Cтарий Новий рік: між Центральною Радою та урядом Леніна

Юрій Корогодський
14 січня, 2017 субота
12:05

Україна почала переходити на григоріанський календар завдяки рішенню Центральної Ради, після чого жителі країни стали двічі святкувати Новий рік

Маланка та Василь

14 січня до України завітає специфічне народне свято – Старий Новий рік. Воно виникло через розбіжності між двома календарями: юліанським та григоріанським.

Старий Новий рік святкують в країнах, де православна церква не перейшла на запроваджене в Західній Європі у XVI столітті нове літочислення. Крім України, це свято відзначають у Росії, Білорусі, Молдові. Також крім пострадянських країн, зі Старим Новим роком знайомі  у Сербії, Чорногорії та Македонії.

Зараз юліанський перший день року припадає на 14 січня григоріанського. З 2100 року східний християнський світ відзначатиме кожне церковне свято на день пізніше, бо тоді збільшиться різниця між двома традиційними календарями.

14 січня за церковним календарем відзначають обрізання Ісуса Христа, а також вшановують святителя Василя Великого, який жив у ІV столітті. Тому свято Старого Нового року ще називають "Василя" або "Маланки". Друга назва пов’язана з тим, що напередодні, 13 січня, церква вшановує преподобну Меланію Римлянку, яка жила у V столітті.

Деякі звичаї Старого Нового року мають стосунок ще до дохристиянської доби. Зокрема, за язичницьких часів початок року відзначали з приходом весни. Тоді починався новий цикл землеробських робіт.

"Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка" – ці весняні за своїм змістом слова щедрівки співають у січні, на Старий Новий рік. Ще одне свідчення збереження таких давніх звичаїв, які прийшли з весняного періоду  - ходити «засівати» 14 січня.

Забуте рішення Центральної Ради

На деяких українських інтернет-сайтах ще й сьогодні можна зустріти твердження про те, що Україна відмовилась від юліанського календарю після рішення Раднаркому Радянської Росії у 1918 році. Частково це відповідає дійсності, оскільки більшовики перемогли у війні 1917-1921 років і потім запровадили свої правила, в тому числі і календарні.

Однак аналогічне рішення щодо переходу на григоріанський календар ухвалювала і Центральна Рада. Про нього трошки забули, бо влада Української народної республіки не встигла повністю втілити в життя це рішення і багато інших.

У 1917 році революціонери намагались змінити все, що бачили. Тому і реформа календаря була важливим кроком у їхніх планах. Цікаво, що і більшовики аргументували свої дії необхідністю були ближче до європейського народу.

Більшовики на партійному рівні почали користуватися новим стилем уже з 18 квітня 1917 року. Саме з цього дня більшовицька газета «Правда» стала датуватися двома числами, за новим стилем й у дужках — за старим.

Це було пов’язано з  тим, що 18 квітня за старим стилем — це 1 травня за новим. День міжнародної солідарності трудящих таким чином можна було святкувати в один день з європейськими робітниками. Така тоді була дивна кон’юнктура в очікуванні світової пролетарської революції.

Після перемоги Жовтневого перевороту більшовики провели у Радянській Росії реформу календаря. Так вийшло, що саме її часто згадують зараз, коли йдеться про перехід на григоріанський календар.

24 січня 1918 року було оприлюднено «Декрет про запровадження в Російській республіці західноєвропейського календаря».

З метою встановлення в Росії однакового «майже з усіма культурними народами обчислення часу» Раднарком ухвалив запровадити по закінченні січня 1918 року новий календар. Так наступним днем після 31 січня стало 14 лютого.

В Україні тоді була своя революційна влада, яка не дуже враховувала рішення Раднаркому. Однак схожі за змістом реформаторські ідеї тоді буквально літали в повітрі і влада УНР теж задумалась про зміну календаря.

12 лютого 1918 року Центральна Рада й уряд УНР ухвалили закон про запровадження нового стилю: після 15 лютого одразу настало 1 березня. Тоді ж було запроваджено перехід українських земель на середньоєвропейський час.

В той час вже тривала гібридна війна Радянської Росії проти УНР. Наступ більшовицьких військ з боку Росії здійснювався від імені уряду українських комуністів, який діяв у Харкові. Коли УНР переходила на григоріанський календар, Київ контролювали більшовики.

У 1918-1919 роках влада у Києві змінювалась дуже часто, так що місцеві жителі навіть не встигали реагувати на такі зміни. Іноді ці військово-політичні події торкались і календарних питань.

Юліанський календар ненадовго повернувся в Україну разом із білогвардійськими військами генерала Денікіна. Згідно наказу №2 військового губернатора Києва генерала Бредова, були скасовані усі декрети радянського уряду, а обрахування часу було встановлене за так званим старим стилем.

Так після 31 серпня 1919 року … настало 19 серпня. Календар повернули назад, але ненадовго. Григоріанський календар остаточно прийшов до Києва разом із більшовиками у грудні 1919 року.

Зміна календаря

Питання про доречність переходу в Україні церковних свят із юліанського на григоріанський календар поки залишається відкритим.

Зокрема, зараз в Україні обговорюється питання про святкування Різдва і у грудні і у січні. Згодом може йтись про відмову від святкування Різдва у січні, бо грудневі святкування відбуватимуться одночасно з західними країнами. А от святкування Різдва у січні певним чином залишає Україну на орбіті російського культурного простору.

В такому випадку Новий рік буде не перед, а після святкування Різдва. Старий Новий рік тоді у певному сенсі зникне, бо автоматично перейде на перше січня.

Нагадаємо, що нещодавно у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №5496 "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів", згідно з яким депутати пропонують встановити неробочим днем 25 грудня.

Автори законопроекту пропонують таким чином долучитися до світової практики святкування Рідзва. 22 грудня минулого року комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної Ради підтримав цю ініціативу про святкування Різдва ще й 25 грудня. Отже, вже у 2017 році за умови відповідного рішення Верховної Ради Україна може на державному рівні святкувати Різдво у грудні.

Про відмову від святкування 7 січня поки не йдеться, тож Старий Новий рік залишається у своїх правах.

Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.07
    Купівля 37.07
    Продаж 37.66
  • EUR
    Купівля 40.16
    Продаж 41.13
  • Актуальне
  • Важливе
2023, вiвторок
28 листопада
21:32
Міністерство оборони
Міноборони та ЗСУ запровадили ще низку стандартів НАТО
21:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Погода не є тим чинником, який головно впливає на темп бойових дій. Колонка Сергія Згурця
21:23
Live
Данило Сікан (праворуч), Шахтар - Антверпен
"Шахтар" - "Антверпен" 1:0: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
21:15
Оновлено
сирена
Росіяни запустили "шахеди": ППО працює в Київській області
21:08
Володимир Зеленський
Посилення фортифікацій, тактика ППО, доповіді про фронт: Зеленський підсумував засідання Ставки
20:40
ЄС готує заходи з придушення здатності РФ виробляти ракети та БПЛА, - Кулеба
20:00
OPINION
Ольга Духнич
Спокуса "фашизмом"
19:56
Ігор Коломойський, суд
Апеляційна палата ВАКС закрила всі провадження у справі НАБУ щодо Коломойського, – Центр протидії корупції
19:38
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
ППО збила розвідувальний БПЛА "Мерлін-ВР". Ситуація на фронті - зведення Генштабу
19:04
Оновлено
Україна планує повернути населеним пунктам у Криму історичні назви кримськотатарською мовою. Реакція окупантів
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 643-го дня війни: у Маріуполі партизани ліквідовують окупантів, а в окупованому Токмаку прогриміли вибухи
18:51
ХАМАС напав на Ізраїль
Ізраїль звинуватив ХАМАС у порушенні перемир'я: кількох військових ЦАХАЛ поранено
18:47
прапор України
Прикордонники підняли прапор України на кордоні з РФ у Харківській області
18:39
Система Катюша
Спецпрограма "Катюша" та списки неблагонадійних. Українські хакери показали, як влаштована машина військової пропаганди в РФ
18:24
Андрій Єрмак
"Зелений кардинал": видання Politico включило Єрмака в п'ятірку найвпливовіших людей Європи
18:06
OPINION
Володимир Горбач
Як у Зеленського взялися рятувати президента від Залужного
17:59
Ексклюзив
РЕБ в Севастополі
Defense Express: росіяни настільки потужно прикрили бухту Севастополя РЕБом, що засліпили супутники з космосу
17:59
Карло Анчелотті, Андрій Лунін, Реал
"Лунін не повинен думати, що завтрашня гра буде для нього останньою": Анчелотті змінив риторику стосовно українця
17:51
Росія ДНР ЛНР окуповані території
Дві області РФ заявили про утворення співдружності "Донбас" із терористичними "ЛНР" і "ДНР"
17:33
Окупанти вдарили по Сумщині: є загиблі й поранені, від отриманих травм померла дитина
17:17
Ексклюзив
Маріуполь
Навіть природа каже окупантам "Геть з Маріуполя!": депутат міськради про наслідки негоди в місті
17:12
фейкові новини, fake news
Група анонімних телеграм-каналів розгорнула кампанію фейків проти ІМІ та "Детектор медіа", - заява
17:07
Єгор Ярмолюк, Брентфорд, АПЛ
Український футболіст у 19 років встановив історичне досягнення в АПЛ
17:00
на фото Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про держбюджет-2024: основні положення
16:48
Фінляндія, кордон
Фінляндія закриває кордон з Росією на 2 тижні через зростання кількості мігрантів
16:47
Українські вчені відкрили новий вид п'явок, предки яких мігрували з Антарктики в Арктику і назад
16:43
Ексклюзив
Карта бойових дій напрямок Вербового 17 листопада
На Мелітопольському напрямку ворог влаштовує пастки ЗСУ, - боєць "Легіону Свободи"
16:43
естонія Латвія Литва ОБСЄ Росія Сергій Лавров
Естонія, Латвія і Литва слідом за Кулебою відмовилися від участі в засіданні ОБСЄ за участю Лаврова
16:30
"Шахтар" U-19
"Шахтар" впевнено обіграв "Антверпен" у юнацькій Лізі УЄФА
16:22
Кремінь Тарас
Законопроєкт про права нацменшин погіршить функціонування української мови в деяких сферах, – Кремінь
16:20
хакер
За підтримки Європолу в Україні ліквідували злочинну мережу кібервимагачів: постраждали люди в 71 країні
16:06
OPINION
Олексій Голобуцький
Партнери схиляють Київ до переговорів з РФ, дбаючи про "вигідну позицію"
15:56
Єврокомісія погодила санкції щодо алмазів з РФ, - AFP
15:55
відключення електроенергії
За температури -8 і нижче можливі вимкнення світла в пікові години, – Центр досліджень енергетики
15:53
Ілюстративне фото
Росіяни обстріляли підприємство у Торецьку: поранено 4 жінок
15:51
Ексклюзив
Окупанти, кримінал, росіяни
Біля Бахмута ворог використовує свої підрозділи як приманку, - 26-та артбригада ЗСУ
15:50
Ексклюзив
наслідки російського обстрілу, місто Берислав (Херсонщина)
Деякі населені пункти на Херсонщині знищені вщент, - голова облради Самойленко
15:31
Генерал-лейтенант Сергій Кобилаш
Ракетний удар по багатоповерхівці в Умані 28 квітня: СБУ повідомила про підозру російському генералу
15:29
Прапор Словаччини
Словацькі автоперевізники погрожують заблокувати головний КПП на кордоні з Україною
15:26
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин