Ігноруючи Трампа. Як у США домовились ще більше тиснути на Росію
У Сенаті США демократи й республіканці домовилися підсилити санкції проти Росії та законодавчо заборонити Трампу їх скасовувати
Непевна позиція президента Дональда Трампа щодо Росії змусила знаходити спільну мову політичних конкурентів - демократів та республіканців.
Під вечір 12 червня сенатори від обох партій домовилися не лише посилити санкції проти Росії, але й заблокувати можливість президенту одноосібно їх скасовувати - повністю або частково.
Як і за що хочуть покарати Росію
Досягнута угода - найбільш значний тиск з боку республіканців на Білий Дім цього року, вважає видання Politico. Угоду підтримали лідери обох партій в сенатському комітеті з міжнародних відносин та комітеті з банківських справ, а також лідер більшості в Сенаті республіканець Мітч МакКоннелл і лідер меншості демократ Чак Шумер.
Видання The Hill пише, що згідно з угодою планується введення нових санкцій проти Росії за зловмисну кіберактивність на користь Москви. Йдеться про втручання Кремля у президентські вибори 2016 року.
Ще планується ввести індивідуальні санкції для тих, хто постачав зброю уряду президента Сирії Башару Асаду. Також у "чорний список" можуть включити людей, пов'язаних із російською розвідкою та оборонним сектором.
Щоб заблокувати можливість Трампу самовільно скасовувати санкції, чинні обмеження об'єднають в один закон. Адже більшість запроваджених США санкцій за анексію Криму та війну на Донбасі вводилися в дію указами Барака Обами. Це дозволяло діяти швидко, але тепер, коли хазяїн Білого Дому змінився, така процедура ставить під загрозу їхнє подальше функціонування.
Якщо законопроект буде введено в дію, адміністрації Трампа для кожного рішення щодо санкцій знадобиться схвалення Конгресу. Таким чином буде гарантовано, що "США продовжують карати президента Путіна за його необережні та дестабілізаційні вчинки", - відзначив Чак Шумер.
Ідеї посилити санкції та обмежити Трампа гуляють в американському політикумі вже не перший місяць. Зараз же досягнуто принципової угоди, що цей план буде втілено в життя. Конкретика, якою його наповнять, буде запозичена з попередніх напрацювань.
Зараз існує кілька законопроектів, які пропонують механізми збереження введених та запровадження нових санкцій. Від кожного з них збираються взяти найкраще.
The Hill перераховує три законопроекти від Сенату.
Законопроект демократа Бена Кардіна та республіканця Джона МакКейна пропонує ввести фінансові покарання для Росії за втручання у вибори 2016 року та за її роль у війні в Україні та Сирії.
У законопроекті сенатора-республіканця Ліндсі Грехема йдеться про запровадження контролю Конгресу за спробами скасувати санкції.
А республіканець Майк Крапо та демократ Шеррод Браун пропонують об'єднати в один закон санкційні укази Обами.
Тим часом законопроект, який пропонує підсилити тиск на Росію, з'явився і в нижній палаті американського парламенту (конгресу). Автор, старший член комітету Палати представників з питань збройних сил Адам Сміт, вимагає від Білого Дому розробити санкції за порушення Росією договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
Також у законопроекті йдеться про запровадження Пентагоном заходів для протидії воєнній доктрині РФ та збільшення у Європі резервів зброї точного ураження.
Чи схвалить нові санкції Трамп
Що цікаво, угода щодо російських санкцій стала частиною законопроекту, яким планується введення нових санкцій проти Ірану. Демократи заявляли, що не схвалять покарання для ісламської республіки, якщо республіканці не погодяться на блокування спроб Трампа замиритися з Кремлем.
Наразі йдеться лише про угоду, яку ще треба втілити в життя на практиці. Однією з перешкод може стати вето Трампа. Звісно, Конгрес може його подолати, якщо матиме достатньо голосів.
Сенатор-республіканець Боб Коркер збирається обговорити угоду з головою Держдепу Рексом Тіллерсоном. За словами політика, він буде шокований, якщо раптом угода не знайде достатньо підтримки, щоб подолати вето.
"Якщо президент не підпише законопроект щодо санкцій проти Росії, він зрадить демократію", - вважає ще один сенатор-республіканець Ліндсі Грехем.
Тим часом у Кремлі заявили, що будуть уважно відслідковувати ситуацію. Путін та його оточення будь-які питання щодо санкцій відбивають однією й тією ж заготовкою: це не ми санкції ввели, тож не до нас і питання.
Конгресмени, які жорстко налаштовані щодо Росії, вдало використали момент. Зараз адміністрація Трампа знаходиться під шаленим тиском щодо зв'язків оточення президента з Кремлем. Будь-який порух, який міг би сприйматися як зближення з Путіним, небажаний, бо лише підтвердить підозри, що щось там було між людьми Трампа і росіянами.
І тому президенту, скоріш за все, доведеться ставити підпис під законом, який підсилить покарання для Росії та обмежить його здатність впливати на санкції.
- Актуальне
- Важливе