставиться до російської влади в Криму, не приймає або не визнає юрисдикцію Росії в Криму, не лояльною, то хоча би змусити від страху мовчати.

Цей варіант владу теж влаштував би. Однак кримськотатарська частина населення Криму залишається нелояльною до нинішньої влади і лідери кримських татар не збираються ні їхати, ні приймати режим, що діє.

А як наразі кримчани ставляться до російської влади?

Я оцінив би ситуацію так, якщо дуже коротко спробувати сформулювати: їх обдурили, їм не дали обіцяних зарплат і пенсій. Ніяких інвестицій до Криму не йде. Будівництво моста явно загальмувалося і не просувається. І ще багато-багато іншого.

Тобто люди злі, але поки вони не розуміють, що самі в цьому винні. Вони проголосували на референдумі, вони накликали на себе цю біду, але поки що більшість населення звинувачує у своїх бідах чомусь не Путіна, не самого себе, а українців і Обаму.

Тобто Обама винен, що у них у потягах брудно, Обама винен, що у них пенсії дуже низькі, на які прожити неможливо, Обама винен, що в Криму поліпшення не настали.

А в якому статусі зараз перебуватиме Меджліс? Наскільки я розумію, Російська федерація його не визнає і дуже скоро вони проголосять його "злочинною організацією". Чи є страхувальні шляхи для вирішення подібної ситуації?

Був судовий розгляд на рівні Верховного суду так званої "республіки Крим", і так званий Верховний суд прийняв рішення, що це екстремістська організація. Ми подали апеляцію, яка на рівні Верховного суду РФ буде розглядатися.

Ми ніяких ілюзій не будуємо, що щось зміниться. Але попри те, що судові розгляди ще не закінчилися, Меджліс вже внесений до списку заборонених організацій у РФ. У них є такий список і нас, незважаючи на все, в цей список уже внесли і Поклонська підписала свою постанову про те, що Меджліс — це екстремістська організація.

Тобто за фактом нас вже такими визнали. Залишається тільки дочекатися рішення Верховного суду РФ і щодо тих, хто ідентифікує себе членом, або називає себе членом Меджлісу, можуть послідувати якісь нові репресії. Ми очікуємо після рішення новий виток репресій.

Чи є якісь відхідні варіанти?

У нас один варіант є. Про нього ми вже оголосили. Ті члени Меджлісу, які перебувають на материковій частині України і голова Меджлісу Рефат Чубаров теж знаходиться в Києві, він народний депутат України, вся повнота прийняття рішень перейде особисто до голови Меджлісу.

Ось такий варіант, або такий алгоритм дій ми продумали ще в лютому, рішення прийняли в підписному варіанті. 23 члени Меджлісу підписали це рішення і воно набуває чинності, як тільки буде прийнято рішення що Меджліс - це заборонена, екстремістська, терористична або ще якась злочинна організація.

А наскільки масштабними можуть бути репресії? Вже були десятки обшуків і арештів.

Тут можна, на цю тему міркуючи, договоритися до того, що практично будь-якого кримського татарина можна звинуватити у сприянні Меджлісу, який визнаний екстремістською організацією, тому що весь Меджліс кримськотатарського народу - 33 людини. Його обирає 250 делегатів Курултаю.

Крім цього, є Меджліси на місцях проживання кримських татар, в кожному селі практично. І є регіональні меджліси, які представляють кримських татар на рівні районів і міст Криму. Загалом це близько 2500 тисяч членів місцевих і регіональних меджлісів.

Якщо подумати про те, що у кожного з них є родичі, сусіди, друзі, знайомі, то репресії можуть торкнутися практично будь-якого кримського татарина. І байдуже — чи є він членом Меджлісу чи ні.

Він може бути співучасником, він може бути навіть тим, хто не "настукав". За пакетом Яровий тепер можна вживати заходів і до людей, що не донесли, тобто знали про якусь ситуацію, яка готуватися в Меджлісі й не донесли. Тобто теоретично можна договоритися до того, що будь-якого можна залучити.

Чи робить Київ достатньо для повернення Криму, для захисту українських громадян, які опинилися під фактичною окупацією РФ і які кроки Київ не робить?

Ви знаєте, тут я теж буду гранично відвертим. Київ не робить кроків для реалізації того, про що говорить. Наприклад, змінити статус республіки Крим з територіальної на национальну і зробити автономну республіку Крим кримськотатарською республікою в складі України. Для цього необхідно 300 голосів народних депутатів.

Якщо всі сили, крім "Опоблоку", могли б домовитися з цього конкретного питання, я зараз навіть не кажу про те, що потрібно припинити всі чвари, всі суперечки між групами, фракціями, окремими депутатами і так далі, але ось в цьому питанні консенсус можна було знайти і проголосувати.

А чи є відчуття, що Україна має стратегію повернення Криму? Це стосується не тільки статусу Криму, а й інших кроків, наприклад, посилення контролю на кордоні з окупованим Кримом, втілення тих чи інших інформаційних заходів, підтримки населення.

Це трошки утопічний шлях. Я не думаю, що треба працювати над тим, щоб населення Криму полюбило Україну і захотіло повернутися в Україну. Тут повинні працювати міжнародні правила, міжнародне право, право націй на самовизначення, право кримськотатарського народу в відновлення цих прав і навколо цього вести всю політику.

Якщо ми підемо шляхом, коли населення закохається і назад проведе референдум, то це шлях в нікуди.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
27 листопада
00:46
РФ використовує стратегічні бомбардувальники Ту-160, які Україна віддала їй в обмін на газ, - Схеми
2024, вiвторок
26 листопада
23:58
Оновлено
Рафаель Леао, Ліга чемпіонів, "Славія" - "Мілан"
"Баварія" переграла ПСЖ, "Ман Сіті" без перемоги, а "Мілан" кращий за "Слован". Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
23:45
Артем Степанов, Баєр
У Лізі чемпіонів за "Баєр" дебютував 17-річний українець
23:21
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті серйозна проблема з особовим складом, людей потрібно мотивувати йти до війська, - офіцер ЗСУ Лапін
23:17
Анонс
Повна скриня - концерт-показ
Повна скриня: у Полтаві відбудеться незвичайний показ оживленої автентики
22:57
Оновлено
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
З початку доби на фронті відбулося 208 боєзіткнень, росіяни найактивніші на Покровському напрямку
22:40
Дональд Трамп
Команда Трампа розглядає можливість прямих переговорів з Кім Чен Ином, - Reuters
22:14
Оновлено
Андрій Сибіга
Україна під час головування Польщі очікує на відкриття перших двох розділів про членство в ЄС, - Сибіга
21:53
росія, санкції
ЄС розгляне включення у 15-й пакет санкцій проти РФ обмежень щодо російських танкерів, - Reuters
21:20
діти, дім
Україна повернула з окупації двох неповнолітніх дівчат
21:00
Ексклюзив
Гривня, гривні, гроші
"Тисяча від Зеленського" та роздача коштів з бюджету нагадують передвиборчі технології, - економіст Пендзин
20:57
МЗС РФ
РФ заборонила вʼїзд 30 британцям: у переліку міністри, політики та журналісти
20:53
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Скільки Storm Shadow та SCALP можуть передати Україні та чи з'явиться КАБ вітчизняного виробництва. Колонка Сергія Згурця
20:38
Купʼянськ
На Харківщині ДРГ росіян постійно промацують різні напрямки, зона бойових дій збільшується, - ОВА
20:00
OPINION
Нова атака на Екопарк Совські ставки. Що відбувається
19:54
G7
Країни G7 планують розпочати перерахування Україні кредиту в $50 млрд до кінця року
19:53
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація ввечері 26 листопада
19:50
"Атеш", листівки партизан
Партизани в Ленінградській області розвішують листівки, аби зірвати мобілізацію в армію РФ
19:27
НАТО
У НАТО запевнили, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не вплине на допомогу Україні
19:15
смертна кара
У Китаї ексочільника одного з найбільших банків світу засудили до смертної кари
19:02
Прапор США
У Британії над авіабазами США помітили невідомі безпілотники
18:57
Карл Негаммер
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як майданчик для перемовин між Україною та РФ
18:53
Катрін Кнайсль і Володимир Путін
Ексочільниця МЗС Австрії, яка переїхала до Росії, викладатиме в Рязанському держуніверситеті
18:49
Марино Пушич
"Взимку сяду з клубом за стіл переговорів": тренер "Шахтаря" заявив, що може покинути Україну
18:35
Ексклюзив
Володимир Путін
З 1 березня 2025 року українських переселенців депортуватимуть з РФ, - правозахисник Лисянський
18:32
Окупанти атакували Суми з РСЗВ: є загиблі, під завалами шукають людей
18:27
Норвегія
Норвегія наступного року збільшить допомогу Україні до $2,7 млрд
18:20
вогонь, полум'я, пожежа
Невідомі погрожують підірвати низку установ в Україні, листи з погрозами розіслали журналістам
18:14
на фото машина для розмінування
"Інноваційна харківська розробка": Синєгубов презентував нову машину для розмінування
18:09
Ексклюзив
мобілізація
Людина потрапляє на посаду, яку може обрати самостійно, - підполковник Авраміч про переваги рекрутингу
18:08
Литва прапор
Литва вручила дипломату РФ ноту протесту через воєнні злочини проти України
18:06
перейменування вулиць
У Києві припинили прийом заяв на перейменування вулиць на честь загиблих військових
18:03
Ексклюзив
Юрій Бойко
"Цей перелік неповний": головред руху "Чесно" Саліженко про позбавлення зрадників держнагород
18:00
OPINION
Путін vs Каддафі в перегонах з авіатероризму
17:58
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни намагаються прорвати оборону ЗСУ та закріпитись уздовж річки Жеребець на Донеччині, - DeepState
17:55
Ексклюзив
російська балістична ракета "Сармат"
РФ випустила по Україні 200 балістичних ракет за рік, і це не піковий показник: Defense Express про стратегію застосування повітряних цілей
17:35
ЗСУ
Українські захисники відкинули окупантів від Купʼянська, - ОСУВ "Хортиця"
17:34
електроенергія, графіки відключень
Енергетики 27 листопада застосовуватимуть в Україні одну чергу відключень
17:27
Білорусь за два роки поставила Росії мікросхеми для винищувачів і ракет на $125 млн, частина з них західного виробництва
17:24
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
"S.T.A.L.K.E.R. 2" потрапив у трійку найпопулярніших ігор на Xbox
Більше новин