Вибухи у Дортмунді. Чому футбол беззахисний проти терористів
Зірваний через вибухи матч Ліги чемпіонів між "Борусією" та "Монако", вкотре засвідчив, наскільки зручною мішенню для терористів є спортивні події
Що сталося у Дортмунді
Напад на автобус "Борусії" стався у Дортмунді 11 квітня, коли німецька команда прямувала на чвертьфінальний матч Ліги чемпіонів проти "Монако".
У поліції Дортмунда повідомили, що загалом пролунало три вибухи, а вибухові пристрої було розташовано на узбіччі біля дороги, якою рухався клубний автобус. Внаслідок вибуху постраждав один футболіст – Марк Бартра. Іспанець потрапив до лікарні з порізаною склом рукою.
Пізніше з'ясувалося, що у 26-річного гравця перелом променевої кістки та сторонні предмети у правому зап'ясті. Бартрі зробили операцію та заспокоїли, що його життю нічого не загрожує. Інших постраждалих не виявилося, хоча автобус був суттєво понівеченим – у нього повилітало скло та порозривалися колеса.
"Ми виїхали з готелю о 19:15, рухалися вниз по невеликій вуличці. Автобус якраз повернув на головну вулицю, коли стався вибух", - розповів воротар "Борусії" Роман Бюрка, який перебував у автобусі на останньому ряду поруч з постраждалим Марком Бартрою. "Після цього ми всі в автобусі пригнулись, а хто зміг, ліг на підлогу", - пригадує футболіст.
Перенесений матч
Після вибухів поліція негайно розпочала перевірку на стадіоні "Сігнал Ідуна Парк", де мала відбутися гра, але небезпеки для вболівальників, які вже майже повністю заповнили трибуни, не виявила. Незабаром було оголошено, що гру, у зв'язку з вибухом, переносять на наступний день і глядачі залишили арену, паніки вдалося уникнути.
Генеральний директор Ханс-Йоахім Вацке заявив, що усі футболісти та представники "Борусії" перебувають у шоковому стані. "Я сподіваюся, що команда спроможна у подібній ситуації виглядати конкурентоздатною у перенесеному матчі", - сказав Вацке.
У поліції констатували, що мають справу із серйозними вибуховими пристроями, а пізніше поінформували, що атака була спрямована саме проти "Борусії". На місці злочину було виявлено записку, автори якої взяли на себе відповідальність за вибух. Проте її детального змісту не розкрили, пославшись на слідство, що триває.
Основні версії
Проте німецьким ЗМІ вдалося дізнатися про подробиці залишеного послання. Зокрема, у записці нібито є згадка про напад на різдвяний ярмарок у грудні 2016 року у Берліні, а також звинувачення на адресу німецьких військових в участі у сирійській війні. Також зазначається, що записка містить погрозу й у подальшому атакувати німецьких футболістів, акторів та відомих осіб, поки Німеччина не відмовиться від участі у операції у Сирії.
Окрім ісламського сліду, слідство розглядає й можливу причетність до атаки ліворадикальних та антифашистських угрупувань, які раніше звинувачували керівництво "Борусії" у лояльному ставленні до проявів на стадіоні випадків неонацизму та расизму.
Тут слід заначити, що основне крило ультрас дортмундського клубу притримується лівих поглядів і відомі своїм агресивним ставленням до правих фанів. Зокрема, ліворадикальні прихильники "Борусії" запам'яталися масовими сутичками у центрі Львову з вболівальниками місцевих "Карпат" у 2010 році, коли команди зустрічалися у Лізі Європи.
Теракти та безлади
Дортмундська атака не перша, здійснена під час великої футбольної події. 13 листопада 2015 року у ході терористичних нападів у Парижі було підірвано три пояси смертників поблизу стадіону "Стад де Франс", на якому відбувався товариський матч між збірними Франції та Німеччини. При цьому, терористи прагнули потрапити саме на арену і лише завдяки збігу обставин не опинилися на переповнених трибунах, що могло би призвести до сотень жертв.
А от у березні 2016 року після терактів у аеропорту Брюсселю товариський матч між збірними Бельгії та Португалії взагалі було скасовано через побоювання атак смертників. Взагалі ж, весь минулий рік минув під знаком посилених заходів безпеки під час великих спортивних подій.
Зокрема, після паризьких події надзвичайний стан у Франції подовжувався кілька разів і тривав аж до закінчення футбольного Євро-2016. Але, навіть попри жорсткі заходи безпеки, французька поліція виявилася безпорадною проти масових безладів, які влаштували у Марселі російські фани до та після матчу Англія – Росія.
Чому це виклик для України
Загалом згадувані атаки та безлади засвідчують, наскільки спортивні заходи з їхнім величезним скупченням людей є вразливими.
Ця тема є актуальною для України не лише через російську агресію на Донбасі. У Києві у травні наступного року відбудеться фінал Ліги чемпіонів, безпеку на якому належить забезпечувати саме нашим правоохоронцям.
Під час заключного матчу групового раунду головного єврокубкового турніру між "Динамо" та "Бешикташем" вони разом з динамівською службою безпеки спрацювали не найкращим чином та не спромоглися зупинити безлади на стадіоні та місті за участю турецьких фанів.
Через рік на фіналі Ліги чемпіонів іноземних вболівальників буде набагато більше, тож і виклики стоятимуть зовсім інші. Особливо враховуючи те, що сталося у Дортмунді.
- Актуальне
- Важливе