Прикриваючись терористами: За що карають Катар

6 червня, 2017 вiвторок
13:55

Провідні країни Перської затоки блокують Катар та вводять проти нього економічні санкції, що може підірвати стабільність на всьому Близькому Сході

Зміст

Кількість країн, які розірвали дипломатичні стосунки з Катаром, збільшилась уже до семи. Це Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Бахрейн, Єгипет, а також Ємен, Мальдивські острови та Маврикій.

Долучився також один із кількох урядів Лівії - той, що розмістився в місті Тобрук. Але оскільки він не визнаний ООН, з точки зору міжнародного права зараховувати Лівію до країн, які долучилися до блокади, не можна.

Загалом це держави, які слідують у фарватері за саудами. Саме Ер Ріяд є головним каталізатором конфлікту.

Офіційно Саудівська Аравія заявляє, що карає Катар за спонсорування тероризму. Але мало хто в це вірить, бо саудівські шейхи так само фінансують терористичні угрупування.

Насправді криза назрівала уже давно. Фактично зараз ми бачимо виверження вулкану, яке зріло кілька років.

Що стало причиною кризи

Офіційно країни, які долучились до блокади, заявляють, що це покарання Катару за підтримку терористів "Аль-Каїди", "Ісламської держави", руху "Брати мусульмани" та інших угруповань. Та справжня причина - це конкуренція між Саудівською Аравією та Катаром за вплив у регіоні. Триває вона вже не перший і навіть не другий рік.

Дві країни володіють потужними фінансовими ресурсами. Саудівська Аравія провідний постачальник нафти на світовому ринку. А Катар - головний постачальник зрідженого газу. І незважаючи на свої крихітні розміри, країна, як стверджує Bloomberg, має найвищий у світі дохід на душу населення ($129 700 на рік).

Жаринкою, що запалила полум'я, називають висловлювання правителя Катару шейха Таміма бен Хамада ат-Тані, опубліковані державним інформаційним агентством країни. Він під час параду нібито розкритикував Саудівську Аравію та ОАЕ за нападки на Іран.

Влада Катару швидко видалила ці заяви та заявила, що насправді нічого такого емір не говорив та й взагалі не було жодної промови, і все це результат хакерської атаки. Згодом ЗМІ Саудівської Аравії та ОАЕ також підняли хвилю критики щодо шейха за його дзвінок президенту Ірану Хассану Рухані.

Газета Financial Times стверджує, що "соломинкою, яка зламала шию верблюду" став мільярдний викуп, який Катар заплатив спецслужбам Ірану, підконтрольним їм шиїтським угрупуванням та бойовикам в Сирії з угрупування "Тахрір Аш-Шям", яке вважають близьким до "Аль-Каїди".

За цю гігантську суму було звільнено члена королівської родини Катару та кілька десятків військовослужбовців. Їх захопили в полон у грудні 2015 року під час соколиного полювання на півдні Іраку. Чи справді вони там полювали, чи займалися чимось іншим - достеменно невідомо.

Викуп викупом, але Катар і справді на відміну від саудитів намагався підтримувати більш дружні стосунки з Іраном. Це, зокрема, вилилося в низку спільних економічних проектів, зокрема, у газовій сфері.

Які наслідки матиме криза

Розрив дипломатичних стосунків з Катаром - це найменш болюча частина. Таке вже було в 2014 році - тоді на дев'ять місяців Саудівська Аравія, ОАЕ та Бахрейн розірвали дипломатичні стосунки з Дохою через події у Єгипті.

Власне, арабська весна була однією з найбільш прикметних ілюстрацій конкуренції між Саудівською Аравією та Катаром за вплив на процеси, зокрема, в арабському світі.


Зараз ситуація набагато серйозніша. Єдиний сухопутний кордон Катар має з Саудівською Аравію і через нього йшло близько 80% його імпорту. Блокада перекрила його. Нажахані катарці масово скуповують продукти.


Громадянам Саудівської Аравії, ОАЕ, Бахрейну звеліли залишити територію Катару. Перервано авіаційне сполучення та введено санкції щодо низки компаній та банків.

У Ер Ріяді закрили офіс провідного інформаційного рупору Катару телеканалу "Аль Джазіра". У Єгипті його працівників не перший рік нещадно переслідують та саджають у в'язниці. З'явилися чутки, що Доха готова навіть закрити канал в обмін на скасування блокади й санкцій.

Втім, як розповів сайту "Еспресо" сходознавець Ілля Куса, це навряд чи станеться. "Втрачати такий ресурс ніхто не хоче. Скоріш за все, їхню політику просто підкоректують під політику й потреби саудитів", - вважає експерт.

За його словами, "Аль Джазіра" на сьогодні - потужний пропагандистський інструмент з величезною аудиторією, який сунітські нафтові монархії успішно використовують для боротьби з Іраном.

Сценарії подальших подій

Посередники намагаються помирити Доху й Ер Ріяд. Ними виступили Кувейт і Оман. Ці дві країни не підтримали санкції та блокаду й взагалі традиційно виступають як миротворці-посередники під час місцевих криз.

У вівторок вранці стало відомо, що Катар поки що відклав дії у відповідь, які могли б поглибити кризу. Зокрема, шейх Тамім бен Хамад ат-Тані поки що не став виголошувати своє звернення до народу.

Ілля Куса вважає, що наразі є всі шанси на те, що криза вирішиться мирним шляхом. "Усі зацікавлені не в довгостроковій кризі, а в швидкому вирішенні, в цьому і була вся суть блокади Саудівської Аравії - натиснути на Катар, щоб домогтися лояльності і поступок", - пояснив він.

Якщо ж компромісу досягти не вдасться, то цілком можливий варіант з тихим переворотом - еміра замінять на більш лояльного до саудитів члена королівської сім'ї. П'ять років тому батько нинішнього еміра добровільно поступився владою своєму четвертому сину на тлі чергового загострення стосунків з саудівцями.

Американський фактор

Нещодавній візит Трампа в Саудівську Аравію на думку експертів-сходознавців підкріпив упевненість саудитів щодо блокади Катару. Попередня адміністрація Білого Дому у боротьбі з "Ісламською державою" спиралася на всю арабську коаліцію в цілому, не виділяючи окремо когось з її членів.

А от Трамп здійснив візит у Саудівську Аравію. Він уник контактів з представниками Катару. Таким чином, він цілком міг дати зрозуміти, що і Штатам не подобаються загравання Дохи з Тегераном.

Цікаво, що США в нинішній ситуації будуть гарантом того, що криза не перейде до відкритої війни. У 2003 році Саудівська Аравія фактично витурила американську авіабазу зі своєї території.

Новим місцем дислокації став Катар. На сьогодні там розташовано 10 тисяч американських військових. Там же розташовано штаб Центрального Командування Збройних сил США на Близькому Сході.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.15
    Продаж 43.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
14:00
Збірна України з футболу, Ліга націй
Жеребкування в Лізі націй: Україна зіграє проти Бельгії у плейоф за місце у дивізіоні A
13:53
Оновлено
новини Львівщини
Окупанти обстріляли Херсон і область: скинули вибухівку на тролейбус, поранили двох людей
13:40
ГУР
Із 36 суббоєприпасами: ГУР розповіло про нову балістичну ракету, якою РФ ударила по Дніпру
13:36
У трьох областях викрили організаторів схем зі "студентськими" відстрочками від мобілізації
13:29
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів
13:08
генератор
У Києві затвердили рекомендації для безпечного використання генераторів
13:00
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
13:00
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
12:55
Ліки
Якщо українці зловживатимуть антибіотиками, за 10 років пневмонія може стати невиліковною, - Ляшко
12:48
мокрий сніг
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, якої погоди чекати українцям цими вихідними
12:24
Донецька область, стела
Росіяни атакували передмістя Краматорська: загинула людина, є поранені
12:21
Ексклюзив
ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко
Patriot - не зовсім та зброя, потрібні такі ЗРК, як на базі США в Польщі, - генерал Романенко про збиття міжконтинентальних ракет РФ
12:18
дрони
Українські виробники стали лідерами за кількістю заявок у серії міжнародних тендерів Коаліції дронів
12:00
OPINION
Гра в боягуза
11:55
Рафаель Гроссі МАГАТЕ
МАГАТЕ: РФ пошкодила 4 важливі для ядерної безпеки українські електропідстанції
11:40
Світовий банк
Україна отримає $4,8 млрд у межах проєкту PEACE від Світового банку, - Шмигаль
11:30
Огляд
світ, міжнародний огляд
Захід не вірить у ядерний блеф Путіна, але розглядає всі можливі сценарії через невизначеність Трампа. Акценти світових ЗМІ 22 листопада
11:23
Фанатам Queen пропонують купити дробові частки роялті від 4 пісень гурту
11:18
Україна скликає екстрене засідання з НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою, - AFP
11:15
Пресреліз
Легенди Чарівнолісся - виставав
До зимових свят вийде інклюзивна аудіовистава для дітей "Легенди Чарівнолісся"
11:11
указ президента
Медведчук, Табачник, Лорак, Повалій: Зеленський позбавив держнагород 34 зрадників та ворога України
11:00
PR
Та Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Експериментальне випробування РФ залишків міжконтинентальних ракет РС-26, - Згурець про удар по Дніпру
10:48
Міноборони допустило до використання у військах всюдихід-амфібію Argo Aurora
10:32
Джо Байден
Байден розкритикував ордери МКС на арешт Нетаньяху і Галланта та пообіцяв подальшу підтримку Ізраїлю
10:31
Spotify назвав пісню, яка найшвидше набрала 1 млрд прослуховувань на стримінгу
10:08
опалення
"Без тепла 934 житлові будинки, школи, лікарні": Мінрозвитку повідомило про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
10:06
На фото: Джонатан Мейджорс
Ексдівчина Джонатана Мейджорса забрала позов про напад, через який Marvel його звільнила
10:02
OPINION
Загроза ядерного удару з боку Росії дуже низька
09:40
Німеччина, військова форма
У Німеччині розпочалася підготовка до потенційної війни з Росією, - ЗМІ
09:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
У пожежному режимі керівництво РФ штовхає особовий склад на штурми, - комбат ударних БпАК "АХІЛЛЕС" про Куп'янщину
09:14
обстріл, ППО
У Маріуполі спрацювала ворожа ППО, у місті частково зникло електропостачання, - Андрющенко
09:04
Очільник МЗС Чехії Ліпавський приїхав до Києва
08:58
Танкер для доставки СПГ
У РФ завод з виробництва СПГ майже законсервований через західні санкції проти російської енергетики
08:51
В Австрії показали фільм "Буча" про окупацію Київщини
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
Більше новин