Підтримати малий бізнес. Як Україна відстала від світу

11 липня, 2017 вiвторок
14:30

Український підприємець змушений брати кредити під 25% річних, а американський чи німецький - під 2-4%

Зміст

Що таке малий та середній бізнес

Розвинутий малий та середній бізнес - це ознака прогресивної економіки. Саме так вважають в передових країнах світу. Тому більшість політичних та економічних програм там відштовхуються від принципу “Think first small” (“Спочатку думай про малих”).

Щодо кількісної градації та визначення, які підприємства вважати малими, а з яких показників можна вести мову про великий бізнес, в Україні склалася неоднозначна ситуація.


Закон України “Про підприємства” до малих відносить підприємства з кількістю працівників від 15 осіб (якщо йдеться про торгівлю) та аж до 200 осіб, якщо ті працюють на промисловому підприємстві. Щодо середніх та великих підприємств, з правової точки зору - повна невизначеність.


В світі це визначення теж доволі умовне - згідно зі шкалою ЄС, критерієм віднесення підприємств до тієї чи іншої категорії є кількість працівників: 1-9 осіб - дрібний бізнес, від 10 до 19 - малий, а великий бізнес починається з 249 працівників на підприємстві.

В Україні малий та середній бізнес забезпечує 79% робочих місць

Серед усіх підприємств України малий та середній бізнес складає 99,8%. Таку інформацію поширює Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Але знову ж таки, найбільше запитань викликає градація.

Для порівняння, в Німеччині  малий та середній бізнес складає 99,7% всіх суб’єктів господарювання. Тобто, в Україні зараз навіть вищий показник.

Також український малий та середній бізнес створює 59% доданої вартості, що теж перевищує аналогічні показники Польщі та Німеччини.

Якщо в нас більше малих та середніх підприємців, аніж в Німеччині, тоді в чому проблема? В якісних показниках.

В Німеччині малий та середній бізнес забезпечує державі більше половини ВВП. За даними ООН загалом на малих та середніх підприємствах задіяно 50% трудового населення світу та виробляється від 30 до 60 % національного продукту, залежно від країни.

Українці ж завдячують малому та середньому бізнесу лише 15% ВВП.

Ще одним важливим показником є частка експорту.

Більше 98% німецьких малих та середніх підприємств експортують свою продукцію закордон. В Україні ж частка загального експорту в структурі ВВП складає 16% .

Дешеві кредити для бізнесу

Країни, що розуміють важливість малого та середнього бізнесу для економіки всіляко сприяють його якісному розвиткові. Та сама Німеччина запустила 200 програм підтримки малого та середнього бізнесу під загальною назвою Mittelstand, які передбачають виділення на кредитування таких підприємств 15,5 млрд  євро щорічно.

Чимало уваги малому та середньому підприємництву приділяють і в США. Бізнесу сприяють зниження податків та низка організацій на кшталт U.S. Small Business Administration (SBA), яка понад 60 років займається підтримкою бізнесу й надає підприємствам фінансову та консультативну підтримку. Також організація виступає гарантом компанії перед кредиторами та надає позики до $2 млн самостійно.

Цікава практика розвитку малого та середнього бізнесу, яку згодом може перейняти й Україна, в Ізраїлі та Польщі. Уряд створює державні венчурні фонди, які інвестують в різні стартапи. Зараз в Польщі держбанк 60% усіх кредитів надає саме малому та середньому бізнесу. Максимальна сума такої гарантії становить до 1 мільйона євро, а вартість – перший рік безкоштовно, другий – 0,5%.

Японці вже 15 років мають змогу відкривати власну справу без стартового капіталу, всього з однією єною. Лише за 2012-2014 роки кількість середніх підприємств в країні зросла на 47 тис.

Втерла носа Україні за доступністю кредитів для підприємств навіть далека Руанда. Ця відносно бідна африканська країна зараз займає 2 місце в рейтингу Doing Business за легкістю отримання кредитів на розвиток підприємництва.
 
Завдяки цьому держава на чолі з авторитарним правителем зуміла значно обійти Україну за рівнем корупції та залучила до себе вдвічі більше інвестицій, аніж Україна.
 

Чому так скрутно з кредитами для бізнесу в Україні?

Держава не надто сприяє тому, щоб український малий та середній бізнес отримував так звані “дешеві” кредити. Однак, за словами заступниці директора департаменту Мінекономіки Лідії Поплавської, відсутніть політики - це також політика.

Держава ігнорувала, а банківський сектор “лупив” нереальні кредитні ставки (25% річних).

Банкіри свідомо обходили увагою сектор малого та середнього бізнесу, знаходячи його занадто специфічним і дрібним, як для масштабного співробітництва. Тож підприємці уникали співпраці з банками та навчилися обходитись без них, що й “загартувало” їх від кризових потрясінь та надало мобільності.

Однак це призводило до того, що чимало підприємців віддавало перевагу тому, щоб залишатися “в тіні”, тож гроші від них потрапляли в українську економіку лише частково.

Врятувати український бізнес

Українські урядовці дуже люблять наголошувати на важливості розвитку малого та середнього бізнесу, забуваючи, що кількість малих та середніх підприємств в нашій країні вже достатня.

Зараз потрібно зосередитися на якісному складнику розвитку, а він, чи не в першу чергу, залежить від того, як держава впливатиме на кредитні ставки для бізнесу.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило Стратегію розвитку малого та середнього бізнесу в Україні до 2020 року. Вона передбачає, що до кінця декади український малий та середній бізнес повинен наростити обсяги реалізації, частку у валовій доданій вартості та прибутки. Багато надій Мінекономіки покладає на розвиток інноваційного бізнесу.

Зараз українське мале підприємництво має надії на міжнародні програми. З березні 2016 року Україна приєдналась до програми Євросоюзу з фінансування бізнесу COSME, яка принесла нашій країні 117 млн євро на розвиток підприємництва.

Також в Україні запрацювала програма Horizon 2020 від Європейської комісії. Щоправда змогу взяти участь в цій програмі отримали лише 4 українські компанії.

З квітня 2017 року 250 осіб в Україні, які мають дохід не більше 10 млн євро в рік і які ведуть діяльність не менше 3 років, мають змогу потрапити до програми від Німецького банку розвитку (KfW) та Німецько-Українського фонду (НУФ).

Ці щасливчики зможуть отримати інвестиційний кредит під 17% на 6 років. За умовами договору з НБУ, Ощадбанк спрямує кошти з програми на фінансування підприємств у виробничій сфері, сільському господарстві, енергоефективності, сфері послуг та інших.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.25
    Купівля 41.25
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 43.39
    Продаж 44.13
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
14:36
Оновлено
Херсонська область
Через атаки РФ по Херсонщині 14 листопада загинула жінка, є поранені
14:16
У невизнаній Абхазії спалахнули протести проти інвестиційної угоди з Москвою
14:12
"Порожні стільці": у Києві відбулася акція на підтримку журналістів, митців і правозахисників, які зникли безвісти чи перебувають у полоні
14:07
OPINION
Зе-консерви вибухають. Чим небезпечне інтервʼю Дмитрука для Russia Today?
14:05
Крим, Балаклава
Понад 200 млн грн збитків: путінському археологу оголосили заочну підозру за незаконні розкопки в Криму
13:52
Дональд Трамп
Axios: Чому Трамп наполягає на міжсесійних призначеннях для свого кабінету?
13:32
Норвегія фінансуватиме виробництво зброї і техніки в Україні
13:29
Україна ЄС
Україна залучить понад $1 млрд від Світового банку та €150 млн від ЄС
13:28
Євген Шевченко
Суд обирає запобіжний захід Євгену Шевченку, підозрюваному в держзраді
13:17
Херсонська область
В Антонівці на Херсонщині через атаку РФ загинула жінка
13:05
Уряд оновив критерії для бронювання працівників критичних підприємств: порядок діятиме з 1 грудня
12:57
На фото: Люк Бессон
Режисер "Пʼятого елемента" і "Таксі" Люк Бессон виступив онлайн на російському форумі, - росЗМІ
12:41
Росіяни встановили триколор на кордоні з Чернігівщиною: в ДПСУ прокоментували
12:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трампу доведеться постачати Україні більше зброї, ніж це було за Байдена: "Інформаційний спротив" про можливі переговори
12:23
На фото: Богдан Бенюк
"Ще здатен": Богдан Бенюк готовий піти в ЗСУ та зізнався, чим хоче там зайнятися
12:19
Франція
Франція завершує тренування бригади "Анна Київська", яка посилить оборону України на фронті
12:13
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія просувається в Україні на тлі розмов про переговори, а Європа занепокоєна новими призначеннями Трампа. Акценти світових ЗМІ 15 листопада
12:01
OPINION
Одіозного суддю Вовка подали на звільнення
11:56
електроенергія
Щоб уникнути обмежень потужності, бізнес закликали активніше імпортувати електроенергію: ситуація в енергосистемі 15 листопада
11:48
BAFTA позбавлятиме лауреатів нагород за доведені кримінальні злочини
11:37
тюрма
У США винесли вирок хакеру з Росії за найбільшу в історії крадіжку криптовалюти
11:22
Лауреатом Букерівської премії 2024 року став роман англійської письменниці Саманти Гарві "Orbital"
Сервіс Goodreads закрив оцінювання роману-переможця Букерівської премії "Орбітальний" з героями-росіянами
11:17
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
Відбувається третя спроба російського наступу на Курщині, - Згурець
11:09
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія завдала комбінованого масованого удару по Одесі: загинула жінка, серед поранених - 9-річний хлопчик
11:06
Оновлено
Виявився "кротом" російського ГРУ: в Україні за підозрою в держзраді затримали підполковника ССО
11:00
Оновлено
Ту-95МС
РФ піднімала в повітря 8 стратегічних бомбардувальників
10:48
принцеса Мікаса
Японська принцеса Мікаса померла у віці 101 року
10:27
До Києва прибув заступник держсекретаря США з управління та ресурсів
10:25
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 15 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий в обмінниках
10:16
У застосунку Армія+ запрацювала функція подачі рапорту на зміну місця служби
10:16
Ексклюзив
Карта бойових дій за 6-13 листопада
Ворог іде на штурм уже не лише в сутінках, а й уночі та попри негоду, - командир батальйону ударних БпАК "АХІЛЛЕС" Федоренко
10:01
OPINION
Польські політики американським: допомога Україні — в інтересах світу
09:56
сили ППО
Після перемоги Трампа РФ збільшила атаки дронами по Україні на 44%, - ABC News
09:54
В УГКЦ назвали три засади переходу на святкуванняя Різдва 25 гудня
15 листопада - початок Великого Різдвяного посту: що можна робити, чого ні та народні прикмети цього дня
09:48
Оновлений склад Linkin Park
Перший після смерті Беннінгтона: Linkin Park випустили альбом From Zero з вокалісткою Емілі Армстронг
09:47
Роберт Кеннеді-молодший
Трамп висунув на міністра охорони здоров'я Роберта Кеннеді-молодшого, який закликав не вакцинувати дітей
09:00
Партнерський матеріал
"Разом навчаємось і зростаємо": як ЄС підтримує школи та дошкільні заклади в Україні
08:53
ППО
У ніч на 15 листопада Сили оборони збили одну ракету й 25 "шахедів"
08:37
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталось 144 боєзіткнення: окупанти найактивніші на Курахівському напрямку
08:14
втрати окупантів
РФ упродовж доби втратила 1520 військових, 11 танків і 2 системи ППО
Більше новин