Вбити Кіма. Як світ опинився за крок до ядерної війни
У світі запахло маленькою ядерною війною: Південна Корея відкрито погрожує вбити Кім Чен Ина, а Північна — перетворити своїх сусідів на попіл
Міністр оборони Південної Кореї заявив, що в них існує план вбивства лідера Північної Кореї Кім Чен Ина. Сама заява не дивує, навпаки, було б дивно, якби такого плану не існувало. Дивує, що про нього говорять так просто та відкрито.
На межі війни
"Якщо стане зрозуміло, що ворог збирається атакувати Південну Корею ядерними ракетами, щоб придушити його цілі метою спецназу стане знищення ключових об'єктів та фігур, включно з лідером Північної Кореї", — заявив Хан Мін Гун.
Як правило, вбивство лідерів ворожих держав — це та категорія речей, про які всі знають, але відкрито не говорять. Принаймні, не на рівні керівників оборонних відомств. Чому ж Південна Корея порушила неписане правило?
Міністр оприлюднив плани вбивства лідера КНДР на парламентських слуханнях, у відповідь на прохання депутата правлячої партії прокоментувати стійкі чутки, що такі задуми існують. Зрозуміло, що насправді керівник Міноборони відповідав не депутату. Фактично це була погроза північним сусідам: посунете на нас зі зброєю в руках, миттю нанесемо ракетні удари та вб'ємо вашого ідола.
Навряд чи погрози налякають Північну Корею (КНДР) і змусять її відмовитись від мілітарізації. Швидче, навпаки, спровокують чергову барвисту заяву з погрозами стерти з карти "посіпак Вашингтону".
Попіл та балістичні ракети
Північнокорейці взагалі полюбляють, як влучно висловився телеканал CNN, креативну мову. Наприклад, у березні, коли Радбез ООН запровадив нові санкції, Пхеньян випустив їх цілу серію. Одна з них, у виконанні офіційного інформаційного агентства країни KCNA, звучала так: "Якщо ми натиснемо на кнопки, щоб знищити ворогів, вони перетворяться на полум'я та попіл і будуть змиті в море".
Заради справедливості зазначимо, що південні сусіди не лишалися в боргу. У вересні, наприклад, з Сеулу пролунала неофіційна заява, що у випадку, якщо КНДР не відмовиться від ядерних випробувань, кожен район Пхеньяну "буде повністю знищено балістичними ракетами", місто буде "перетворено на попіл і стерте з карти".
Читайте також: Потужніше за Хіросіму. Як КНДР лякає світ ядерною зброєю
Усі ці вправляння у взаємних погрозах відбуваються на фоні бряцання зброєю. У випадку з Пхеньяном, ця зброя атомна — на початку вересня країна провела випробування ядерної бомби та нових балістичних ракет, які зможуть доправити ядерну боєголовку не лише в Сеул, але й набагто далі. Наприклад, в Токіо.
Не варто також забувати, що США — союзник Південної Кореї, зокрема й у військовій сфері. Невдовзі обидві країни проводитимуть чергові спільні військові навчання. Їхня мета, окрім іншого — демонстрація сили північнокорейському режиму.
Протистояння двох Корей досягло небувалої потужності, нагадуючи поширену метафору про киплячий чайник, з якого ось-ось зірве кришку. Дуже схоже, що світ опинився на порозі локальної ядерної війни.
Замирення безумця з ядерною бомбою
Загострення на Корейському півострові — не перше і навіть не друге. Заява міністра оборони про вбивство Кім Чен Ина — це звичайна риторика у протистоянні Північі та Півдня, розповів сайту Еспресо політолог Віталій Кулик.
"Як правило вони використовують саме таку риторику, прямолінійну та жорстку. Північні корейці стверджують, що в них є план завдання ядерного удару або коврового бомбардування Південної Кореї. Так само і південні корейці заявляють, що в них є плани нанесення масованих ракетних ударів по Північній Кореї. Це такий традиційний для Корейського півострову обмін люб'язностями", — говорить експерт.
З іншого боку, зазначає він, існує проблема ескалації конфлікту. Північна Корея проводить модернізацію своєї армії. "Вона закупляє російську та китайську військову техніку незважаючи на всі ембарго. Відбувається виготовлення власних систем озброєння, а саме мінометів та ракетних комплексів ближньої дії", — пояснює Кулик.
Все це й справді непокоїть Південну Корею. На 38-му параллель стягуються військові сили. Хоча насправді, ніхто на сто відсотків не певен, що військові КНДР випробували саме ядерну зброю, а не просто підірвали потужну бомбу.
"Та як правило ці сезонні загострення відбуваються тоді, коли починається фаза визначення обсягів фінансування та продовольчої допомоги для Північної Кореї. Таким чином Пхеньян збільшує об'єми допомоги в обмін на зниження агресивності у своїх заявах. Це традиційно ще з часів Кім Ір Сена", — говорить політолог.
Фактично, режим Кімів дуже вдало експлуатує імідж безумця з ядерною ракетою. Щоб його заспокоїти в ООН готові нести матеріальні витрати.
"Через ембарго Пхеньян вимушений вибивати собі хліб в обмін на менше слів про війну. До 35% хліба та продовольства надходить у Півічну Корею завдяки тому, що вони успішно "доять" різноманітні міжнародні інституції", — говорить Кулик.
Гра у військове протистояння вигідна. Демонструючи всьому світу, що в них є ядерна зброя (хоча насправді її, можливо, й немає) північнокорейський режим забезпечує собі виживання. Небезпека такої гри в тому, що можна загратись і почати справжню війну, яка може знищити половину світу.
- Актуальне
- Важливе