Економіка майбутнього. Чому вас легко замінить робот

24 листопада, 2016 четвер
11:42

Касири, водії, бухгалтери та представники багатьох інших професій - під загрозою. Вас зможуть легко замінити машини

Ми можемо часто почути про те, що світ прийшов до формування постіндустріального суспільства, не замислюючись над тим, що ж насправді цей феномен означає для економіки. Насправді ж ми маємо ситуацію, коли люди, які сформувалися в індустріальному 20 столітті, є свого роду "іммігрантами" в новому часі.

Для більшості людей економіка поділяється на реальну, тобто матеріальну, і віртуальну, тобто позбавлену матеріального обличчя. І матеріальна у вигляді великих заводів і конкретних речей здається якоюсь стабільнішою. Але життя диктує власні принципи.

Ми бачимо неймовірну кількість новітніх професій, які створюють незрозумілі для пересічної людини речі – фахівці з донесення інформації в інтернеті, фахівці з іміджу, стилісти, тренери з фітнесу, спеціалісти з розробки корпоративного стилю, фешн-дизайнери і таке інше. Час від часу це видається трохи несправжнім тому, хто "іммігрував" в 21-е століття з 20-го.

Але все це і є сучасна економіка, в якій майже дві третини всього створеного економікою, формується сектором послуг.


Індустріальну людину 20-го століття й надалі чекатимуть шоки, бажання спинити час, повернутися до зрозумілого світу минулого. Ми бачимо це зараз.


Дезінтеграція в Європі, перемоги на виборах популістів, сплеск націоналізму – все це той світ, який покоління бебі-буму намагається повернути. Але час пішов, нехай навіть сучасна світобудова і зазнає дезінтеграції, скоріш за все, це буде явищем тимчасовим.

В матеріальному світі існують кордони, але їх немає в світі цифровому. В матеріальному світі є прив’язка до географічних координат, до місця, де є твій дім, але в цифровому світі координати можуть швидко змінюватися. В матеріальному світі стіни потрібні для захисту, а в цифровому на них пишуть блогери, щоправда, це вже стає немодним, тож на зміну їм приходять влогери.

Давайте подивимося на цей світ через призму деяких красномовних фактів:

За останні 25 років чисельність людей у світі виросла на 39%. Матеріальна економіка йшла в ногу з цим зростанням, адже світ став споживати на 43% більше нафти і їсти на 23% більше пшениці. Але економіка зросла більше, ніж удвічі, значно випереджаючи вказані цифри. Чому? Насамперед, за рахунок інновацій, за рахунок новітніх послуг, яких просто не існувало 25 років назад.

Автоматизація і комп'ютеризація викинуть у невідоме мільярди людей, які все ще роблять те, що в принципі може зробити машина, - діють за певним алгоритмом. Касири, водії, бухгалтери, комплектувальники товару, частково – продавці, частково – державні службовці, й ще багато інших фахів, - всі вони під загрозою.

Добре це чи погано? Коли людину, яка тяжко працювала на полі, заміняє комбайн, хіба ми не кажемо, що це добре? Добре для людства, добре для історії, але справжній виклик для конкретної людини, яка випала із змін.

Ілон Маск, видатний новатор-підприємець, засновник SpaceX і Tesla Motors, вважає, що про людей, яких витіснятимуть з їх робочих місць машини, треба подбати вже зараз, використовуючи ідею гарантованого основного доходу, коли людина отримуватиме фіксовану суму, якої вистачатиме на життя, а надалі робитиме вибір – працювати чи ні.

Не виключено, що турботи Маска дещо передчасні. Говорячи про загрозу безробіття, ми забуваємо, що люди схильні створювати цінність з нічого. Якщо ми віримо, що щось є цінним і коштує багато, то воно стільки й коштує без усілякого практичного сенсу.

Тому технологічні вдосконалення, які відбуваються зараз, довгостроково матимуть той же ефект, що можна було спостерігати й після початку промислової революції. Люди створять нові галузі, виникне нова мода і нові професії. Звісно, що шлях до цього може бути непростим.

Під час технологічних проривів розшарування суспільства надзвичайно поглиблюється. Переможці отримують набагато більше за тих, хто не зміг адаптуватися до вимог часу. Ми можемо бачити це на власні очі.


Український кваліфікований програміст може отримувати 3000 доларів, а кваліфікованому спеціалісту поруч з іншою спеціальністю будуть пропонувати 5000 гривень. І навіть не мрійте про справедливість. Її немає. Спроби змінити ситуацію – це контрпродуктивні намагання зупинити історію і час, закритися від нового незрозумілого світу. Краще подбайте про те, ким ви будете в цьому світі за 5 чи 10 років. 


Скидається на те, що цей світ буде таким:

  1. Глобальний. Кордони – лише в історії і головах. Майже будь-який продукт має розглядатися в масштабах всього світу.
  2. Англійська мова. Безперечно є і буде мовою для цього глобального світу. Могло статися інакше, але сталося, як є. Перемагає хтось один. Китайці також змалку вчитимуть англійську.
  3. Цифровий. В середньовіччі люди не хотіли вчитися читати і писати, вважаючи це марною справою, без якої цілком можна обійтися. Комп'ютер – це книга і перо 21 століття. "Навчитися програмувати" (програмування стане набагато простішим) дорівнює "навчитися писати" в середньовіччі.
  4. Ірраціонально-емоційний. Первинні потреби людини чіткі й раціональні, фізичну працю легше виміряти й чітко оцінити. Коли машини забирають на себе задоволення базових потреб і фізичну працю, люди ринуть в ті сфери, де немає чітких вимірів, які сповнено парадоксами й незрозумілими вчинками.
  5. Інноваційний. Ми користуємося речами, що здалися б неймовірною фантастикою в минулому. Це не заважає нам швидко звикати до них, дратуватися і вимагати більшого, нового.
  6. Індивідуалістичний. Не робіть це для нас, зробіть особисто для мене. Людина стає як ніколи раніше вільною, летить у безмежні простори, знаходячи разом із свободою одинокість.
  7. Швидкоплинний. Вже зараз популярна тема чи ідея живуть часто якихось кілька тижнів, а то й днів.

Виходьте з того, що ваша професія цілком може зникнути або ж мати невеликий попит, тож треба вже перевчатися, з того, що демографія схиляє до зникнення пенсій, тож ваша старість у ваших власних руках, з того, що існуюча освіта катастрофічно застаріла, а нової ще немає, тож схиляйте дітей бути відкритими до всього найновішого й найтрендовішого. Ще ніколи ви не мали таких можливостей, водночас, не мали і такого рівня ризиків.

Економіка сервісів, вражень, емоцій, довіри марширує світом. Економіка ірраціонального голосно стукає у двері, але ви часто так зайняті, що не маєте часу спитати, що їй треба від вас.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
23:14
Наживо
Ввечері 26 квітня Росія атакувала Україну ракетами
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
17:17
картина Леонардо да Вінчі "Мона Ліза"
"Мону Лізу" можуть перемістити у підземну кімнату, адже картина викликає "розчарування громадськості"
17:09
Іран Росія
"Відносини виходять на новий рівень": Росія й Іран заявили про поглиблення співпраці у військовій сфері
Більше новин