Столиця терористів. Чому "Ісламська держава" може скоро зникнути

18 жовтня, 2016 вiвторок
15:34

В Іраку почався наступ на місто Мосул, де два роки тому було проголошено створення терористичної "Ісламської держави"

Зміст

Якщо наступ на місто-мільйонник пройде вдало, це буде початок кінця сумно відомого терористичного угрупування "Ісламська держава". Принаймні, в це вірять багато знавців Близького Сходу. Адже Мосул - це фактично іракська столиця терористів.

Захоплення міста в червні 2014 року угрупуванням, яке на той час носило назву "Ісламська держава Іраку і Леванту" (ІДІЛ), стало початком створення зловісного халіфату, який, подібно вірусу, почав розповзатися світом, погрожуючи знищенням всьому цивілізованому світу.

наступ Мосул Ірак

Курдська пешмерга висувається на позиції. Фото: Reuters

Радянсько-російські корені "Ісламської держави"

До літа 2014 року ІДІЛ була одним із багатьох інших радикальних формувань, які діяли в пошматованій громадянською війною Сирії. Його кістяком стали колишні офіцери регулярної армії Саддама Хусейна, які об'єднали зусилля з ісламськими радикалами. Перші чудово розумілися на військовій справі, другі мріяли про кривавий джихад та розчарувалися в "Аль-Каїді". Після вбивства Бін Ладена організація потроху втрачала свій вплив та підтримку "спонсорів".

Цікава деталь: ключові фігури з числа згаданих офіцерів Хусейна проходили вишкіл в СРСР. Подейкують, що в них збереглися зв'язки з кадебістами, які, як кажуть, колишніми не бувають.

Після захоплення країни США в 2003 році партію Баас розпустили й офіцери лишилися без роботи та привілеїв. Тож не дивно, що вже у 2006 вони активно інспірували повстання проти американських військових.

Поява нової сили на арені була вигідна президенту Сирії Башару Асаду, який сподівався руками відморожених терористів задушити спротив своїх головних ворогів - армії сирійських опозиціонерів. І тривалий час його війська "іділівців" оминали без уваги. Вони не скидали їм на голови бомби, дозволяючи натомість атакувати загони опозиціонерів, об'єднані у Вільну сирійську армію та курдів, які встигли на той час утворити собі де-факто незалежну автономію в районах Сирії, що межують з Туреччиною.

Що цікаво, Асад діяв за російськими лекалами Другої чеченської війни. Рух за незалежність кавказького краю на початку правління кадебіста Путіна маргіналізували за допомогою ваххабітів і вже далі війна виглядала не як придушення волелюбного народу, а боротьба з терористами.


Популярна в середовищі росіян версія про те, що "Ісламська держава" - це породження Штатів та їхніх союзників на Близькому Сході, безпідставна. Терористів виплекав Асад не без порад і допомоги союзних Ірану та Росії.


Тому не варто дивуватись, що російська авіація вкрай рідко атакує джихадистів ІДІЛ (якщо не рахувати розпіареного звільнення Пальміри), але не шкодує бомб для ворогів Асада.

У Сирії фактичною столицею ІДІЛ стало місто Ракка, розташоване на березі річки Євфрат. Та шлях до слави у них почався саме в Іраку, звідки походить і самопроголошений халіф - лідер "Ісламської держави" Абу Бакр аль-Багдаді.

Наступ терористів на Ірак розпочався несподівано та носив характер блискавичної війни. Міста падали під їхнім натиском одне за одним, здавалося ось-ось і буде захоплено столицю та найбільше місто Іраку Багдад. І в цьому нашесті Мосул став перлиною серед інших трофеїв ІДІЛ.

Жирний трофей

Друге за величиною місто Іраку захопили 10 червня 2014 року. Деморалізовані та налякані військові й поліція покинули місто без особливого спротиву.

А вже 28 червня у головній мечеті Мосула аль-Багдаді заявив про відродження халіфату, а себе оголосив намісником Аллаха на землі,тобто халіфом. Нова самопроголошена країна перейменувалась з "Ісламської Держави Іраку та Леванту" на просто "Ісламську державу".

Це була перша й поки єдина промова аль-Багдаді, яку транслювали по телебаченню. Тобто фактично це єдина поява його публічно.

аль-Багдаді

Аль-Багдаді оголошує про створення терористичного халіфату. Фото: AFP

Джихадистам дістався великий шматок золотовалютного резерву Іраку - в місцевому відділенні центробанку зберігалося коштів десь на півмільярда доларів. І це не рахуючи золотих злитків та інших цінностей.

Плюс навколо Мосула повно військових баз, зведених американськими військовими після окупації Іраку. Тож терористи отримали ще й чимало зброї плюс паливно-мастильні матеріали, ремонтні майстерні тощо.

У порівнянні з тією ж Раккою, де за даними 2012 року мешкало приблизно 200 тисяч людей, це була справжня перлина. Навіть після захоплення в Мосулі лишалось жити близько мільйона мешканців. Разом із нафтою та трофеями вони стали третім значним джерелом доході казни "ІД".


Люди фактично платять данину терористам у вигляді різних податків і штрафів. Наприклад, за користування супутниковим телебаченням, мобільним телефоном (взагалі більшість технологій "ненависного Заходу" під забороною), за торгівлю у святкові дні, гоління бороди, запізнення на молитву тощо.


Жінкам заборонено з'являтись на вулицях без супроводу чоловіка чи родича чоловічої статі (вибігти на ринок абощо), тримати перукарню, носити неправильний одяг.

Є популярна версія про те, що місто фактично здали новому угрупуванню терористів, аби зміцнити його. Підживлює цю теорію давня історія міжконфесійного протистояння на Близькому Сході між мусульманами-сунітами та мусульманами-шиїтами.

Населений переважно сунітами Мосул не вважався лояльним центральному уряду, в якому домінували шиїти. Втім, це лише версія, одна з багатьох, які намагаються пояснити заплутані події на Близькому Сході.

Військова операція

Військову операцію зі звільнення Мосула готували більше року - тренували іракських військових, планували шляхи виводу мирного населення, узгоджували дипломатичні непорозуміння між союзниками.

Наступ почався на світанку, 17 жовтня. Майже сотня тисяч військових коаліції збираються вибити джихадистів, яких нараховується десь 5000 чи 6000.

Напередодні наступу газета The Wall Street Journal висунула несподівану версію про те, що бойовики "ІД" залишать місто майже без бою. Цитуючи власне джерело, видання стверджує, що польові командири джихадистів вирішили зберегти життя своїх людей та відступити в Сирію, де їм дозволить існувати далі Башар Асад. Втім, у версію газети віриться важко - під час звільнення інших міст (Фаллуджа, Гіт, Кайяра) "іділівці" чинили відчайдушний спротив.

Зі сходу та півночі підходи до Мосула блокувала пешмерга - таку назву носять бойові загони іракських курдів. Їх приблизно 40 000. За добу вони звільнили дев'ять сіл у передмісті.

З півдня до міста суне 54 000 іракських військових. Вони мають замінити на позиціях курдів - ті не збираються заходити в саме місто.

наступ Мосул Ірак

Ось так виглядає поле битви за Мосул. Інфографіка The Guardian

З неба операцію прикриває американська авіація. Також на землі діє група американського спецназу. Загалом в Іраку перебуває 5 000 військових США, заявив спікер Пентагону Пітер Кук. Американські спецназівці консультують іракських та курдських військових та скеровують удари, деякі перебувають на околицях Мосулу.

Терористи "Ісламської держави" у відповідь ведуть вогонь зі стрілецької зброї та мінометів. Також вони спробували застосувати свою улюблену тактику - скерували до позицій курдів кілька нашпигованих вибухівкою автомашин зі смертником за кермом. Наразі ці атаки за повідомленнями військових вдалося нейтралізувати.

Також терористи запалили шини та нафту, щоб густий дим прикрив їхні позиції. І, схоже, найбільша проблема полягатиме в тому, як зачистити місто не зачепивши мирне населення. Враховуючи важливість операції та щільну увагу до неї всього світу, влаштувати криваву баню ніхто не хоче.

наступ Мосул Ірак

Густий дим прикриває позиції терористів. Фото: Reuters

Терористи ж, звісно, намагаються використати людей як живий щит. Людям під страхом смерті заборонено залишати місто. Ті, кому все ж таки пощастило вибратись звідти, розповідають, що бойовики переміщаються по місту на мотоциклах, щоб унеможливити нанесення авіаударів. Також вони мінують житлові квартали, закріплюючи там вибухові пристрої.

Операція навряд чи буде блискавичною. Підступи до Мосулу захищають земляні насипи, які, скоріш за все, заміновані. Тому окрім бронетехніки у військових є грейдери та бульдозери.

Але якщо вона буде успішною, це буде нищівний удар по "Ісламській державі". Не лише у військовому сенсі, але й ідеологічний. Поки що їхня популярність серед прихильників радикальних ісламістських рухів трималась за рахунок бойових успіхів. І Мосул був одним із головних серед них.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
03:27
Дональд Трамп
Трамп обрав кандидатом на посаду міністра фінансів США інвестора Скотта Бессента
03:10
Еммануель Макрон
Назвав лідерів країни придурками: Гаїті викликала посла Франції через висловлювання Макрона
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
Більше новин