Без 8 березня і 1 травня. Як хочуть змінити святкові дні в Україні

6 лютого, 2017 понедiлок
17:20

Вихідний на Шевченківський день, а не на 8 березня та 9 святкових днів: як хочуть змінити систему вихідних днів в Україні

Зміст

Найбільші зміни у пропозиціях УІНП стосуються травня, бо скасування вихідних 1 та 2 числа цього місяця призводить до втрати звичних у такий час «канікул»

Український інститут національної пам’яті (УІНП) розробив пропозиції щодо впорядкування календаря державних свят і пам’ятних днів. Новий календар підготовлений в якості продовження політики декомунізації і стосується зокрема дискусійних питань про те, як святкувати 9 травня і чи відзначати 8 березня та 1 травня.

Якщо пропозиції інституту національної пам’яті будуть схвалені парламентом, в українців суттєво зміниться звичний графік святкових днів. І ці зміни обіцяють бути доволі масштабними.  

Святкова декомунізація

На сайті інституту можна ознайомитися з проектом закону “Про державні й інші свята, пам’ятні дати і скорботні дні”. Його громадське обговорення заплановано завершити до 1 березня.

У законопроекті визначаються такі категорії як державні свята (робочі й неробочі), традиційні свята (неробочі), скорботні дні, професійні свята і пам'ятні дати.

Автори законопроекту вважають, що поточну ситуацію із системою українських свят можна охарактеризувати як “нормативний хаос”.

«Конституція визначає, що державні свята встановлюються виключно законами України. Однак на практиці вони запроваджуються не тільки законами, а й указами президента (хоча Конституція не передбачає за президентом таких повноважень) та постановами Верховної Ради», - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Найбільш суттєві зміни стосуються свят, які мають комуністичне походження. Замість вихідного дня 8 березня (Міжнародний жіночий день) пропонується встановити державне свято і вихідний Шевченківський день (9 березня).

Вихідний день 9 травня (День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні) залишається як державне свято, але стає робочим днем. Святковим вихідним днем стає 8 травня – День пам'яті та примирення.

Також скасовується святкування 1–2 травня (День міжнародної солідарності трудящих).  

«В Україні 1–2 травня більшістю населення сприймається як два додаткових вихідних. Нині ці свята перестали відповідати першочерговому значенню. Їх зміст із часом знівелювався», - написано у пояснювальній записці до законопроекту.

Дев’ять святкових вихідних

Згідно із законопроектом, державні свята встановлюються на честь події або людини, які здійснили вплив на здобуття Україною незалежності та зробили внесок у розвиток державності. Також у календарі з’являються так звані традиційні свята, встановлені для відзначення укорінених в суспільстві релігійних подій та дат.  

Окремо згадуються скорботні дні, присвячені пам’яті жертв трагічних подій історії України та дні жалоби, які оголошуються одноразово у зв’язку з трагічною подією в Україні або світі.

До переліку державних свят, які є вихідними днями ввійшли: Шевченківський день (9 березня), День пам’яті та примирення (8 травня), День Конституції (28 червня), День незалежності України (24 серпня), День сім’ї (друга п’ятниця вересня), День захисника України (14 жовтня).

У цьому переліку наголос зроблено на подіях, пов’язаних з боротьбою України за незалежність. Як ми вже згадували, запроваджується нове державне свято – Шевченківський день, а 8 травня не святкуватимуть «перемогу», а згадуватимуть жертв Другої світової. Також з’являється нове свято День сім’ї, яке певним чином має стати альтернативою скасованому 8 березня.

Окремо згадуються так звані традиційні свята, які мають християнське походження: Новий рік (1 січня), Різдво Христове (7 січня) та Великдень (неділя).

Цікаво, що у цьому переліку відсутній День Святої Трійці, який зараз є державним святом, вихідним днем. Також не згадується пропозиція про святкування Різдва 25 грудня, як це відбувається у більшості християнських громад світу. Зараз у Верховній Раді зареєстровано законопроект, де йдеться про таку можливість поступової зміни календаря.

Також проектом УІНП визначені державні свята, які є звичайними робочими днями: День першої незалежності та Соборності України (22 січня), День героїв Крут (29 січня), День держгерба (25 лютого), День держгімну (10 березня), День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня), День матері (друга неділя травня), День держпрапора (24 липня), День хрещення України-Русі (28 липня), День української писемності та мови (9 листопада) та День Гідності та Свободи (21 листопада).

Розробники проекту календаря пропонують таким чином 10 державних свят, які не є вихідними днями і переважно стосуються вшанування державної символіки, подій з історії Київської Русі та української революції 1917-1921 років, Революції Гідності.

Знов-таки своє місце у цьому переліку займає ще одне свято, яке заплановано як альтернатива 8 березня. Йдеться про День матері. Пропозиції про його запровадження замість «радянського» 8 березня лунали ще у 1990-і роки, але тоді не було суспільних умов для таких кроків.

Читайте також: Традиції "русского мира". Чи варто всім українцям святкувати Різдво 25 грудня

Керівництво УІНП пропонує також відзначати на держаному рівні 7 скорботних днів: День Героїв Небесної Сотні (20 лютого), День пам’яті жертв аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня), День пам’яті жертв геноциду кримських татар (18 травня), День пам’яті жертв політичних репресій (третя неділя травня), День пам’яті жертв комунізму та нацизму (23 серпня), День пам’яті жертв Голокосту (29 вересня) і День пам’яті жертв Голодомору (четверта субота листопада).

Цікаво, що у блогосфері директора УІНП Володимира В'ятровича вже встигли звинуватити у просуванні за допомогою нового календаря своїх правоконсервативних та «бандерівських» цінностей. Однак, наявність у переліку скорботних дат дня пам’яті жертв депортації кримських татар та прив’язаного до річниці трагедії Бабиного Яру дня пам’яті жертв Голокосту ставлять під сумнів обґрунтованість таких закидів.

З іншого боку, викликає певне питання присутність у переліку двох майже схожих за змістом скорботних дат - пам’яті жертв політичних репресій і пам’яті жертв комунізму та нацизму.

Менше вихідних

Одразу видно, що за запронованою схемою кількість святкових вихідних зменшиться. Це станеться не тільки тому, що у новій схемі таких днів 9, а було 11 на рік. Справа в тому, що посилаючись  на загальноєвропейську традицію, у УІНП пропонують відмовитись від перенесення на понеділок святкового дня, якщо він припадає на суботу чи неділю. Виняток становитимуть лише Різдво та Великдень.

За умови існуючого переносу свят на будні загальна кількість вихідних може зростати до 20 на рік. Якщо буде ухвалено вищезгадані пропозиції, то таких вихідних днів може бути 11.

Отже, в січні за цією схемою мало що змінюється. Українці святкуватимуть Новий рік та Різдво і підприємства як і раніше матимуть можливість влаштовувати своїм працівникам «канікули» з меншою кількість робочих днів у першій декаді місяця.

У березні громадянам пропонують відсвяткувати Шевченківський день. Зараз українці у цьому місяці відзначають Міжнародний жіночий день, тож з точки зору вихідних все залишається як і було.

У квітні УІНП пропонує залишити практику ще одного вихідного дня, який додають до Великодня. Тож великодні святкування триватимуть три дні.

Найбільші зміни у запропонованій схемі стосуються травня. Скасування вихідних 1-2 травня призводить до втрати звичної практики робити на початку цього місяця «канікули» на кшталт січневих. Отже, можна передбачити, що найбільша критика законопроекту В'ятровича стосуватиметься саме цього періоду і йтиметься не про ідеологію, а про відпочинок на початку теплої пори року.

У червні з святкового календаря зникає Трійця, але залишається День Конституції. Враховуючи, що до Трійці у неділю додавали вихідний у понеділок, маємо помітне зменшення вихідних у червні.

У липні як і було раніше немає святкових вихідних днів. Українські трудящі цього не дуже помічають, оскільки в цей період триває традиційний сезон відпусток.

У серпні теж все залишається незмінним. Наприкінці місця святкують День Незалежності, після чого сезон відпусток поступово завершується і громадяни повертаються до роботи.

У середині вересня з’являється нове свято - День сім'ї, яке одночасно є вихідним днем (День сімї) - . Раніше у вересні не було святкових вихідних днів, то ж така пропозиція УІНП виглядає як певна компенсація за зменшення вихідних у травні.

У жовтні залишається святковий вихідний 14 жовтня, коли відзначають День захисника України. Це свято будо запроваджене у 2015 році і зараз не всі українці пам’ятають, що в середині жовтня мають додатковий вихідний.

У листопаді та грудні як і раніше немає святкових вихідних днів. Ситуація у грудні може змінитися, якщо депутати повернуться до законопроекту про запровадження святкового вихідного дня 25 грудня (Різдво). Втім, як ми бачимо зараз, у пропозиціях  інституту національної пам’яті про це не йдеться.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
Більше новин