live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Заступник прокурора Криму Микола Іванець: Крім Сталіна й Берії, ми висунемо підозру і конкретним виконавцям

1-й заступник прокурора АР Крим Микола Іванець в ефірі телеканалу Еспресо розповів про перспективи притягнути до відповідальності виконавців сталінських злочинів і про хід справи Артеменка

Сталіну і Берії висунули підозри у вчиненні колосальних злочинів, зокрема, проти кримськотатарського народу. Але справа виглядає нереалізабельною в силу їхньої смерті?

 Прокуратура Автономної Республіки Крим із грудня 2015 року почала розслідування цих подій, які були вчинені в травні-місяці 1944 року. Працювали тривалий час, адже що сам по собі злочин мав місце 73 роки назад.

Чимало доказової бази перебуває за межами України - це ті місця, куди були депортовані кримськотатарські люди. Встановлювались свідки, нами допитувались очевидці цих подій, які виїжджали з окупованої території, ми допитали 45 свідків, таких, які дали пояснення, які визнані потерпілими по цьому.  

Але Сталін і Берія, Слава Богу, вже давно згнили...

Для того, щоб сказати, хто винуватий в трагедії кримськотатарського народу, треба було вивчити всі обставини і встановити вину в діях кожної особи. Якщо говоримо про Сталіна і про Берію, можливо, скептики іронічно ставляться до того, що вони вже померли, але якраз від них походила ініціатива, яка за собою потягнула десятки тисяч смертей.

1 травня 1944 року було прийнято таке рішення на державному комітеті оборони, яке очолював Сталін, заступник - Молотов, члени - Ворошилов, Берія і інші, які прийняли рішення щодо кримських татар. На підставі цього рішення від 11 травня 1944 року в надзвичайно короткий термін, 18 числа о 3 годині ночі, за дві з половиною доби, до 16 години 20 травня, було фактично депортовано близько 180 тисяч татар.

Кримський півострів був розділений на 7 секторів, за кожен сектор відповідав відповідний генерал. Були передані туди сили НКВД, і інші. Ми говоримо сьогодні, озвучили, що Сталін, але буде і середня ланка.

Тож попрошу Вас розказати трішки детальніше про виконавців конкретного злочину. Ми розуміємо, що Сталін і Берія вже померли, але, можливо, лишилися люди, які в енкаведешній формі винищували людей - знущалися, вбивали, чинили протиправні дії. І, можливо, хтось з них живий? 

Слідство в цьому напрямку ще триває. Тобто, ми виходимо з того, які рішення були конкретно прийняті тою чи іншою людиною на реалізацію цього злочину. Слідство триває.

А шанси є? 

 Шанси є. Я надіюсь, і ми відшукуємо не тільки те, що ми заявляємо сьогодні про Сталіна, про Берію, Молотова, але ми говоримо про середню ланку тих осіб, які є. Я не хочу озвучувати ці прізвища, але також хочемо дійти і до цих виконавців, які заходили в будинок, які видворяли протягом кількох годин людей...

 ...били прикладом жінок, чи вбивали їх...

 ...жінок, дітей. Було декларовано, що можна взяти з собою 500 кілограмів речей, а за кілька хвилин люди брали до 20 кілограмів, а то й менше, і це все насильно вивозилось. Такі особи також будуть встановлюватись. Буде висуватись підозра кожному, в чиїх діях встановлені ознаки злочину - геноциду.

Але не менше злочинів зараз робить і теперішня окупаційна влада Криму. Йдеться про владу Російської Федерації і її тих чи інших поліцаїв, які зараз діють проти громадян України на території Криму. 

Прокуратурою Автономної Республіки Крим розслідується провадження в порядку статті 438 - це порушення правил та звичаїв війни. Про що говорить ця стаття? Ця стаття говорить про переслідування мирного населення, залучення мирного населення, примусове, до деяких робіт, порушення їх прав і таке інше.

І в рамках цього провадження, яке розслідується на практиці міжнародного права, є 11 кейсів, наприклад, кейс щодо порушень протидії законній діяльності журналістів, щодо знищення української мови, змушування служити в лавах російської армії. Ми також проводимо розслідування по цих фактах.  

А ви проводите розслідування по фактах чи щодо тих чи інших конкретних осіб, які вчинили ті чи інші злочини? 

От ми маємо інформацію щодо, наприклад, проведення обшуку. Якщо наприклад сьогодні було проведено три обшуки, то є й копії документів, які надаються тій чи іншій стороні. Ми таким чином йдемо, щоб знайти конкретного Іванова чи Петрова, який приходив, який проводив той обшук, який проводив те затримання, і проводиться розслідування. Тому що за тим чи іншим діянням є особа, а за нею є дії.

Кожен злочин має ім’я, прізвище, по батькові.   

Так. Ми саме у такому напрямку рухаємося. Якщо продовжувати щодо розслідування цих 11 кейсів, то ми також готуємо кримінальне провадження, і майбутня перспектива - направлення його до Міжнародного Кримінального суду.

І там є питання щодо незаконного переходу державної власності України у власність Росії. А також те, що людей зобов’язали прийняти громадянство Росії.

Які новини у розслідуванні справи колишнього нардепа Артеменка?

Ми почали виконувати слідчі дії щодо його заяви, тому що зовсім неприйнятно те, щоб віддати частину території і людей віддати в оренду.

Крім того, в нас є достатньо даних про те, що Артеменко зустрічався з посадовцями і в Америці, у зв’язку з чим направлено доручення до Америки щодо допиту цих дев’яти осіб, які мали зустрічі з ним.  

Якого рівня це люди? Я так розумію, що це не продавці гамбургерів? 

Це рівень досить високий. Питання може бути і щодо Філіпчука. 

Звісно, тому що проводився обшук зокрема і в приміщенні, в якому працює Василь Філіпчук - колишній працівник МЗС України.  

Слідством однозначно встановлено тісний зв’язок Філіпчука і Артеменка. Під час проведенного обшуку, були вилучені технічні засоби, ми призначили судову комп’ютерну експертизу.

Зразу можу сказати про те, що там є деякі документи, які використовувались і передавались Артеменку. Тож зв’язок там тісний. Крім того, є покази свідків, які про це говорять. Є інші дані. 

А "російський слід" у справі? 

Слідство в цьому напрямку також триває. Поки що детальніше про я говорити не хочу.   

 

новини партнерів

18 листопада, 2017 субота

18 листопада, 2017 субота

17 листопада, 2017 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати