Столиця терористів. Чому "Ісламська держава" може скоро зникнути

18 жовтня, 2016 вiвторок
15:34

В Іраку почався наступ на місто Мосул, де два роки тому було проголошено створення терористичної "Ісламської держави"

Зміст

Якщо наступ на місто-мільйонник пройде вдало, це буде початок кінця сумно відомого терористичного угрупування "Ісламська держава". Принаймні, в це вірять багато знавців Близького Сходу. Адже Мосул - це фактично іракська столиця терористів.

Захоплення міста в червні 2014 року угрупуванням, яке на той час носило назву "Ісламська держава Іраку і Леванту" (ІДІЛ), стало початком створення зловісного халіфату, який, подібно вірусу, почав розповзатися світом, погрожуючи знищенням всьому цивілізованому світу.

наступ Мосул Ірак

Курдська пешмерга висувається на позиції. Фото: Reuters

Радянсько-російські корені "Ісламської держави"

До літа 2014 року ІДІЛ була одним із багатьох інших радикальних формувань, які діяли в пошматованій громадянською війною Сирії. Його кістяком стали колишні офіцери регулярної армії Саддама Хусейна, які об'єднали зусилля з ісламськими радикалами. Перші чудово розумілися на військовій справі, другі мріяли про кривавий джихад та розчарувалися в "Аль-Каїді". Після вбивства Бін Ладена організація потроху втрачала свій вплив та підтримку "спонсорів".

Цікава деталь: ключові фігури з числа згаданих офіцерів Хусейна проходили вишкіл в СРСР. Подейкують, що в них збереглися зв'язки з кадебістами, які, як кажуть, колишніми не бувають.

Після захоплення країни США в 2003 році партію Баас розпустили й офіцери лишилися без роботи та привілеїв. Тож не дивно, що вже у 2006 вони активно інспірували повстання проти американських військових.

Поява нової сили на арені була вигідна президенту Сирії Башару Асаду, який сподівався руками відморожених терористів задушити спротив своїх головних ворогів - армії сирійських опозиціонерів. І тривалий час його війська "іділівців" оминали без уваги. Вони не скидали їм на голови бомби, дозволяючи натомість атакувати загони опозиціонерів, об'єднані у Вільну сирійську армію та курдів, які встигли на той час утворити собі де-факто незалежну автономію в районах Сирії, що межують з Туреччиною.

Що цікаво, Асад діяв за російськими лекалами Другої чеченської війни. Рух за незалежність кавказького краю на початку правління кадебіста Путіна маргіналізували за допомогою ваххабітів і вже далі війна виглядала не як придушення волелюбного народу, а боротьба з терористами.


Популярна в середовищі росіян версія про те, що "Ісламська держава" - це породження Штатів та їхніх союзників на Близькому Сході, безпідставна. Терористів виплекав Асад не без порад і допомоги союзних Ірану та Росії.


Тому не варто дивуватись, що російська авіація вкрай рідко атакує джихадистів ІДІЛ (якщо не рахувати розпіареного звільнення Пальміри), але не шкодує бомб для ворогів Асада.

У Сирії фактичною столицею ІДІЛ стало місто Ракка, розташоване на березі річки Євфрат. Та шлях до слави у них почався саме в Іраку, звідки походить і самопроголошений халіф - лідер "Ісламської держави" Абу Бакр аль-Багдаді.

Наступ терористів на Ірак розпочався несподівано та носив характер блискавичної війни. Міста падали під їхнім натиском одне за одним, здавалося ось-ось і буде захоплено столицю та найбільше місто Іраку Багдад. І в цьому нашесті Мосул став перлиною серед інших трофеїв ІДІЛ.

Жирний трофей

Друге за величиною місто Іраку захопили 10 червня 2014 року. Деморалізовані та налякані військові й поліція покинули місто без особливого спротиву.

А вже 28 червня у головній мечеті Мосула аль-Багдаді заявив про відродження халіфату, а себе оголосив намісником Аллаха на землі,тобто халіфом. Нова самопроголошена країна перейменувалась з "Ісламської Держави Іраку та Леванту" на просто "Ісламську державу".

Це була перша й поки єдина промова аль-Багдаді, яку транслювали по телебаченню. Тобто фактично це єдина поява його публічно.

аль-Багдаді

Аль-Багдаді оголошує про створення терористичного халіфату. Фото: AFP

Джихадистам дістався великий шматок золотовалютного резерву Іраку - в місцевому відділенні центробанку зберігалося коштів десь на півмільярда доларів. І це не рахуючи золотих злитків та інших цінностей.

Плюс навколо Мосула повно військових баз, зведених американськими військовими після окупації Іраку. Тож терористи отримали ще й чимало зброї плюс паливно-мастильні матеріали, ремонтні майстерні тощо.

У порівнянні з тією ж Раккою, де за даними 2012 року мешкало приблизно 200 тисяч людей, це була справжня перлина. Навіть після захоплення в Мосулі лишалось жити близько мільйона мешканців. Разом із нафтою та трофеями вони стали третім значним джерелом доході казни "ІД".


Люди фактично платять данину терористам у вигляді різних податків і штрафів. Наприклад, за користування супутниковим телебаченням, мобільним телефоном (взагалі більшість технологій "ненависного Заходу" під забороною), за торгівлю у святкові дні, гоління бороди, запізнення на молитву тощо.


Жінкам заборонено з'являтись на вулицях без супроводу чоловіка чи родича чоловічої статі (вибігти на ринок абощо), тримати перукарню, носити неправильний одяг.

Є популярна версія про те, що місто фактично здали новому угрупуванню терористів, аби зміцнити його. Підживлює цю теорію давня історія міжконфесійного протистояння на Близькому Сході між мусульманами-сунітами та мусульманами-шиїтами.

Населений переважно сунітами Мосул не вважався лояльним центральному уряду, в якому домінували шиїти. Втім, це лише версія, одна з багатьох, які намагаються пояснити заплутані події на Близькому Сході.

Військова операція

Військову операцію зі звільнення Мосула готували більше року - тренували іракських військових, планували шляхи виводу мирного населення, узгоджували дипломатичні непорозуміння між союзниками.

Наступ почався на світанку, 17 жовтня. Майже сотня тисяч військових коаліції збираються вибити джихадистів, яких нараховується десь 5000 чи 6000.

Напередодні наступу газета The Wall Street Journal висунула несподівану версію про те, що бойовики "ІД" залишать місто майже без бою. Цитуючи власне джерело, видання стверджує, що польові командири джихадистів вирішили зберегти життя своїх людей та відступити в Сирію, де їм дозволить існувати далі Башар Асад. Втім, у версію газети віриться важко - під час звільнення інших міст (Фаллуджа, Гіт, Кайяра) "іділівці" чинили відчайдушний спротив.

Зі сходу та півночі підходи до Мосула блокувала пешмерга - таку назву носять бойові загони іракських курдів. Їх приблизно 40 000. За добу вони звільнили дев'ять сіл у передмісті.

З півдня до міста суне 54 000 іракських військових. Вони мають замінити на позиціях курдів - ті не збираються заходити в саме місто.

наступ Мосул Ірак

Ось так виглядає поле битви за Мосул. Інфографіка The Guardian

З неба операцію прикриває американська авіація. Також на землі діє група американського спецназу. Загалом в Іраку перебуває 5 000 військових США, заявив спікер Пентагону Пітер Кук. Американські спецназівці консультують іракських та курдських військових та скеровують удари, деякі перебувають на околицях Мосулу.

Терористи "Ісламської держави" у відповідь ведуть вогонь зі стрілецької зброї та мінометів. Також вони спробували застосувати свою улюблену тактику - скерували до позицій курдів кілька нашпигованих вибухівкою автомашин зі смертником за кермом. Наразі ці атаки за повідомленнями військових вдалося нейтралізувати.

Також терористи запалили шини та нафту, щоб густий дим прикрив їхні позиції. І, схоже, найбільша проблема полягатиме в тому, як зачистити місто не зачепивши мирне населення. Враховуючи важливість операції та щільну увагу до неї всього світу, влаштувати криваву баню ніхто не хоче.

наступ Мосул Ірак

Густий дим прикриває позиції терористів. Фото: Reuters

Терористи ж, звісно, намагаються використати людей як живий щит. Людям під страхом смерті заборонено залишати місто. Ті, кому все ж таки пощастило вибратись звідти, розповідають, що бойовики переміщаються по місту на мотоциклах, щоб унеможливити нанесення авіаударів. Також вони мінують житлові квартали, закріплюючи там вибухові пристрої.

Операція навряд чи буде блискавичною. Підступи до Мосулу захищають земляні насипи, які, скоріш за все, заміновані. Тому окрім бронетехніки у військових є грейдери та бульдозери.

Але якщо вона буде успішною, це буде нищівний удар по "Ісламській державі". Не лише у військовому сенсі, але й ідеологічний. Поки що їхня популярність серед прихильників радикальних ісламістських рухів трималась за рахунок бойових успіхів. І Мосул був одним із головних серед них.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.84
    Купівля 41.84
    Продаж 42.39
  • EUR
    Купівля 43.57
    Продаж 44.27
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
24 грудня
15:48
фейкові новини, fake news
У 17-й Полтавській бригаді НГУ спростували фейк щодо нібито зниження мобілізаційного віку
15:44
PR
Швидкісна новинка від Apple — MacBook Pro на базі чипа M4
15:22
Володимир Зеленський
Створення зернових хабів і гуманітарне розмінування: Зеленський провів розмову з президентом Анголи Лоренсу
15:11
Мінекономіки показало, які книжки найчастіше купують за єПідтримку
15:09
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Проглядаються всі ознаки: полковник запасу ВМС ЗСУ Селезньов про підготовку ворогом форсування р. Дніпро на Херсонщині
15:04
РФ вдарила по фермі на Сумщині: тварини загинули, рятувальники опинились під повторним обстрілом
14:45
Олександр Усик
"Ми зробимо це": Усик анонсував запис спільної пісні з Пивоваровим
14:44
У Михайлівському соборі відбулася урочиста церемонія спецпогашення марки "Нова радіть стала"
У Києві, у Михайлівському соборі погасили поштовий випуск з 5 марок "Нова радість стала"
14:41
Джо Ліндслі
Джо Ліндслі: У США починають розуміти, що лише українці знають, що таке свобода, і готові боротися за неї
14:18
Санта Клаус
Санта-Клаус розпочав навколосвітню подорож, щоб доставити дітям подарунки
14:02
Світовий банк
Велика Британія та Японія виділили Україні $1 млрд для зміцнення економіки
14:00
OPINION
Про шкоду "червоної" культури управління
13:49
Німеччина
Німеччина призупинила фінансування проєктів для Грузії на суму €237 млн
13:40
Ексклюзив
Центробанк Росії
Банк РФ зберіг облікову ставку на рівні 21%, інвестиційний банкір Фурса пояснив, що це означає
13:40
Ексклюзив
В Україну завітав ведмедик Паддінгтон, щоб долучитися до кампанії на підтримку дітей, позбавлених батьківського піклування
13:38
Тисяча гривень
"Тисяча Зеленського": 10,3 млн українців подали заявки на допомогу, понад 5 млн уже її отримали
13:36
Оновлено
Микита Василенко
Професор КНУ ім. Шевченка Василенко в ефірі у роспропагандиста образив українських жінок: студенти, ректор та Лубінець відреагували
13:23
Оновлено
Віктор Орбан
Орбан заявив про два варіанти завершення війни в Україні. У Путіна відреагували
13:17
Поширювала фото наслідків атак РФ по критичній інфраструктурі: миколаївчанку засудили до 15 років за держзраду
13:16
інавгураціїя Санду
Мая Санду склала присягу на другий термін президента Молдови
13:09
путін
У Кремлі заявили, що кілька країн запропонували майданчик для перемовин Путіна й Трампа
13:00
уряд
Ветерани зможуть отримувати додаткову грантову виплату на власну справу
12:59
Гравець збірної України з футболу Віталій Миколенко вперше стане батьком
12:59
Петр Павел
Президент Чехії Павел підтримав очільницю Грузії Зурабішвілі та грузинів у боротьбі за демократичне майбутнє
12:39
Оновлено
В окупованому Бердянську вранці підірвали автівку "голови ради" міста: його поранено
12:34
Естонія
Командувач сил оборони Естонії заявив, що у разі заморозки війни в Україні Росія виглядатиме переможцем в очах світу
12:26
прикордонник
За добу в Україну в'їхало на 11 тис. людей більше, ніж виїхало
12:22
Роберт де Ніро
Вийшов трейлер серіалу "Нульовий день", в якому Роберт Де Ніро грає експрезидента США
12:22
Лікаря столичної приватної клініки засудили до 3 років через смерть немовляти
12:20
Херсонська область
У Бериславі на Херсонщині росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільних: 2 постраждалих
12:03
ПриватБанк
ПриватБанк тимчасово знизив вартість переказів на закордонні картки
12:02
OPINION
Не шукайте сенсу у заявах Трампа
12:01
електроенергія
У Херсоні проблеми з електрикою і водою після обстрілу РФ
11:52
Центр нацспротиву отримав дані воєнного злочинця з російського ГРУ
11:46
Хусити
Ізраїль просить європейські країни визнати єменських хуситів терористами
11:44
Намагалися налагодити продаж "трофейної" зброї: правоохоронці викрили злочинну схему у трьох регіонах
11:31
податки
Через підвищення податків 27% опитаних ФОПів планують закритися найближчим часом, – Опендатабот
11:19
Алек Болдвін
Убивство українки Гатчінс: прокуратура припинила кримінальну справу Алека Болдвіна
11:18
Дональд Трамп
Ford, OpenAI, Meta та Amazon пожертвували по $1 млн до інавгураційного фонду Трампа
11:11
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Вимога Трампа збільшити витрати на оборону до 5% для країн НАТО відповідає поточним потребам, - Згурець
Більше новин