Бабин Яр. 5 оскарівських фільмів до 75-х роковин трагедії
Режисери всього світу неодноразово висвітлювали трагедію єврейського народу у своїх фільмах, які були удостоєні престижних нагород міжнародних кінофестивалів
Цьогоріч минає 75 років від трагедії у Бабиному Яру. Наприкінці вересня 1941 року протягом двох днів нацисти розстріляли тут майже 34 тисяч київських євреїв.
З 24 по 28 вересня у рамках програми Меморіальних днів у київському кінотеатрі "Сінема Сіті" відбудеться фестиваль "Фільми-лауреати премії "Оскар" про трагедію єврейського народу".
"Іда", реж. Павло Павліковський
Фільм польсько-данського виробництва у 2015 році отримав "Оскар" у номінації "Найкращий фільм іноземною мовою".
Драма польського режисера Павла Павліковського розповідає історію сироти Анни, яка провела дитинство і юність у польському монастирі. Перш ніж прийняти обітницю і стати черницею, дівчина вирішує зустрітися зі своєю єдиною родичкою – Вандою.
Від Ванди Анна дізнається про своє єврейське походження і про смерть батьків під час Голокосту. Удвох жінки вирушають у подорож, щоб дізнатися більше про трагічну долю їхньої родини.
Головні ролі виконали Агата Кулеша та Агата Тшебуховська
Показ у Києві: 24 вересня, о 20:00
"Син Саула", реж. Ласло Немеш
Для угорського режисера картина стала дебютом, що втім приніс йому Гран-прі Канського кінофестивалю у 2015-му та "Оскар" за найкращий фільм іноземною мовою у 2016-му.
Події розгортаються в Аушвіці в 1944 році. Саул Аусландер – єврейський полонений і член зондеркоманди. Його робота – супроводжувати у недовгий шлях в'язнів, які прибувають до табору безупинно. Потім – зачищати сліди їхньої присутності і чекати на нових. Але одного єврейського хлопчика, вбитого в газовій камері, він вважає за свого сина та хоче поховати згідно з юдейськими традиціями.
У фільмі режисер показав ще одну трагедію, яка випала на долю жертв Голокосту - багато людей ставали божевільними від пережитого, їхня свідомість мінялася та людські уявлення спотворювалися.
Головні ролі виконали Геза Реріг та Левенте Молнар
Покази у Києві: 25 вересня, о 19:00 та 26 вересня, о 17:00
"Життя прекрасне", реж. Роберто Беніньї
Стрічка італійського режисера Роберто Беніньї стала володарем трьох "Оскарів" у 1999 році: найкраща чоловіча роль, найкращий саундтрек до драматичного фільму та найкращий фільм іноземною мовою.
Під час Другої світової війни в Італії до концтабору потрапляють єврей-батько і його маленький син. Дружина, італійка, добровільно йде слідом за ними. У таборі батько каже синові, що все, що відбувається навколо, є дуже великою грою за приз – справжній танк, який дістанеться тому хлопчикові, який зможе не потрапити на очі наглядачам. Батько робить усе, щоб син повірив у гру й залишився живий, ховаючись у бараку.
До речі, режисер сам виконав у картині головну роль. Також у фільмі знялися Ніколетта Браскі та Джорджіо Кантаріні.
Покази у Києві: 26 вересня, о 19:00 та 27 вересня, о 17:00
"Піаніст", реж. Роман Поланські
Знятий за реальною біографією видатного польського піаніста єврейського походження фільм у 2003 році отримав три "Оскара": найкращий режисер, найкраща чоловіча роль, найкращий адаптований сценарій – та "Золоту пальмову гілку" Каннського кінофестивалю.
Владислав Шпільман – один з найкращих піаністів Польщі 30-х років. Він займається мистецтвом, доки територію Польщі не окуповують нацисти. Життя усіх євреїв змінюється: їх переселяють до Варшавського гетто, забороняють працювати, принижують, змушують носити відмітні пов'язки, а через деякий час відправляють до концтабору.
Головні ролі виконали Едріан Броуді, Емілія Фокс, Томас Кречман.
Покази у Києві: 27 вересня, о 19:00 та 28 вересня, о 17:00
"Список Шиндлера", реж. Стівен Спілберг
Фільм Стівена Спілберга у 1994-му отримав 7 премії "Оскар": найкращий фільм, найкращий режисер, найкращий адаптований сценарій, найкраща робота оператора, найкращі декорації, найкращий монтаж та найкращий оригінальний саундтрек.
Стрічка розповідає справжню історію Оскара Шиндлера - члена нацистської партії, заможного фабриканта, який під час Другої світової війни врятував понад тисячу євреїв. Це тріумф однієї людини, не схожої на інших, і драма тих, хто завдяки їй вижив у жахливий період людської історії.
Ролі виконали Ліам Нісон, Бен Кінгслі та Рейф Файнс
Показ у Києві: 28 вересня о 19:00
Під час фестивалю "Фільми-лауреати премії "Оскар" про трагедію єврейського народу" покажуть також документальні стрічки про Голокост "Крик чорнозему" (Україна), "Прощавайте, пане Шварц" (Ізраїль), "Для тебе розкриються небеса" (Ізраїль), "Назви своє ім'я" (Україна-США).
Доступ на усі фестивальні покази безкоштовний за попередньою реєстрацією на сайті neveragain.org.ua
- Актуальне
- Важливе