live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Дмитро Гомон 13 жовтня, 2016 четвер

Болючий компроміс Росії. Чим допоможе Україні новий генсек ООН

Новий голова організації, португальський політик Антоніо Гутерріш - це вимушений болючий компроміс Росії

Новий голова організації, португальський політик Антоніо Гутерріш - це вимушений болючий компроміс Росії

Кандидатуру нового генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша затвердять у четвер, 13 жовтня на Генеральній асамблеї організації. Прізвище 67-річного португальця пишуть по-різному, але українська місія при ООН використовує саме варіант Гутерріш.

Соціаліст і патрон Анджеліни Джолі

Він доволі цікава особистість. Це буде перша людина з досвідом роботи прем'єр-міністром на посаді світового дипломата №1. Гутерріш два строки підряд очолював уряд Португалії, сформований його рідною Соцпартією.

Цікаво, що політик - ревний католик, і в партії, яка складалася з атеїстів та різноманітних шукачів вищого сенсу життя поза християнством, йому доводилося шукати компроміси. Мабуть, саме ця риса дозволила йому досі перебувати в обоймі активних політиків міжнародного рівня. І, напевно, дозволить відбути дві п'ятирічки на посаді генсека ООН. Досі в історії організації був лише один генеральний секретар, якого не обрали на другий строк, - Бутрос Бутрос Галі з Єгипту, кандидатуру якого заветували США.

Після нищівної поразки на виборах у рідній країні Гутерріш перебрався на керівну посаду в Соцінтерн, а звідти вже пересів у крісло Верховного комісара ООН у справах біженців. На цій посаді він працював 10 років - аж до грудня 2015 року.

"Перчику" в його біографії малувато. Хіба що саме він залучив до співпраці з проблем біженців голлівудську зірку Анджеліну Джолі. Вона під його крилом зробилася послом доброї волі Управління Верховного комісара ООН у справах біженців та позбулася зіркової депресії.

Антоніу Гутерріш Анджеліна Джолі

Антоніу Гутерріш та Анджеліна Джолі доповідають про сирійських біженців, квітень 2015 року. Фото: unhcr.org

Російські інтриги з виборами генсека

З одного боку, нічого несподіваного в призначенні на посаду саме Гутерріша немає - його кандидатура була першою під час усіх сигнальних голосувань у Радбезі ООН, а їх всього було п'ять.

З іншого, був дуже великий ризик, що серед тих, хто проти, країна з правом вето. Їх загалом п'ять, та незгоди чекали лише від однієї - Росії. А оскільки голосування відбувалося таємно, до останнього ніхто не знав, чи не заблокують росіяни весь процес.

Лише коли відбулося так зване шосте, "кольорове" голосування - країни з правом вето використали бюлетені червоного кольору, а всі інші - білого, стало остаточно зрозуміло, що в Гутерріша цілковита підтримка. Він отримав 13 "за" і жодного "проти", дві країни утримались.

Але ж Москва наполягала на тому, що новий генсек має представляти Східну Європу, і в неї напоготові було кілька лояльних кандидатур. Це була голова ЮНЕСКО з Болгарії Ірина Бокова, екс-голова МЗС Сербії Вук Єреміч та голова МЗС Словаччини Мирослав Лайчак. То що ж сталося з наполегливістю Кремля?


"Росіяни бачили, що їхній фаворит Бокова не набирає потрібної підтримки у Радбезі. Серб, котрий на передостанньому голосуванні йшов одразу за Гутеррішем, Кремлю не підходив за рядом причин. Ветувати явного фаворита, та ще такого, котрого підтримує, зокрема, Китай, Москва не наважилась, оскільки це був би ще один дуже незручний для Росії конфлікт. Обрання Гутерріша - це дуже болючий, принизливий, але необхідний для Росії компроміс", - розповів сайту Еспресо.TV український журналіст Андрій Васильєв, який давно працює в Нью-Йорку та висвітлює діяльність ООН.


Ще одна версія - враховуючи, що власний кандидат не проходить, Росія "продала" свій голос португальцю. Якщо це правда, то постає проблема, що РФ отримає навзаєм.

"Велике питання, чи мав Гутерріш запропонувати Росії та Китаю великі поступки, щоб вони дозволили йому виграти, такі як керівні політичні або миротворчі посади в штаб-квартирах ООН. Це може залишатися незрозумілим кілька тижнів або місяців", - розповів британському виданню The Guardian експерт із питань ООН у Європейській Раді міжнародних відносин (дослідницький інститут зі штаб-квартирою в Лондоні) Річард Гован.

Застаріла структура Радбезу і вето

Реформа Радбезу, війна в Сирії та потік біженців - ось головні проблеми, з якими стикнеться новий генсек ООН у першу чергу. Щодо першого пункту, то йдеться про нагальність внесення змін у застарілу систему, яка передбачає, що рішення на рівні ООН де-факто ухвалюються п'ятьма країнами з правом вето - Росією, Китаєм, США, Великою Британією та Францією.

Україну, як і багато інших країн світу, такий стан речей не влаштовує. Принцип ротації в Радбезі суперечить регіональним силам та інтересам, пише Gulf News.

"Чому, наприклад, Індія з її гігантським населенням, не має постійного місця в Радбезі? Арабам теж не вистачає голосу, так само не представлені Південно-східна Азія, Латинська та Центральна Америки й Австралоазія (автор, напевно, має на увазі країни тихоокеанського басейну. - Ред.)", - йдеться в редакційній статті дубайського видання.


Ситуація, що склалась, призводить до блокування Кремлем будь-яких невигідних рішень. Так було із резолюцією, яка засуджувала фейковий референдум в Криму, а згодом - із пропозицією створити міжнародний трибунал по збитому "Боїнгу". Найсвіжіший приклад - ветування Росією резолюції Франції щодо насилля в Алеппо.


Ще рік тому для реформування ООН було створено франко-мексиканську комісію. Вона має змінити статут ООН. "Це гігантська юридична робота. Плюс зі змінами ще мають ознайомитись усі країни-члени ООН, на це також піде час. Потім Рада Безпеки (там буде дуже важко), і, нарешті, Генасамблея", - окреслив процедуру Васильєв.

За його словами, генсеку на процес впливати буде важко, якщо не неможливо - хіба що намагатися тиснути на Радбез. Генеральний секретар - посада більш дипломатична, аніж така, що дає в руки якісь реальні владні повноваження. По суті в ООН керує Радбез, а в Радбезі - згадані п'ять країн. Ось таке порочне коло.

Ложка скепсису

У російських ЗМІ вже чути радісні констатації: з новим генсеком ООН уже про все домовились, він налаштований на конструктивний діалог з РФ! Як аргументи наводять, по-перше, політичне кредо - Гутерріш соціаліст. А з лівими, мовляв, Кремль завжди знаходив спільну мову.

По-друге, пишуть, що ООН - організація по суті реліктова, і Гутерріш отримав "добро" від Росії та США за те, що буде зберігати її в цьому стані, тобто не буде нічого робити, а лише висловлюватиме глибоке занепокоєння і стурбованість. Його попередник Пан Гі Мун так і вчиняв.

"Радбез ООН ганебно облишив свої обов'язки в Сирії у контексті загрози російського вето, обравши нічого не робити, у той час, як Сирія сповзала у безодню. У реальності, члени Радбезу віддали право діяти в Сирії від свого імені Штатам та Росії, облишивши свої моральні та законні обов'язки", - пише журналістка панарабського видання Al-Hayat Рагхіда Дергхам, яка висвітлює діяльність ООН.

Вона вважає, що Гутерріш має шанс розрубати цей вузол, скориставшись амбіціями інших членів Радбезу (Великої Британії та Франції, зокрема) щоб знайти рішення проблеми Сирії. Та вона прогнозує, що спочатку новий генсек зосередиться на Сирії виключно під кутом проблеми біженців та гуманітарної місії.

Гутерріш почне обживатися в своєму новому робочому кабінеті на 38-му поверсі штаб-квартири ООН у Нью-Йорку з 1 січня 2017 року. За цей час російські та асадівські літаки здатні остаточно стерти на порох Алеппо. За цей час в Україні продовжиться війна. А Росія продовжить робити вигляд, що вона ні при чому.

Гутеррішу дістається світ, який зайшов у глухий кут і хитається на грані ще більш широкої війни. Цікаво, що він обере - нічого не робити чи все ж спробує використати рідкісний шанс?

новини партнерів

16 грудня, 2019 понеділок

15 грудня, 2019 неділя

16 грудня, 2019 понеділок

15 грудня, 2019 неділя

14 грудня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати