Cтарий Новий рік: між Центральною Радою та урядом Леніна

14 січня, 2017 субота
12:05

Україна почала переходити на григоріанський календар завдяки рішенню Центральної Ради, після чого жителі країни стали двічі святкувати Новий рік

Зміст

Маланка та Василь

14 січня до України завітає специфічне народне свято – Старий Новий рік. Воно виникло через розбіжності між двома календарями: юліанським та григоріанським.

Старий Новий рік святкують в країнах, де православна церква не перейшла на запроваджене в Західній Європі у XVI столітті нове літочислення. Крім України, це свято відзначають у Росії, Білорусі, Молдові. Також крім пострадянських країн, зі Старим Новим роком знайомі  у Сербії, Чорногорії та Македонії.

Зараз юліанський перший день року припадає на 14 січня григоріанського. З 2100 року східний християнський світ відзначатиме кожне церковне свято на день пізніше, бо тоді збільшиться різниця між двома традиційними календарями.

14 січня за церковним календарем відзначають обрізання Ісуса Христа, а також вшановують святителя Василя Великого, який жив у ІV столітті. Тому свято Старого Нового року ще називають "Василя" або "Маланки". Друга назва пов’язана з тим, що напередодні, 13 січня, церква вшановує преподобну Меланію Римлянку, яка жила у V столітті.

Деякі звичаї Старого Нового року мають стосунок ще до дохристиянської доби. Зокрема, за язичницьких часів початок року відзначали з приходом весни. Тоді починався новий цикл землеробських робіт.

"Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка" – ці весняні за своїм змістом слова щедрівки співають у січні, на Старий Новий рік. Ще одне свідчення збереження таких давніх звичаїв, які прийшли з весняного періоду  - ходити «засівати» 14 січня.

Забуте рішення Центральної Ради

На деяких українських інтернет-сайтах ще й сьогодні можна зустріти твердження про те, що Україна відмовилась від юліанського календарю після рішення Раднаркому Радянської Росії у 1918 році. Частково це відповідає дійсності, оскільки більшовики перемогли у війні 1917-1921 років і потім запровадили свої правила, в тому числі і календарні.

Однак аналогічне рішення щодо переходу на григоріанський календар ухвалювала і Центральна Рада. Про нього трошки забули, бо влада Української народної республіки не встигла повністю втілити в життя це рішення і багато інших.

У 1917 році революціонери намагались змінити все, що бачили. Тому і реформа календаря була важливим кроком у їхніх планах. Цікаво, що і більшовики аргументували свої дії необхідністю були ближче до європейського народу.

Більшовики на партійному рівні почали користуватися новим стилем уже з 18 квітня 1917 року. Саме з цього дня більшовицька газета «Правда» стала датуватися двома числами, за новим стилем й у дужках — за старим.

Це було пов’язано з  тим, що 18 квітня за старим стилем — це 1 травня за новим. День міжнародної солідарності трудящих таким чином можна було святкувати в один день з європейськими робітниками. Така тоді була дивна кон’юнктура в очікуванні світової пролетарської революції.

Після перемоги Жовтневого перевороту більшовики провели у Радянській Росії реформу календаря. Так вийшло, що саме її часто згадують зараз, коли йдеться про перехід на григоріанський календар.

24 січня 1918 року було оприлюднено «Декрет про запровадження в Російській республіці західноєвропейського календаря».

З метою встановлення в Росії однакового «майже з усіма культурними народами обчислення часу» Раднарком ухвалив запровадити по закінченні січня 1918 року новий календар. Так наступним днем після 31 січня стало 14 лютого.

В Україні тоді була своя революційна влада, яка не дуже враховувала рішення Раднаркому. Однак схожі за змістом реформаторські ідеї тоді буквально літали в повітрі і влада УНР теж задумалась про зміну календаря.

12 лютого 1918 року Центральна Рада й уряд УНР ухвалили закон про запровадження нового стилю: після 15 лютого одразу настало 1 березня. Тоді ж було запроваджено перехід українських земель на середньоєвропейський час.

В той час вже тривала гібридна війна Радянської Росії проти УНР. Наступ більшовицьких військ з боку Росії здійснювався від імені уряду українських комуністів, який діяв у Харкові. Коли УНР переходила на григоріанський календар, Київ контролювали більшовики.

У 1918-1919 роках влада у Києві змінювалась дуже часто, так що місцеві жителі навіть не встигали реагувати на такі зміни. Іноді ці військово-політичні події торкались і календарних питань.

Юліанський календар ненадовго повернувся в Україну разом із білогвардійськими військами генерала Денікіна. Згідно наказу №2 військового губернатора Києва генерала Бредова, були скасовані усі декрети радянського уряду, а обрахування часу було встановлене за так званим старим стилем.

Так після 31 серпня 1919 року … настало 19 серпня. Календар повернули назад, але ненадовго. Григоріанський календар остаточно прийшов до Києва разом із більшовиками у грудні 1919 року.

Зміна календаря

Питання про доречність переходу в Україні церковних свят із юліанського на григоріанський календар поки залишається відкритим.

Зокрема, зараз в Україні обговорюється питання про святкування Різдва і у грудні і у січні. Згодом може йтись про відмову від святкування Різдва у січні, бо грудневі святкування відбуватимуться одночасно з західними країнами. А от святкування Різдва у січні певним чином залишає Україну на орбіті російського культурного простору.

В такому випадку Новий рік буде не перед, а після святкування Різдва. Старий Новий рік тоді у певному сенсі зникне, бо автоматично перейде на перше січня.

Нагадаємо, що нещодавно у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №5496 "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів", згідно з яким депутати пропонують встановити неробочим днем 25 грудня.

Автори законопроекту пропонують таким чином долучитися до світової практики святкування Рідзва. 22 грудня минулого року комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної Ради підтримав цю ініціативу про святкування Різдва ще й 25 грудня. Отже, вже у 2017 році за умови відповідного рішення Верховної Ради Україна може на державному рівні святкувати Різдво у грудні.

Про відмову від святкування 7 січня поки не йдеться, тож Старий Новий рік залишається у своїх правах.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.3
    Купівля 41.3
    Продаж 41.84
  • EUR
    Купівля 47.65
    Продаж 48.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
19 червня
09:36
Ексклюзив
Росіяни намагаються наповнити живою силою центральні райони міста для наступу, - 24-та ОМБр про Часів Яр
09:27
Ексклюзив
вибори
Влада має зрозуміти, що вибори потрібно провести для країни, а не для них, - експерт Магера
09:24
клубний ЧС, Ювентус
Футболісти "Ювентуса" після зустрічі з Трампом розгромили "Аль-Айн". Клубний ЧС за 19 червня
09:22
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Хотіли заплутати українських військових: партизани викрили фейковий маневр росіян у Криму
09:04
ППО
Сили ППО знешкодили 88 зі 104 БПЛА, якими РФ атакувала Україну
08:56
Львів- місто шпигунів!
В Аргентині викрили російських шпигунів, які займалися інформаційними операціями
08:46
Ексклюзив
Петро Андрющенко
"На окупованих територіях охороняють гауляйтерів номер один": Андрющенко про ліквідацію в Бердянську "т.в.о. мера" Грицая
08:25
Ексклюзив
Трамп путін
Путін сів на голову, і Трамп це відчуває, - експерт Чаленко
08:17
OPINION
Нова зустріч Зеленського і Трампа
08:10
Оновлено
ЗСУ прапор
Минулої доби на фронті зафіксували 163 бої: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 48 штурмів
07:53
Андрій Єрмак
Угода про копалини: Україна готує конкурс на розробку літієвого родовища на Кіровоградщині
07:30
OPINION
Путіну нічого запропонувати Трампу. Окрім як "продати" війну в Україні
07:21
На фото втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 1080 військових, 63 артсистеми і 8 бронемашин
07:11
Іран
Торік в Ірані стратили щонайменше 975 людей, - ООН
06:31
військові США
Американські посадовці готуються до ймовірно удару по Ірану найближчими днями, - Bloomberg
06:09
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному та Азовському морях відсутні російські бойові кораблі
05:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запускала БПЛА по території України: на Київщині працювала ППО
05:47
війська Руанди
Конго і Руанда за посередництва США підпишуть мирну угоду
04:45
Ілюстративне фото
США перекинуть третій авіаносець ближче до Ізраїлю, - CNN
03:15
Оновлено
Дональд Трамп
"Ніхто не знає, що я зроблю": Трамп ухилився від запитання про можливість удару по ядерних об’єктах Ірану
02:39
Володимир Путін
"Питання, хто підписуватиме документи": Путін заявив, що готовий зустрітися з Зеленським на завершальному етапі перемовин
02:08
російський диктатор Володимир Путін
Путін: моя онука, у якої вихователька з Пекіна, вільно розмовляє китайською
01:29
Оновлено
наслідки ракетної атаки Ірану на Бат-Ям
"Приїхали лікувати 7-річну доньку від онкології": в Ізраїлі через іранські удари загинула родина з Одеси
00:12
Оновлено
Серхіо Рамос, Монтеррей, клубний ЧС
"Манчестер Сіті" переграв "Відад": результати клубного ЧС за 18 червня
00:03
США Ізраїль
США розпочали евакуацію своїх громадян з Ізраїлю
2025, середа
18 червня
23:27
телевізор телебачення
Іранське державне телебачення перервали кадрами протестів
23:24
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп хоче займатися тим, що йому дається найпростіше": експерт Краєв про терміновий від'їзд Трампа з саміту G7
22:56
Ексклюзив
Ігор Луценко
Надія росіян - це просування, треба її вбити. Тоді вони почнуть рахуватися з втратами, - військовослужбовець Луценко
22:40
дрон
"Супроводив до наших позицій": воїн ЗСУ взяв у полон окупанта за допомогою дрона
22:22
Новим командиром бригади безпілотних систем "Птахи Мадяра" стане Андрій Клименко
22:21
Ексклюзив
Андрій Осадчук
Ми дали чіткий імпульс біженцям з України: нардеп Осадчук щодо законопроєкту про множинне громадянство
22:03
бензин
Бензин без додавання біоетанолу в Україні дозволили продавати до кінця року
21:38
Україна_Словаччина
Імовірні порушення у використанні коштів на допомогу Україні: у Словаччині затримали 8 осіб
21:37
Ексклюзив
У Києві презентували книгу Наталки Діденко "Тролейбус номер 15. Подорож у близьке минуле"
21:34
Ексклюзив
БПЛА, шахед, дрон
РФ виробляє на добу кілька ракет і до сотні "шахедів", але 5 БПЛА за вагою бойової частини відповідають крилатій ракеті, - Defence Express
21:06
росія депутат
Концерн "Калашніков" російського ВПК набирає підлітків на "літній підробіток", - ЦПД
21:00
Ексклюзив
Елла Лібанова
Дітей зараз не можна вчити емпатії до росіян, це злочин, - демографка Лібанова
20:57
Молодіжна збірна України
Україна програла Нідерландам і вибула з молодіжного Євро-2025
20:15
Оновлено
Дональд Трамп
"Спочатку займімося Росією": Трамп відповів Путіну на пропозицію посередництва щодо конфлікту між Ізраїлем та Іраном
20:03
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
Масована атака РФ 17 червня: у Києві загинули 28 людей, пошукові роботи завершено
Більше новин