Мінус безвіз, плюс гроші. Який результат саміту Україна-ЄС

24 листопада, 2016 четвер
17:40

У четвер в Брюсселі відбувся чи не найскладніший саміт в історії відносин України та Євросоюзу. Є угода про надання грошової допомоги, але немає про безвізовий режим

Зміст

Угода про асоціацію з Євросоюзом передбачає щорічне проведення саміту Україна - ЄС. Проте цього року йшлося про те, що захід може взагалі не відбутися. Спочатку його планували на весну, потім - на літо, а згодом перенесли на осінь. Відбувся ж він, як бачимо, лише наприкінці листопада.

Обіцянки-цяцянки

Причина постійного перенесення строків полягала, головним чином, у вимогах української сторони, - принаймні, так негласно стверджують як європейські, так і українські дипломатичні джерела. На Банковій дуже хотіли, щоб Порошенко привіз із Брюсселя рішення про надання безвізового режиму українцям. Але це було неможливо - візову лібералізацію відкладали то через референдум у Нідерландах, то через Брекзіт, то через рішення євробюрократів не надавати безвіз до запровадження так званого механізму призупинення.

З огляду на тенденції слова президента Порошенка про запровадження безвізу з 24 листопада були явною помилкою. У масовій свідомості його заява закарбувалася, до того ж, вона була далеко не першою. Не дивно, що коли цей день настав, Петру Олексійовичу радо нагадали про його пустопорожню обіцянку.

Читайте також: "Безвіз і нині там". Як у мережі відреагували на чергову обіцянку Порошенка

Новий орієнтир безвізу - весна 2017?

Вчора в ЗМІ назвали дату, раніше якої Україна не отримає безвіз - травень 2017 року. Мовляв, тепер маємо дочекатися президентських виборів у Франції, перший тур яких призначено на 23 квітня, а другий - на 7 травня.

Президент Європарламенту Мартін Шульц перед початком саміту заявив, що нічого не знає про це. За його словами, головна причина відтермінування - неузгодженість членів ЄС щодо запровадження механізму призупинення безвізового режиму.

"Те, що це (ухвалення механізму призупинення. - Авт.) лише через Францію, неправда. Наскільки я знаю, також Бельгія, Італія, Німеччина та інші країни мають застереження", - сказав Шульц.

Уже на прес-конференції по результатам саміту голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та президент Ради ЄС Дональд Туск сказали, що є всі шанси вирішити проблеми, які заважають запровадити безвіз, до кінця 2016 року.

Окремо Юнкер спростував чутки, що введення безвізу блокують Франція та Німечина. "Я сьогодні спілкувався з канцлером Німеччини Ангелою Меркель та президентом Франції Франсуа Олландом і ми домовились, що цю проблему (запровадження механізму призупинення. - Авт.) буде вирішено до кінця року", - наголосив Юнкер.

Читайте також: Безвіз для України: Черговий "завтрак" чи реальність

Голландське питання

Одне з ключових питань, які обговорювали сторони на саміті - остаточне ухвалення Угоди про асоціацію, яке було заблоковано після референдуму в Нідерландах.

В принципі, рішення проблеми знайшли ще до саміту, на заході планувалося лише підтвердити план дій. Він полягає в укладенні особливого документу, який включатиме п'ять пунктів: Угода про асоціацію не передбачає членства України в ЄС, доступу України до структурних фондів ЄС, не надає Україні гарантій безпеки з боку ЄС, не передбачає участь Києва у безпекових союзах та не надає права на працевлаштування громадян України в ЄС. Ці очевидні пункти мають заспокоїти налаштованих євроскептично голландців та розв'яжуть руки голландському парламенту, який зможе ратифікувати Угоду.

Очікується, що документ для Нідерландів Рада ЄС ухвалить 15-16 грудня. Тож цілком може бути, що також у грудні країна поставить крапку в епопеї з асоціацією та до Нового року вона позбудеться тимчасового статусу". Порошенко на фінальній прес-конференції підтвердив, що до тексту самої угоди жодних змін вносити не будуть.

Збільшення квот

Прикметно, що саме під саміт Європейська комісія підготувала законопроект про надання Україні додаткових квот на експорт своїх товарів у ЄС без сплати мита.

Як зазначає у своєму блозі торговий представник України та заступник міністра економрозвитку та торгівлі Наталія Микольська, на 3 тисячі тонн буде збільшено квоту на експорт меду (нинішня - 5 тис. тонн) і на 500 тонн - виноградного та яблучного соків (зараз 10 тис. тонн). Ці дві позиції, за її словами, одні з найбільш популярних і ліміти по ним вичерпуються вже у перші дні дії нових квот.

Також на 5 тис. тонн буде збільшено квоту на безмитний експорт томатів, на 4 тис. тонн - вівса, на 7,8 тис. тонн - круп і пластівців.

"Нині ми розраховуємо на прискорене схвалення Європарламентом та Радою ЄС цієї законодавчої пропозиції Єврокомісії. Сподіваємося, що додаткові преференції почнуть діяти вже з початку наступного року", - пише Наталія Микольська.

Газове питання

Дуже важливий документ, підписаний під час саміту - це стратегічний меморандум про співпрацю в енергетичній галузі. Його дія розрахована на 10 років.

Суть полягає в тому, що ЄС підтвердив роль України як ключового постачальника російського газу європейським споживачам. Це має враховуватись в подальшому при ухваленні рішень в енергетичній галузі. Приціл робиться перш за все на газопроводи OPAL та "Північний потік", які російський "Газпром" планує використати для збільшення обсягів прокачки газу до Східної Європи в обхід України.

"Розширення доступу "Газпрому" до європейського ринку не відповідає договору про асоціацію та договору про Енергетичне співтовариство", - зазначив після саміту президент Порошенко.

Лідери ЄС також гарантували допомогу Україні на випадок, якщо буде сувора зима і Україні знадобляться додаткові обсяги газу. Усі ці питання має намір днями обговорити в Москві єврокомісар з питань енергетики Марош Шефчович.

Гроші від ЄС

Ще одне важливе рішення саміту - виділити Україні фінансову допомогу на майже 120 млн євро. З них 15 млн мають бути спрямовані на заходи по боротьбі з корупцією, а 104 млн - на реформу держслужби. Щодо останньої суми, то її планується використати для підвищення зарплат чиновникам. Звісно, не всім - як стверджує джерело "Європейської правди", йдеться про команди реформаторів у Мінінфраструктури, Мінфіні та Мінагрополітики.

І не вся сума піде на зарплати - частину коштів витратять на підвищення кваліфікації (семінари, тренінги тощо).

Сума допомоги могла бути більша. До саміту планувалося, що ЄС надасть Україні пільговий кредит на 600 млн євро, який згадувала голова НБУ Гонтарєва як спосіб поповнення валютних резервів. Проте, Рада не ухвалила кілька необхідних для виділення коштів законів. Серед них - скасування мораторію на експорт необробленої деревини (ліс-кругляк).

Український парламент відмовився зняти заборону, мотивуючи це екологічними міркуваннями та необхідністю стимулювати вітчизняну деревообробну промисловість.

Проте після саміту голова Єврокомісії Жін-Клод Юнкер заявив, що отримав від Порошенка обіцянку скасувати заборону. "Ми висловлювали побажання, очікування, і як я розумію, це буде зроблено в наступні кілька тижнів. Це дозволить надати нам останній транш у сумі 600 млн євро, який ми обіцяли України в рамках фінансової допомоги", - сказав Юнкер.

А для Росії - санкції

Звісно, українська влада використала саміт з лідерами ЄС для переконання в необхідності зберегти санкції проти Росії. Рішення з цього приводу ухвалюватиме 15 грудня Рада ЄС. Тож задача українських дипломатів - переконати європейських лідерів не відміняти санкційний режим, попри бажання деяких з них повернутися до формули "бізнес як завжди".

Зокрема, саме про це Порошенко сказав напередодні саміту в інтерв'ю німецькій газеті Die Welt. Президент Ради ЄС Дональд Туск запевнив, що зміни рішення по санкціям не буде.

"Я сподіваюся, і це більше, ніж надія, що санкції будуть продовжені ще до саміту ЄС у грудні", - сказав він.

Прикметно, що напередодні саміту Європарламент ухвалив резолюцію, яка поставила на одну дошку кремлівських пропагандистів з терористами "Ісламської держави" та "Аль-Каїди".

У тексті заявляється, що "Кремль фінансує політичні партії та інші організації в ЄС" та надає підтримку антиєвропейським силам. Також у тексті відкрито називаються деякі ланки пропагандистської машини: "Російський уряд наполегливо використовує широкий спектр інструментів, таких як дослідницькі центри та спеціальні фонди (наприклад "Русский мир"), спеціальні уповноважені організації (наприклад, "Россотрудничество"), багатомовні телеканали (наприклад, RT), псевдоінформаційні агентства та мультимедійні служби (наприклад, Sputnik), релігійні групи, соціальні медіа та інтернет-тролів".

Згодом Путін, намагаючись зробити гарну міну під час поганої гри, заявив, що ухвалена резолюція свідчить лише про те, що російські журналісти "проводять результативно і талановито свою роботу".

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.06
    Купівля 42.06
    Продаж 42.62
  • EUR
    Купівля 43.54
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" програла "Борусії": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
2025, вiвторок
21 січня
23:41
Фінляндія
Є певність, що мирна угода щодо війни в Україні буде цьогоріч, - МЗС Фінляндії
23:24
Ексклюзив
путін
Мені здається, що Путін - "найкращий агент ЦРУ", - дипломат Огризко
22:31
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
Головне, щоб "яструби" Трампа не припуститися помилки Обами, - дипломат Огризко
21:51
Віктор Орбан
Орбан пригрозив "дати відсіч" Києву за зупинку транзиту російського газу
21:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Команда Трампа зіткнулась із воєнною реальністю, в якій вони ще не були, - нардеп Костенко
21:26
Україна та Албанія підписали угоду про довгострокове співробітництво
21:11
Куба
Трамп повернув Кубі статус держави-спонсора тероризму
21:07
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп анонсував запровадження 25% мита на товари з Канади й Мексики. Трюдо запевнив, що Оттава відповість
21:04
Ексклюзив
Дональд Трамп
У Трампа немає причин поступатись або йти на компроміс з Росією, - експерт-міжнародник Краєв
20:51
Зеленський зустрівся з Шольцом: обговорили військову допомогу та "осередки єдності"
20:39
Оновлено
Екскомбата ЗСУ Лапіна й бригадного генерала Галушкіна, підозрюваних у неналежній обороні Харківщини у 2024 році, взяли під варту
20:12
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль запропонував передавати Україні захоплену ЦАХАЛом зброю, яка виробляється у РФ
20:04
Ексклюзив
Є певні підстави для стриманого оптимізму: Defense Express про темпи виробництва російського ВПК
20:00
OPINION
Звідки беруться українські "с*ачі"?
19:55
Роберт Фіцо
Фіцо заявив, що опозиція готує у Словаччині Майдан із захопленням урядових будівель
19:48
PR
Ванна – центральний елемент ванної кімнати
19:36
"Динамо-Галатасарай". 21 січня 2024
"Динамо" заробило перші очки в Лізі Європи
19:27
Оновлено
Маск на інавгурації Трампа зробив жест, схожий на нацистське привітання. Німеччина відреагувала
18:59
Сценарист "Таксиста" та "Одержимості" Пол Шредер зізнався, що спитав ідеї для фільмів у ChatGPT і йому сподобалося
18:58
Дональд Трамп
Трамп помилково назвав Іспанію країною - членом БРІКС, у Мадриді відреагували
18:42
На Сумщині сапери знешкодили близько 170 вибухонебезпечних предметів за один виїзд
18:41
військовий квиток, мобілізація
Нардеп Федієнко: раджу відповідальним за мобілізаційні плани підприємств надіслати листи в ТЦК, щоб заброньованих взяли на спецоблік
Більше новин