Чому українці повинні святкувати день Святого Миколая

19 грудня, 2016 понедiлок
12:06

Як СРСР змінив Святого Миколая на Діда Мороза і чому Миколай - найшанованіший святий в Україні

Весь день напередодні свого свята Святий Миколай випікає духмяні солодкі зірочки, які, потрапляючи в його торбину, стають схожими на нього самого. А наступного дня він у пишному кожусі з помічниками-янголами розносить гостинці чемним дітям, виконуючи ще безліч їхніх прохань. Це – одна з численних легенд, яку приписують найшанованішому святому.  

Проте яким він був насправді і чим заслужив особливу довіру українців, знають не всі. Радянська влада одним "розчерком пера" - постановою КПРС від 1937 року - замінила Святого Миколая, який був шанований українцями з давніх-давен, на Діда Мороза, "наказавши" саме йому дарувати подарунки на Новий рік.

І так було до 1990 року, коли в Києві відбулося  перше офіційне свято Миколая  для 700 хлопчиків і дівчаток - сиріт та дітей з багатодітних сімей.

Як стають святими

Святий Миколай народився в місті Патарі, в Малій Азії, в родині благородних і багатих батьків близько 280 р. Батьки його сповідували християнську віру і сам хлопчик зростав боголюбивим.

Після смерті батьків Микола роздав свою багату спадщину бідним і вирушив до Палестини поклонитися святим місцям, а після подорожі повернувся в місто Патар, де й прийняв сан священика.

Уже тоді його ім'я було оповите легендами. За однією з них як він допоміг сестрам, які після смерті матері через бідність постали перед необхідністю торгувати собою, щоб вижити, і Микола потайки насипав їм золотих монет.

За іншою він молитвами утихомирює бурю на морі, ще за однією – як рятує хворих і немічних. І за багатьма - як він жертвує, втішає, вселяє надію. За всі свої життєлюбні діяння він отримав сан архієпископа в місті Мирі. 

А коли в Римській імперії почалися гоніння на церкву Христову, його ув'язнили. У професора Луїджі Мартіно, який провів спостереження за тілом святого, читаємо про цей період життя святителя: "Пошкоджені суглоби, хребет і кістки грудної клітки свідчать про муки, які переніс Святитель Миколай у в'язниці - його катували на дибі".

Пізніше, за царювання Костянтина Великого, Святий Миколай був визволений з тюрми і повернувся до свого приходу. Свій земний вік скінчив у глибокій старості, у 343 році, в Мирах. Згодом його мощі були перенесені в місто Бар (Італія), де вони знаходяться й донині.

Попри міфічні уявлення, сьогодні ми можемо мати і наукові докази того, яким був насправді Святитель. Вчені провели дослідження, розкривши його могилу. І дійшли висновку, що він був приблизно 167 см росту, мав карі очі, мужнє відкрите обличчя, яке, за їхніми свідченнями, випромінювало світло, чітке підборіддя і вилиці, шкіру обличчя оливкового відтінку. Антропологи припускають, що Святий не вживав м'яса

 

 

Ікона з Базиліки Святого Миколая в м. Барі (Італія). Є припущення, що вона була написана на основі прижиттєвого зображення Святого.

Дорога до нас

Церква канонізувала Миколая. Його мощі – нетлінні й мироточиві, вони здатні зцілювати і мотивувати. Його люблять і шанують віруючі різних конфесій і віросповідань в усіх куточках планети. Уже в VI ст. імператор Юстиніян І збудував на його честь церкву в Константинополі. З Візантії свято поширилося по цілому світу,  й на українські землі також. За легендою, князь Аскольд узяв Святого Чудотворця за небесного покровителя й мав хресне ім’я Миколай.

До Західної Церкви свято прийшло у IX ст., коли Папа Миколай збудував у Римі церкву Святого Миколая. Особливо прижилося й полюбилося свято в Німеччині, куди його принесла візантійська княжна Теофана, дружина цісаря Оттона II.

Миколаю присвячене місто Амстердам - столиця Нідерландів, країни великих мореплавців. За свідченнями, Святий неодноразово приходив на допомогу людям під час стихійного лиха - силою молитви зупиняв грозу чи бурю.

 Ікона

"Українець" Миколай

Святий Миколай дуже шанований українцями, наш найперший святий. Його образи були в кожній хаті. Як писав Олександр Довженко у "Зачарованій Десні", люди часто зверталися до святого Миколая як до Божого угодника: просили допомоги і благословення (до речі, його ім'я в перекладі з грецької означає "перемога народу").

Але перші згадки про святого в Україні з'являються значно раніше -  разом зі з'явою християнства. Ще давні церковні записи засвідчують цей факт: "Напередодні Святого Ніколауса матері тримають напоготові подарунки та різки для своїх дітей" (1555 р.). Так само найдавнішою українською іконою Святого Миколая вважається ікона початку 14 століття.

Святкування Миколая в Україні почалося ще за Всеволода Ярославовича – 1088 року. Княгиня Ольга побудувала в його честь один з перших храмів Київської Русі – біля могили Аскольда в Києві, ще в 11 столітті, нині церков на честь святого налічується сотні. А в Миколаєві Святому споруджено пам'ятник.

Щодо дитячого, шкільного свята, то така ідея і потреба виникла ще після революції, у другій половині 19 ст. на Галичині. Тому Святий Миколай став опікуном українських школярів. Це потребувало віршів, пісень, драматичних творів, і автори відгукнулися на ці їдею.

Іван Франко поетично переспівав легенду “Чудо з утопленим хлопцем” й створив одноактову п’єсу “Суд святого Николая”, в якій уже постають традиційні персонажі українського миколаївського свята.

Щодо власне подарунків, то, швидше за все, традиція бере свій початок з Німеччини. Її перейняли Австрія і Польща, а затим - і Україна.

Утім традиція вітати дітей була характерною більше для Західної України. Пояснюють це тим, що традиції прийшли до нас з Європи й утвердилися в краї, де історичні обставини посприяли тісному переплетенні двох основних гілок християнства — православ'я та католицизму.

У цей день випікають смачні круглі пиріжки — "миколайчики" з різноманітною начинкою, а також медівники, запашне печиво з кольоровою глазуррю.

Легенда про Мокрого Миколая

Ікона Мокрого Миколая таїть у собі ще одну легенду Святого: про те, як він врятував хлопчика з води. Іван Франко у віршованій легенді піднесено оспівує цей факт житія Святого. Подружжя з немовлятком вирушило в паломництво до мощів Бориса і Гліба на день їх пам'яті.

Перепливаючи в човні Дніпро, мати задрімала і впустила дитину у воду. І відчаї батьки почали молитися Святому Миколаю. А на ранок лежало їхнє малятко цілим і неушкодженим на березі ріки перед іконою Cвятого.

Традиції на Миколая

Уже в часи незалежності з’явилась добра традиція – опікуватись сиротами та знедоленими дітьми, даруючи їм подарунки.

Але Свято Миколая славне не лише подарунками.  

Це - гарне народне свято. Господарі варили пиво, скликали гостей, веселились, вітали сніжну зиму. А по обіді запрягали коней і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села — «дізнатися, чи слизький сніг цього року випав!».

Це було своєрідне "розполовинення посту"- після Святого Миколая починали готуватися до Різдва, вчити колядки, збирати вертепи, готувати домівки до свят. 

У багатьох містах і селах цього дня - храмове свято. Навіть нині тільки в Києві на Подолі є три церкви Святого Миколая з давніми легендами.

На Миколая укладалися договори і угоди, бо всі були впевнені, що в цей святий день ніхто не наважиться на обман.

А ще зі свята Миколая в українських містах починали працювати ярмарки, де встановлювалася ціна на хліб і борошно.

У нас цього святого називають «скоропомічним» — адже він завжди поспішає на допомогу тим, хто цього потребує.

Особливо молилися Святому Миколаю як опікуну воїнами, водіями і мандрівниками, тому, хто допомагає бідним у скруті, Сятого вважають покровителем дітей та студентів, моряків, торговців і лучників.

За легендами, Святий Миколай боронить людей перед стихійним лихом, а найбільше на воді. У давнину кожен рибальський курінь мав обов’язково ікону Святого, перед якою на початку ловецького сезону й у часи негоди, стихійного лиха служили молебень. Й нині у храмах саме перед іконою Святого Миколая моляться, вирушаючи в далеку дорогу, а також при освяченні транспортних засобів. 

На Київщині господар, повернувшись із церкви, брав миску зі свяченою водою, хліб із сіллю та букет з різного зілля і йшов кропити худобу та збіжжя зі словами: "Святий Миколай, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!".

На Харківщині справляли так звані Миколині святки. У ці дні варили кутю та узвар, щоб наступного року був щедрий урожай злакових, овочів та фруктів..

На Поділлі хто першим прийде зранку до хати, буде першим “полазником”. “Полазами” вважаються чотири дні в році: Введення, Миколая, Анни і Різдво або Новий рік – четвертий і останній “полаз”. У ці дні також першим перейти подвір’я має господар, а не хтось інший. Кожен господар у цей день  йде годувати худобу зі словами: “Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю жоною!”.

У західних областях влаштовувались обходи ряджених. Очолювана переодягненим Миколаєм група парубків обходила двори, роздаючи подарунки дітям, а неслухняним залишали палицю. Через Миколая нерідко хлопець передавав подарунки коханій дівчині і навпаки.

На Гуцульщині побутував весільний звичай, коли молодих освячували іконою Миколая. Молодий перед батьком ставав, як перед святим Миколаєм, а наречена перед матір’ю, як перед Богородицею.

Садиба Святого Миколая

Наразі українська резиденція Святого Миколая знаходиться у Карпатах. У Національному природному парку "Гуцульщина" є садиба святого Миколая, куди може навідатися кожен бажаючий.

Садиба Святого Миколая

Народні прикмети на Миколая:

 • «Якщо на Миколи іній — буде овес».
 • Якщо на Миколая день холодний і ясний – рік видасться урожайним.
 • Якщо на Миколая день теплий видався – чекай суворих морозів.
 • Який день на Миколу зимового, такий і на Миколу літнього.
 • У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи.
 • Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину.
 • Як на Миколая морозяний день – на уроду хліба й городини.
 • Якщо в день Миколая замітає слід, дорозі не стояти від Миколи до Різдва.
 • “Скільки дає день Миколая снігу, стільки буде трави на Миколу теплого”.

На різних віхах нашого життя Святий Миколай був і залишається символом добра, милосердя і любові. А ще – яскравим свідченням того, що дива є, особливо для тих, хто в них вірить. І що вони здійснюються – за посередництва рідних і близьких, натхненних життям і діями шанованого у народі Святого. Творіть дива! І нехай до Вас обов'язково завітає Святий Миколай!

Еспресо цікавиться традиціями і звичаями нашого народу. Якщо Вам відомі традиції народного святкування Миколая, поділіться ними в коментарях. 

Читайте також:
Київ
+9°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.9
  Купівля 40.9
  Продаж 41.86
 • EUR
  Купівля 39.99
  Продаж 41.22
 • Актуальне
 • Важливе
2022, субота
24 вересня
21:41
Ярослав Качинський
Качинський: обов’язок Польщі - зробити все, щоб Україна виграла цю війну
21:31
Окупанти примусили "голосувати на референдумі" українських полонених в Оленівці
Окупанти примусили "голосувати на референдумі" українських полонених в Оленівці
21:30
Ексклюзив
Зброя зі США до України приходить швидше, ніж посилка у мирні часи
США розглядають можливість надання Україні ракет більшого радіуса ураження, які могли б бити по території Росії, - дипломат Метью Брайза
21:06
авіація
За добу окупанти завдали 5 ракетних та 12 авіаційних ударів, - Генштаб
20:30
Ексклюзив
Рамзан Кадиров
Кадиров прагне зберегти собі армію, щоб боротися за незалежність Ічкерії після Путіна, - Піонтковський
20:19
Володимир Путін
Путін записав "консерви" й на тиждень зник з Москви, - журналістка
19:40
Вибухи біля Маріуполя
У Маріупольському районі пролунали два вибухи, а в самому місті спрацювала ППО
19:38
Ексклюзив
На Херсонщині окупанти приречені бути оточеними, - політолог Молчанов
19:30
Маріуполь
Андрющенко показав панораму знищеного росіянами Маріуполя
19:30
Ексклюзив
M142 HIMARS
Ймовірно, окремі члени Альянсу запропонують Україні військову допомогу, ще потужнішу за американські HIMARS, - дипломат Метью Брайза
19:20
Олексій Нагін
На війні проти України ліквідували вагнерівця, - офіцер ЗСУ Штефан
19:16
ЗСУ
За добу ЗСУ знищили 4 літаки, 5 БпЛА та крилату ракету окупантів, - Генштаб
19:07
Віталій Кличко й Ада Колоу
Київ і Барселона стали містами-побратимами
18:43
збитий російський літак
Українські десантники показали, як збили два російські літаки
18:36
Укрзалізниця
Між Києвом та Запоріжжям ходитиме нічний потяг, який їхатиме через Кривий Ріг
18:21
втрати окупантів
В окупованому Сватовому на Луганщині знищили російського майора, - офіцер ЗСУ Штефан
18:14
Золота зірка
Боєць 93-ої бригади ЗСУ, чиє тіло знайшли в Ізюмі, отримав "Золоту Зірку"
18:03
Франція
У Франції депутати закликають розслідувати ймовірне фінансування партії Марін Ле Пен Росією
17:56
обмін полоненими
Майже всі звільнені з полону РФ українські військові мають крайній ступінь анорексії, - голова патронатної служби "Азову"
17:55
Ексклюзив
Китай, Росія, США
Якщо Китай не засудить фокуси Росії з "референдумами", то Путін може стати "батьком" незалежності Тайваню, - політолог-міжнародник Воля
17:51
Артем Довбик (в центрі) у матчі Вірменія - Україна
Україна розгромила Вірменію у Лізі націй
17:31
путін
До 15 років за дезертирство: Путін підписав зміни до кримінального кодексу після оголошення мобілізації
17:30
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін хоче продовження війни, однак довго не протримається, - дипломат Метью Брайза
17:14
Ексклюзив
азовці у полоні
Ще близько 700 азовців залишаються у полоні, а Червоний Хрест родинам полонених радить тільки молитися, - дружина полоненого азовця
17:07
Іранський безпілотник
Уперше українські військові збили іранський ударний дрон "Мохаджер-6"
17:04
рф
Росія закриє кордони на виїзд, - ЗМІ
17:01
У Полтаві помер творець хору "Калина" Григорій Левченко
У Полтаві помер творець хору "Калина" Григорій Левченко
16:29
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Путіну сказали, що його вб'ють, якщо він застосує ядерну зброю, - Піонтковський
16:19
Збіґнев Рау
Глава МЗС Польщі Збіґнев Рау: Німеччина робить все, щоб допомагати Україні якнайменше і якнайпізніше
16:17
Олаф Шольц
Шольц заявив, що Росія не виграє у війні проти України
16:13
Чадний газ
РФ посилює енергетичний шантаж через тікток, - Центр при РНБО
16:11
на фото: окупанти
На війні в Україні ліквідували двох лейтенантів армії РФ, - офіцер ЗСУ Штефан
16:03
Ексклюзив
Михайло Діанов
До всіх полонених застосовували тортури, морили голодом, не давали води, - заступник командира полку "Азов" Мольфар
15:55
на фото: зсув ґрунту
На центральну Японію обрушився тайфун: двоє людей загинули, близько 120 тис. домогосподарств лишилися без світла
15:44
24 вересня жителі Києва розписали пам'ятник російському поету Олександру Пушкіну
"Демонтуй мене повністю, знеси мене": небайдужі громадяни розписали пам'ятник Пушкіну в Києві
15:41
Естонія подарує Житомирській області 12 автобусів
15:38
Піротехніки міна розмінування
Українські піротехніки за добу знешкодили 867 вибухонебезпечних предметів
15:19
Президент Європейської Ради Шарль Мішель
Європа має прийняти втікачів з Росії, – президент Європейської Ради Шарль Мішель
15:14
Український прикордонник
Від початку вересня українські прикордонники збили два російські дрони
15:10
ООН
ЄС вимагає від ООН звіт про пошкодження телекомунікацій в Україні з початку війни
Більше новин