Чому Усик може пожалкувати про звільнення тренера
Чемпіон світу з боксу Олександр Усик звільнив американського тренера Джеймса Алі Башира, щоб поновити співпрацю з Анатолієм Ломаченком
Несподіване звільнення
Професійна кар'єра Олександра Усика розвивалася надзвичайно стрімко. Вона розпочалася наприкінці 2013-го року, а уже восени 2016-го український боксер став чемпіоном світу. Він не просто відібрав титул WBO у поляка Кшиштофа Гловацкі, а побив рекорд славетного Евандера Холіфілдап. Американцю для того, що стати чемпіоном світу у першій важкій вазі (до 91 кг) знадобилося 12 боїв, а Усику вистачило десяти.
До цього успіху українця привів тренер Джеймс Алі Башир, який швидко перетворив боксера-аматора на чемпіона світу серед профі. Тому новина про звільнення американця виявилася повною несподіванкою.
Читайте також: Кримчанин, який б'ється за Україну. 5 найкращих боїв Олександра Усика
"Башир - гарна людина і тренер, у нього свій підхід до тренувань. Але настав момент, коли я зрозумів, що мені цього вже недостатньо. І тому я вирішив поміняти все, що я робив до цього. Спасибі, що він був зі мною весь цей час, нічого особистого, тільки робота", - пояснив свій крок Усик.
Хто такий Башир
Джеймс Алі Башир та Володимир Кличко
Джеймс Алі Башир надзвичайно досвідчений фахівець, який тренує боксерів вже 45 років. Американець на початку своєї кар'єри працював у таборі найвидатнішого боксера у історії – Мохаммеда Алі.
Потім у якості першого асистента він допомагав легендарним американським тренерам Джиму Робінсону та Емануелю Стюарду, який перетворив Володимира Кличка на лідера надважкого дивізіону. А самостійно Башир працював з такими відомими суперважковаговиками, як Джаміль Макклайн, Едді Чамберс, Шеннон Бріггс та Монте Баррет.
Башир досі залишається другим тренером Володимира Кличка і разом з Джонатоном Бенксом допомагає йому готуватися до чемпіонського бою проти британця Ентоні Джошуа.
Мотиви
Анатолій Ломаченко (зліва) вже тренував Олександра Усика
Спонукати Усика до звільнення Башира могли кілька не зовсім переконливих боїв у його виконанні. Якщо чемпіонський поєдинок з Гловацкі українець провів майже ідеально, то перший захист титулу проти Табісо Мчуну з ПАР викликав чимало критики.
Усик довго не міг пристосуватися до ліворукого, як і він сам, суперника, не використовував власну десятисантиметрову перевагу у зрості та, як ніколи, багато пропускав ударів. Врешті українець довів свою перевагу у класі та виграв технічним нокаутом, але публіку у своєму дебютному поєдинку у США він не вразив, що може мати негативний вплив на його подальшу "розкрутку" за океаном.
Зокрема, на велику кількість помилок у бою з Мчуну вказав Віталій Кличко, який є одним із співвласників промоутерської компанії K2 Promotions, яку представляє Усик.
Іншою причиною розставання з Баширом, вочевидь, стало бажання Усика знову працювати з Анатолієм Ломаченком, який привів його до найбільших вершин на аматорському ринзі – олімпійського золота-2012 та перемоги на чемпіонаті світу-2011.
Олександр Усик ставиться до цього фахівця надзвичайно приязно та називає другим батьком. Ломаченко-старший зараз тренує свого сина – чемпіона світу у другій напівлегкій вазі (до 59 кг) Василя Ломаченка.
Саме він виводив Усика на перший професійний бій проти мексиканця Феліпе Ромеро, але надалі співпраця між боксером та тренером виявилася неможливою. Анатолій Ломаченко готував свого сина до боїв у США¸ а сам Усик тренувався в Україні. тепер, коли свої найближчі поєдинки боксер має намір проводити у США, ця перепона зникла.
Прощання з Кличком
Віталій Кличко (зліва) та Олександр Усик
Не виключено й що перехід до Анатолія Ломаченка є підготовкою Олександр Усика до можливої зміни промоутера. Термін його контракту з K2 Promotions спливає у 2018 році і не факт, що боксер захоче його продовжувати.
Так, північноамериканський підрозділ K2 на чолі з Томом Леффлером активно просуває Усика у США та навіть організував трансляцію його боїв на HBO. З іншого боку - за свій останній поєдинок проти Мчуну українець отримав лише $40 тиc. І це явно не ті гроші, на які має право розраховувати чемпіон світу у важкій вазі.
Звертає на себе увагу й той факт, що після переїзду до США Усик почав співпрацювати з менеджером Василя Ломаченка - Егісом Клімасом. Існує вірогідність, що за допомогою Клімаса свій наступний поєдинок Усик проведе у андеркарті бою Василь Ломаченко -Джейсона Соси 8 квітня у США.
Тобто, у боксерському шоу Top Rank - промоутерської компанії, яка хотіла підписати контракт з Усиком ще у 2013 році, але не змогла домовитися з українцем. Можна не сумніватися, що впливовий у світі боксу власник Top Rank Боб Арум буде зовсім не проти отримати готового чемпіона світу, якого у K2 Promotions кілька готували на роль головної зірки та заміни Володимиру Кличку.
Наслідки
Найпринциповіше питання полягає у тому, чи Олександр Усик, повертаючись до старого тренера, керувався майже родинними стосунками з ним, чи холодним кар'єрним розрахунком. Все-таки Анатолій Ломаченко зробив собі ім'я у аматорському боксі, а серед професіоналів працює лише четвертий рік лише з сином.
Слід нагадати, що навіть у випадку з надзвичайно обдарованим Василем Ломаченком, методика українського фахівця одного разу дала збій. Авантюрна спроба боксера здобути чемпіонський титул у другому поєдинку серед профі виявилася невдалою. Мексиканець Орландо Салідо застосував свій багатий арсенал брудних прийомів, до яких Ломаченко виявився не готовим, хоча можливість подібного розвитку подій була очевидною.
До всього - Джеймс Алі Башир, на відміну від Анатолія Ломаченка, спеціалізувався саме на важковаговиках, що у світлі обіцяного переходу Усика в надважку категорію, мало неабияк стати у нагоді.
Загалом, з впевненістю можна констатувати лише одне - Усик, змінивши тренера, зробив ризикований крок. А якими будуть його наслідки зараз спрогнозувати неймовірно складно.
- Актуальне
- Важливе