31 стать: Як у Нью-Йорку перестали ділити людей на чоловіків та жінок
У Нью-Йорку на тлі популяризації ЛГБТ офіційно існує 31 термін для позначення статі
Поки в Україні ніяк не можуть визначитися зі ставленням до представників ЛГБТ, США за останні кілька років зробили великі кроки у напрямку визнання рівних прав для людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією.
Зокрема, піком боротьби за рівноправ'я стала легалізація одностатевих шлюбів в усіх штатах у червні 2015 року.
З того часу американці почали приділяти більше уваги проблемам гомосексуалістів, лесбійок та трансгендерів, намагаючись зробити так, щоб ці люди, які донедавна сприймалися суспільством як щось екстравагантне, могли почуватися комфортно.
Попри це, у деяких випадках ситуація із підбадьорюванням ЛГБТ-руху виглядає абсурдно. У червні 2016 року Комісія з прав людини Нью-Йорка на чолі з ліберальним мером міста Біллом де Блазіо випустила офіційний список, який складався з 31 політично коректного терміну для позначення статі людини.
В своїй офіційній заяві представники комісії зауважили, що жителі Нью-Йорка не мають права робити дискримінаційні заяви щодо статевої ідентичності та гендерного самовираження людини на робочому місці, в громадських місцях та вдома. Понад те, на тих підприємців, що будуть порушувати ці вимоги, очікують штрафи аж до $250 тисяч.
Список 31 типу статі людини викликав неабиякий ажіотаж серед американського населення. Зокрема, в документі наводилися лише назви статей без пояснень термінології, тож людям довелося вишукувати значення цих слів на ЛГБТ-форумах.
Тож до списку увійшли такі означення статі:
- Bi-gendered – байджендерт/двополий. Відноситься до людини, яка ідентифікує себе з обома статями та здатна самостійно переключатися між чоловічою та жіночою статевою поведінкою в залежності від ситуації.
- Cross-Dresser – кроссдресер. Людина, що часто перевдягається та носить одежу протилежної статі. При цьому наголошується, що такі люди не обов’язково мають нетрадиційну сексуальну орієнтацію.
- Drag Queen – утворилося від словосполучення "drag" - жіноча одежа, яку вдягає чоловік та "queen" - нікнейм для жіночного чоловіка. У перекладі означає чоловік-трансвистит. Такі чоловіки, частіш за все, є гомосексуалами та перевдягаються у жіночу одежу для виступів на сцені.
- Drag King – жінка-трансвистит. Як правило, більшість з них – лесбійки, що перевдягаються у чоловічу одежу для публічних виступів та шоу.
- Femme Queen – жінка-транссексуал, яка почала приймати гормони для того, щоб її тіло почало набувати більш мужоподібного вигляду. Такі жінки перебувають у стані підготовки до операції зі зміни статевих органів.
- Female-to-Male –буквально "з жінки на чоловіка". Людина, яка народилася жінкою, однак з часом почала ідентифікувати себе як чоловік та пройшла процес гендерного перерозподілу.
- FTM – абревіатура female-to-male, однак у цьому випадку означає, що жінка вже завершила процес "перетворення" на чоловіка.
- Gender Bender – буквально "маг статей, підкорювач статей". Людина, яка міксує та змінює традиційне людське бачення статей, поєднуючи в собі характерні для обох гендерів риси.
- Pangender – панджендер, людина, що не ідентифікує себе з чоловічою чи жіночою статтю, натомість ототожнює себе з третьою статтю.
- Transsexual – транссексуал, людина, що страждає транссексуалізмом, тобто бажає змінити свою природню стать, або вже зробила це.
- Trans Person – альтернативна назва транссексуала.
- Woman – жіноча стать.
- Man – чоловіча стать.
- Butch – жінка, що вкрай подібна до чоловіка. Зазвичай цей термін використовують для позначення лесбійок, що мають активну роль у стосунках.
- Two-Spirit – буквально два духа. Це індіанці, що мають атрибути як чоловіків, так і жінок, мають різні гендерні та соціальні ролі в своїх племенах і часто беруть участь в містичних ритуалах.
- Trans – те саме, що й транссексуал.
- Agender – людина, що не ідентифікує себе із жодною зі статей.
- Third Sex – третя стать, тобто людина, яка вважає, що вона не є жінкою або чоловіком, не потрапляє до категорії жодної статі, або ж поєднує у собі дві статі одночасно.
- Gender Fluid – буквально мінлива стать. Люди з цієї категорії відчувають себе поєднанням двох статей, втім у різні дні ведуть себе по-різному. Зокрема, інколи вони проявляють більше характерних рис для чоловіків, а інколи – навпаки.
- Non-Binary Transgender – транссексуали, що не підпадають під категорію ані жінки, ані чоловіка.
- Androgyne – гермафродит, людина, яка має як чоловічі, так і жіночі традиційні статеві характеристики.
- Gender Gifted – буквально статево обдарований. Людина, чиї статеві характеристики виходять за межі двох гендерів.
- Gender Blender – буквально змішувач статей. Особа, що вдягається і поводиться у такий спосіб, що поєднує у собі обидві статі.
- Femme – лесбійка, яка виглядає жіночною.
- Person of Transgender Experience – людина, яка мала трансексуальний досвід, зокрема помірковує над операцією зі зміни статевих органів, приймає гормони, або вже змінила стать.
- Androgynous – те саме, що й гермафродит.
Після цього США розділилися на два табори – тих, кому ідея із збільшенням кількості статей подобається і тих, хто виступає проти цього.
Зокрема, найбільшу підтримку список отримав від ЛГБТ-спільноти, представники якої часто зауважують, що цей список дозволяє їм краще зрозуміти себе, а також знайти близьких їм за духом людей, які поділяють схожі захоплення.
Попри це, тренд "31 статі" підхопили й люди з традиційною сексуальною орієнтацією, зокрема, підлітки. Серед них стають популярними різноманітні інтернет-тести, які дозволяють їм визначити, до якої з 31 статі вони належать.
Тим часом критики цього списку зауважують, що у такий спосіб інші люди просто намагаються виділитися з натовпу, прикриваючи власну посередність гучними гендерними термінами. Головним аргументом людей у цих дебатах є те, що скільки б статей не видумували, природа має для людей всього два варіанта.
- Актуальне
- Важливе