Uber=сексизм. Чому одна з найбільших IT-компаній світу зневажає жінок

21 червня, 2017 середа
19:49

Останній рік був не найвдалішим для компанії Uber: звинувачення у шпигунстві за клієнтами, сексуальних домаганнях, згвалтуванні і сексизмі. Чому найбільший у світі сервіс таксі потонув у скандалах

Зміст

Після особливо важких 6 місяців судів і звинувачень засновник і глава компанії Тревіс Каланік покинув свій пост. Редакція Еспресо.TV розбирається в хронології подій.


Uber (Убер) — американська компанія, що створила однойменний мобільний додаток для пошуку, виклику та оплати таксі або приватних водіїв. Додаток доступний у більш ніж 200 великих містах у 67 країнах світу.


Колишній працівник Uber, інженер Сьюзан Фоулер, в лютому написала пост про свій досвід роботи в компанії. Фоулер приєдналася до проекту в листопаді 2015 року. На той момент компанія вже існувала 7 років, однак робота інтерфейсу програми не була стабільною. Фоулер зізналася, що можливість знайти роботу інженера за її профілем випадає рідко, тому вона з радістю доєдналася до команди розробників.

Але тут починаються дивні речі. У свій перший робочий день Фоулер отримує кілька повідомлень з корпоративного чату від начальника. У листуванні начальник зізнається, що вони зі своєю дівчиною практикують "вільні стосунки". Далі в повідомленнях він пропонує Фоулер зайнятися з ним сексом.

"Він написав, що не хоче неприємностей на роботі. Було ясно, що він намагався змусити мене зайнятися з ним сексом. Це було так неправильно, що я відразу ж зняла скріншоти повідомлень і показала їх у відділі кадрів ", - пише в своєму блозі Фоулер.

Сьюзан Фоулер

Дівчина чекала, що в такій великій компанії подібні ситуації вирішуються швидко. Але у відповідь на скаргу відділ кадрів запропонував винести начальнику попередження, оскільки раніше на нього ніхто не скаржився. Кадровик зазначив, що чоловік відмінно справляється зі своїми обов'язками і вони не хочуть карати хорошого працівника.

Фоулер запропонували перейти в іншу команду або залишитися під керівництвом того ж начальника. Також жінку попередили: якщо вона залишиться в цій команді, то за подібну скаргу начальник не дасть їй гарної оцінки, що ніяк не можна вважати "помстою". Команда HR (пошук персоналу) була повністю на боці людини, яка сексуально домагалася своїх підлеглих.

Перейшовши в іншу команду, Фоулер познайомилася з іншими жінками в компанії. Багато з них розповідали такі ж історії, в яких згадувалися різні чоловіки, зокрема колишній начальник Фоулер. Це була поширена проблема, яку не збиралися змінювати в компанії. За словами Фоулер, подібна поведінка в компанії не тільки провокувалася, а й заохочувалася з боку керівництва.

Фоулер зібрала інших жінок, яких домагався її колишній начальник, і знову звернулася до відділу кадрів. Однак і в цей раз відділ кадрів нічого не зробив. Заклопотаний начальник продовжив шукати собі сексуальні пригоди.

Нові працівниці скаржилися, але їм так само говорили про "попередження" і що раніше ніхто не мав проблем з цим чоловіком. "Ми нічого не могли зробити і ми здалися. Врешті-решт він "покинув" компанію. Я не знаю, що він повинен був такого зробити, щоб його звільнили", - пише Фоулер.

"Гра престолів" від Uber

До посту Фоулер поставилися з цікавістю, і газета New York Times провела власне розслідування, в якому журналісти зустрілися з 30 працівниками Uber. В ході розслідувань було переглянуто корпоративне листування, відеозапис з робочих зустрічей.

Як виявилося, випадок Фоулер не поодинокий. Наприклад, начальник, який дозволяє обмацувати груди своїх працівниць, або гомофобне знущання над співробітником, а також загрози "побити битою" підлеглих.

Подібна агресивна обстановка була спричинена ще й конкуренцією: молоді фахівці намагалися вислужитися перед своїми керівниками, поливаючи брудом колег і інші відділи. Ну і звичайно, до подібної атмосфери додався сексизм, типовий для технічних компаній Кремнієвої долини. Жінок у подібному середовищі не вважають за рівних.

При прийомі на роботу співробітників змушують підписати папірець із "цінностями" Uber, серед яких: завжди "грати по крупному", бути одержимим і вертким. Система корпоративних цінностей була спрямована на просування безпринципних працівників, які готові "йти по головах" заради підвищення.

"Всі використовують ці цінності як виправдання своїй поганій поведінці", - поділився працівник Uber з New York Times.

Деякі працівники Uber розповідали, що робота в компанії стала певним тавром: деякі роботодавці неохоче наймають колишніх співробітників Uber через нездорову внутрішню політику.

Керівники департаментів Uber оцінюють своїх співробітників двічі на рік за п'ятибальною шкалою, де "1" - погано, а "5" - дуже добре. Але, як жартують працівники Uber - п'ятірка зарезервована для Ісуса або Тревіса Каланіка.

Від оцінки залежить майбутнє працівника в компанії. Отримав "двійку" - можеш бути занижений або звільнений. Як і у випадку з Фоулер, багатьом працівникам погрожували "поганою" оцінкою в разі продовження скарг. Таким чином, менеджери компанії отримали свій шматок влади і користувалися ним.

Винятком не став і співзасновник та директор компанії Каланік - він і задає корпоративний тон компанії, а також грубить водіям таксі Uber у відповідь на претензії на зниження тарифів.

Падіння іміджу Uber

Тревіс Каланік

Крім внутрішньої скандальної корпоративної політики, компанія Uber була замішана в скандалі з Apple. Розробники Uber вирішили боротися з китайськими шахраями-водіями.

Суть шахрайства полягала в тому, що водії реєстрували клієнтський акаунт на краденому iPhone і самі у себе замовляли одну поїздку (перша поїздка безкоштовна). Після чого видаляли акаунт, реєстрували новий і знову замовляли безкоштовну поїздку. Таким чином водій отримував гроші, але нікого не відвозив.

Компанія Uber вирішила прикріпити за кожним телефоном iPhone номер і відстежувати їх пересування. Таке рішення повністю суперечило політиці конфіденційності Apple. Але хитрі керівники Uber вирішили, що зможуть обдурити Apple.

Для цього стеження за iPhone було встановлено ​​всюди, крім міста, в якому розташована штаб-квартира Apple - Купертіно. Однак обман розкрили і керівник компанії Apple Тім Кук пригрозив Каланіку видалити додаток Uber з Apple Store. Такий поворот подій означав би для Uber втратити мільйони клієнтів, тому стеження було зупинене.

Також Uber потрапив у скандал через стеження за машинами конкурентів компанії Lyft. За допомогою несправжніх акаунтів Uber відстежували координати таксистів Lyft і ціни, за якими вони працюють. Про програму під кодовою назвою "Hell" (пекло) знали кілька людей, зокрема засновник компанії Каланік.

Також подібна програма стеження є і для водіїв, і клієнтів Uber. Називається вона "Heaven" (небеса). Як показав аналіз даних, працівники Uber нерідко стежили за своїми колишніми пасіями, державними діячами та навіть за співачкою Beyonce.

Чи не додала популярності директору Каланіку пропозиція президента США Дональда Трампа стати економічним радником, яка надійшла в момент гучного бана на біженців і еміграцію в США з більшості мусульманських країн.

Багато компаній Кремнієвої долини Microsoft, Google, Apple, Facebook розкритикували і відмовилися підтримувати заборону Трампа. Але Uber не ризикнула сперечатися з новим президентом і зіткнулася з вірусною кампанією бойкоту #DeleteUber.

Uber довелося зупинити свою роботу, тому що більшість таксистів також брали участь у бойкоті. Каланік написав звернення до своїх користувачів, що він не підтримує бан, але не відмовиться від місця в консультаційній раді Трампа. Суспільство розцінило це як підтримку Трампа і продовжило бойкотувати Uber. В результаті Каланік здався і покинув раду в лютому.

Чому так вийшло і що тепер буде

null

Популярність і нестримне зростання Uber почалися з моменту заснування в 2009 році. Двоє приятелів - Тревіс Каланік і Гарретт Камп - створили додаток, за допомогою якого можна було викликати таксі в два кліки за допомогою смартфона. Компанія швидко росла не тільки в США, а і в Південній Америці, в Індії і в Європі.

Щоб швидко рости, засновники вирішили зберегти децентралізацію влади і контроль компанії. Тому нові офіси отримували автономію. Користуватися системою Uber хотіли всі, тому почали наймати нових людей. Приплив нових кадрів заплутав і без того хаотичні і вільні правила всередині корпорації.

Після того як глава компанії погодився на проведення розслідувань, ним зайнялася юридична компанія Perkins Coie LLP. Так само розслідування проводив колишній генпрокурор США Ерік Холдер. Результати були опубліковані 6 червня, після чого 20 керівників Uber були звільнені, а більше 30 відправлені на консультації до психологів.

Один із членів ради директорів Аріана Хаффінгтон після публікації розслідування заявила, що вони переглянуть політику компанії і не будуть просувати "талановитих мудаків" і відтепер ні для кого не буде поблажок, навіть при високих робочих показниках.

На що один із членів ради, Девід Бондерман, відповів сексистським жартом про те, що збільшення кількості жінок у керівництві веде лише до збільшення балачок. За що його теж "відсторонили".

А 20 червня подав у відставку і сам Каланік. Як написав New York Times, п'ять основних інвесторів компанії зажадали від глави відставки після всіх скандалів і подій.

Ерік Холдер на підставі вивчених скарг і документів запропонував компанії 47 кроків, які допоможуть змінити внутрішню політику. Суть кроків - повністю припинити будь-які сексуальні домагання, приниження і цькування на робочому місці.

Сексистський скандал в Uber підняв складне питання становища жінок у технічних компаніях. Зізнання Фоулер допомогло багатьом жінкам зізнатися в сексуальному утиску на роботі. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
Більше новин