В Європі влаштовують демонстрації проти туристів, які їх годують. Чому так відбувається

10 серпня, 2017 четвер
17:01

У Барселоні, Венеції, на Майорці та інших містах Європи громадяни протестують проти туристів, звинувачуючи їх у підвищенні цін на житло та забрудненні довкілля

Зміст

На 17 серпня призначено проведення антитуристичних демонстрацій на Майорці та в Сан-Себастьяні. Масовий наплив людей з усіх куточків світу викликає невдоволення місцевих жителів не лише в цих двох іспанських туристичних локаціях. Британська газета The Guardian стверджує, що подібні настрої поширюються по всій Європі.

"Туристи, їдьте додому!"

Говорити за всю Європу, напевно, не варто, але дійсно, невдоволення туристами можна спостерігати як мінімум в Іспанії, Італії та Хорватії.

"Хронічне переповнення у деяких облюбованих туристами європейських популярних місцях викликає сердиту реакцію, від ввічливого протесту до появи графіті "Їдьте додому!" та навіть фізичного залякування", - пише Reuters.

Антитуристичне графіті в Барселоні. Фото: Reuters

У липні акція протесту пройшла у Венеції. Місцеві мешканці пройшлися крізь натовп приїжджих з плакатами, на яких було написано "Моє майбутнє - це Венеція" та "Я не хочу їхати, я лишаюсь".

В акції брало участь близько 2000 людей. Місто щороку відвідує близько 20 млн туристів, тоді як місцеве населення складає всього лише 55 тисяч.

Демонстрант у Венеції тримає гасло "Я не хочу їхати, я лишаюсь". Фото: Reuters

Незадоволені різким збільшенням кількості туристів також мешканці старої частини хорватського міста Дубровник. Вони, як пише Reuters, скаржаться, що це робить їхнє життя нестерпним.

У кількох іспанських містах акції носили менш мирний характер, бо голосом протесту стали молоді лівацькі угрупування.

Наприкінці липня у столиці Майорки місті Пальма група молодиків з Arran (одна зі складових ліво-радикальної каталонської партії CUP) пробіглася по яхтах та ресторанах на Marina Moll Vell. Це набережна, де завжди перебуває багато туристів. Молодики палили фаєри та посипали столи і відвідувачів конфетті.

Активісті з Arran у липні також атакували туристичний автобус у Барселоні: написали на ньому слоган "туризм вбиває місцевість" та прокололи колесо. Жоден пасажир не постраждав.

Пошкоджений автобус. Фото: Twitter / @CUPBarcelona

Подібні настрої розділяють молоді ліваки в Країні Басків, де після роззброєння терористичної організації ETA почався наплив туристів.

Можна було б не звертати уваги на лівацькі витівки, але вони є відображенням загального невдоволення місцевого населення. І проблема не лише в переповнених туристичних локаціях: є економічні та політичні причини.

Туристи та ціни

Мешканці Барселони, Венеції, Флоренції та інших міст півдня Європи невдоволені тим, що через туристів зростають ціни на житло. Журналістка BBC, яка мешкає у Барселоні, пояснює: у той час як багато молодих іспанців заробляють в середньому не більше 1000 євро на місяць, оренда звичайного житла в центрі Барселони може коштувати 800 євро на місяць чи більше.

Газета El Periodiсo пише, що оренда житла в центрі Барселони зросла на 10% за 2014-2016 роки. Будувати нове житло там особливо немає де, бо затиснуте між морем та горами місто не має простору для розширення.

Кількість туристів у Південній Європі за останні два роки значно зросла. Сталося це, зокрема, через посилення терористичної загрози в Єгипті, Тунісі, Туреччині та інших регіонах, які приваблювали відпочиваючих.

Однією з цілей невдоволених іспанців став також сервіс для оренди житла Airbnb. Там часто можна знайти житло дешевше, аніж у готелі, що посприяло збільшенню числа туристів. Як пише газета El Pais, мешканці Барселони скаржаться, що за допомогою сервісу та спекуляцій на нерухомості їх витісняють з ринку оренди житла.

Демонстранти у Барселоні тримають гасло: "Це не туризм, це вторгнення". Фото: AFP

Щодо політичного чинника, то звертає увагу на себе націоналістичне оформлення акцій протесту. Особливо це стосується Іспанії, де велика частка туристичного потоку припадає на каталонські території. Регіон має довгу історію боротьби за власну ідентичність ще з часів режиму Франко.

Каталонці побоюються, що неконтрольований туризм стиратиме національну ідентичність та унікальний місцевий колорит, заради якого, власне, і їдуть туристи. Ці аргументи, до речі, популярні також в Італії та й інших країнах

Влада підтримує

Місцеві чиновники симпатизують протестам проти туристів, пише BBC. Але їхня підтримка неофіційна, бо її стримує розуміння, що туризм - одна з важливих статей доходу для місцевого бюджету.

Віце-прем'єр-міністр Балеарських островів (автономія, до якої відносяться Майорка та Ібіца) Біел Барсело заявив, що він розділяє побоювання щодо масового туризму та несбалансованості його моделі. Також він запевнив, що засуджує методи, які використовують ліваки з Arran.

Влада Барселони, Майорки та Ібіци активно бореться з сервісом Airbnb. Минулого року барселонські чиновники оштрафували сервіс на 600 тисяч євро за рекламу неліцензованого житла. А цього року було збільшено вдвічі кількість інспекторів, які влітку моніторять житло для туристів на предмет наявності ліцензії.

За оренду житла без ліцензії введено високі штрафи. У Барселоні - 60 тисяч євро. На Балеарських островах - 40 тисяч євро. Окрім того, на Майорці та Ібіці вирішено обмежити число "ліжок" для туристів.

Спроби вгамувати туристів вживає також італійська влада. У Римі введено штрафи за купання у фонтанах, а також біля них не можна їсти.

Подібне практикується і в Мілані. Як пише The Guardian, влітку в туристичній локації Darsena (канал і док) там забороняється майже все - від торгівлі їжею з машин до селфі-палиць.

У Венеції планують заборонити будівництво нових готелів у історичному центрі міста. Також там хочуть встановити лічильники у найбільш популярних серед туристів локаціях, які дозволять контролювати їхню кількість.

Подібна практика вже використовується в хорватському Дубровнику. За наказом мера міста в старій частині міста було встановлено камери для того, щоб рахувати відвідувачів. Їхню кількість таким чином тепер можна обмежувати або навіть зупиняти. У години пік прохід по пішохідній зоні, що має 330 метрів у довжину, може забрати до 40 хвилин.

Окрім того мер міста пообіцяв скоротити кількість круїзних теплоходів, що прибувають до міста з п'яти до двох на добу.

Молодий мер хорватського міста Хвар, що знаходиться на однойменному острові в Адріатичному морі, ввів високі штрафи за грубу поведінку. Найвищий (700 євро) призначається за публічне вживання алкоголю, їжі або ж спання. Трохи менше доведеться заплатити за ходіння по історичному центру в плавках чи купальнику (600 євро) або без футболки (500 євро).

У коментарі для The Guardian керівник Всесвітньої туристичної організації Талеб Ріфаї сказав, що зростання антитуристичних настроїв це "дуже серйозна ситуація, на яку слід реагувати серйозним чином".

Організація рекомендує місцевій владі використовувати перевірені методи керування натовпами туристів, заохочувати відвідувати місця, розташовані за межами історичного центру, урізноманітнювати туристичну активність та враховувати потреби місцевого населення.

До речі, в Греції та Португалії цього року також спостерігається рекордне зростання туристів - 28 млн та 27 млн відповідно. Але, як зазначає Reuters, там не чути про якісь протести. Так само у Франції. Вочевидь, інколи проблема полягає не в туристах, а в здатності місцевої влади ефективно керувати цією галуззю.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.73
    Купівля 41.73
    Продаж 42.27
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
14:24
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
14:20
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
банк Intesa
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo припиняє приймання платежів у євро від російських банків, - ЗМІ
14:01
Зірка "Гладіатора 2" Дензел Вашингтон став священником
14:01
OPINION
Путін хоче довести самому собі, що не варто боятися Трампа
13:57
Оновлено
У Києві розпочався суд над підозрюваним у вбивстві підлітка на фунікулері
13:39
Ексклюзив
Кім Чен Ин та Путін
У КНДР немає технологій для виготовлення сучасних дронів, - експерт з питань національної безпеки Варченко
13:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
У розвідці Великої Британії підрахували, скільки безпілотників запустила Росія по Україні за минулий місяць
13:32
На фото: Блейк Лавлі
Блейк Лайвлі звинуватила режисера "Покинь, якщо кохаєш" Бальдоні у домаганнях, його адвокат назвав скаргу ганебною
13:22
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик погодився на ще один реванш, а росіянам дозволили виступати на Олімпіаді. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Верховна Рада
Комітет ВР підтримав за основу законопроєкт про декриміналізацію порно
13:16
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія зранку 23 грудня знову запустила по Україні дрони: на Київщині спрацювала ППО
13:02
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
Трагедія на Різдвяному ярмарку в Магдебурзі: в МЗС розповіли про стан пораненої українки
12:59
Олександр Лукашенко
У Білорусі оприлюднили список кандидатів на вибори президента: самопроголошений Лукашенко балотується всьоме
12:44
Марк Рютте
"Це несправедливо": Рютте заявив, що просив Зеленського припинити критикувати Шольца
12:34
Аналітика
YouControl: Доходи ресторанного бізнесу в Україні торік приросли на 120%: хто заробив найбільше? 
12:34
Інший Ірак
Іракські ополченці домовилися припинити атаки на Ізраїль, - ЗМІ
12:32
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Потенціал для ударів по РФ потрібно вдосконалювати, - Згурець
12:24
Молдова
У Росії заявили, що влада Молдови нібито готує план операції в окупованому Придністров'ї
12:23
Огляд
російська пропаганда
Викриття іспаномовних ЗМІ, які просувають кремлівські наративи (друга частина)
12:13
землетрус
У Туреччині стався землетрус магнітудою 4,7
12:01
OPINION
Вибори в Румунії зманіпулювала не тільки Росія, а й місцеві "умільці"
11:40
Ексклюзив
окупанти Маріуполь
Ожило чотири полігони, ситуація в Маріуполі нагадує підготовку до Вугледарського наступу, - Андрющенко
11:37
Євробачення-2025: українці обрали членів журі фіналу Нацвідбору
11:19
МВФ
Україна отримала $1,1 млрд від МВФ
11:11
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія страчує дедалі більше українських військовополонених, а мільйони біженців з України все ще перебувають у стані невизначеності. Акценти світових ЗМІ 23 грудня
11:00
електроенергія
Споживання електроенергії зростає через похолодання: ситуація в енергосистемі 23 грудня
10:32
Евакуаційне судно для вивезення російських військ із Сирії зламалось у відкритому морі, - ГУР
10:13
МСЕК
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, хто зі статусом інвалідності має пройти повторний огляд і коли
10:09
Зонд NASA готується наблизитися до Сонця на рекордно близьку відстань
10:06
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На ТОТ Запорізької області росіяни "націоналізували" 43 об'єкти нерухомості, - депутатка райради Сисоєва
10:01
OPINION
Про ціну поразки
09:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
09:21
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 52 російських БПЛА, ще 25 "шахедів" не досягли цілей
09:19
У Голосіївському районі Києва тимчасово ускладнений рух транспорту
09:03
В Індонезії знімуть документальний фільм про кримськотатарський народ в Україні
09:00
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Дії ЗСУ на випередження не дають можливості росіянам форсувати Дніпро на Херсонщині, - речник УДА Братчук
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами" в ніч на 23 грудня: на Київщині уламки пошкодили ЛЕП, будинки й автівки
08:43
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 234 боєзіткнення: Сили оборони уразили російський склад боєприпасів і склад БПЛА
08:41
У Бразилії обвалився автомобільний міст: сірчана кислота з вантажівки вилилася в річку
Більше новин