Татарський Крим. Як Росія спотворила історію півострова

18 травня, 2017 четвер
10:27

Російська пропаганда зуміла створити міфологію, яка мала виправдати депортацію кримських татар у 1944 році

Зміст

18 травня 1944 року рішенням Радянської влади кримські татари були депортовані зі своєї рідної землі. Народ було покарано нібито за підтримку дій гітлерівської Німеччини в Криму .

У сталінському СРСР кримські татари не були єдиним народом, який став жертвою депортації. Однак саме депортація кримських татар була найтяжчою серед інших.

Незважаючи на певну реабілітацію у 1967 році, кримським татарам не дозволяли повернутися на Батьківщину. Повернення стало можливим лише у 1989 році, коли СРСР доживав свої останні роки.

Автономний Крим

Кримські сепаратисти часто згадують невеличкий період, коли півострів був у складі Радянської Росії, а потім був нібито подарований Україні через примхи Микити Хрущова. Тоді Крим мав автономний статус, але чомусь мало хто замислюється, на яких підставах це було зроблено.

Кримська АРСР була утворена у складі РРФСР на підставі декрету Ради народних комісарів від 18 жовтня 1921 року.  У 1922 році СРСР визнав кримських татар корінним населенням Кримської АРСР. Це було зроблено в межах так званої політики коренізації, яка передбачала розвиток національних культур різних народів країни.

Отже, автономію Крим тоді отримав не через свій нібито сакральний статус у російській культурі, а тому що тоді Радянська влада визнавала права корінного кримськотатарського населення.  

У 1920-х роках татарам дозволяли розвивати свою культуру. На півострові виходили кримськотатарські газети, журнали, працювали освітні заклади, музеї, бібліотеки і театри.


Кримськотатарська мова, разом з російською, була офіційною мовою автономії. Нею користувалися понад 140 сільських рад півострова.


Після депортації, у 1945 році Крим втратив статус автономії і став просто Кримською областю у складі РРФСР. Давати особливий статус російському населенню Криму тоді ніхто не додумався.

Міф про кримських татар-колаборантів

У спробах хоч якось обґрунтувати необхідність депортації кримських татар російські пропагандисти постійно згадують міф про нібито особливу підтримку татарами гітлерівської Німеччини.

Зокрема, йдеться про те, що нібито з 20 тисяч мобілізованих до 51-ї радянської армії кримських татар стільки ж їх дезертирувало восени 1941 року.

Однак, при повторній мобілізації в Криму навесні 1944 року на облік потрапили лише 6 тисяч кримських татар, тож дані про 20 тисяч у 1941 році здаються перебільшеними. Ця цифра відображає загальну кількість кримських татар, що були в лавах Червоної армії, але об’єктивних даних про їхнє масове дезертирство немає.

Серед кримських татар були колаборанти, але так само вони були і серед росіян. Татарам закидають участь майже 20 тисяч людей у військових частинах гітлерівської Німеччини. Однак, колаборантська армія генерала Власова нараховувала близько 800 тисяч осіб (!). За такою логікою виходить, що треба було депортувати росіян.

Зауважимо, що у 1944 році майже 5 тисяч бійців кримськотатарських підрозділів евакуювалися з Криму разом з німцями. Ці бійці вже не становили загрози на півострові, в той час як депортація торкнулась усіх, тобто жінок, дітей, літніх людей.

Указами президії Верховної Ради СРСР №493 і №494 від 9 вересня 1967 року з кримських татар було знято звинувачення в масовому колабораціонізмі, хоча права повернутися додому вони так і не отримали.

Зазначимо, що навіть участь окремих чоловіків у військах гітлерівської Німеччини не давала підстав карати весь народ і позбавляти його права жити на батьківщині.   

Перейменований Крим

Після депортації кримських татар в Криму двома указами від 1945 і 1948 років було перейменовано майже всі поселення, назви яких мали кримськотатарське походження (понад 80 % від загальної чисельності поселень на півострові). Радянська влада робила все для того, щоб кримськотатарська спадщина була викреслена з життя півострова.

Старі кримськотатарські назви зберегли лише 6 міст: Судак, Саки, Джанкой, Бахчисарай, Керч та в якомусь сенсі Старий Крим. Його автохтонна назва Ескі-Кирим фактично була перекладена на російську.

Деякі назви на узбережжі не змінювали, але на це були свої причини зовнішнього характеру. Це стосувалось як кримськотатарських, так і грецьких назв міст, гірських вершин та мисів, оскільки до цих топонімів були прив’язані морські навігаційні довідники, в тому числі й міжнародні. Зміна цих назв призвела б до ускладнення навігації у Чорному морі.

Для того, щоб уявити масштаб змін у назвах міст і сіл на півострові, достатньо подивитися хоча б на карту Криму з радянського атласу 1939 року:

Після проголошення незалежності України лише декілька селищ у Криму змінили радянські назви. Наприклад, Планерське знову стало називатись Коктебель.

12 травня 2016 року Верховна Рада перейменувала 75 населених пунктів в Криму та місті Севастополь. Були перейменовані п'ять районів, одне місто і 69 сіл і селищ. Зокрема, місто Красноперекопськ перейменоване на Яни Капу. Десяткам сіл повернули історичні кримськотатарські назви. Так, село Радгоспне перейменовано на Темір-Ага, село Фурманівка –  на Актачи, тощо.

Однак, тоді Київ вже не контролював Крим і це рішення фактично стало проявом так званої паперової декомунізації. Для його втілення у життя потрібно, щоб Росія припинила окупацію півострова.

Наслідки депортації

Депортація кримських татар повністю змінила демографічну ситуацію на півострові. Також депортація боляче вдарила по самій кримськотатарській громаді.

За перші три роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли, за різними оцінками, від 20 до 46% (!) всіх депортованих. Серед померлих за перший рік майже половина - діти до 16 років.

Через брак чистої води, погану гігієну і відсутність медичної допомоги серед депортованих поширювалися малярія, жовта лихоманка, дизентерія. Новоприбулі не мали імунітету проти багатьох недуг, які були поширені у Середній Азії.

Переважну більшість кримських татар перевезли до так званих спецпоселень, які скоріше нагадували трудові концентраційні табори. В Узбекистані кримські татари, яких там, звісно, ніхто не чекав, обробляли бавовняні поля, працювали в шахтах, на будівництві, на заводах і фабриках.

В той самий час південні райони Криму, де раніше жили переважно кримські татари, спорожніли. Наприклад,  в Алуштинському районі після депортації залишилося лише 2600 мешканців, а в Балаклавському – 2200.

Згодом сюди почали переселяти людей з різних районів Росії, що потім дало підстави для створення міфу про нібито споконвічний російський характер півострова.

Тому, коли зараз деякі автори спекулюють на невеликій чисельності кримських татар у Криму (близько 300 тисяч), не варто забувати про причини такої ситуації.

Теги:
Читайте також:
Київ
-6.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.35
    Продаж 43.99
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
24 лютого
09:30
PR
Вивчаємо мову на курсах англійської: 10 порад для ефективного навчання
09:26
Оновлено
Антоніу Кошта і Урсула фон дер Ляєн
До Києва прибули фон дер Ляєн, Трюдо та лідери інших країн-союзників
09:25
Ексклюзив
путін трамп
Якщо Трамп знову попаде на вудочку Путіна, то увійде в історію як двічі лох, - Рибачук
09:21
Швеція
Швеція передасть Україні системи ППО вартістю $113 млн
09:00
Аналітика
Економіка війни
Війна та гроші: як почувається українська економіка на третьому році повномасштабного вторгнення
08:57
Оновлено
РФ вночі цілилася по Одещині та Київщині: уламки ворожих БПЛА впали на будинки і припортову інфраструктуру, постраждав цивільний
08:46
Кріштіану Роналду та Олександр Усик
Усик і Роналду зустрілись у Саудівській Аравії
08:42
Австралія
Австралія запровадила проти РФ найбільший пакет санкцій з лютого 2022 року
08:14
Ексклюзив
Ворог вночі "привітав" Харків та область КАБами, - депутат міськради Ткачук
08:12
Оновлено
ЗСУ
За добу на фронті сталося 96 боєзіткнень: українські захисники відбили 22 штурми окупантів на Покровському напрямку
08:09
ППО, ЗСУ
Вночі 24 лютого росіяни запустили по Україні 113 дронів: ППО знищила 71 безпілотник
08:01
Скотт Бессент, міністр фінансів США
"Неявна гарантія економічної безпеки": міністр фінансів США Бессент зробив нову заяву щодо угоди про корисні копалини
08:00
Огляд
Вплив повномасштабної війни на культуру: як конфлікт відобразився на творчості митців та чи переорієнтувалися українці на своє
08:00
OPINION
У владі багато невстигаючих розумом
07:47
Нова Зеландія
Нова Зеландія посилила санкції проти Росії
07:40
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни тримають у Чорному морі ракетоносій: скільки "калібрів" в одному залпі
07:33
У Рязані горить нафтозавод
Втретє за рік: у РФ заявили про атаку дронів на Рязанський НПЗ
07:15
втрати окупантів
Армія РФ за добу втратила 9 танків, 44 артсистеми і 1050 військових
07:00
Огляд
ЗСУ прапор
Війна, мир чи щось середнє: до чого наблизили три роки боротьби. Пояснюємо
06:40
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани "Атеш" здійснили диверсію на аеродромі у Челябінську
06:10
Володимир Зеленський і Фрідріх Мерц
Зеленський привітав Мерца з перемогою на виборах у Німеччині
05:35
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Війська РФ 23 лютого просунулись на Луганщині та Донеччині, - DeepState
05:15
Німеччина уряд
Вибори у Німеччині: перемогу здобув блок ХДС/ХСС
2025, неділя
23 лютого
23:56
Ексклюзив
Білий Дім
Люди хочуть думати, що Макрон і Стармер намагатимуться змінити позицію Трампа, - політичний оглядач Колесник
23:39
Ексклюзив
Вадим Денисенко
Рф не може закласти повістку дня, але може вносити свої корективи, - політолог Денисенко про те, навіщо Путіну вибори в Україні
23:07
Огляд
Володимир Зеленський
Гранти від Байдена, а не борги, корисні копалини для США, ставка на Європу і європейську армію та неможливість виборів. Основне з пресконференції Зеленського 23 лютого
22:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Ще зарано думати, що Сполучені Штати нас кинули": політолог Фарапонов
21:47
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
У Папи Франциска на додаток до проблем з кров'ю розвивається ниркова недостатність
21:41
Ексклюзив
росія
Росіяни готові прийняти будь-який варіант завершення війни, який буде представлений, як перемога, - соціолог Шульга
21:13
Ексклюзив
Китай, Росія, США
Поворот США в бік Росії був неочікуваним для Китаю, України і самої РФ, - китаєзнавиця Голод
21:05
Стів Віткофф
Перемовник з росіянами Віткофф: мирна угода між РФ та Україною буде на основі "путівника" у вигляді Стамбульських домовленостей
21:04
Володимир Зеленський
Зеленський: не можна буде визнати вибори, на яких не зможе проголосувати половина населення
20:13
Зеленський про суди над командирами з Харківщини: через недбалість гинуть солдати і відповідати має керівництво
20:11
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Динамо" розбило "Карпати": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
20:07
OPINION
Думати про себе у смузі невизначеності
19:53
Дональд Трамп
Якщо Трамп спершу домовиться з Путіним, українці втратять довіру до США, - Зеленський
19:30
Анджей Дуда
Дуда чекав Трампа у Вашингтоні близько години, а той приділив йому лише 10 хвилин, - ЗМІ
19:10
Інтерв’ю
Путін Медведчук
Путін пропихає сценарій виборів, щоб вони розірвали Україну зсередини, - Рибачук
18:33
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Лубінець: росіяни знову розстріляли українських полонених, імовірно, це були бійці 82-ї бригади на Курщині
18:25
Оновлено
Україна США
"Просуваємося в роботі": Єрмак про результат нового раунду перемовин з представниками США
Більше новин