Ракетами та добрим словом. Нова стратегія США для Росії

Дмитро Гомон
12 квітня, 2017 середа
13:59
Зміст

Держсекретар Рекс Тіллерсон шукає мову, яку зрозуміє Кремль. Але поки що процес відбувається невдало через відсутність єдиної стратегії в Білому Домі

Білий дім досі не напрацював єдину лінію поведінки у зовнішній політиці, зокрема, й у питанні, як вести діалог з Кремлем. Цю думку за останні кілька тижнів озвучила низка американських експертів. І це головне, що слід тримати в голові, аналізуючи поведінку адміністрації Трампа щодо Росії.

Під звук "томагавків"

У вівторок та середу, 11-12 квітня, у Москві з візитом побував держсекретар США Тіллерсон. Ще кілька тижнів тому його візит анонсували повідомленням про те, що заради поїздки в Росію голова американського дипломатичного відомства готовий відмовитись від зустрічі з колегами з країн НАТО.

Російська пропаганда раділа: бачите, Трамп чітко розставив акценти та пріоритети. Втім, скоро їм довелось замовкнути, бо американці несподівано відправили у подарунок російському підзахисному Башару Асаду 59 ракет "томагавк".

Це вже із занадто сильною ейфорією сприйняли українці. Поки що це разова акція, яка практично жодним чином не вплинула на політику Кремля в Сирії. Тож наразі удар лишається красномовним кроком, але без практичних наслідків.

"Це був безпрограшний варіант для Америки продемонструвати свою позицію, але не отримати значних негативних наслідків", - розповів сайту Еспресо аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков.

На його думку, не варто чекати, що з тим пакетом, з яким Тіллерсон поїхав до Москви, йому вдасться змінити лінію поведінку Росії. Тому наслідки поїздки, скоріш за все, будуть неприємним прозрінням для занадто оптимістичних українських експертів.

Що важливіше, прозріння чекає багатьох наближених до адміністрації Білого дому людей, які щиро вірять, що єдиний ракетний удар чи погрози ізоляцією та санкціями здатні вплинути на поведінку Путіна.

Проте це все зовсім не означає, що нас чекає "договорняк" Трампа з російським президентом. Про це вже давно не йдеться.

Дзвінок до Порошенка та американські платники податків

Напередодні візиту Тіллерсона в Москву він поспілкувався по телефону з українським президентом Порошенко. Це гарний сигнал, який означає, що жодних домовленостей про Україну без України не буде. Тіллерсон підкреслив, що Вашингтон не допустить жодних пакетних домовленостей щодо вирішення ситуації в Україні та Сирії.

До Москви Тіллерсон прилетів з італійського міста Лукка, де він довго спілкувався з колегами з країн Великої сімки (G7). У фінальному комюніке багато уваги приділено Україні. Одна з важливих тез - наголошення на збереженні санкцій проти Росії до того часу, поки вона не виконає Мінських домовленостей.

У документі відзначається, що РФ недостатньо використовує свій вплив на сепаратистів для забезпечення режиму припинення вогню.

Після дзвінка Порошенка з'явилась новина, що Тіллерсон питав своїх колег: чому американські виборці повинні турбуватися про конфлікт в Україні. Ми про це дізналися не від самого держсекретаря, а від французького міністра закордонних справ Жан-Марка Еро. Він розповів, що відповів Тіллерсону так: "Україна знаходиться серед інтересів американських платників податків для того, щоб мати Європу, яка є безпечною і сильною політично і економічно".

"Таке враження, що з Порошенко та з колегами по G7 говорили два різні держсекретарі", - говорить Бєлєсков. Проте, за його словами, ми не знаємо контекст всієї розмови і тому слова Тіллерсона варто сприймати стримано.

Загалом же аналітик радить скористатися порадою Ангели Меркель: судити про Трампа і його команду по справах, а не за риторикою.

Агентство Bloomberg, описуючи ситуацію, нагадало, що в ефірі телеканалу ABC Тіллерсон говорив: "Причина, через яку були введені санкції, продовжує існувати. Не було жодних змін статусу ситуації в Україні чи Криму. І санкції залишаться в дії до того часу, поки ті питання не будуть вирішені".

У Білому домі пізніше слова Тіллерсона лаконічно пояснили як риторичний прийом.

Головна проблема Білого дому

Заяви, які суперечать одна одній, робив не лише Тіллерсон, але й інші представники Білого дому. Одні стверджують, що після хімічної атаки на мирних жителів усунення Башара Асада - пріоритет США в Сирії. Інші кажуть, що головна мета - знищення "Ісламської держави".

Напередодні візиту в РФ Тіллерсон зробив заяву, яку українські ЗМІ сприйняли як ультиматум. Росія, сказав він, має зробити вибір, кого підтримувати в Сирії - Асада чи США.

"У Білого дому немає не лише єдиної стратегії. Немає навіть єдиного бачення, до чого вони хочуть прийти. Тобто відсутня основа, на якій вибудовується стратегія", - відзначає Микола Бєлєсков.

Ще одна проблема адміністрації Трампа у поведінці стосовно Росії полягає у нерозумінні стратегії як такої. Білий дім то пропонує Кремлю повернення в клуб Великої сімки в обмін на відмову підтримки Башара Асада, то погрожує ізоляцією та ставить в один ряд з такими країнами, як Північна Корея, Іран та Сирія.

"Їхні заяви чітко фіксують, що ці люди досі не зрозуміли, що керує Росією в зовнішній політиці. І друге - вони не розуміють, як працює стратегія. Потрібні кроки, які впливають на твого візаві чи опонента", - каже Бєлєсков.

Наразі ж те, про що заявляють у Білому домі, не виглядає як ефективний інструментарій. Ізоляції Росія не дуже боїться, бо її фактично немає. Красномовна ілюстрація - візит 12 квітня до Москви президента Італії Серджо Матарели та його зустріч із Путіним. І це після погроз Тіллерсона та його британського колеги Бориса Джонсона.

Це ж стосується посилення санкцій. Голова британського МЗС погрожував їхнім введенням за хімічну атаку в Сирії. Та міністри країн G7 не дійшли згоди щодо їх запровадження. Зокрема, через бажання Італії та інших членів клубу з континентальної Європи зберегти "можливість діалогу" з Росією.

Звісно, Росія не може розраховувати на мирне життя з адміністрацією Трампа. Про "велику угоду" нема мови, бо Росії немає чого запропонувати американцям. Та, схоже, Тіллерсон й інші представники команди нароблять багато помилок, доки відшукають правильну лінію поведінки з Кремлем.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
19:04
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: під завалами загинула жінка
18:50
Інтерв’ю
Валентина Ковальська
"Середовище вільних людей на чолі з Іваном": згадки подруги родини Миколайчуків Ковальської про осередок українського "поетичного кіно"
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу, на який у нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр уперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
16:30
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни намагаються посилювати штурмові дії в Часовому Яру: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков 
16:14
Al Jazeera заборонили працювати в Ізраїлі
Більше новин