Підвішений Брекзіт. Як британський прем'єр провалила вибори

9 червня, 2017 п'ятниця
13:27

Голова британського уряду Тереза Мей розраховувала на тотальну перемогу своєї Консервативної партії, а натомість отримала "підвішений парламент"

Зміст

Згідно з останніми даними з виборчих дільниць, консерватори отримали 318 місць у парламенті. Тобто на 12 місць менше, аніж в них було до виборів. Для керівника партії та прем'єр-міністра Великої Британії Терези Мей це провал.

Проте, незважаючи на власні обіцянки, вона не збирається у відставку та хоче продовжити керувати країною і вести її по шляху жорсткого варіанту Брекзиту.

Читайте також: Брекзіт, дубль два. Що принесуть Великій Британії та світу дострокові вибори

Вся авантюра з достроковими виборами була задумана як спосіб зміцнити позиції консерваторів та особисто Мей під час переговорів з партнерами ЄС щодо умов Брекзіту.

Коли півтора місяці тому прем'єр несподівано оголосила про проведення позачергових виборів у Палату представників, соціологія вказувала, що вона попереду усіх суперників. І навіть за день до виборів вона вказувала, що Торі (прізвисько консерваторів) мають значну перевагу.

Невтішні цифри

Загалом у британському парламенті 650 місць, і щоб мати більшість партії потрібно 326 своїх депутатів. Або хоча б 323, зважаючи, що партія ірландських націоналістів Шинн Фейн відмовляється відправляти своїх депутатів у Палату представників. Цього разу, до речі, вони виграли на семи дільницях, тож могли б мати сім депутатів.

Після останніх виборів у консерваторів було 330 місць. Але Мей вважала таку більшість крихкою і оголосила перевибори. Вона сподівалась отримати ще більше, а в результаті втратила навіть те, що було.

Серед причин поразки оглядачі британських ЗМІ називають два головних моменти. Перший - це плани уряду Мей докорінно змінити механізм допомоги для літніх людей. Другий - криваві теракти в Лондоні та Манчестері, які забрали життя 30 людей.


Відповідальність за систему безпеки частково лежить саме на Мей, яка шість років очолювала міністерство внутрішніх справ і за цей час відбулося скорочення штату поліцейських.


Натомість несподівано високий результат отримали лейбористи - партія з лівим ухилом. Хоча їх уже було списали з рахунків, а їхнього лідера, 68-річного Джеремі Корбіна вважали таким, що обов'язково програє перегони.

Тепер лейбористи мають 261 місце, що на 35 місць більше, ніж було. Таким чином вони перетворились на головну опозиційну силу та вимагають, аби їм передали право сформувати уряд. Однією з причин успіху Корбіна та його однопартійців вважається стрімке зростання популярності лейбористів серед молоді.

Окрім консерваторів, втрат зазнала Шотландська національна партія - політична сила, яка кілька років тому домоглася проведення референдуму про незалежність Шотландії. Раніше вона мала переважну більшість у регіоні. Внаслідок перевиборів шотландські націоналісти не дорахувались 19 місць - їх забрали переважно консерватори. 

Авантюра імені Мей

Півтора місяці тому відрив консерваторів від найближчих суперників - лейбористів - складав від 21% до 17%. Тереза Мей пояснювала виборцям, що опозиційні партії чинять спротив виходу Великої Британії з Євросоюзу. Вона, мовляв, має намір завоювати більше голосів для своєї Консервативної партії і створити міцніший уряд.

У партії консерваторів також було чимало супротивників Брекзіту. Позачергові вибори мали це виправити - більшість незгодних замінили лояльнішими політиками.

Нарешті, самій Мей не вистачало довіри виборців. Адже вона посіла пост прем'єра не завдяки виборам, а після внутрішньопартійних інтриг, які розігрались після відставки Кемерона.

Фактично перевибори мали стати повторним голосуванням щодо намірів Великої Британії вийти з Євросоюзу.

Мей говорила: дайте мені велику більшість, бо альтернативою буде коаліція хаосу. Але виборці не купились на агітацію Торі, пише оглядач газети The Telegraph Тім Стенлі: "Вони були не в захваті від прем'єр-міністра. Вони вирішили, що вибори - це не про Брекзіт. Вони були про... повстання".

Мей повторила помилку свого попередника Девіда Кемерона. Той оголосив референдум щодо виходу з ЄС, щоб отримати переваги під час переговорів у Брюсселі. Він був свято переконаний, що в разі чого зможе переконати британців голосувати проти виходу. Але помилився і поплатився посадою та ще й залишив у непевності майбутнє і своєї країни, і Євросоюзу.

"Кемерон зробив ставку і програв. Мей зробила ставку й програла. Торі починають нагадувати казино", - написала в Twitter депутат Європарламенту від Нідерландів Софія ін'т Велд.

Мей лишається прем'єром

До виборів Тереза Мей казала, що навіть якщо вона втратить всього лише шість місць, вона піде у відставку. І за столом переговорів щодо Брекзіту в Брюсселі опиниться "голий та недосвідчений" лідер лейбористів Джеремі Корбін.

Проте, після перевиборів думка прем'єра змінилися. Вона наполягає на тому, що її партія все одно виграла більше всіх голосів, отже має право керувати країною.

Проте невтішний результат Торі означає, що парламент буде в "підвішеному стані". В уряду не буде міцної більшості в законодавчому органі й всі важливі рішення, зокрема й щодо Брекзіту, проходитимуть зі скрипом, після непростих переговорів.

Втім не все так погано для Мей. Скоріш за все їй допоможе сформувати коаліцію Демократична юніоністська партія Північної Ірландії. Вони за результатами перегонів мають 10 місць у парламенті. Разом це 328 - фактично, більшість, хоч і не така переконлива, як була до перевиборів.

Юніоністи вже висунули свою головну вимогу - вони увійдуть в коаліцію лише за умови, що Північна Ірландія не отримає ніякого особливого статусу в ЄС, Брекзіт має бути повним та безповоротним. Взагалі, позиції юніоністів по багатьох пунктах збігаються з платформою консерваторів. 

Ну а поки британці розбираються з тим, хто у них буде прем'єр і з ким, з Брюсселю лунають заклики не гальмувати. Велика Британія має за 10 днів розпочати переговори про умови виходу з ЄС. З "підвішеним парламентом" країна ризикує залишитися зовсім без угоди про вихід.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.17
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
00:30
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
Фʼюрі розпочав підготовку до реваншу з Усиком
00:30
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія запустила БПЛА по території України: в Одесі загинула жінка, є поранені, спалахнули пожежі
2024, четвер
14 листопада
23:47
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Англія розгромила Грецію, а Норвегія - Словенію. Результати всіх матчів 14 листопада
23:38
Німеччина уряд
Уряд Німеччини має дані про 10 своїх громадян, які загинули на війні РФ проти України
23:06
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
22:57
трамп путін
Посол РФ в ООН заявив, що Росія "відкрита для мирних переговорів", якщо їх ініціює Трамп
21:50
Україна прапор
Опитування IRI: в перемогу України над Росією вірять 88% респондентів
21:32
Ексклюзив
Саміт миру
"Проводити другий Саміт миру вже немає потреби": політолог Шлінчак назвав причину
21:22
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам та міністр оборони України Рустем Умєров
Умєров у Норвегії зустрівся з очільником міноборони Грамом: обговорили посилення ППО та підготовку військових
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни активізувались на ще одному напрямку фронту, українські радіостанції закуповують для потреб ВПС США та чому Україна повинна мати власний супутник. Колонка Сергія Згурця
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа ситуація не виглядає позитивно для Путіна, - військовий експерт Самусь
20:59
Шуфрич суд
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
20:43
Володимир Зеленський
Культура, безпека й енергетика: Зеленський розповів про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
20:38
Марк Рютте
Серед пріоритетів – Україна. Рютте розповів, про які питання мають домовитися лідери НАТО до саміту в Гаазі
20:19
Пресреліз
Форум Віа Карпатія
Via Carpatia 2024: як пройшов міжнародний Форум
20:18
нафтовий танкер
ЄС до кінця року запровадить новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ, - Bloomberg
20:00
OPINION
Немає золота в Сірих Горах
19:59
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро
19:42
Окупанти, ЗАЕС
У МЗС Росії заявили, що місія спостерігачів МАГАТЕ на окупованій ЗАЕС може завершитись у будь-який момент
19:39
Херсонська область
Росіяни вдарили по Садовому на Херсонщині: троє поранених
19:31
Огляд
Дональд Трамп
Кадрові призначення Трампа: хто працюватиме в адміністрації нового президента США
19:24
Twitter, X, Ілон Маск
Одна з найпопулярніших газет Іспанії заявила про вихід з соцмережі X
19:23
військовий квиток, мобілізація
В оборонному комітеті ВР розповіли, чи можна відмовитися від мобілізації через ТЦК на користь рекрутингу
19:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Анонсовані Трампом призначення можуть виглядати скандально: політексперт про Тулсі Габбард, яка робила проросійські заяви
19:18
Анімація Міць
Нескорені українські міста: прем’єра анімаційних фільмів про Ізюм та Бахмут
18:55
Артем Довбик (праворуч), Україна - Грузія
Стало відомо, чи зіграє Довбик у вирішальних матчах Ліги націй
18:54
політв'язні поневолених народів РФ
"Політичні в'язні поневолених народів РФ": у Києві презентували правозахисний проєкт
18:41
Дональд Трамп та Ілон Маск
"Поводиться як співпрезидент": оточення Трампа незадоволене надмірною присутністю Маска, - NBC
18:39
Окупанти атакували два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:32
МВФ
Україна розраховує отримати транш від МВФ у розмірі $1,1 млрд наприкінці грудня
18:19
Оновлено
музей історії
Мінкульт розкритикував плани Києва збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі: у КМДА заявили, що будують протирадіаційне укриття
18:18
Ексклюзив
Радянські бронетранспортери БТР-152 і танк Т-55 на мосту Яна Сверми в Празі
У Defense Express пояснили, навіщо армія РФ взяла у "Мосфільму" 28 танків Т-55
18:04
OPINION
Доходи українців зростають. Та невже?
17:56
В Україні оголосили підозру пропагандистці, яка співпрацює з ворогом в окупованому Маріуполі
17:44
Оновлено
Андрій Одарченко
Нардепа Одарченка засудили до 8 років позбавлення волі. НАБУ просить Інтерпол оголосити його в розшук
17:25
Єврокомісія оштрафувала Meta на €797 млн за порушення антимонопольних правил
17:21
Вивісив над Луганською ОДА прапор РФ у 2014 році: СБУ оголосила підозру полоненому зраднику
17:08
У Слов'янську під ворожий обстріл потрапив екіпаж патрульних: поранено поліцейського
17:07
"Не обовʼязково білий": продюсери фільмів про Бонда назвали вимоги до актора на роль нового агента 007
17:05
Ексклюзив
Верховна Рада
Існує велика проблема з прогулами нардепів: Рух ЧЕСНО про нове дослідження роботи ВР за 5 років
Більше новин