Чому не треба боятися ProZorro

14 березня, 2017 вiвторок
11:24

Кажуть, вовків боятися в ліс не ходити. То чому ж підприємці ще й досі неохоче беруть участь у відкритих тендерних закупівлях?

Можливо побоювання тягнуться ще з часів “паперових” тендерів, коли брати участь і вигравати в держтендерах могли лише учасники “закритого клубу”. З реформою в публічних закупівлях та переходом на систему електронних публічних закупівель Prozorro правила гри змінилися і державні закупівлі стали доступними всім. Так чому ж не варто боятися ProZorro?

Міф перший. Публічні тендери ніколи не відбуваються чесно, або Свій до свого по своє

У нашій країні і справді важко повірити, що щось може відбуватися чесно. Але ми руйнуємо стереотипи. З новою системою всі конкурси та подальші закупівлі є максимально proZorrими. В системі діє принцим “Всі бачасть все”. Це дозволяє моніторити публічні закупівлі громадськості та контролючим органам.

Міф другий. Державні установи ніколи вчасно не виплачують гроші за надані товари чи послуги

Розповсюджена думка, що держава найбільший покупець, але поганий платник.  Сьогодні в нашій  електронній системі публічних закупівель ProZorro вже є функція перевірки оплати за контрактом.  Тепер кожен може не лише ознайомитись з умовами контракту, який було підписано з переможцем тендеру, а ще й дізнатися, чи була проведена по ньому оплата.

Міф третій. Участь у державних тендерах є надто складною бюрократичною процедурою, або дорога до пекла викладена тисячею довідок

Справді, всі державні процедури є доволі складні та забюрократизовані. Тут є чітке пояснення - кожна ваша і наша  дія чітко регламентована українським законодавством. Але не завжди це так погано. Досить часто саме, завдяки таким  довгим перевіркам та тисячею, здавалося б, непотрібних довідок, ховається істина - контроль і ще раз контроль. Ми не прагнемо ускладнити вам життя, ми турбуємося  про  безпеку. Замовнику теж потрібно захистити свої інтереси і підписати договір з надійним партнером.

Міф четвертий. Публічні тендери стосуються лише великих замовлень, які під силу лише лідерам ринку

Тут самі за себе говорять цифри: у системі зареєстровано більше 84 тисяч  постачальників, з них чверть -  це саме ФОПи.  Статистика річ вперта. Проводиться  чимало тендерів з мінімальними бюджетами - 5000, 15000 гривень.  

Вони не є актуальними для “гігантів”, проте є цікавими для маленьких компаній. Коли я чую, що великі підприємства такі як “Епіцентр” не дають малому бізнесу заробити, то розумію, що комусь просто подобається така “правда”. Головне завдання ProZorro зробити ринок не лише відкритим, а й встановити рівні умови для всіх.

Від недовіри до успіху

Безумовно, що перспективи для розвитку та безпечної взаємодії з державою побачили і великі міжнародні компанії. Наприклад, компанія "МЕТРО Кеш енд Кері Україна", що прийшла  на український  ринок 14 років року, але тільки недавно наважилася взяти участь у державних закупівлях через електронну систему ProZorro.

Спочатку була недовіра до держзакупівель взагалі, більш того мараторій на участь в державних тендерах. Велика міжнародна компанія знала, що цей сектор з великими корупційними ризиками, тож не хотіла ставити під загрозу свою репутацію.

Дуже довго "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" вагалися чи довіритись новій системі чи ні. В решті решт взяли участь в одному тендері і програли. Не стали опускати руки і спробували ще. Згодом вони перемогли у двох тендерах Міністерства оборони! Наразі компанія бере участь в великій кількості тендерів. Це дуже наочний приклад того, що навіть найуспішніші компанії розуміють, що це прекрасні інвестиції і для них, і для економіки.

Якщо ви невелике підприємство десь у Золочеві, то раніше взяти участь у тендері в Одесі для вас було фізично неможливо. Але зараз немає нічого неможливого! ТОВ «ЕСКО-ПІВНІЧ», що займається газовидобуванням, ТОВ “НК Преміум”, яке здійснює оптові продажі нафтопродуктів - всі ці підприємства мають дещо спільне.

Вони не побоялися, спробували - і виграли.  Завдяки системі ProZorro, ці підприємства відкрили для себе нові ринки збуту, знайшли нових працівників та покупців і продовжують розвиватися.                          

Як досягти успіху або лікбез з ProZorro

Працювати в програмі онлайн-закупівель неймовірно просто, як  кажуть, простіше пареної редьки. Для цього вам не потрібна спеціальна комп’ютерна освіта, адже система сама “веде” вас до бажаної мети - участі в тендері.

Підприємець дізнається про початок торгів безпосередньо на сайті ProZorro.gov.ua, або з інформаційної розсилки на мобільний телефон чи e-mail (цю послугу надають авторизовані в сисетмі майданчики), подає заявку , а далі починається “ аукціон навпаки” - редукціон. Той, хто пропонує найнижчу ціну, а його товар відповідає вимогам, які прописано в тендерній документації, отримує контракт. Все надзвичайно легко.

Чого робити не варто або що ж таки робити треба

Потрібно уважно читати супровідну документацію. Через це пропозиції для участі у торгах часто не відповідають вимогам організаторів. Найсумніше те, що причиною цього стає банальна неуважність, через яку учасника і дискваліфікують. Пам’ятайте, що система дозволяє ставити уточнювальні питання до організатора торгів. Цією опцією варто користуватися.

Небажання постачальника скаржитися на недобросовісного організатора торгів. Свою позицію варто відстоювати. Існує чимало  інструментів контролю та оскарження тендерних торгів. Не варто боятися!

Зниження ціни собі у збиток. Постачальник повинен розуміти свою мінімально можливу пропозицію та відштовхуватися від неї. Якщо виникає ситуація, коли під час редукціону конкуренти явно демпінгують, не варто грати за їх правилами.

Цілком імовірно, що учасника із нереально низькою ціною можуть дискваліфікувати за невідповідність умовам закупівлі. Були випадки, коли перемогу отримували компанії, що були і в п’ятій черзі на виграш. Не дозволяйте ввести себе в оману.

Небажання відмовитися від частини маржі. Це інший крайній варіант. У погоні за прибутком постачальник часто не хоче поступатися ціною в момент подання пропозиції і в результаті програє тендер. Дійте раціонально!

Переоцінка своїх можливостей. Постачальник, подаючи свою заявку на тендер, повинен точно розуміти, що в разі виграшу він буде зобов’язаний надати  товари чи послуги вчасно і в повному обсязі. Реально оцінюйте власні можливості!

Затягування подачі пропозицій на торги. Ми живемо в неідеальному світі, де раптом зникає електроенергія та Інтернет. То ж не чекайте до останнього. Бо інколи фортуна може бути не на вашому боці.

Капітуляція після першого програшу.  Не здавайтесь. Проналізуйте свої помилки і рухайтесь далі. Можливо, наступного разу саме ви будете переможцем.

Чому не всі люблять ProZorro

Напевно, це запитання риторичне. Але статистика говорить сама за себе - не всі регіони ефективно використовують можливості онлайн-закупівель. Лідером все ще залишається Дніпропетровськ, а аутсайдером - Черкаси. Чому так?  

Цього року для чиновників у регіонах є дві новини, за класикою: хороша і погана. З одного боку – у зв’язку з децентралізацією в бюджетах стало більше грошей. З іншого – витрачати їх довелось через нову систему ProZorro. Незвично, незручно ( занадто прозоро) та й невигідно - бо ж виграти може лише найкращий, а не той, який вміє “домовлятися”.

Але українські чиновники люди кмітливі - вихід із скрути був знайдений через «допороги». Річ у тому, що закон справді дозволяє купувати без електронних аукціонів товари та послуги дешевше 200 тис. гривень і роботи нижче 1,5 млн. гривень.

Тому не всі і не всюди раді новим онлайн-аукціонам  - бо легко контролювати, а втрачати  те, до чого так звикли, ой як не хочеться. Але ми не зупинимось на досягнутому і  працюватимемо, щоб ви могли безпечно та успішно розвиватися. Разом з ProZorro ми змінимо звичний порядок речей, зруйнуємо стереотипи та побудуємо нову прозору систему. Треба тільки не здаватися.

Олександр Стародубцев. Спецпроект “Тендерна Україна”

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
14:56
Верховна Рада
Рада не підтримала законопроєкт про накопичувальну пенсію: документ відправили на доопрацювання
14:45
Венеція, Італія
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
14:42
СБУ затримала "крота" ФСБ, який коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів
Коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів: СБУ затримала агента ФСБ
14:37
НБУ
Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5%
14:35
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:28
у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
Вперше з 1889 року: у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
14:18
на фото затримання 9 пособників окупантів на Херсонщині
Входили до "виборчкому" РФ на Херсонщині: СБУ затримала 9 пособників окупантів
14:14
OPINION
Ксенія Семенова
Яким стане реорганізований НАУ
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:26
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде в прокат у Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
11:16
КНДР, Північна Корея
ЄС готує санкції проти суден, що возять зброю з КНДР до РФ, і танкерів - порушників стелі цін на нафту, - Reuters
11:15
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Арешт заступника Шойгу став найсерйознішим скандалом в міноборони РФ з 2012 року, - британська розвідка
11:12
на фото готель "Україна"
Готель "Україна" в Києві внесли до списку об'єктів приватизації
Більше новин