Неоголошена інформаційна війна Кремля. Як Росія промиває мізки у Східній Європі

15 грудня, 2016 четвер
16:10

У країнах Східної Європи лише зараз почали усвідомлювати рівень загрози, яку несе нав'язувана "русским миром" картина світу

Зміст

Мешканцям країн, котрі мають досвід життя в єдиному соцтаборі, легше виокремити кремлівські наративи та фейки із загального інформаційного потоку. Проте й там досить багато людей, яка піддається впливу російської пропаганди.

Днями в Києві "Українська призма" зібрала спеціалістів з російської пропаганди зі Словаччини, Чехії, Угорщини, Польщі та Молдови. Ми уважно їх вислухали та записали найбільш тривожні повідомлення щодо "промивання мізків", яке масштабно, цілеспрямовано та методично проводить російський режим.

Помічний український досвід

За словами керівника безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганна Шелест, якщо європейські держави хочуть бути готовими, а не лише реагувати на ситуації, які створює російська гібридна війна, потрібно вивчати досвід один одного. І це одна з тих небагатьох сфер, де Україна може передавати нашим партнерам по НАТО та ЄС досвід, який накопичився за два роки.

"Наша слабкість у тому, що ми досі сприймаємо інформацію російською мовою дуже легко та масштабно", - вважає Шелест.

В Україні заборонена більша частина російських телеканалів, але є супутникове телебачення, яке у прикордонних районах дивляться активніше за звичайне. А в тій же Молдові заборони російських каналів немає (хоча спроби були), й інформація вільно транслюється на всю невеличку країну. А от угорці такої проблеми не мають.

Угорщина - мовний бар'єр

Середовище, в якому працює російська пропаганда в Угорщині помітно відрізняється від того, що склалося в інших країнах колишнього соцтабору, розповів виконавчий директор будапештського Центру євроатлантичної інтеграції та демократії Даніель Барта. Перш за все тому, що угорська мова не є слов'янською, тому російським агентам впливу потрібно витрачати більше зусиль.

Можливо, через дружні стосунки з прем'єр-міністром Віктором Орбаном, кремлівські технологи діють в країні обережно. Наприклад, не використовують для пропаганди угорську ситуацію - наприклад, конфліктні історичні питання зі Словаччиною та Румунією.


Загалом в Угорщині є від 80 до 100 сайтів та блог-платформ, які підтримують кремлівський наратив. Але з них тільки 6-10 можна вважати справді впливовими.


Оскільки в Угорщині немає культури Twitter, головне поле битви - це Facebook. Існує 10 сторінок, які розпосюджують дезінформацію та мають більше 2000 фоловерів. Дві найбільш популярні мають по 40-50 тисяч фоловерів та не є відкрито прорійськими ресурсами.

"Вони подають альтернативні новини і лише за допомогою контент-аналізу ми змогли виявити, що вони чітко проросійські. Лише третя-четверта за популярністю сторінка є відверто проросійською, одна з них адмініструється з Росії", - розповів Барта.

За словами політолога, головна проблема з якою зараз працює російська пропаганда в Угорщині - це міграція. Російські наративи по цій темі використовують не лише проросійські інформаційні ресурси, але й державні ЗМІ.

Російська пропаганда має задачу підривати довіру до ЄС. Вона роздмухує емоції проти біженців, проти НАТО, просуває антиамериканізм та дискредитує Україну, зображуючи її неспроможною державою (failed state).

Словаччина - держава не опирається

Існує кілька десятків видань та веб-сайтів, які займаються дезінформацією. Але лише 3-4 з них - це впливові альтернативні проросійські сайти, розповіла координатор проектів GLOBSEC Policy Institute Катаріна Клінгова. Більшість інформації цих сайтів - прес-релізи та повідомлення національних інформаційних агентств, проросійська дезінформація складає досить малу частку.

"Завдяки цьому звичайному словаку доволі складно відрізнити справжню новину від фейкової, яка вкладається у певний наратив", - відзначає Клінгова.

Також, за її словами, великий вплив у Словаччині має проросійська пропаганда, яка ведеться в сусідній Чехії, бо чеська та словацька мови схожі. Наприклад, у Словаччині відсутні Sputnik та RT (колишня Russia Today), але вони з легкістю проводять мовлення з території Чехії.

Розповсюдженню пропаганди допомагає відсутність державної офіційної позиції, яка розглядала б пропаганду як загрозу. Словаччина, як і Україна, є транзитною країною для російського газу. Переслідуючи економічні інтереси, багато словацьких політиків уникають прямої критики російської адміністрації.

Ідея великої слов'янської єдності властива багатьом політикам та політичним групам і партіям, присутнім у словацькому парламенті. Там присутня "Народна партія - Наша Словаччина", яка відкрито виступає проти ЄС і це робить ситуацію більш крихкою.

Для дослідження масштабів поширення російської пропаганди GLOBSEC провів опитування. Виявилось, що населення все ще підтримує євроінтеграцію, але ця підтримка суттєво впала. 27% молоді вірить альтернативним ЗМІ більше, ніж мейнстрім медіа.

"Тривожно, що молодь, у якої не було досвіду життя в СРСР, підтримує російські наративи", - відзначає Клінгова.

Чехія - відділ боротьби з пропагандою

Чехія одна з небегатьох країн Євросоюзу, яка збирається боротися з російською пропагандою на державному рівні. Ця місія покладається на спеціальний відділ у міністерстві внутрішніх справ. Що характерно, він створений при антитерористичному управлінні.

Читайте також: Війна з брехнею. Чому Європа програє російській пропаганді

У відділі буде 20 співробітників. Про їхні методи та ефективність роботи судити ще зарано - працювати на практиці вони почнуть лише з в січні 2017 року, розповіла науковий співробітник Пражського інституту безпекових досліджень Івана Смоленова.

За її словами, ефективність пропаганди забезпечуються її швидким розповсюдженням. У Чехії існує близько сотні веб-сайтів, які розповсюджують дезінформацію.

"Навіть якщо ти її розвінчуєш та постиш, що це фейк, вона уже присутня в інтернеті на десятку різних сайтів. І якщо шукаєш у Google такі теми, як "Євросоюз", "мігранти" або "Росія" перші результати найбільш вірогідно будуть саме по сайтам з дезінформацією", - відзначає аналітик.

Другий аспект, який робить ефективним пропаганду - це використання емоцій. Інститут в Брно дослідив 3000 статей з дезінформацією та виявив, що половина з них висловлювала певний рівень люті, чверть була спрямована на страх, п'ята частина розповсюджувала ненависть.

"Коли в пропаганді використовуються емоції дуже важко наводити аргументи", - говорить Смоленова.

Третій аспект ефективності пропаганди - використання наших власних слабкостей. Найбільш яскраво це демонструє випадок з Польщею, де російська пропаганда експлуатує складні історичні відносини з Україною.

Молдова - втрачені можливості

Небезпечну ефективність російської пропаганди довели останні президентські вибори, на яких переміг орієнтований на Кремль кандидат Ігор Додон.

Інструменти впливу - це близько 80 кабельних російськомовних каналів, хоча лише 25% - російськомовне, інші 75% говорить румунською. "Проблема ще й тому, що ці російськомовні канали - це бізнес наших олігархів, які не хочуть із ним розставатися", - розповіла виконавчий директор молдовського Центру інформації та документації НАТО Олена Марзац.

Для Молдови існують свої специфічні наративи пропаганди. Перший - це теза про те, що Молдова слабка країна, і рівень життя дуже низький через те, що обрали неправильну (європейську) орієнтацію. Другий наратив - про те, що нейтралітет несумісний зі співпрацею з НАТО.

Як наслідок, більшість громадян потрапляє в пастку безпеки, вважаючи, що найкраща опція для безпеки - нейтралітет. "Особливо після війни в Україні наші громадяни почали думати, що не треба нікого турбувати, з кимось співпрацювати, краще тихо сидіти, може не помітять", - пояснила Марзац.

За її словами, у 2007-2008 роках прибічників інтеграції було до 70%, а зараз таких менше 40%. Це провина і російської пропаганди, і проєвропейських урядів, які своїми корупційними діями підривали процес євроінтеграції.

Третій наратив стосується симпатій до Росії в Гагаузії та Придністров'ї. За словами Марзац, проблема поглиблюється через відсутність програм розвитку комунікації з цими регіонами.

Ще одна активна тема - уніфікація (об'єднання) з Румунією. "У нас дуже мало людей, які підтримують цю ідею, але чомусь ця тема виникає кожен раз, коли потрібно влаштувати конфронтацію у суспільстві", - відзначає Марзац.

Польща - задача посварити з Україною

Останні два-три роки в Польщі, як і в багатьох інших країнах Європи, підривається довіра до ЄС і НАТО, розповіла дослідник Фундації Казіміра Пуласького Марта Ковальська.

"Нав'язується російський наратив - тобто, розрив співпраці з європейськими та натівськими структурами. А також це руйнування перш за все відносин з Україною", - розповіла вона.

За її словами, яскравим прикладом є дезінформаційна кампанія Кремля, яка проводилась протягом кількох місяців до саміту НАТО, який 2016 року відбувався у Варшаві. "ЗМІ сприйняли цей наратив, тобто створювали сумніви у співпраці між Польщею та іншими країнами НАТО", - констатувала Ковальська.

Також росіяни використовують тему проблем польської меншини в Литві. Останні кілька років спостерігається співпраця політичної партії "Виборча акція поляків Литви" та "Російського альянсу". І це результат не лише роботи російської пропаганди, а й внутрішніх політичних суперечностей в самій Польщі.

Ще одна особливість роботи російської пропаганди в Польщі - відсутність проблеми російської мови. Лише кожен 20-й поляк може сказати, що вільно володіє російською мовою. А це означає, що майже не існує російськомовних ЗМІ.

Нарешті, за словами Ковальської, іноді Росія використовує поляків у публічних дебатах на ТВ. На RT, НТВ та інші канали запрошують польских коментаторів, політиків, громадських діячів та створюють картинку поляка-русофоба.

Що можна зробити

Проблема така складна, що одним проектом її не вирішити, відзначає Ганна Шелест. Відповідь має надходити від усіх прошарків суспільства - політиків та уряду, громадянського суспільства, системи освіти, журналістів. Але для цього потрібно налагодити спільне спілкування та взаємодію.

"Потрібне створення спільних центрів протидії гібридній війні. Вони лише починають створюватися у Чехії та Україні. Їхній мультиплікаційний ефект буде лише тоді, коли це будуть спільні зусилля", - пояснила Шелест.

За словами Олена Марзац, потрібна широка кампанія інформування, особливо у прикордонних районах. "Вважаю свого батька грамотною людиною, але і він мене питає, що з цим збитим малайзійським "Боїнгом", хто винний - Росія чи Америка? Це настрої у суспільстві, люди не знають усю картину і цим дуже добре користуються", - розповіла вона.

На жаль, зараз нападник більш активний, ніж його жертви.

Теги:
Читайте також:
Київ
+25°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.22
  Купівля 41.22
  Продаж 41.75
 • EUR
  Купівля 44.94
  Продаж 45.71
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
18 липня
02:23
Джо Байден
У Байдена виявили коронавірус
02:05
Оновлено
Верховна Рада
Рада підтримала за основу послаблення відповідальності за самовільне залишення частини
01:51
Росіяни розбомбили адмінбудівлю Укрзалізниці в Лимані
"Відновленню не підлягає": росіяни знищили адмінбудівлю Укрзалізниці у Лимані
01:41
Оновлено
шахед
РФ атакує Україну "шахедами" в ніч на 18 липня: в Києві працювала ППО
01:27
Центр рекрутингу української армії
У Міноборони розповіли, скільки людей звернулися до рекрутингових центрів
00:46
Оновлено
на фото ситуація на фронті
На фронті 17 липня відбулось 118 боєзіткнень: ворог найактивніший на трьох напрямках
00:30
Дмитро Церахто
"Пам'ятаймо всіх": Залужний показав шеврон полеглого героя, отриманий від його батьків
2024, середа
17 липня
23:40
Російське судно
СБУ про дрони Sea Baby: кораблі РФ можна вразити вже будь-де в Чорному морі
22:43
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
"Не мають історичного значення": в Луганську окупанти знесли пам'ятники жертвам Голодомору та сталінських репресій
22:04
"Робота українських пілотів F-16 дивовижна": міністр оборони Нідерландів прокоментував терміни появи літаків в Україні
21:20
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"Зараз відбувається переломний момент": експерт Дикий про хід бойових дій
20:51
Володимир Зеленський
"Враховує безпекові зміни в Чорному морі": Зеленський розповів про нову стратегію морської безпеки
20:44
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Всі громадяни України мають пройти військову підготовку, а ТЦК мають замінити на електронний кабінет військовозобовʼязаного. Колонка Сергія Згурця
20:38
Херсонська область
Армія РФ упродовж дня б'є по Херсону та селах у регіоні: є поранені
20:27
мобілізація
Майже 4,7 млн військовозобов'язаних українців оновили свої дані, - Міноборони
20:08
OPINION
Юрій Богданов
Про несправедливий світ, етику і гуманізм у міжнародній політиці
20:02
Микола Задорожній
ВАКС призначив заставу нардепу-"слузі" Задорожньому
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 875-го дня війни: у Росії закінчуються танки, з полону повернулись 95 захисників, а в окупованому Маріуполі лунали вибухи
19:56
відключення електроенергії
На Київщині зафіксовано аварійні відключення світла: причина
19:56
Сербія
Через спеку вперше в історії висохло сербське озеро Русанда
19:47
дрон, БПЛА
Росіяни поцілили в житловий будинок у Запорізькій області: поранені жінка й двоє дітей
19:47
валюта євро
Вартість євро в Україні сягнула історичного максимуму
19:36
Новий британський уряд прагне провести реформу Палати лордів
19:30
гривня тисяча гривень
Через відключення світла українці почали накопичувати готівку: подробиці від НБУ
19:28
Підготовка, медицина, відпочинок: у ЗСУ запроваджують програму "Збереження життів військовослужбовців"
19:15
шахта
Росіяни готують перелік шахт для "приватизації" на ТОТ Донеччини, - Спротив
19:00
У Польщі побудували базу для понад 1 тис. військових США
18:56
Україна ЄС
Ukraine Facility: Єврокомісія надасть Україні ще €4,2 млрд
18:55
відбудова Ірпіня
В Ірпені ввели в експлуатацію перший багатоквартирний будинок, відбудований коштом United24
18:34
путін
Путін скинув провину за дефіцит електроенергії в низці регіонів РФ на майнерів криптовалюти
18:17
військовий квиток, мобілізація
В Україні запустили послугу електронного бронювання через Дію
18:15
тренер ФК "Партизан" Александар Станоєвіч
"Вони рівня московського "Динамо": тренер белградського Партизана Станоєвіч порівняв "Динамо" Київ з російським клубом
18:01
OPINION
Віктор Шлінчак
Байден і Трамп вперлися у стелю
17:51
відключення електроенергії
Обмеження споживання 18 липня: Укренерго повідомило, в які години відключень буде найбільше
17:42
РФ ударила по об'єкту соціальної інфраструктури в Покровську: є поранені
17:35
ЦНАП
Понад 1,4 млн українців уточнили свої облікові дані у ЦНАП, - Мінцифри
17:35
Дмитро Пєсков
На Білгородщині обмежать в'їзд у 14 населених пунктів: у Кремлі назвали причину
17:21
На фото: Аліна Шаманська та Руслан Ханумак
Ведуча Аліна Шаманська, яка мешкає в США, прокоментувала виїзд свого ексчоловіка Ханумака за кордон
17:21
Передавала РФ зашифровані звіти про локації ЗСУ під Покровськом: ворожа інформаторка отримала 13 років тюрми
17:18
Оновлено
З російського полону повернули 95 українських захисників
Більше новин