Жорсткий план Турчинова чи м'який Порошенка. Як повертатимуть Донбас

Кирил Сазонов
27 червня, 2017 вiвторок
12:05

План Турчинова проти плану Порошенка: збереження України без Донбасу або повернення Донбасу ціною ліквідації незалежної України

Зміст

Здатне до створення кричалок і бурчалок ведмежа Вінні Пух про мед висловлювалося лаконічно: «Мед - це дуже дивний предмет. Він, якщо є - то його відразу немає». Це він ще не бачив законопроекту і взагалі стратегії реінтеграції Донбасу. 

Насправді законопроекту дійсно немає. А ось робочих концепцій одразу дві, навколо яких зараз тихо і зовсім не публічно ламаються списи в Києві, Парижі, Берліні та Вашингтоні. Обидві концепції мають на увазі повернення Донбасу в політичне і економічне поле України. Правда, дещо різними шляхами. Але остаточний законопроект, як Горець - повинен залишитися тільки один.

Мінські угоди нікому не допоможуть, як не допоможе ковбоєві мертва коняка. Можна пити за її світлу пам'ять у кожному шинку Техасу, можна розповідати, якою вона була розумною і жвавою, можна з кольтом у руках доводити, що іншої такої кобили не було і не буде, але вибір простий - топати пішки або сидіти біля мертвої конячки до повного задубіння.

Ми водразу перейдемо до тих проектів, які повинні найближчим часом замінити непрацюючий варіант, що залишився  в минулому.

Отже, концепцій дві. Умовно назвемо їх «жорстка» і «м'яка». За кожною з них стоять групи українських і західних політиків, але особистісно їх асоціюють з секретарем РНБО Олександром Турчиновим і президентом Петром Порошенком.

Для зручності ми теж будемо використовувати ці спрощені назви, але не будемо забувати, що це «колективні» Турчинов і Порошенко. Це важливо не для історії - такий стан справ виключає можливість «перевзутися» або вирішити проблему звільненням опонента.

Перша концепція, яку пов'язують з Турчиновим, дійсно жорстка.

Перше - вона не має на увазі жодних варіантів втрати територій. Донбас буде українським - це висічено на камені. Дискусії не буде.

Друге - Донбас буде українським у всіх сенсах. Тобто він буде жити в парадигмі України, буде жити інтересами України і буде повернений виключно на умовах України. Жодних поступок. Якщо на це буде потрібно багато часу - нехай. Але правила гри буде встановлювати не Кремль, а Київ. Якщо це наша земля, то наші і закони.


Ключовим моментом концепції Турчинова є визнання окупованих за фактом територій - окупованими юридично. Це не просто нюанс у назві, це взагалі будує нову реальність. Перше - ми визнаємо території окупованими, тобто офіційно називаємо Росію окупантом.


У 2014 і 2015 роках Захід категорично був з цим не згоден, вважаючи за краще угодівську і відверто боязку політику, вимагаючи проведення АТО. Зараз Захід дозрів, плюс вибори у Франції і США додали розуміння.

Тепер вони готові погодитися з нашими формулюваннями і прийняти реальність. І, звичайно, посилювати санкції проти тепер вже офіційного агресора, збільшувати допомогу жертві агресора, а не країні з незрозумілим внутрішнім конфліктом. Мова, як ви розумієте, не про гуманітарну допомогу. Скоріше, навпаки.

Друге - відповідальність за стан справ із забезпеченням населення всім необхідним на окупованих територіях. Під час АТО за все відповідає Україна. І навіть за зруйновані обстрілами будинки саме Україна повинна платити.

Неважливо, хто стріляв - закон однозначно зобов'язує нашу країну оплачувати втрати у зв'язку з діями терористів. Вже є, до речі, виграні суди.

При окупації зовсім інша справа. За все відповідає окупант. За водопостачання, за електроенергетику, за доставку продуктів, медицину, соціальну допомогу і насамперед за заподіяну матеріальну шкоду. За все платить окупант - це конвенція ще 1954 року і РФ у ній бере участь.

Тож Україна зможе направити всі свої зусилля на тих, хто виїхав з окупованих територій, а що відбувається там - проблеми РФ. Зарплати і пенсії, допомоги і утримання інфраструктури - все це проблеми бюджету окупанта. Це не виключає факту окупації і санкцій.


Жорстоко? Безумовно. Але наша кінцева мета зробити ціну окупації для агресора настільки високою, щоб він зі сльозами і лайкою все кинув і пішов. Що дорожче йому обходиться окупація - то швидше це станеться.


Концепція «колективного Порошенка» не виключає всіх переваг проекту Турчинова. Але набагато м'якша, як у стратегії, так і в тактиці. Цей варіант передбачає можливість компромісів з усіх питань. Утримання населення, виплата соціалки і пенсій, забезпечення безперебійних поставок води і електроенергії - не питання.

Логіка проста і гуманна - там же наші люди. І не посперечаєшся - люди дійсно наші з українськими паспортами. Щоправда деякі воюють проти України, а деякі працюють на окупанта в органах влади. Про це теж не можна забувати.

Люди наші, території окуповані - хто повинен забезпечити утримання - ми чи окупант? Ось ключове питання, оскільки ціна досить серйозна. Але можна в законопроекті зосередитися виключно на «наших людях». І м'яко піти від теми окупації, зосередившись на законодавчому закріпленні Мінських угод, звичайно, після деяких поступок Кремля.

Що вийде в результаті - вибухівка без детонатора чи міна уповільненої дії? Точно ніхто не знає. Росія зробить все для другого варіанту, Україна постарається знешкодити цю міну, але ... так чи інакше, це вже проблеми і ризики саме України, а не окупанта. Зате відразу перестануть стріляти. Може, на час, але перестануть.

Зате припинення бойових дій практично на будь-яких умовах для чинного президента - однозначна перемога, з якою можна сміливо йти на вибори і гарантовано перемогти. А те, що Запоріжжя і Дніпро за фактом так і залишаться прифронтовими регіонами та ще з різким зростанням кримінальної активності за рахунок «гостей» з реінтегрованого Донбасу - то це проблеми поліції, СБУ та окремих регіонів.

Дорогувато обійдеться така реінтеграція? Ну так вона в будь-якому випадку дешевою не буде. Ми обираємо не між «дорого» і «дешево», а між «дорого» і «занадто дорого». Навіть не «занадто дорогою», а критичною ціною для збереження української держави.

І якщо ставити питання в такому ключі, то вибір буде звучати з усім цинізмом: збереження України без Донбасу або повернення Донбасу ціною ліквідації незалежної України. А я і не обіцяв вам простого вибору й оптимістичного прогнозу. 

Резюмуючи, можна сказати, що у нас у владі зараз є дві концепції реінтеграції окупованих територій. Одна швидка, ціною великих поступок і ризиків для існування незалежної держави Україна. Друга повільна, незручна політично для команди президента, важка для нас економічно, але яка повністю відповідає вимогам і планам України.

Мені, як і більшості, звичайно хочеться швидку. Але ризикувати Україною заради швидкого повернення Донбасу з кремлівськими застереженнями за правилами гри на перспективу я не готовий.

Дай чортові палець - він відкусить руку. А якщо ми тактично переграємо РФ, то не виключено, що «російська весна» знову почнеться під хороше фінансування. І не лише на реінтегрованому Донбасі. Дніпро, Запоріжжя, Харків, Одеса - сценарій вони міняти не стануть.

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.16
    Купівля 42.16
    Продаж 42.77
  • EUR
    Купівля 43.37
    Продаж 44.16
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
16 січня
15:00
Інна Совсун
"Це доведення ситуації до абсурду": нардепка Совсун про ідею щодо закупівлі реакторів виробництва РФ для Хмельницької АЕС
14:52
Оновлено
Кір Стармер і Володимир Зеленський
Стармер і Зеленський у Києві підписали угоду про 100-річне партнерство Британії та України
14:47
кадр з фільму Ти - космос
Фільм "Ти - Космос" покажуть на кінофестивалі у Бельгії
14:38
Депутата райради на Сумщині засудили до 15 років за держзраду
14:30
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:22
Інна Совсун
"Не треба з хворої голови на здорову перекладати": нардепка Совсун про будівництво нових блоків на Хмельницькій АЕС
14:20
OPINION
Патрушев смалить глаголом
14:20
Оновлено
Сили оборони уразили нафтобазу "Ліскінська" у Воронезькій області РФ
14:17
"Видавництво Анетти Антоненко" припинило співпрацю з Василем Сторчаком після рішення письменника перейти на російську
13:59
Пресреліз
Еспресо логотип
За видалення з сайту матеріалу про закупівлю мін часів Другої світової Еспресо пропонували гроші - редакція відмовилась
13:56
Єлецький монастир у Чернігові
Верховний суд підтвердив, що УПЦ МП не може користуватись Єлецьким монастирем у Чернігові
13:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по території України: уламки дронів впали у двох районах Києва
13:38
знищення окупантів
ДПСУ спільно з Силами оборони зупинили колону російської техніки, яка рухалася в напрямку кордону України
13:35
Сирський поспілкувався телефоном із генералом США Брауном: говорили про ситуацію на фронті
13:32
Олександра Меркушина та Сергій Супрун
Біатлоністи принесли Україні друге золото Універсіади-2025
13:31
ООН цьогоріч планує залучити понад $2,6 млрд для допомоги Україні
13:02
Ексклюзив
україна німеччина
Аналітик Умланд пояснив, чому Шольц перед виборами не ризикує давати Україні ще один пакет допомоги на 3 млрд євро
12:57
українські десантники взяли у полон 27 російських військових
На Курщині українські десантники взяли у полон 27 російських військових
12:49
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
"Може змусити Путіна до дипломатії": Зеленський розповів про "публічні і непублічні" меседжі Трампа
12:23
Херсон
Армія РФ вранці вдарила БПЛА по Херсону та передмістю: двоє поранених
12:06
OPINION
Інтеграція України в ЄС – це інтерес Польщі. “Хто цього не розуміє – той дурень або зрадник”
11:59
електроенергія
Споживання електроенергії стабілізувалось: ситуація в енергосистемі на 16 січня
11:53
Ексклюзив
Юрій Гудименко
"Більша частина керівництва Міноборони не знає, що у них відбувається в міністерстві": Гудименко розповів про завдання антикорупційної ради
11:53
сніг, мокрий сніг
Сильний вітер і подекуди опади: прогноз погоди на 17 січня від Наталки Діденко
11:47
Огляд
світ, міжнародний огляд
Стармер підпише 100-річний договір підтримки України Великою Британією, а Європа без української армії не зможе протистояти Росії. Акценти світових ЗМІ 16 січня
11:33
Огляд
САУ RCH 155
Стріляє під час руху і невловима на полі бою: що таке САУ RCH 155 – найсучасніша колісна гаубиця з Німеччини, яку ЗСУ отримали раніше, ніж Бундесвер
11:29
єврейська громада україни
В Ізраїлі звинуватили ХАМАС у спробі зірвати домовленість про перемир'я
11:25
Торік Міноборони допустило до експлуатації майже 30 зразків автомототехніки
11:20
Еліна Світоліна
Українські тенісистки Світоліна та Ястремська вийшли до третього кола Australian Open
11:11
Володимир Зеленський
Втрати росіян на Курському напрямку сягнули 30-35 тисяч осіб, - Зеленський
11:09
рятувальник, пожежа, ДСНС
У мережі ширять інформацію про мобілізацію 50% рятувальників: у ДСНС назвали це фейком
10:59
Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
Міністр оборони Італії Крозетто прибув до Києва
10:49
Екскерівника Київського метрополітену звинуватили у втечі з України із підробленим висновком ВЛК
10:43
Оновлено
Компанія Blue Origin Джеффа Безоса здійснила перший запуск ракети New Glenn
10:35
Екскомбрига бригади ТрО підозрюють у забезпеченні виплат дружині за фіктивну участь у бойових діях
10:34
Заплатили по $8 тис.: на кордоні з Молдовою в кювет вилетіла автівка з ухилянтами
10:14
Людмила Салтан
Суддя Київського райсуду Одеси, підозрювана в хабарництві, мобілізувалася. Проте в ЗСУ на неї скаржаться через пияцтво, - Слідство.Інфо
10:03
радбез ООН
Радбез ООН збереться для обговорення ситуації в Україні
10:00
OPINION
Василь Пехньо
Росія нарощує свої провокації проти НАТО
09:53
Ексклюзив
ЗСУ, мобілізація
Мобілізовані бояться потрапити до некомпетентних командирів, - співзасновник УЦБС Жмайло
Більше новин