Чи потягне український бюджет підвищення пенсій

8 червня, 2017 четвер
18:40

Уряд має амбітні плани щодо пенсійної реформи. Чи по кишені вони українському бюджету

Зміст

Уряд вже ухвалив проект пенсійної реформи, яка почнеться з 1 жовтня 2017 року в разі отримання зеленого світла від парламентарів. Вона, зі слів прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, покладе край зрівняйлівці, «яка усіх де мотивує» і покінчить з дірками у Пенсійному фонді, що латаються за рахунок держбюджету.

Звучить переконливо, але український державний борг росте, а вже у 2018-му треба починати розраховуватися із МВФ. Зважаючи на це й на те, що державний бюджет з року в рік не виконується, звідки брати гроші на збільшення пенсій?

Головні нововведення

Вік для виходу на пенсію на загальних умовах залишається незмінним – 60 років. Це, мабуть, одна із основних тез законодавчої ініціативи, що заспокоює та викликає радість. Найбільш суперечливе питання, яке натикалося на шквал критики у суспільстві – підняття пенсійного віку – команда Гройсмана оминула, однак запровадила жорсткіші норми до страхового стажу.

У разі схвалення змін парламентом, у 2028 році для виходу на пенсію у 60 років треба мати щонайменш 35 років сплачених страхових внесків до Пенсійного фонду. Разом з тим стаж, якого бракує для виконання мінімуму, дозволено купувати.

Скидається на те, що запропоновані нововведення направлені на посилення вимог для майбутніх пенсіонерів і покращення умов для нинішніх. Так, поряд із збільшенням мінімального стажу, скасовуються особливі умови виходу на пенсію (норма збережена тільки для військовослужбовців).

А на тих, хто вже вийшов на заслужений відпочинок, чекає підвищення мінімального розміру виплат і скасування оподаткування. Наприклад, працюючий пенсіонер отримуватиме пенсію в повному обсязі (замість 85% її розміру). Однак запровадження цього та інших норм передбачає додаткові видатки з ПФ.

Серед нововведень реформою передбачено «осучаснення» пенсії. Тобто застосування актуального показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при визначенні розміру пенсії. Останнє «осучаснення» відбулося в 2012 році, із застосуванням показника за 2007 рік, коли середня зарплата становила 1197,91 грн.

Читати також: Вік, стаж, умови. Як українці виходитимуть на пенсію

Нині вона зросла більш ніж утричі. Відповідно до запропонованих нововведень, пенсії будуть перераховані із застросуванням показника сучасної середньої заробітної плати  - 3764,40 грн.


Кабмін планує розпочати «осучаснення» пенсій уже з 1 жовтня 2017 року. Відтак підвищаться виплати 5 млн осіб, розмір пенсій із запровадженням нового показника зросте подекуди на суму до 200 грн, а комусь – більш ніж на 1 тис. грн. Під це треба десь знайти кошти.


Також скасування податку на доходи фізосіб та військового збору (сумарно 19,5%), які вираховувалися із пенсій зайнятих пенсіонерів, що перевищують 12 470 грн, теж вимагає пошуку додаткового джерела компенсації. За інформацією Економічної правди, таке скасування оподаткування пенсій коштуватиме державному бюджету 1 млрд грн.

Крім того уряд вводить обов’язкову щорічну автоматичну індексацію (перерахунок, що має знівелювати негативний ефект інфляції).

Ця ініціатива теж передбачає збільшення пенсійних видатків. Хоч ініціатори законопроекту завбачливо внесли примітку про кореляцію такого перерахунку з «фінансовими можливостями солідарної системи», однак зобов’язалися індексувати пенсії не менш ніж на 50% росту середньомісячних зарплат за три роки та на 50% індексу споживчих цін.

А вже від жовтня на 9 млн пенсіонерів чекає підвищення мінімальної пенсії до 1373 грн. 

Зводячи кредит із реальністю

За підрахунками урядовців, на підвищення мінімальної пенсії з 1 жовтня та на «осучаснення» потрібно 12 млрд грн.


Гроші на це, як переконує Гройсман, уже знайшли. З його слів, підвищення мінімальної зарплати, а відтак і бази оподаткування, дало Пенсійному фонду додаткових 7,9 млрд грн за 4 місяці 2017 року, а до кінця року очікується ще плюс 4 млрд грн. надходжень.


Надалі у 2018 році додаткова потреба в коштах становитиме 30 млрд грн. Покрити її покликані «додаткові надходження від ініціатив, передбачених законопроектом, та зростання власних надходжень Пенсійного фонду України».

Які то будуть ініціативи поки що залишається лише здогадуватися. Головне, щоб не держбюджет. Сам же Пенсійний фонд формується за рахунок податку на зарплату – єдиного соціального внеску. На збільшення надходжень від нього і розраховує, очевидно, уряд.

І вже відзначив позитивний ефект від росту мінімальної зарплати, а відтак і цього податку. Завдяки йому, сказано на сайті Кабміну, внески до Пенсійного фонду вже перевищили видатки.

Однак, видається, поки що ЄСВ залишається єдиним джерелом надії на фінансову можливість реалізації реформи. Виходить домогтися підвищення пенсії можна лише за рахунок збільшення стягнення податків  із бізнесу – роботодавців, які й сплачують ЄСВ за робітників.

«У солідарній (пенсійній – ред.) такий внесок сприймається не як добровільна дія, а як стягнення під контролем фіскальної служби», - говорить старший економіст Case Україна – Центру соціально-економічних досліджень Володимир Дубровський.

На його думку, роботодавці не заохочені платити ЄСВ, тож його варто замінити податками на використання ресурсів – на землю й нерухомість. І надходження від них спрямовувати у Пенсійний фонд.

Наповнити Пенсійний фонд як того планує уряд можливо, каже експерт. Однак для економіки в цілому це може мати негативні наслідки.

«Якщо економіку скрутити в баранячий ріг, то можна наповнити. Примусом можна вибити, але це призведе до того, що більше людей втечуть до Польщі (на заробітки – ред.), бізнес ліквідовуватиметься… Покластися на ЄСВ у короткостроковій перспективі можна, але ціну доведеться платити велику», - переконаний Володимир Дубровський.

Філософія добровільної данини

Роботодавцю по більшій мірі байдуже, чи отримає пенсію його працівник. Внесок у старість має робитися добровільно, каже економіст, що неможливо за солідарної системи.

«Зрівнялівки» справді можна було б позбутися, запустивши третій рівень – добровільну накопичувальну приватну пенсію. Однак її існування сумнівне, доки у країні відсутні надійні інструменти й інститути інвестування.

Інакше кажучи, зібрані кошти треба інвестувати, бо під матрацом вони знецінюються і з часом будуть нічого не варті. Та недавній банкопад, інформація про шахрайство керівництва деяких страхових компаній зупиняють обережних громадян від інвестиції у власну старість з допомогою них.

Парадоксально: найбільш надійним фін інструментом нині є облігації внутрішньої державної позики. Тобто боргові цінні папери держави. Однак зав’язувати майбутню пенсію на державний бюджет – справа ризикована.

Зважаючи на ріст зовнішніх запозичень і на те, що за них скоро доведеться розраховуватися. А якщо команда Гройсмана у законопроекті не передбачила надійного джерела покриття видатків на підвищення пенсій, то черпати знову будуть з бюджету. А він же не безмежний.

 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
23 січня
04:23
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила БПЛА по території України: уламки дрона впали в Харкові, в Запоріжжі виникла пожежа
03:46
Панама звернулася до ООН через заяви Трампа щодо Панамського каналу
03:08
На Київщині у матері викрали однорічну дитину за вигадані борги: зловмисників затримали
02:38
Ємен, хусити
Трамп визнав хуситів іноземною терористичною організацією
01:55
діти
Оксфордський словник назвав найпопулярніше сленгове і дитяче слово 2024 року
01:11
TikTok
Компанія ByteDance піде на угоду, щоб уникнути заборони TikTok у США
01:06
"Galaxy Leader", ізраїльський корабель
Єменські хусити звільнили екіпаж судна, захопленого 2023 року. Серед звільнених – українці
00:49
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
Ліга чемпіонів: який вигляд має турнірна таблиця після 7-го туру
00:36
YouTube відновив доставку нагород-кнопок для українських контент-творців
00:20
ПСЖ обіграв "Манчестер Сіті", а "Феєнорд" розгромив "Баварію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 22 січня
2025, середа
22 січня
23:43
Дональд Трамп
Трамп офіційно закрив південний кордон США 
23:22
Через аварію на Дніпропетровщині на глибині 1300 м були заблоковані 135 шахтарів
23:20
Ексклюзив
Інавгурація Трампа
"Позитивні яструби, які не перейматимуться через ескалацію": аналітик Рибачук про команду Трампа
22:58
Ексклюзив
З огляду на останні кроки команди Трампа, Україні варто очікувати ескалації, - політолог Саакян
22:44
прапор, Євросоюз
Єврокомісія обіцяє надати Україні €35 млрд фіндопомоги у 2025 році
22:37
Ексклюзив
Зеленський, Макрон, Трамп
Всередині США почнеться політична війна. Важливо, щоб плани стосовно України були реалізовані до квітня 2025 року, - нардеп Гончаренко
22:27
Оновлено
З початку доби на фронті відбулося 103 боєзіткнення: на Покровському напрямку окупанти 55 разів намагалися прорвати українську оборону
22:05
Ексклюзив
Андрюс Кубілюс
Україна зробить значний внесок у розвиток ЄС, – єврокомісар Кубілюс
21:46
"Шахтар" здолав "Брест" у Лізі чемпіонів
21:45
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нове спільне підприємство в Україні з найбільшим європейським виробником озброєння та прихід до влади команди Трампа. Колонка Сергія Згурця
21:24
Данило Сікан
Офіційно: Сікан перейшов з "Шахтаря" до "Трабзонспора", а Кевін Келсі – в "Портленд Тімберз"
20:51
Дональд Трамп і Джо Байден
Трамп розкрив, що написав йому Байден у листі, коли залишив Білий дім
20:36
Оновлено
Пожежа в готелі. Болу Карталкая, Туреччина 21 січня 2025 р. Туреччина
Пожежа в готелі на курорті в Туреччині: кількість загиблих зросла до 79, в межах розслідування затримали 11 осіб
20:26
Прапор США
США готуються відправити на кордон із Мексикою додаткову 1 тис. військових, - Reuters
20:15
Ексклюзив
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Комісар ЄС Кубілюс розповів, які реформи є вирішальними для успішної євроінтеграції України
20:08
Суд відправив під варту екскомандира 155-ї бригади "Анна Київська" Рюмшина з можливістю застави
20:05
Ексклюзив
кадирівці
До 98-ї повітряно-десантної дивізії РФ приєднався "Ахмат" та інші підрозділи: у 24-й бригаді розповіли про ситуацію в Часовому Яру
20:02
OPINION
Соціологія під час війни
19:56
суд у справі головного психіатра ЗСУ Друзя
Головному психіатру ЗСУ, підозрюваному в незаконному збагаченні, обрали запобіжний захід
19:52
Оновлено
Юрій Галушкін
Бригадному генералу Галушкіну, який вийшов під заставу 5 млн грн, вручили нову підозру
19:46
НАТО, Єнс Столтенберг
Столтенберг припустив імовірність завершення війни в Україні у 2025 році
19:35
Ексклюзив
Сі Цзіньпін
Професор Айзенберг назвав умову, за якої б Китай виступав за негайне завершення російсько-української війни
19:33
Ексклюзив
Найбільш затребуваними в Силах оборони є оператори БПЛА й офіцери-психологи, - Центр рекрутингу Сухопутних військ ЗСУ
19:30
Ексклюзив
робота військових, Часів Яр
Противник не отримав контролю над вогнетривким заводом у Часовому Яру: пресслужба 24-ї ОМБр
19:16
Марк Рютте
"Чекаю спільної роботи щодо України, РФ і Китаю": Рютте провів телефонну розмову з новим держсекретарем США Рубіо
19:16
Ексклюзив
Хода памʼяті у Києві
У Києві відбулася Хода пам'яті про перших загиблих Героїв Небесної Сотні
18:58
Дональд Трамп
Трамп закликав Путіна укласти угоду щодо припинення війни в Україні, інакше пообіцяв запровадити високі податки, тарифи й санкції щодо продукції РФ
18:54
водійка автобуса
В Україні відкрили новий набір на безоплатне навчання водійок автобусів і вантажівок
18:23
Стане найбільшою у Східній Європі: в Україні за підтримки Данії збудують другу чергу Тилігульської ВЕС
18:22
Суд відправив екскомбрига 125-ї бригади ТрО Артура Горбенка під варту на 60 днів
Більше новин