Болючі та жорсткі. Все про нові санкції США проти Росії

15 червня, 2017 четвер
17:24

Сенат США збирається остаточно закріпити чинні та схвалити нові санкції щодо Росії, що підсилить позиції України

Зміст

Американські сенатори зробили українцям великий подарунок. Вони схвалили законопроект, який не лише гарантує існування вже введених санкції щодо Росії, але й надасть широке поле для введення нових.

Які саме санкції ухвалили

Якщо бути точним, остаточне схвалення має відбутися у четвер, 15 червня. Напередодні сенатори майже одностайно (97 "за" і лише двоє "проти") проголосували за ідею об'єднати в один пакет санкції щодо Ірану з санкціями проти Росії.

Сайт "Еспресо" вже детально писав про історію цього законопроекту та його зміст. Якщо коротко, то це результат домовленості між демократами та республіканцями, які побоюються, що Трамп може спробувати своїм указом зняти санкції проти РФ або послабити їх.

Читайте також: Ігноруючи Трампа. Як у США домовились ще більше тиснути на Росію

Фактично у законопроекті об'єднуються в одне ціле шість санкційних указів, схвалених Бараком Обамою. Тепер не буде розділення на кримські санкції, донбаські санкції - всі вони йдуть одним пакетом.


Ще один важливий нюанс полягає в тому, що законопроект не називає прізвищ осіб та назв компаній, проти яких вводять санкції. Конкретних адресатів визначає американський Мінфін.


На сьогодні в його списку, наприклад, кілька російських банків, які контролюються державою, підприємства оборонної галузі. Законопроект же визначає поле діяльності для Мінфіну: вказує за що карати, в яких галузях економіки і т.п.


Законопроект, за словами сенатора Шеррода Брауна, дає можливість адміністрації президента запроваджувати санкції на основні сектори російської економіки: гірничовидобувну промисловість, металургію, морський та залізничний транспорт, а також нові інвестиції у російські трубопроводи.


Американським компаніям і фізичним особам будуть заборонені операції з російськими банками з наданням фінансування довше, ніж на 14 днів. На сьогодні обмеження становить 90 днів. Фактично це заборона на "довгі кредити". Тривалість угод з надання фінансування російським енергетичним компаніям планується обмежити 30 днями.

Мінфін США отримає можливість отримувати записи з банкоматів та безготівкових операцій, щоб мати можливість краще протидіяти протиправній діяльності російських олігархів у США. Також під санкціями можуть опинитися ті, хто інвестує в російську "корумповану приватизацію", зазначив сенатор Браун.

Також законопроект надає Білому дому можливість вводити санкції проти тих, хто інвестує в будівництво Росією експортних трубопроводів або надав для цих цілей устаткування (зокрема у лізинг), технології та послуги. Карати будуть тих, хто або разово інвестував більше $1 млн, або більше $5 млн протягом року.

У законопроекті згадується проект "Північний потік-2". США продовжать перешкоджати реалізації проекту "через його згубні наслідки для енергетичної безпеки ЄС, розвитку газового ринку в Центральній і Східній Європі та енергетичних реформ в Україні".

Також США мають намір допомагати Україні і своїм союзникам і партнерам у Європі "знижувати залежність від російських енергоресурсів, особливо природного газу, що використовує уряд РФ як зброю, щоб залякувати інші країни і впливати на них".

Співавтор законопроекту сенатор Боб Коркер зазначив, що законопроект вимагатиме від Держдепу та Мінфіну США співпрацювати з Україною та виробити план щодо зниження її залежності від імпорту російських енергоносіїв.

Він також повідомив, що під санкціями опиняться діячі, які порушують кібербезпеку, постачають зброю в Сирію, порушують права людини та мають відношення до корумпованої приватизації державних активів.

Окрім того, законопроект має на меті посилити союзників США, які ведуть боротьбу проти російської агресії. Зокрема, буде виділено $250 млн доларів на створення Фонду протидії російському впливу, який буде виробляти програми для країн ЄС та членів НАТО.

Приорітет надаватиметься програмам, які розвивають кібербезпеку, мають на меті боротьбу з суспільною корупцією, протистоять дезінформації, відповідають на гуманітарні кризи та підтримують демократичні інституції.

Протидія партії любителів Росії

Один із ключових моментів законопроекту - це блокування можливих спроб адміністрації Трампа зняти санкції щодо Росії. Якщо він буде схвалений, господарю Білого дому доведеться кожне рішення щодо санкцій узгоджувати з Конгресом. Розгляд може тривати до 30 днів.

Але не забуваймо, що наразі це проект, а не діючий закон. Його ще має схвалити нижня палата Конгресу - Палата представників. А потім потрібен буде підпис Трампа, який має право заветувати законопроект.

Щоправда, зробити йому це буде важко. Він загнаний у глухий кут скандалами навколо так званого "російського досьє" на людей з його оточення. Окрім того, свободу дій обмежує той факт, що санкції щодо Росії йдуть пакетом в законопроекті, в якому загалом йдеться про санкції щодо Ірану. Проти Ісламської республіки Трамп виступав уже неодноразово і відмова від санкцій проти Тегерану суперечила б його попередній риториці.

Проте, як вважає аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков, законопроект може "зависнути" на невизначений час у Палаті представників. "Показовими є настрої спікера Пола Раяна. Він не говорить однозначно "ні", але й "за" він також не говорить", - відзначає експерт.

На його думку, республіканці з Палати представників можуть послатися на тези, які напередодні їм озвучив голова Держдепу Рекс Тіллерсон. Він просив не позбавляти Білий дім гнучкості в переговорах з РФ. Адже якщо законопроект, що значно підсилює санкційний тиск, ухвалять, поле для маневру буде втрачено.

Але поки законопроект "підвішений", США можуть обговорювати різні варіанти домовленостей. Які можуть виявитися невигідними для України, як-от ідея обміну Донбасу на Крим.

Але навіть ухвалений лише Сенатом законопроект уже буде інструментом політики щодо РФ, вважає Бєлєсков. "Цей законопроект буде гарантією, що адміністрація Трампа не піде на сепаратну змову з РФ. Тобто на домовленості, які будуть суперечити інтересам України", - зазначив він.

Аналітик пояснив, що Палата представників має право розглядати законопроект аж до кінця каденції - до грудня 2018 року. Якщо Дональд Трамп хоча б подумає про зняття санкцій, законодавцям ніщо не завадить повернутися до його розгляду.

"У прихильників Трампа, які зараз говорять "давайте дамо адміністрації шанс" не залишиться аргументів", - підсумовує Бєлєсков.

Чи зустрінеться Порошенко з Трампом раніше Путіна

Окрім посилення санкцій, Україна отримала ще один позитивний сигнал від США. Українські ЗМІ під вечір 14 червня, посилаючись на власні джерела повідомили, що зустріч президента Петра Порошенка з його американським колегою Дональдом Трампом може відбутися вже наступного тижня. Називалася навіть ймовірна дата початку візиту - 19 або 20 червня.

Якщо ця подія справді відбудеться, то це буде символічна перемога для української дипломатії, бо Трамп зустрінеться з Порошенком особисто раніше, ніж з російським президентом Володимиром Путіним. Зустріч останнього з американським лідером запланована на полях саміту Великої двадцятки (G20), який стартує в Німеччині 7 липня.

У четвер, 15 червня, міністр закордонних справ Павло Клімкін підтвердив, що до зустрічі українського та американського президентів уже готуються. Але конкретних дат він називати не став. І правильно зробив, бо на сайті Білого дому повідомлення про візит досі немає. Хоча там вже є повідомлення про візити, які мають відбутися пізніше: переговори із президентом Республіки Корея (29-30 червня) і прем'єр-міністром Індії (26 червня).

"Відсутність цього повідомлення зберігає для Білого дому можливість скасувати візит", - попереджає Микола Бєлєсков. Він зазначив, що не чекає якогось прориву від візиту, якщо він дійсно відбудеться.

"Скоріш за все від адміністрації українського президента очікуватимуть плану, яким чином вирішувати конфлікт на Сході", - зазначив він. Аналітик також зазначив, що адміністрація Трампа має певний план врегулювання, але він не обов'язково буде на користь України.

Директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук зазначила у своєму блозі, що "принципово важливим моментом є не те, коли саме відбудеться зустріч, а наскільки підготовленою вона буде з обох боків". Дуже важливо, на її думку, аби президенту Порошенку вдалося в режимі Твіттер-повідомлення донести до Трампа, чому вирішення конфлікту навколо Донбасу на основі українських пропозицій більше відповідає національним інтересам США, аніж підхід до врегулювання на позиціях Росії.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 47.71
    Продаж 48.41
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
18 червня
00:03
Оновлено
Анатолій Трубін у воротах "Бенфіки" у матчі клубного ЧС проти "Боки Хуніорс"
Клубний ЧС-2025: "Бенфіка" з Трубіним зіграла внічию з "Бокою Хуніорс". Результати усіх матчів 17 червня
2025, вiвторок
17 червня
23:52
єврейська громада україни
Операція Ізраїлю проти Ірану "не закінчиться без пошкодження ядерного об'єкта", - радник з питань безпеки Ізраїлю
23:49
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Київ, 17.06.2025
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами: у Києві відомо про 16 загиблих, понад 100 постраждалих. В Одесі є жертви та поранені
22:48
Володимир Зеленський
"Єдина реальна зміна в поведінці РФ після зміни президента США", - Зеленський про збільшення кількості дронів в атаках росіян
22:40
Ексклюзив
Путін
"У Путіна один глядач": політик Рибачук про удари РФ по Україні
22:21
Євген Селезньов
"Все, що є у моїх силах, я роблю для перемоги України": ексфорвард збірної Селезньов про мовний скандал із 16-річним футболістом
22:18
Ексклюзив
Роман Костенко
"Не вважаю, що це є гідною відповіддю": нардеп Костенко про балістичну ракету "Сапсан"
21:31
Тайвань прапор
Тайвань уклав угоду на постачання програмного забезпечення БПЛА, що випробували в Україні, - Reuters
21:06
школа, урок
Мінветеранів і Міносвіти затвердили рекомендації щодо працевлаштування ветеранів на посади вчителів "Захисту України"
20:42
Володимир Зеленський і Марк Карні
Зеленський зустрівся з канадським прем’єром Карні на полях саміту G7. Про що говорили
20:41
Ексклюзив
Відразу викликати саперів: Defence Express про металеві кульки, які люди можуть знаходити у Києві після ракетної атаки 17 червня
20:29
Ексклюзив
Руслан Кравченко
"Кравченко не належить до політичної команди президента": політолог Фесенко про нового генпрокурора
20:02
підвал катівня
На Херсонщині встановили понад 1,5 тис. людей, які зазнали катувань від рук росіян
20:02
OPINION
Государєві людішкі — витратний матеріал
19:55
Кирило Нестеренко, Олександрія
Віцечемпіон УПЛ "Олександрія" презентувала нового тренера
19:51
Дональд Трамп
"Ми не збираємося його вбивати поки що": Трамп назвав верховного лідера Ірану "легкою мішенню"
19:48
"Як продемонструвати те, чого немає?" DeepState проаналізував ситуацію з фортифікаціями на Сумщині
19:22
Дональд Трамп
"Тепер ми маємо повний і тотальний контроль над небом Ірану", - Трамп
19:21
Радбез ООН
Україна скликає засідання Радбезу ООН через масований російський обстріл 17 червня
19:16
Загрози навіть для країн, які раніше з цим не стикалися: WWP про загрози для України в умовах змін клімату та їх вирішення
19:13
Ексклюзив
шахед
Це найбільша атака за кількістю задіяних засобів повітряного ураження: Defence Express про удар РФ 17 червня
19:10
санкції
Канада оголосила про пакет військової допомоги Україні на $1,5 млрд і нові санкції проти РФ
19:03
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Всі ці події наклали відбиток": дипломат Хандогій про достроковий від’їзд Трампа із саміту G7
18:55
Михайло Федоров
"Фундамент для нових AI-продуктів": Україна розробляє власну мовну модель, - Федоров
18:18
Укрзалізниця вперше за 6 років підвищує ціни на напої в поїздах
18:02
У Житомирі сталася стрілянина: свідки кажуть про двох загиблих
18:02
Огляд
Руслан Кравченко
Руслан Кравченко - новий генпрокурор: історія та обіцянки головного держобвинувача країни
18:02
OPINION
Політика здорового глузду
18:00
Російська дезінформація
"Міноборони відмовляється виплачувати компенсації сімʼям загиблих військових": ЦПД попередив про новий фейк РФ
17:55
наслідки ворожої атаки на Київ 17.06.2025
Путін свідомо наказав обстріляти Київ під час саміту G7: у МЗС України пояснили, з якою метою
17:34
У ЄС продовжили угоду щодо "транспортного безвізу" з Україною до кінця 2025 року
17:32
Верховна Рада
Рада підтримала в цілому законопроєкт про посилення відповідальності за корупцію
17:31
OPINION
блог Дмитро Снєгирьов
Рівень втрат на Покровському напрямку є критичним для армії РФ
17:17
Огляд
дрон, ЗСУ
Як дрони стають частиною ППО та ПРО
17:16
прапор, Євросоюз
У ЄС оновлюють правила скасування безвізу для громадян третіх країн
17:15
Унаслідок атаки РФ на Одесу руйнувань зазнав собор Різдва Христового ПЦУ
17:10
суд, санкції
Трьох агентів ГРУ, які підірвали автівку з воїном ЗСУ, засудили до 15 років вʼязниці
16:52
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
"Рішення прийняте: Шмигаля звільнять", – Железняк про зміну премʼєр-міністра
16:43
Анонс
: у Львові відбудеться благодійний забіг з митрополитом Борисом Ґудзяком
Біжи разом з УКУ: у Львові відбудеться благодійний забіг з митрополитом Борисом Ґудзяком
16:40
Каньє Вест
Каньє Вест не змінював ім'я вдруге, Ye Ye зʼявилося через плутанину з заповненням онлайн-форми
Більше новин