Безвіз на фінішній прямій. Скільки Україні залишилося до скасування шенгену
Профільний комітет Європарламенту ухвалив рішення щодо надання Україні безвізового режиму. Але точний прогноз завершення епопеї зробити неможливо
Україну можна привітати — вона успішно пройшла важливий етап ухвалення безвізового режиму. За скасування українцям шенгенських віз проголосував ключовий профільний комітет Європарламенту LIBE.
Він опікується громадянськими свободами та внутрішніми справами. Якщо далі події розвиватимуться за оптимістичним сценарієм, то безвіз ми отримаємо вже у грудні поточного року.
Що буде далі
Планується, що 29 вересня питання надання безвізу розгляне Комітет Європарламенту у закордонних справах. Там за всіма прогнозами процедура має пройти як по маслу. Після чого почнеться етап погодження позицій між органами керівництва ЄС.
Схвалити безвіз мають на своїй сесії члени Європейського парламенту, а потім — Рада ЄС. Після цього документ скріплять підписами президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та президент Ради ЄС Дональд Туск.
Його опублікують в "Офіційному віснику ЄС" і набуде чинності на 21-й день після публікації.
"Конкретні терміни завершення усіх процедур зараз назвати складно. Наприклад, Європарламент матиме дві пленарні сесії у жовтні — в перший і останній тиждень. Порядок денний першої вже сформовано, і там немає українського питання. Таким чином, імовірніше, що його розглянуть під час другої сесії", - йдеться в аналізі, проведеному організацією "Європа без бар'єрів".
Оптимістичний сценарій
Найбільш сміливі прогнози обіцяють, що безвіз Україні нададуть до 30 листопада. Це відбудеться, якщо Європарламент ухвалить рішення по безвізу на найближчій сесії (хоча його й немає в порядку денному), яка проходитиме з 3 по 6 жовтня. А після цього так само оперативно спрацює Рада ЄС.
Цей орган, нагадаємо, є місцем зустрічі міністрів з урядів країн — членів Євросоюзу. Питанням українського безвізу, за профілем діяльності, опікуються міністри юстиції та внутрішніх справ. Вони збираються на засідання 13-14 жовтня 2016 року.
Якщо до цих дат Європарламент не розгляне безвіз, рішення могли б ухвалити міністри інших профілів.
Наприклад, голови МЗС, які збираються 11 листопада. А у випадку з Молдовою, наприклад, рішення ухвалювали на засіданні міністрів транспорту, телекомунікацій та енергетики.
Песимістичні сценарії
Здійсненню оптимістичних сценаріїв можуть завадити європейські бюрократи та українські корупціонери. За негативним сценарієм ухвалення безвізу пересунуть на 2017 рік.
Наші можновладці можуть спричинити відтермінування безвізу неналежним виконанням вимог, необхідних для його надання. Скандали навколо електронного декларування можуть значно (і вкотре вже) загальмувати процес.
"Ми очікуємо позитивного рішення Ради ЄС, але все може змінитись в залежності від ситуації з НАЗК (Національного агентства з питань запобігання корупції, відповідального за запровадження електронного декларування. - Авт.), будь-який скандал на цю тематику стане додатковим аргументом для тих хто не впевнений у наданні нам безвізу", - розповіла сайту Еспресо.TV аналітик ГО "Європа без бар'єрів" Катерина Кульчицька.
Щодо Євросоюзу, йдеться про прив'язку надання безвізу до ухвалення так званого "запобіжника" — нових правил призупинення безвізових режимів з третіми країнами.
Це механізм, який Євросоюз збирається застосовувати у випадку надзвичайних ситуацій, як от навала біженців. Питання набуло особливої актуальності через перспективу швидкого надання безвізового режиму Туреччині.
"Я не впевнений у тому, що питання буде остаточно вирішене на жовтневому засіданні Ради ЄС. Адже вирішено синхронізувати надання Україні безвізового режиму з оновленим механізмом призупинення, а він ще не готовий. Крім того, до Ради повинно бути затвердження на пленарному засіданні Європарламенту, а дата ще не призначена", - розповів сайту Еспресо.TV науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.
Дати називати не варто
Фахівці попереджають, що називати будь-які дати введення в дію безвізу не слід— суспільство втомилось від постійного озвучування термінів і подальшого їх перенесення.
"Найкраще не давати точних прогнозів. Голосує не один орган, існує дуже багато змінних і наші антикорупційні скандали постійно підливають масло у вогонь", - говорить Кульчицька.
Безвізовий режим з Євросоюзом, який нам обіцяють з 2008 року, для багатьох українців встиг перетворитися на символ зближення з Європою. Звісно, з боку ЄС було б дуже непогано зробити жест доброї волі та скасувати візи для нас.
З іншого боку, історія цього питання дуже яскраво ілюструє проблему втрачених можливостей. Якби наші можновладці працювали швидшими темпами, вони могли б встигнути "проскочити" до виникнення критичної ситуації з біженцями.
- Актуальне
- Важливе