"Медведчук-миротворец": як кум Путіна виходить з тіні в Україні. Стаття Financial Times
Чому Медведчук бере участь в перемовинах на боці Києва з приводу майбутнього захопленого сепаратистами Донбасу
Еспресо підготувало повний переклад статті The Financial Times.
Віктор Медведчук має надзвичайно потужного хресного батька своєї дочки - Володимира Путіна, президента Росії. Українець перебуває під санкціями США через "загрозу миру, безпеці, стабільності, суверенітету і територіальній цілісності" своєї країни. Тож чому Медведчук бере участь в перемовинах на боці Києва з приводу майбутнього захопленого сепаратистами сходу України?
62-річний пан Медведчук вже давно один з найбільш суперечливих і загадкових політичних діячів України. Він був очільником штабу українського президента Леоніда Кучми у 2000-х роках. Медведчук досить близький до Путіна, щоб викликати хвилю ворожості в Києві.
Його сфотографували поруч з президентом Росії під час тренувань з бойових мистецтв, а також гонки "Формула 1" у Сочі. У 2012 році Путін відвідав родину Медведчука на їхній розкішній віллі в Криму. На фото вони цокаються келихами з шампанським. Багато хто підозрює Медведчука в тому, що він агент Путіна.
Проте, Медведчук виступає як основний посередник між прозахідним урядом Києва і Москвою. Він також є потенційним ключем до припинення військових дій, які почалися, коли президента Віктора Януковича повалили вуличними протестами в 2014 році. Росія відреагувала на це, анексувавши Крим та розпалюючи війну на сході України.
Його роль підкреслює складні відносини між двома сусідами, що перетворилися на ворогів, а також заплутані мотиви і лояльність багатьох представників політичної еліти України.
Якщо миру так і не вдасться досягти, то важливу роль можуть зіграти офіси Медведчука в Києві. Вони оточені охоронцями та мають металеві решітки на вікнах через ворожість, яку політик накликав на себе в Україні.
У ексклюзивному інтерв'ю Financial Times Медведчук називає "абсурдними" претензій з боку критиків - начебто він таємно представляє інтереси Росії.
"Я дійсно маю відносини з паном Путіним, тому що вони, на мій погляд, допомагають інтересам України", - каже він, поки в його офісі по телевізору транслюється російський державний канал новин. "Я ніколи не приховував таку діяльність".
Він також додає, що має спеціальний дозвіл літати напряму між Києвом і Москвою, хоча обидві країни заборонили прямі рейси.
Публічно, Медведчук є парламентером щодо звільнення ув'язнених в рамках Мінських угод. Останній договір був підписаний ще у лютому 2015 року, але який до сих пір повинен призвести до кінця конфлікту.
Конфіденційно, люди, знайомі з ситуацією, кажуть, що він бере участь в постійних кулуарних перемовинах, спрямованих на примирення двох контрольованих сепаратистами районів Донбасу з іншою частиною України.
Адвокат в радянській Україні, Медведчук став депутатом після того, як держава здобула незалежність і познайомився з Путіним під час його парламентської діяльності. Як глава президентської адміністрації Кучми з 2002 по 2005 роки, він також налагодив тісні відносини з його візаві в адміністрації Путіна - Дмитром Медведєвим, який нині прем'єр-міністр Росії.
Чи є Медведчук близьким другом Путіна? "Краще запитати у президента," - посміхається Медведчук, відповідаючи на запитання. Але друзі підтверджують, що пан Путін є хрещеним молодшої дочки Медведчука - Дар'ї, а дружина пана Медведєва - хрещена.
Після продемократичної української "Помаранчевої революції" 2005 року, Медведчук пішов з політики, щоб зосередитися на бізнесі. Але в 2013 році його громадська організація "Український вибір" гучно лобіювала проти підписання Януковичем запланованої угоди про асоціацію з ЄС і навпаки підштовхувала до більш тісних економічних зв'язків з Росією.
Такі заходи допомогли помістити Медведчука до першого американського списку санкцій щодо російських і українських чиновників після того, як Москва анексувала Крим в 2014 році.
Вже протягом деякого часу Медведчук є посередником між сепаратистами зі сходу України, яких підтримує Росія, та новим прозахідним урядом Києва, через те що, за його словами, сепаратисти відмовився розмовляти з Києвом безпосередньо. Тоді у чинного президента України Олександра Турчинова майже не було вибору, окрім як прийняти цю роль, яка згодом була схвалена канцлером Німеччини Ангелою Меркель і Путіним.
Медведчук визнає, що Мінські угоди висять на волосині, звинувачуючи як Москву, так і Київ у невиконанні зобов'язань. Вихід з глухого кута, вважає він, може бути, якщо парламент України ухвалить закони, що забезпечать обмежену автономію контрольованих сепаратистами регіонів і дозволять проводити там вибори, що співпадає з вимогами Росії у "Мінському" процесі.
До їхнього числа відноситься виведення російських військ з Донбасу, чия присутність, як наполягає Медведчук, є "дискусійною", і відновлення контролю на кордоні з Росією для українських сил.
Врегулювання конфлікту може бути простішим, визнає Медведчук, якщо переговори розширяться, щоб включити основні суперечки між Москвою і Києвом. Зокрема, щодо наполягань Кремля, що Україна не повинна вступати до НАТО.
"Україні не потрібне НАТО, - каже він. - У сьогоднішній ситуації, це призведе до розпаду України. Україна повинна діяти в інтересах свого розвитку, і вони не включають у себе вступ до НАТО і ЄС. Нікому ми не потрібні, жодній з двох організацій".
Він наполягає на тому, що Україна повинна бути "суверенною, незалежною" країною, але її майбутнє лежить у відновленні зв'язків з Росією.
"Я впевнений, ми будємо дружніми країнами, прекрасними сусідами. Ми були братніми країнами і будемо в майбутньому,", - зауважує він.
Чи поділяє він думку Путіна про те, що українці і росіяни "один народ"? Він визнає, що він "обговорював" це з президентом Росії.
"Я вважаю, що ми два народи", - зазначив Медведчук. "Але дружні і братерські народи".
- Актуальне
- Важливе