Сусідка з проросійським ухилом. Чи варто боятися прокремлівських настроїв у Словаччині

Дмитро Гомон
21 грудня, 2016 середа
16:30

Депутат Європарламенту від Словаччини Іван Штефанець розповів, чому затягується безвіз, чи насправді Словаччина така проросійська, як ми собі думаємо, та який імідж має Україна в ЄС

Днями словацький політик Іван Штефанець мав зустріч зі студентами в Київській школі економіки. Він давній друг України, послідовно підтримує нашу країну на рівні структур ЄС - з 2014 року він є депутатом Європарламенту.

У Словаччині входить до партії Християнсько-демократичний рух, а в Європейському парламенті - до фракції Європейської народної партії та є членом комітету внутрішнього ринку та захисту споживачів.

Словаччина на даний час - один з головних постачальників газу для України. Наскільки сильною є зараз позиція уряду щодо продовження реверсу?

Звісно, постачання газу Україні буде продовжено. Щодо цього немає жодних сумнівів. І це незважаючи на те, що прем'єр-міністр Роберт Фіцо доволі близький Кремлю. Це правда, але це не є визначальним для інших партнерів урядової коаліції. Також це не стосується опозиції - наприклад, мене або моєї партії.

Існує загальний консенсус між політичними партіями, що в разі виникнення потреби його буде проведено в необхідному об'ємі. Тож це залежить від потреб України.

Від словацьких журналістів доводилося чути, що Словаччина має проросійського прем'єра та проукраїнського президента, чи правда це?

Це правда. Президент Андрей Кіска незалежний від уряду та дуже допомагає Україні. Так само намагаємося робити й ми у Європейському парламенті. У тому числі й моя партія, яка входить до складу Європейської народної партії, яка, в свою чергу, має більшість у Європарламенті.

Я також є членом делегації Європарламенту в Комітеті асоціації Україна-ЄС - і ми робимо багато заходів на підтримку євроінтеграції України, політичних та економічних зв'язків.

Ви представляєте опозицію в словацькому політикумі. Наскільки сильні проросійські політичні сили в парламенті та уряду? Відомо, що під час виборів до парламенту вперше потрапила крайня права партія, яка сповідує євроскептицизм.

Зараз ситуація більш складна та напружена, вона зовсім непроста. Але проросійські партії зараз у меншості. Проєвропейські та проукраїнські сили мають більшість.

Також у парламент потрапила екстремістська права партія, яка згідно з публікаціями у газеті Financial Times має зв'язки з Кремлем (йдеться про "Котлеба - Народна партія Наша Словаччина", яка набрала на парламентських виборах навесні 2016 року 8% голосів. - Авт.). Їхнє фінансування базується на тих же джерелах, що й в інших екстремістських партіях, таких як "Національний фронт" у Франції.

Кремль проводить багато дій, спрямованих на знищення єдності Євросоюзу. І через це ми вимушені зараз робити все можливе, аби її зберегти.

Ситуація в словацькому парламенті дуже складна також через позицію словацького прем'єр-міністра, який часто відвідує Кремль. Проте він нічого не досяг в плані постачань газу чи положення нашого міністра закордонних справ Мирослава Лайчака, який був кандидатом на посаду генерального секретаря ООН. Він не мав успіху незважаючи на позицію Росії. Парадоксально, але він мав підтримку від Росії та Китаю, але не від наших союзників - США та Великої Британії.

Ситуація напружена ще й через російську пропаганду, яка посилилась в інтернеті та сфокусована на молодому поколінні. Згідно з нещодавнім соцопитуванням, близько 30% молодих людей довіряють інтернет-медіа, які часто розповсюджують дезінформацію, та не вірять офіційним ЗМІ.

Ситуація все більш і більш складна. І Словаччина має діяти як і більшість інших європейських країн. У Єврокомісії створено відділ зі стратегічних комунікацій (East StratCom. - Авт.), а Чеська республіка створить подібну структуру на урядовому рівні. І я вважаю, ми повинні зробити таке й в Словаччині на державному рівні.

А які політичні настрої превалюють у словацькому суспільстві щодо європейської інтеграції та НАТО?

Близько двох третин населення все ще вірить у Євросоюз, можливо трохи менше - у НАТО як договір про колективну безпеку. Тож можна сказати, що більшість населення Словаччини налаштоване проєвропейськи та прозахідно.

Ми бачили Брекзіт, бачимо так званий "ефект Трампа". Як це впливає на Словаччину?

Це не дуже сильно впливає на Словаччину, але до певної міри це впливає на весь Європейський Союз. Адже Велика Британія - друга за обсягом європейська економіка. Тож матимемо менше грошей в державному бюджеті, менший внутрішній ринок.

Парадоксально, але бачимо в деяких країнах (і в Словаччині також) зростання проєвропейських рухів після Брекзіту. Вони вражені тим, що відбулось і згідно з опитуваннями, тепер там більше проєвропейськи налаштованих громадян, ніж раніше. Більше людей стало вважати, що нам потрібно посилити співпрацю.

Одна з цілей російської пропаганди - добитися скасування санкцій. Словаччина вважається однією з найбільш проросійських країн ЄС, принаймні тут, в Україні. Якою ситуація є насправді?

Реальність така, що прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо дає дивні коментарі в ЗМІ, але на зустрічах Ради ЄС він весь час голосував за санкції.

Це подвійні стандарти. У Брюсселі він підтримує санкції, а перед ЗМІ, своїми виборцями він більш проросійський та говорить "я не вірю в санкції", "я не буду діяти на підтримку санкцій". Але в реальності він за них голосує.

У Євросоюзі ми послідовні щодо санкційної політики. Адже санкції - це лише спосіб підкреслити наші демократичні правила, сказати, що агресія - це агресія, а війна - це війна. Ми маємо зупинити агресію, ми не можемо миритися з подібною поведінкою та подібним вторгненням у 21-му столітті.

Процес візової лібералізації потроху просувається, але вже зрозуміло, що в 2016 році безвізу для України не буде. Чому це відбувається?

Цей процес забрав стільки часу, бо не було загальної єдності з цього питання, зокрема такі великі країни як Франція та Німеччина гальмували необхідні кроки. Врешті решт ми досягли єдності на рівні Ради ЄС. У Європарламенті ми довгий час підштовхували до цього кроку.

Процес забере певний час, близько кількох місяців. Потрібно схвалення питання в Європейському парламенті (є надія, що голосування може відбутися на сесії взимку 2017 року. - Авт.). З цим не має бути проблем, бо Європарламент завжди був налаштований на надання безвізу Україні.

Він також має бути схвалений нашим урядом. З адміністративної точки зору це може забрати кілька місяців. Чесно кажучи, ми не знаємо, коли його буде запроваджено, але буде. Це гарна новина і позитивний сигнал для України, що країна на правильному шляху.

Все це так, але влітку з'явилася вимога, що безвізу не буде до запровадження так званого режиму призупинки, хоча спочатку такої умови не було...

Ми намагалися розвіяти страхи таких країн, як Франція та Німеччина. Умова була, що механізм призупинення має бути запроваджений до візової лібералізації.

Дехто вважає, що цей механізм призупинення спрямований проти українців. Це правда?

Я говорю відкрито - це був спосіб розвіяти сумніви Франції та Німеччини. Але нарешті ми досягли згоди. Вони налякані міграцією, криміналом, заклопотані питанням безпеки. І це справді проблема, бо рік тому більше 1 млн мігрантів прийшло до ЄС. Я абсолютно переконаний, що ми не матимемо в цьому плані проблем з українцями. Але ми мали розвіяти ці сумніви.

Який імідж має Україна та українці у Словаччині та ЄС?

Перш за все слід відзначити, що він трохи сформований під впливом російської пропаганди. Але друге, що слід відзначити, і це більш важливо - цей імідж формується людьми, які прибувають до Європи, і він дуже позитивний.

Українці дуже працелюбні. Зокрема, вони дуже добре зарекомендували себе в багатьох сферах, таких як медицина, будівництво, сфера послуг. Люди, які мають справу з українцями, мають гарні враження, і це відбивається на сприйнятті всієї країни.

Ось чому я вважаю безвізовий режим дуже важливий - бо люди з обох боків кордону будуть подорожувати і це позначиться добре не лише на економіці, але й на іміджі всієї країни.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
09:44
американські системи ППО Patriot
Іспанія передасть Україні ракети для Patriot, - El Pais
09:22
Ексклюзив
Скадовськ, окупанти
Колаборанти першої хвилі з Херсонщини вже сидять у в'язницях РФ або втекли, - мер Скадовська Яковлєв
09:12
ДТП
У польському Щецині сталась ДТП під час руху колони британської військової техніки: є поранені військові
09:07
Херсонщина війна з росією
РФ вдарила по ТЦ, дитячому садку та житлових кварталах на Херсонщині: 6 постраждалих
08:53
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія завела усі кораблі в Чорному та Азовському морях до пунктів базування
08:34
Ексклюзив
прикордонники
На Сумщині прикордонники відбили атаку російської ДРГ, - речник ДПСУ Демченко
08:33
Шахтарі
Росіяни мобілізували на сході України майже 60% гірників і визнали близько 100 шахт зі 114 нерентабельними, - Луганська ОВА
08:26
Пентагон
США вже почали відправляти в Україну артилерійські снаряди, деякі види зброї та техніки, - Пентагон
08:20
Микола Сольский
Суд арештував міністра аграрної політики Миколу Сольського
08:14
ДБР
Вимагав $100 000 за закриття провадження про колабораціонізм: на Харківщині викрили поліцейського
08:09
Україна може вдарити ракетами ATACMS по Криму, - NYT
08:00
OPINION
Віктор Шлінчак
Про вибори в Україні можна буде думати після виборів у США
07:51
Швеція Готланд солдат
Швеція відправить бронетехніку та танки Leopard у Латвію для посилення кордону з РФ
07:44
Оновлено
знищений російський танк Т-72
Російська армія за добу війни в Україні втратила 950 військових, 7 танків та 31 артсистему
07:37
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ завершив підготовку до наземної операції у Рафаху й чекає команди уряду
07:32
обстріл, ППО
Росія заявила про нібито знищення двох українських реактивних снарядів "Вільха" над Білгородщиною
07:09
долари
Радники Трампа шукають способи запобігти відмові країн від використання долара, - Bloomberg
06:49
Ракета
Британський есмінець уперше з 1991 року збив ракету хуситів
06:45
Куба
Санкції США: компанії Аргентині відмовилися заправляти літаки Куби, скасовано численні рейси
06:25
Сухопутні війська ЗСУ
Захоплення Часового Яру відкриє для РФ перспективи для значного оперативного прогресу, - ISW
06:22
танк Abrams M-1
Associated Press: Україна тимчасово не використовуватиме танки Abrams на фронті. Причина
05:58
російська армія, мобілізація
"Ветерани СВО" за час від початку великої війни в Україні вбили і покалічили понад 200 росіян, - ЗМІ
05:36
Окупанти на ЗАЕС
Атаки на ЗАЕС припинились, але ситуація непередбачувана, -  МАГАТЕ
05:08
Італія
Журналісти державного телеканалу Італії RAI анонсували страйк
04:40
Старт китайського космічного корабля "Шеньчжоу-16", Shenzhou-16
Китай відправив на свою орбітальну станцію трьох астронавтів
04:12
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Атака хакерів з КНДР на Південну Корею: постраждали 10 оборонних підприємств
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
03:16
Ллойд Остін
Очільник Пентагону обговорив з міністром оборони Румунії допомогу Україні
02:48
війна з росією журналіст
Воювала з 2014 року: у боях з РФ загинула журналістка Алла Пушкарчук
02:20
Сирія
Росія все частіше завдає повторних ударів в Україні, наслідуючи свою тактику в Сирії, - США в ОБСЄ
01:52
Снаряди 155 мм калібру
Politico: США готують контракти на озброєння для України на $6 млрд. Що вони включатимуть
01:24
блокування кордону, Польща
Уряд Польщі погодив план допомоги фермерам, які протестували на кордоні з Україною
00:56
Радослав Сікорський
Очільник МЗС Польщі озвучив найшвидший сценарій завершення війни в Україні
00:28
У США переконані, що передача ATACMS Україні пришвидшить рішення Німеччину щодо Taurus
00:04
ЗРК Crotale
Франція просить Грецію допомогти з ППО на час Олімпіади, - ЗМІ
2024, четвер
25 квітня
23:38
Держдеп США
"Немає рішення чи позиції": Держдеп США про допомогу щодо повернення чоловіків в Україну
23:02
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс
Греція не має наміру відправляти Україні системи ППО, - прем'єр Міцотакіс
22:47
Україна - США, конгрес
США відправлять новий пакет допомоги Україні "якомога швидше", - генерал Браун
22:21
загранпаспорт рф
ЗМІ: У Росії розглядають заборону на видачу паспортів за кордоном. МЗС заперечує
22:00
Оновлено
Ілюстративне фото
РФ атакувала залізничний вокзал Балаклії ракетою: постраждали 11 людей, які були в електричці
Більше новин