Українська делегація в Дамаску зустрілася з новим фактичним лідером Сирії: говорили про встановлення довгострокових стратегічних відносин
30 грудня українська делегація на чолі з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою зустрілася в Дамаску з фактичним лідером Сирії Ахмедом аль-Шараа
Як повідомили в Міністерстві закордонних справ України, Андрій Сибіга наголосив, що перший візит офіційної делегації України до Сирії за багато років "свідчить про готовність відкрити нову сторінку у двосторонніх відносинах між країнами".
"Зведення нанівець російської присутності в Сирії сприятиме стабільності не лише сирійської держави, але і всього Близького Сходу та Африки. Навіть якщо це займе якийсь час", - додав очільник МЗС України.
Андрій Сибіга наголосив, що Україна розраховує на відновлення дипломатичних відносин, політичного діалогу та роботи дипломатичних установ з Сирією. І зазначив, що Київ готовий відновити навчання сирійських студентів в Україні.
Візит міністра закордонних справ України до Сирії Андрія Сибіги відбувається за дорученням президента Зеленського. Глава України очікує від очільника МЗС звіту про візит і переговори. Про це, як повідомив Інтерфакс-Україна, сказав радник президента України з комунікації Дмитро Литвин.
"Коментарі щодо цього будуть насамперед від МЗС, але візит відбувається за дорученням президента. Це ідея президента зараз активізувати контакти - направити до Сирії продовольство, першу партію, будуть ще - у межах програми "Зерно з України", обговорюємо деякі чутливі питання, зокрема політичні. Зараз президент очікує звіту про цей візит і переговори від Сибіги", - сказав Литвин у коментарі журналістам у понеділок, 30 грудня.
Зеленський: Ми готові розвивати довгострокові, стратегічні відносини з Сирією
Про мету візиту української делегації у Сирію розповів президент Володимир Зеленський.
"Українська делегація провела важливі переговори з сирійською адміністрацією, лідером Ахмедом Аш-Шараа і міністрами. Ми підтримуємо сирійський народ у його прагненні подолати десятиліття диктаторського правління та відновити стабільність, безпеку й нормальне життя в Сирії", - написав він у соцмережі X.
Він підтвердив, що вже завтра в Сирію мають прибути перші 500 тонн українського пшеничного борошна, а далі "будуть нові постачання, а також поглиблення взаємовигідної співпраці в багатьох сферах".
"Ми дуже цінуємо шанс на відновлення нормального й стабільного життя в Сирії та готові розвивати довгострокові, стратегічні відносини. Очікую від міністрів Сибіги та Коваля звіту за результатами візиту після повернення в Україну", - додав Зеленський.
Міністри обговорили напрями співпраці в агросекторі
Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль зі своїм сирійським колегою Мохамедом Аль Ахмадом та обговорив перелік товарів, які потрібні Сирії. Передусім це продукти тваринництва – м'ясо і молочні продукти. Також Сирія очікує отримати пшеницю, ячмінь, олію, цукор, борошно. Для цього нова влада планує зняти мито на українську продукцію, встановлену режимом Башара Асада.
Крім того, міністри обговорили логістичні шляхи постачання української продукції до Сирії.
Віталій Коваль зазначив, що Сирія також зацікавлена в трансфері технологій з України, зокрема, в галузі меліорації, гідроінженерії, тому що більшість земель країни потребують зрошення. Крім того, сторони обговорили можливості взаємної торгівлі: з України – пшениці, ячменю, олії, цукру та борошна, з Сирії – горіхів і фруктів.
Перший візит української делегації в Сирію після повалення режиму Асада: деталі
Про візит очільника МЗС Україн до Сирії раніше повідомили сирійські ЗМІ та Reuters із посиланням на державне інформагентство SANA.
Зазначається, що до складу української делегації високого рівня увійшли міністр сільського господарства та спеціальний представник президента України.
Сирійський журналіст Фаред аль-Махлул, який перебуває на зустрічі Сибіги та аль-Шараи, раніше також навів низку заяв, які зробив голова МЗС України.
Зокрема, Сибіга заявив, що передав послання підтримки Ахмеду аш-Шараа від президента України Зеленського. Міністр наголосив, що Київ "з нетерпінням чекає на взаємне визнання суверенітету двох країн, щоб завершити дипломатичне представництво в Сирії".
"Ми пропонуємо допомогу сирійській адміністрації у сфері збору доказів, розслідування та контролю за злочинами. Ми прагнемо співпрацювати з новою адміністрацією Сирії в кількох сферах. ", - наголосив Сибіга.
За словами голови МЗС України, вже 31 грудня до Сирії прибудуть понад 20 вантажівок, які доставлять 500 тонн українського борошна в межах гуманітарної програми "Зерно з України". Загалом готові доставити у рази більше.
Він також заявив сирійському лідеру, що Росія та режим Асада причетні до скоєння злочинів у Сирії.
Своєю чергою міністр закордонних справ Сирії Асаад Хасан аль-Шибані сказав: "Між нами та Україною буде стратегічне партнерство на політичному, економічному та соціальному рівнях".
Що передувало
Сирійська опозиція почала наступ проти режиму Башара Асада вранці 27 листопада. 30 листопада повстанці дійшли до Алеппо, і того самого дня російська авіація вперше з 2016 року завдала авіаударів по місту. Також РФ пообіцяла додаткову військову допомогу режиму Асада.
7 грудня сирійські опозиційні сили оголосили про взяття під контроль міста Дар'а, згодом заявили, що увійшли в столицю країни Дамаск і оголосили про падіння уряду диктатора Башара Асада.
13 грудня близько тисячі російських військових колоною вийшли з-під Дамаска до Тартуса та "Хмейміма".
Пізніше повідомлялося, що Київ установив контакт із новою владою Сирії та готовий відновити дипломатичні відносини з країною, якщо новий уряд змінить рішення режиму Башара Асада про визнання порушення територіальної цілісності України. Зокрема, 27 грудня в межах гуманітарної програми Україна відправила до Сирії 500 тонн пшеничного борошна.
- Актуальне
- Важливе