Злі білі американці, які бояться тероризму та мігрантів. Хто обрав президента США
Чому програла Клінтон і хто підтримав тепер уже нового президента США
Незважаючи на всі обережно-оптимістичні опитування та прогнози щодо великих шансів Клінтон, на президентських виборах у США перемогу отримав її конкурент Дональд Трамп. Вийшло як з Брекзітом - ніхто до кінця не вірив, що британці проголосують за вихід з ЄС, але вони це зробили. Так і з 45-м президентом США, який багатьом відомий як одіозний мільярдер, любитель струнких жінок та епатажний ведучий реаліті-шоу.
Від початку сама ідея обрання Трампа президентом здавалася безумством. Мало хто вірив, коли він заявив про наміри балотуватись, що це всерйоз і на чотири роки мінімум. Мабуть, головна причина його тріумфу - це його власна непередбачуваність.
Ламання правил і табу
Як влучно зауважив під час нічного виборчого марафону один з численних експертів, запрошених до ефіру, за правилами Трамп ніколи б не мав перемогти. Але він поламав правила, і тому перемога виявилась можливою. Трамп говорив про речі, які оминали мовчанням, міграція, довіра до виборчої системи, довіра до ЗМІ.
Інша справа, що він говорив про це таке, що половина країни була в шоці, а інша, навпаки, зайшлася в ейфорії. Він пропонував виборцям прості відповіді та формули.
Цільовій аудиторії Трампа іншого й не потрібно було. За даними соціології, його виборці - це розлючені білі чоловіки, переважно мешканці сільської місцевості, без освіти на рівні коледжу.
Про це свідчать дані дослідження, проведеного компанією Edison Research в рамках проекту National Election Pool - консорціуму п'яти провідних американських ЗМІ (ABC News, Associated Press, CBS News, CNN, Fox News та NBC News).
Хто голосував за Трампа
Головними проблемами країни виборці Трампа вважають імміграцію (64%) та тероризм (57%). Чоловіки активніше голосували за Трампа - 53%. За Клінтон - лише 41%. Серед жінок 54% голосували за Клінтон і лише 42% - за Трампа.
Серед білих виборців 58% підтримали Трампа та 37% - Клінтон. Серед афроамериканців 88% підтримали Клінтон і лише 8% - Трампа. Серед іспаномовних виборців 65% голосували за Клінтон і 29% - за Трампа.
Щодо віку, то у групах 18-29 років та 30-44 роки більшість обирала Клінтон. Усі старші групи активніше голосували за Трампа (53%).
Ті, хто закінчив коледж або має вищу освіту, активніше голосували за Клінтон - 49% та 58% відповідно. Натомість люди без вищої освіти частіше обирали Трампа (43-45%).
Мешканці міст здебільшого підтримали Клінтон (59%), а от маленьких сільських округів - Трампа (62%). Також його активніше підтримували протестанти та інші християни (58%). За Клінтон активніше голосували ті, хто не вважає себе релігійною людиною (68%).
Їм подобались висловлювання кандидата про корумпованість Вашингтона, продажність провідних ЗМІ (особливо дісталося CNN та The New York Times), про те, що медіа куплені Клінтон, не варто довіряти соціологічним опитуванням та виборчій системі. Епітет "фальсифікована" став у Трампа одним із улюблених.
Немає роботи? Її забрали мігранти, бо їхні послуги дешевші. Її немає, бо запроваджена опонентами податкова система призвела до переїзду багатьох підприємств у Китай та інші країни світу, де платити треба менше.
Спочатку здавалося, що все йде за планом. Опитування, незважаючи на одкровення директора ФБР про електронні листи Клінтон та зливи Wikileaks, давали Клінтон хоча й невелику, але перевагу в 4-5%.
Сюрприз голосування
Але згодом стало зрозуміло, що десь штабісти Клінтон недокрутили. Трамп почав один за одним перемагати в штатах, які вважалися на цих виборах критичними - тих, де заздалегідь не можна було сказати, хто переможе.
Трамп переміг у Флориді, переважно за рахунок активного голосування виборців у сільській місцевості. Не допомогла навіть мобілізація виборців-латиноамериканців, яких сильно образили слова про "насильників-мексиканців" та налякали плани з видворення незадокументованих мігрантів. До того ж виявилося, що кубинці взагалі підтримують Трампа.
Він переміг у Мічігані, де знаходиться збанкрутіле місто Детройт та багато мешканців мріють про відродження економічної потужності регіону.
Він переміг у Вісконсині та Пенсильванії, де взагалі вже багато років стабільно обирають демократів. Нарешті, Трамп переміг в Огайо - штаті, який за дивним збігом, завжди голосує за ту людину, яка стає президентом.
Штаб Клінтон переоцінив значення дострокового голосування, яке свідчило, що активніше голосують прихильники демократів. Так само вони недопрацювали з явкою покоління 2000-х, яке вперше голосувало на цих виборах. Молодь, якій не подобались обидва перезрілі кандидата, активно обирала альтернативних політиків (таких було ще кілька в бюлетені). Останні усі разом набрали до 9%, хоча у 2012 році то було лише 4%.
Нарешті, схоже, що опитування справді не відображали реальну кількість прихильників Трампа. Вочевидь, вони не врахували так званих прихованих прихильників - людей, які не зізнавались, що підтримають мільярдера, бо боялись звинувачень у расизмі, ксенофобії, ісламофобії і т.д.
Трамп, як би нам не гірко це було визнавати - це результат волевиявлення американського народу. Багатьом із них захотілося саме такого президента. Можливо, за чотири роки вони змінять свою думку. На щастя, у США на відміну від багатьох сусідніх країн, одна й та ж людина надовго не засиджується на вищій посаді.
- Актуальне
- Важливе