Як Білорусь "годує" сепаратистів Донбасу. Розслідування "Белсата"
Опозиційний білоруський телеканал провів розслідування про те, як продукти з Білорусі потрапляють у невизнані "ДНР" та "ЛНР"
У магазинах на окупованій частині Луганської та Донецької областей з'явилось чимало товарів з Білорусі, які потрапляють туди через неконтрольовану ділянку російсько-українського кордону. Сайт Еспресо наводить скорочену версію розслідування, проведеного журналістами телеканалу "Белсат".
Інформація про те, що білоруські продукти були помічені в магазинах Донецька та Луганська з'являється в мережі регулярно, але на поодиноких прикладах було важко оцінити масштаби цього бізнесу.
А масштаби справді значні: зокрема, портал DNR-live (інформаційний ресурс терористів. - Прим. Еспресо) оцінює долю білоруської продукції на споживчому ринку "ДНР" приблизно в 25%.
Місцеві мешканці підтверджують велику кількість білоруських товарів на полицях супермаркетів Донецька та Луганська.
"Алкоголь, сири, м'ясо глибокого заморожування... Причому до війни таких білоруських продуктів ми не бачили - м'ясо чи пиво білоруське... ніколи! Попит на них зараз дуже великий - російські сильно поступаються в якості та ціні", - розповіла "Белсату" мешканка Луганська.
Білоруські товари у "віджатих" супермаркетах
Торговельні мережі та оптові компанії в "ДНР" та "ЛНР" надзвичайно закриті для преси. Розмовляти з журналістами на тему поставок з Білорусі вони категорично відмовляються. Більшість із них не мають навіть сайтів, імена та контактні номери керівництва знайти важко, як і асортимент продукції.
Але бувають і виключення. Так, донецька мережа "Амстор" (згідно зі ЗМІ - напряму підконтрольна лідеру "ДНР" Олександру Захарченку) пропонує на офіційному сайті перелік своєї продукції. Тільки в списку цього супермаркету "Белсат" нарахував товари з 8 білоруських підприємств.
Керівництво найбільшої в "ЛНР" торгової мережі "ЛНРПродторг", створеної на базі "віджатих" бойовиками українських супермаркетів "Лелека", в інтерв'ю місцевій газеті "Жизнь Луганска" в серпні 2015 року хвалилося безпосередніми контрактами з Білоруссю.
Директор "ЛНРПродторг" Алеся Полтавченко озвучила тоді назви 9 білоруських підприємств, серед яких - тютюновий завод "Неман", агрокомбінат "Дзержинський" і "Санта Бремор" (всі вони не визнають поставки в "ЛДНР"). У самому "ЛНРПродторге" "Белсат" підтвердили торговельні зв'язки з Білоруссю, але деталі розповідати відмовилися.
Пункти призначення - Донецьк, Луганськ
Зазвичай намагаються не афішувати співпрацю з "ЛДНР" і білоруські заводи, але деякі цього не приховують.
"Так, ми працюємо з Донецьком, - повідомила "Белсат" заступниця генерального директора фабрики "Комунарка" з комерційних питань Лілія Сивакова, - це прямі поставки. Поставляємо шоколад, шоколадні цукерки. Карамель не постачаємо. Ніяких проблем у нас там немає, працюємо за передоплатою.
Розраховуються вони російськими рублями. Наскільки там суттєві обсяги для "Комунарки"? Ну, кожна поставка дуже важлива, оскільки це передоплата. Звичайно, поставки в Росію у нас займають 80% від загального обсягу експорту. Стільки, скільки з'їдає Росія не з'їсть ніхто - ні Донецьк, ні Луганськ. На Донецьк у нас припадає кілька відсотків експорту".
Також у Луганську та Донецьку помічена продукція кондитерської фабрики "Спартак" та ВАТ "Савушкин продукт", але обидва підприємтсва відмовились надавати коментарі "Белсат".
Різко заперечила постачання продуктів в "ЛНР" і "ДНР" компанія "Санта-Бремор". Вона входить до державного концерну "Брестмясомолпром". Інші підприємтсва концерну про торгівлю з "ДНР" та "ЛНР" розповідають спокійніше.
"Ми постачаємо сири (тверді і плавлені) і сир через російську фірму, яка є нашим офіційним дистриб'ютором. Але пункт призначення в документах конкретно прописується - Донецьк, Луганськ. У документах це позначається не як територія України, а якось інакше... Зараз вже не пам'ятаю. Приблизно близько 20 тонн на місяць ми туди постачаємо", - заявив "Белсат" перший заступник директора ВАТ "Кобринський маслоробний-сироробний завод" Микола Токар.
Торгує Кобринський завод і з анексованим Кримом - до того ж не через посередників на території РФ, а безпосередньо з кримськими компаніями.
На сайті "Кобринського маслоробного-сироробного заводу" як офіційні дистриб'ютори вказана ТОВ "Перша кримська продовольча компанія". За словами Миколи Токарєва, до Криму щомісяця йде близько 20 тонн сирів і сиру з Кобрина.
До речі, на сайті сімферопольської "Першої кримської продовольчої компанії" серед партнерів крім Кобринського заводу вказані ще два білоруських підприємства - "Гамма смаку" (Клецьк) і "Беллакт" (Валківська).
Під загрозою санкцій
Березовський сироробний комбінат і Пружанскій молочний комбінат також підтверджують торгівлю з "ЛДНР".
"Ми торгуємо з Донецьком і Луганськом, але не треба це афішувати. Працюємо успішно, з двома фірмами, претензій ніяких немає. Обсяги поставок для нашого комбінату досить скромні, а для деяких, може і серйозні. Все йде добре, за планом", - говорить директор Березовського комбінату Володимир Попеня.
Назви фірм, з якими працює підприємство, Попеня не назвав, але підтвердив, що вони знаходяться в Донецьку і Луганську.
Директор Пружанського молочного комбінату Володимир Никитич розповів "Белсат", що в квітні офіційний Київ надіслав до МЗС Білорусі ноту, в якій висловлював стурбованість торгово-економічним співробітництвом білоруських підприємств з фірмами в "ЛДНР".
Після цього уряд Білорусі розіслав по компаніям листи з попередженням, що за торгівлю з сепаратистами Україна може ввести проти них санкції.
На Пружанському заводі вирішили прислухатися, тим більше, що обсяги поставок в "ЛДНР" були невеликі. "Зараз ми з ними не працюємо", - додав Никитич.
Те, що по білоруським підприємствам розсилалися попередження щодо можливого введення санкцій з боку України "Белсат" підтвердили і на Гродненському лікеро-горілчаному заводі, який входить у холдинг "Мінськ Кристал Груп".
Але загроза санкцій не змусила скасувати співпрацю з "ЛДНР". Особливою популярністю у їхніх донбаських партнерів користується дешева горілка: "Житня", "Золото полів", "Золотий врожай".
Донбаські сірі бізнес-схеми
Щоб перевірити, як зазвичай налагоджується співпраця між білоруськими компаніями і фірмами сепаратистів, "Белсат" зв'язався з відділом зовнішньоекономічної діяльності "Пінського м'ясокомбінату" під виглядом бізнесмена з Донецька, який би хотів постачати білоруську продукцію на непідконтрольні Києву території.
На підприємстві заявили, що готові працювати з донецькими підприємцями без посередників і попросили надіслати реквізити для укладення договору, попередивши, що безпосередньо з "ДНР" укласти контракт неможливо - "треба щоб контракт був з Україною або РФ".
Реакція пінського заводу добре ілюструє особливості цього бізнесу. Білоруські підприємства не можуть вказати в документах фірму з неіснуючої держави, а донбаські компанії не можуть розрахуватися з Білоруссю через власну банківську систему.
"З "ДНР" можлива оплата тільки в рублях. І оплатити можна тільки в РФ. Якщо потрібно заплатити у валюті - в "ДНР" робиться дозвіл на вивезення валюти, а далі оплата йде, як вийде. Щоправда, в "ДНРівському" банку дозвіл на вивезення валюти в Білорусь не дають. Тобто легальних способів розрахуватися з Білоруссю не існує", - пояснили нам в одній з донецьких консалтингових фірм, яка працює з Білоруссю.
Саме тому для цього бізнесу потрібна фірма-прокладка, через рахунки якої можна можна розплачуватися за товари і яку можна позначати у всіх документах.
"Перший Республіканський супермаркет", Донецьк. Праворуч на полицях - білоруські соки АВС
В результаті схема виглядає так: білоруська компанія веде прямі переговори з оптової фірмою з "ЛДНР", безпосередньо постачає в Донецьк і Луганськ свій товар, але формально має контракт, наприклад, з російською фірмою, яка, в свою чергу так чи інакше пов'язана з сепаратистами або Білоруссю.
Гроші на рахунок російської фірми потрапляють або через ЦМР-банк (банк, який використовується для розрахунків росіян з "ЛДНР"), або через банки Південної Осетії (Південна Осетія визнає "ДНР", а Росія визнає Осетію, тому через її банківську систему можна проводити гроші з Донецька і Луганська в РФ), або просто готівкою в сумках. Потрапивши на рахунок російської фірми-прокладки гроші за товар абсолютно легально перераховуються білоруським заводам.
Таким чином, білоруські підприємства не порушують закони. Проте порушують законодавство України, яке забороняє постачання товарів в непідконтрольні Києву райони Донбасу, а також в Крим.
Білоруські чипси "Онега" в супермаркеті Луганська
У свою чергу, офіційна статистика демонструє аномальні цифри: експорт Білорусі в прикордонну з Донбасом Ростовську область в 2016 році виріс на 20,5%, досягнувши рівня $201 млн (при тому, що загальний товарообіг Білорусі та Росії в минулому році знизився). А в травні 2017 року віце-прем'єр Михайло Русий (білоруського уряду. - Прим. Еспресо) пообіцяв довести товарообіг з Ростовською областю до $500 млн.
- Актуальне
- Важливе