Чому "Шахтар" тікає зі Львова
Донецький "Шахтар" домігся від УЄФА дозволу перенести свої єврокубкові матчі зі Львова до Харкова
Курс на Харків
Донецький "Шахтар" домашній матч 1/16 фіналу Ліги Європи проти іспанської "Сельти" зіграє 23 лютого. Планувалося, що ця гра відбудеться у Львові, де донеччани третій сезон поспіль проводять єврокубкові зустрічі.
Однак "Шахтар" після виходу до плей-офф звернувся до Європейського союзу футбольних асоціацій (УЄФА) з проханням дозволити йому грати на континентальній арені у Харкові, з якого у листопаді зняли заборону на проведення міжнародних футбольних зустрічей.
І от 26 грудня з неофіційних джерел стало відомо, що донеччани прийматимуть "Сельту" саме у Харкові на стадіоні "Металіст", а львівська публіка, яка щиро підтримувала команду останніми роками, залишиться без єврокубків.
Чому "Шахтар" переїхав у Львів
Нагадаємо, "Шахтар" був вимушений залишити Донецьк навесні 2014 року, після окупації міста російськими бойовиками. Вибір де грати домашні єврокубкові матчі у донеччан був невеликим, оскільки УЄФА дозволив їх проводити лише на двох українських аренах – "Арені Львів" та столичному "Олімпійському". На міжнародні матчі у Харкові, Дніпропетровську та Одесі у сезоні 2014/2015 було накладено табу, через напружену політичну ситуацію у містах та наближеність до епіцентру бойових дій на Донбасі.
Оскільки у Києві на "Олімпійському" свої матчі того сезону й так проводило дві команди – "Динамо" та "Дніпро", "Шахтар", який базується у столиці, поїхав до Львова. І спершу донеччан у цьому місті все влаштовувало. Матчі вони грали на сучасній "Арені Львів", збудованій спеціально під Євро-2012. Задоволені біли й суперники, яким зручно було діставатися до Львова, через його зручне географічне розташування на заході України.
Коли закінчилася ідилія
Проте ідилія тривала недовго. Якщо на іграх Ліги чемпіонів не розбещена єврокубковими матчами львівська публіка заповнювала трибуни та палко підтримувала "Шахтар", то на матчах чемпіонату України вона ходила кволо. Понад те, під час ігор проти головних конкурентів – "Динамо" та "Дніпра" симпатії "Арени Львів" виявилися на боці киян та дніпровців, а не донеччан.
Так вже склалося історично, що львівські, київські та дніпровські фани товаришують між собою і це у футбольних колах добре відомо. Проте футболістів "Шахтаря" це не стримало від образ та критики на адресу львівських вболівальників".
Першим масла у вогонь за традиційно підлив відомий своїми провокаційними висловами Мірча Луческу, який тоді був головним тренером донеччан.
"В чемпіонаті України на перший план виходить політика. До нас ставляться, як до команди з Донецька, у якого конфлікт з Україною. Дуже шкода, що львівська публіка нас так сприймає, бо ми цього не заслужили", - ображався Луческу.
Тренера підтримали у лідери "Шахтаря". "Я більше не хочу грати у Львові. Так нереально вболівати проти нас. За "Динамо" вболівали усі, а нас освистували і парафінили. А тепер - за "Дніпро". Що робити? Переїжджати звідси", -переконував Ярослав Ракицький.
"Ми привезли в це місто Лігу чемпіонів, а львів`яни вболівають проти нас. З боку львівської публіки це дуже негарно. Упевнений, багато міст України чекають на "Шахтар" і готові з задоволенням нас прийняти", - обурювався капітан "Шахтаря" Даріо Срна.
Як УЄФА зняла перепони
Але у 2015 році далі розмов справа не пішла і "Шахтар" навіть нинішній єврокубковий сезон розпочав у Львові. Хоча ключовий домашній матч першого кола чемпіонату України проти "Динамо" донеччани грали у Харкові. На стадіоні "Металістів" був аншлаг і більшість з 40 тисяч глядачів підтримували саме "Шахтар". Новий головний тренер донецького клубу Паулу Фонсека залишився задоволеним.
"Атмосфера була просто фантастичною. Ми почувалися майже, як вдома. Думаю, футбол має бути саме таким: видовищним, на заповнених стадіонах", - радів португалець.
Тож тренеру та футболістам "Шахтаря" у Харкові сподобалося, тож вже у грудні до УЄФА було спрямовано запит з проханням дозволити грати там матчі. Після цього Харків відвідала делегація УЄФА, яка перевірила стадіон "Металіст" та інфраструктуру міста на предмет відповідності вимогам організації.
Нагадаємо, що УЄФА дозволив проводити матчі під своєю егідою у Харкові 9 листопада, а вже 15 листопада на "Металісті" збірна України зіграла проти Сербії товариський матч.
Поки що офіційного підтвердження уз УЄФА "Шахтар" про дозвіл грати у Харкові не отримав, але це радше формальності, адже жодних перепон для позитивного рішення не існує.
Чому "гастролі" можуть продовжитися
Можливо "Шахтар" дійсно від переїзду виграє і його матчі збиратимуть більше глядачів. Але тривалого ефекту зацікавленості харків'ян ніхто не гарантує. Як не крути, донецький клуб у цьомц місті теж чужий. У Львові зголоднілі за великим футболом вболівальники попервах теж сприйняли переїзд до міста "Шахтаря" з ейфорією, але поступово інтерес до клубу у місті згаснув.
І це цілком природно, якщо згадати, що минулого сезону "Шахтар" грав у Лізі чемпіонів у одній групі з такими суперклубами, як іспанський "Реал" та французький ПСЖ, а цього року змагається у менш престижній Лізі Європи із середняками, які суттєво поступаються йому у класі.
Найприкріше ж за львівських вболівальників, які точно не заслужили від "Шахтаря" такого ставлення. Після цього буде зовсім не дивно, якщо примхливим донецьким "зіркам" завтра чимось не сподобається й харківська публіка. Тоді "Шахтарю" гастролі Україною, вочевидь, доведеться продовжити.
- Актуальне
- Важливе