Підвішений Брекзіт. Як британський прем'єр провалила вибори
Голова британського уряду Тереза Мей розраховувала на тотальну перемогу своєї Консервативної партії, а натомість отримала "підвішений парламент"
Згідно з останніми даними з виборчих дільниць, консерватори отримали 318 місць у парламенті. Тобто на 12 місць менше, аніж в них було до виборів. Для керівника партії та прем'єр-міністра Великої Британії Терези Мей це провал.
Проте, незважаючи на власні обіцянки, вона не збирається у відставку та хоче продовжити керувати країною і вести її по шляху жорсткого варіанту Брекзиту.
Читайте також: Брекзіт, дубль два. Що принесуть Великій Британії та світу дострокові вибори
Вся авантюра з достроковими виборами була задумана як спосіб зміцнити позиції консерваторів та особисто Мей під час переговорів з партнерами ЄС щодо умов Брекзіту.
Коли півтора місяці тому прем'єр несподівано оголосила про проведення позачергових виборів у Палату представників, соціологія вказувала, що вона попереду усіх суперників. І навіть за день до виборів вона вказувала, що Торі (прізвисько консерваторів) мають значну перевагу.
Невтішні цифри
Загалом у британському парламенті 650 місць, і щоб мати більшість партії потрібно 326 своїх депутатів. Або хоча б 323, зважаючи, що партія ірландських націоналістів Шинн Фейн відмовляється відправляти своїх депутатів у Палату представників. Цього разу, до речі, вони виграли на семи дільницях, тож могли б мати сім депутатів.
Після останніх виборів у консерваторів було 330 місць. Але Мей вважала таку більшість крихкою і оголосила перевибори. Вона сподівалась отримати ще більше, а в результаті втратила навіть те, що було.
Серед причин поразки оглядачі британських ЗМІ називають два головних моменти. Перший - це плани уряду Мей докорінно змінити механізм допомоги для літніх людей. Другий - криваві теракти в Лондоні та Манчестері, які забрали життя 30 людей.
Відповідальність за систему безпеки частково лежить саме на Мей, яка шість років очолювала міністерство внутрішніх справ і за цей час відбулося скорочення штату поліцейських.
Натомість несподівано високий результат отримали лейбористи - партія з лівим ухилом. Хоча їх уже було списали з рахунків, а їхнього лідера, 68-річного Джеремі Корбіна вважали таким, що обов'язково програє перегони.
Тепер лейбористи мають 261 місце, що на 35 місць більше, ніж було. Таким чином вони перетворились на головну опозиційну силу та вимагають, аби їм передали право сформувати уряд. Однією з причин успіху Корбіна та його однопартійців вважається стрімке зростання популярності лейбористів серед молоді.
Окрім консерваторів, втрат зазнала Шотландська національна партія - політична сила, яка кілька років тому домоглася проведення референдуму про незалежність Шотландії. Раніше вона мала переважну більшість у регіоні. Внаслідок перевиборів шотландські націоналісти не дорахувались 19 місць - їх забрали переважно консерватори.
Авантюра імені Мей
Півтора місяці тому відрив консерваторів від найближчих суперників - лейбористів - складав від 21% до 17%. Тереза Мей пояснювала виборцям, що опозиційні партії чинять спротив виходу Великої Британії з Євросоюзу. Вона, мовляв, має намір завоювати більше голосів для своєї Консервативної партії і створити міцніший уряд.
У партії консерваторів також було чимало супротивників Брекзіту. Позачергові вибори мали це виправити - більшість незгодних замінили лояльнішими політиками.
Нарешті, самій Мей не вистачало довіри виборців. Адже вона посіла пост прем'єра не завдяки виборам, а після внутрішньопартійних інтриг, які розігрались після відставки Кемерона.
Фактично перевибори мали стати повторним голосуванням щодо намірів Великої Британії вийти з Євросоюзу.
Мей говорила: дайте мені велику більшість, бо альтернативою буде коаліція хаосу. Але виборці не купились на агітацію Торі, пише оглядач газети The Telegraph Тім Стенлі: "Вони були не в захваті від прем'єр-міністра. Вони вирішили, що вибори - це не про Брекзіт. Вони були про... повстання".
Мей повторила помилку свого попередника Девіда Кемерона. Той оголосив референдум щодо виходу з ЄС, щоб отримати переваги під час переговорів у Брюсселі. Він був свято переконаний, що в разі чого зможе переконати британців голосувати проти виходу. Але помилився і поплатився посадою та ще й залишив у непевності майбутнє і своєї країни, і Євросоюзу.
"Кемерон зробив ставку і програв. Мей зробила ставку й програла. Торі починають нагадувати казино", - написала в Twitter депутат Європарламенту від Нідерландів Софія ін'т Велд.
Мей лишається прем'єром
До виборів Тереза Мей казала, що навіть якщо вона втратить всього лише шість місць, вона піде у відставку. І за столом переговорів щодо Брекзіту в Брюсселі опиниться "голий та недосвідчений" лідер лейбористів Джеремі Корбін.
Проте, після перевиборів думка прем'єра змінилися. Вона наполягає на тому, що її партія все одно виграла більше всіх голосів, отже має право керувати країною.
Проте невтішний результат Торі означає, що парламент буде в "підвішеному стані". В уряду не буде міцної більшості в законодавчому органі й всі важливі рішення, зокрема й щодо Брекзіту, проходитимуть зі скрипом, після непростих переговорів.
Втім не все так погано для Мей. Скоріш за все їй допоможе сформувати коаліцію Демократична юніоністська партія Північної Ірландії. Вони за результатами перегонів мають 10 місць у парламенті. Разом це 328 - фактично, більшість, хоч і не така переконлива, як була до перевиборів.
Юніоністи вже висунули свою головну вимогу - вони увійдуть в коаліцію лише за умови, що Північна Ірландія не отримає ніякого особливого статусу в ЄС, Брекзіт має бути повним та безповоротним. Взагалі, позиції юніоністів по багатьох пунктах збігаються з платформою консерваторів.
Ну а поки британці розбираються з тим, хто у них буде прем'єр і з ким, з Брюсселю лунають заклики не гальмувати. Велика Британія має за 10 днів розпочати переговори про умови виходу з ЄС. З "підвішеним парламентом" країна ризикує залишитися зовсім без угоди про вихід.
- Актуальне
- Важливе