Підтримати малий бізнес. Як Україна відстала від світу

Уляна Букатюк
11 липня, 2017 вiвторок
14:30

Український підприємець змушений брати кредити під 25% річних, а американський чи німецький - під 2-4%

Що таке малий та середній бізнес

Розвинутий малий та середній бізнес - це ознака прогресивної економіки. Саме так вважають в передових країнах світу. Тому більшість політичних та економічних програм там відштовхуються від принципу “Think first small” (“Спочатку думай про малих”).

Щодо кількісної градації та визначення, які підприємства вважати малими, а з яких показників можна вести мову про великий бізнес, в Україні склалася неоднозначна ситуація.


Закон України “Про підприємства” до малих відносить підприємства з кількістю працівників від 15 осіб (якщо йдеться про торгівлю) та аж до 200 осіб, якщо ті працюють на промисловому підприємстві. Щодо середніх та великих підприємств, з правової точки зору - повна невизначеність.


В світі це визначення теж доволі умовне - згідно зі шкалою ЄС, критерієм віднесення підприємств до тієї чи іншої категорії є кількість працівників: 1-9 осіб - дрібний бізнес, від 10 до 19 - малий, а великий бізнес починається з 249 працівників на підприємстві.

В Україні малий та середній бізнес забезпечує 79% робочих місць

Серед усіх підприємств України малий та середній бізнес складає 99,8%. Таку інформацію поширює Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Але знову ж таки, найбільше запитань викликає градація.

Для порівняння, в Німеччині  малий та середній бізнес складає 99,7% всіх суб’єктів господарювання. Тобто, в Україні зараз навіть вищий показник.

Також український малий та середній бізнес створює 59% доданої вартості, що теж перевищує аналогічні показники Польщі та Німеччини.

Якщо в нас більше малих та середніх підприємців, аніж в Німеччині, тоді в чому проблема? В якісних показниках.

В Німеччині малий та середній бізнес забезпечує державі більше половини ВВП. За даними ООН загалом на малих та середніх підприємствах задіяно 50% трудового населення світу та виробляється від 30 до 60 % національного продукту, залежно від країни.

Українці ж завдячують малому та середньому бізнесу лише 15% ВВП.

Ще одним важливим показником є частка експорту.

Більше 98% німецьких малих та середніх підприємств експортують свою продукцію закордон. В Україні ж частка загального експорту в структурі ВВП складає 16% .

Дешеві кредити для бізнесу

Країни, що розуміють важливість малого та середнього бізнесу для економіки всіляко сприяють його якісному розвиткові. Та сама Німеччина запустила 200 програм підтримки малого та середнього бізнесу під загальною назвою Mittelstand, які передбачають виділення на кредитування таких підприємств 15,5 млрд  євро щорічно.

Чимало уваги малому та середньому підприємництву приділяють і в США. Бізнесу сприяють зниження податків та низка організацій на кшталт U.S. Small Business Administration (SBA), яка понад 60 років займається підтримкою бізнесу й надає підприємствам фінансову та консультативну підтримку. Також організація виступає гарантом компанії перед кредиторами та надає позики до $2 млн самостійно.

Цікава практика розвитку малого та середнього бізнесу, яку згодом може перейняти й Україна, в Ізраїлі та Польщі. Уряд створює державні венчурні фонди, які інвестують в різні стартапи. Зараз в Польщі держбанк 60% усіх кредитів надає саме малому та середньому бізнесу. Максимальна сума такої гарантії становить до 1 мільйона євро, а вартість – перший рік безкоштовно, другий – 0,5%.

Японці вже 15 років мають змогу відкривати власну справу без стартового капіталу, всього з однією єною. Лише за 2012-2014 роки кількість середніх підприємств в країні зросла на 47 тис.

Втерла носа Україні за доступністю кредитів для підприємств навіть далека Руанда. Ця відносно бідна африканська країна зараз займає 2 місце в рейтингу Doing Business за легкістю отримання кредитів на розвиток підприємництва.
 
Завдяки цьому держава на чолі з авторитарним правителем зуміла значно обійти Україну за рівнем корупції та залучила до себе вдвічі більше інвестицій, аніж Україна.
 

Чому так скрутно з кредитами для бізнесу в Україні?

Держава не надто сприяє тому, щоб український малий та середній бізнес отримував так звані “дешеві” кредити. Однак, за словами заступниці директора департаменту Мінекономіки Лідії Поплавської, відсутніть політики - це також політика.

Держава ігнорувала, а банківський сектор “лупив” нереальні кредитні ставки (25% річних).

Банкіри свідомо обходили увагою сектор малого та середнього бізнесу, знаходячи його занадто специфічним і дрібним, як для масштабного співробітництва. Тож підприємці уникали співпраці з банками та навчилися обходитись без них, що й “загартувало” їх від кризових потрясінь та надало мобільності.

Однак це призводило до того, що чимало підприємців віддавало перевагу тому, щоб залишатися “в тіні”, тож гроші від них потрапляли в українську економіку лише частково.

Врятувати український бізнес

Українські урядовці дуже люблять наголошувати на важливості розвитку малого та середнього бізнесу, забуваючи, що кількість малих та середніх підприємств в нашій країні вже достатня.

Зараз потрібно зосередитися на якісному складнику розвитку, а він, чи не в першу чергу, залежить від того, як держава впливатиме на кредитні ставки для бізнесу.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило Стратегію розвитку малого та середнього бізнесу в Україні до 2020 року. Вона передбачає, що до кінця декади український малий та середній бізнес повинен наростити обсяги реалізації, частку у валовій доданій вартості та прибутки. Багато надій Мінекономіки покладає на розвиток інноваційного бізнесу.

Зараз українське мале підприємництво має надії на міжнародні програми. З березні 2016 року Україна приєдналась до програми Євросоюзу з фінансування бізнесу COSME, яка принесла нашій країні 117 млн євро на розвиток підприємництва.

Також в Україні запрацювала програма Horizon 2020 від Європейської комісії. Щоправда змогу взяти участь в цій програмі отримали лише 4 українські компанії.

З квітня 2017 року 250 осіб в Україні, які мають дохід не більше 10 млн євро в рік і які ведуть діяльність не менше 3 років, мають змогу потрапити до програми від Німецького банку розвитку (KfW) та Німецько-Українського фонду (НУФ).

Ці щасливчики зможуть отримати інвестиційний кредит під 17% на 6 років. За умовами договору з НБУ, Ощадбанк спрямує кошти з програми на фінансування підприємств у виробничій сфері, сільському господарстві, енергоефективності, сфері послуг та інших.

Читайте також:
Зеленський
24 січня, 2022 понедiлок
Настав час переходити до наступальних дій щодо відстоювання наших національних інтересів, - Зеленський під час зустрічі з українськими розвідниками
Військова допомога США
22 січня, 2022 субота
Кулеба розповів, які країни перешкоджають Україні купувати зброю через систему закупівель НАТО
23 січня, 2022 неділя
У Києві на вході у лікарню застрелився чоловік
Київ
-7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.34
  Купівля 28.34
  Продаж 28.66
 • EUR
  Купівля 31.97
  Продаж 32.46
 • Актуальне
 • Важливе
2022, понедiлок
24 січня
23:33
Загострення на кордоні України: США привели в підвищену боєготовність близько 8,5 тис. військових для відправки до Європи
22:56
Україна Євросоюз
"Дякую за чудову ідею": Кулеба підтримав ініціативу провести Раду міністрів МЗС ЄС у Києві
22:50
Ексклюзив
Арсеній Яценюк
Зеленський був зобов'язаний скликати круглий стіл національної єдності, але він не готовий бути президентом, - Яценюк
22:47
Зеленський
53,1% українців вважають, що Зеленський не здатний захистити Україну, - КМІС
22:34
"Фантомні патрулі"
На дорогах України з 25 січня для фіксації порушень ПДР з'являться "фантомні патрулі"
21:56
ЛНР
Суд залишив без змін вирок Плотницькому та ще двом ватажкам "ЛНР" за збиття Іл-76 із українськими десантниками
21:54
Олег Маїк
Вони вважають нас своїми рабами, - ексфутболіст "Динамо" поскаржився на ставлення до українців у Польщі
21:37
ЄС
Залучення РФ до дипломатії, відповідь на можливу агресію та допомога Україні: Євросоюз визначив три напрямки виходу із безпекової кризи
21:20
Ексклюзив
НБУ не бачить загроз для української економіки в 2022 році, – замголови Ради Нацбанку
21:15
Ексклюзив
"Бачимо провал за провалом у Держоборонзамовленні": речник InformNapalm про забезпечення ТрО і можливий формат війни з РФ
21:06
Як хотіли знищити Маріуполь. Невідомі деталі обстрілу 24 січня 2015 року
21:01
Зеленський
За бустерне щеплення доплачуватимуть ще 500 грн, літнім людям дозволять платити за комуналку грошима за вакцинацію, - Зеленський
20:42
Володимир Зеленський
"Все під контролем, причин для паніки немає": Зеленський про загрозу від РФ, стан економіки та ситуацію з COVID-19
20:31
Ексклюзив
Сергій Соболєв
"Потрібна "кістка", з якою Путін вийшов би з гри": нардеп Соболєв припустив, що РФ прагнутиме втілення "формули Штайнмаєра" для деескалації
20:17
Олексій Данілов
Бачимо 109 тис. військової компоненти, 10-11 тис. супроводу, - Данілов про війська РФ на кордоні України
20:11
"Поступки Росії щодо інтеграції в Альянс неприпустимі": Україна та Грузія узгодили позицію щодо вступу в НАТО
20:05
Олена Старікова
"Раніше такого не було": Олімпійська призерка про "рекомендації" на час зимової Олімпіади
19:58
Майк Тайсон
Легендарний боксер Тайсон вирішив знову повернутись в ринг заради бою з блогером
19:54
Порошенко не буде брати участь у постановочних шоу на замовлення Офісу Зеленського, - адвокат Новіков 
19:48
Віктор Ляшко
Завдяки вакцинації проти COVID-19 в Україні врятували 18 тис. життів, і в майбутньому очікується менше госпіталізацій та смертей, - Ляшко
19:45
Ніклас Зюле
"Баварія" безкоштовно втратить футболіста-переможця ЛЧ, який коштує 35 млн євро
19:29
Олексій Данілов
"Немає приводів для паніки": Данілов після засідання РНБО щодо загрози з боку РФ
19:16
Анналена Бербок
МЗС Німеччини розробляє кризовий план евакуації дипломатів з України, однак поки немає потреби його реалізовувати, - Бербок
18:58
"Ефект метелика": телескоп показав злиття двох галактик
18:46
Російська телеведуча Тетяна Лазарева стане тренером нового сезону української "Ліги сміху"
18:44
В аеропорту Стамбула скасовують всі рейси через сильний снігопад
18:30
У РНБО заявили, що знають прізвища всіх представників "п’ятої колони" в Україні
18:25
вулкан Тонга
Виверження вулкана у Тонзі: сила стихії була в сотній разів потужніша, аніж атомна бомба, - NASA
18:23
Держдума РФ
Дума РФ розгляне визнання "республік" ОРДЛО у лютому
18:23
посольство Угорщини
Швеція та Угорщина не планують евакуювати працівників посольств із України
18:04
Давід Нерес
Новачки допомогли "Шахтарю" розгромити австрійський клуб у товариському матчі
18:02
поліомієліт
Кожна третя дитина в Україні не має щеплення від поліомієліту, ліків від цієї хвороби не існує, - ЮНІСЕФ
18:01
деокупаціїя Крим
ЄС планує розширити санкції проти Росії за окупацію Криму, - Spiegel
17:59
Понад п'ять тисяч ДТП у стані алкогольного сп'яніння: у МВС підбили "підсумки" 2021 року
17:55
У Києві на вулиці Грушевського зіштовхнулися два легковики
17:54
Ексклюзив
Євген Магда
"Британці зіграли з Росією в гру": політолог Магда про викриття планів РФ щодо Мураєва та України
17:47
Андрій Шевченко
У Польщі спростували інформацію про призначення Шевченка головним тренером збірної
17:40
посол Грузії
Грузія не планує евакуювати членів родин і співробітників посольства в Києві
17:39
Олексій Данілов
Якщо для Заходу це новина, то для нас ця війна триває уже 8 років: Данілов заявив, що Україна знає плани та наміри РФ і готова їм протистояти
17:36
Кір Стармер
Україна дотрималася слова, а Путін - ні. Маємо стати поруч з нашим союзником, - лідер лейбористів Стармер про Будапештський меморандум
Більше новин