Вічна мерзлота тане, звільняючи невідомі смертельні віруси. Що чекає на людство


фото: Reuters/Centre of Arctic Exploration
У вічній мерзлоті, як у гігантському холодильнику, можуть зберігатися небезпечні сюрпризи, яким уже мільйони років

Один з поширених сюжетів для фантастичних фільмів розповідає про вчених, які знайшли у вічній мерзлоті прадавнє чудовисько або інопланетне страшилище. Ті в теплі оживають і починають війну з людством. Цілком можливо, що через кілька років щось подібне може стати реальністю.

Через невпинну зміну світового клімату шари вічної мерзлоти зникають, вивільняючи небезпечні знахідки. Вони нагадують величезну морозилку, в якій сотні тисяч років накопичувалися різні цікаві речі: рештки тварин (мамонтів, наприклад), птахів та навіть пралюдей. Також там можуть знаходитись збудники давно забутих або ж невідомих людству хвороб.

Вічна мерзлота, що зникає

Зазвичай кожне літо розмерзається десь 50 см вічної мерзлоти біля поверхні. Але глобальне потепління, пише BBC, призводить до збільшення температури атмосферного повітря й розморожуватися починають більш глибокі та давні шари.

Згідно з нещодавнім звітом Арктичної Ради, близько 20% вічної мерзлоти біля поверхні може розтанути до 2040 року.

За даними американського геологічного дослідження 2015 року, середня температура вічної мерзлоти в Росії, на Алясці та в інших країнах зросла з -7С до -2С.

Нещодавні виміри температури ґрунту на Алясці показали температуру в 0,3 С, розповів виданню Vox вчений, що досліджує системи землі в Дослідницькому центрі Вудс-Гоул Роберт Макс Холмс.

"Ґрунт ледь замерзлий. І ми сиділи приголомшені. Не знали плакати чи що. Це було схоже на: о, Боже, все це скоро дуже сильно поміняється", - розповів дослідник.

Vox пише про кілька небезпек, які чекають людство, якщо вічна мерзлота розтане.

Зокрема, це масштабне руйнування звичних рельєфів місцевості. У багатьох випадках вічна мерзлота включає шари льоду. Під час танення він перетворится на підземні води, які виходитимуть назовні, а під землею утворюватимуться каверни, пустоти і печери.

Наприклад, у місті Бетель, що на Алясці, через танення вічної мерзлоти асфальтовані хайвеї перетворюються на "американські гірки".

Наслідки танення вічної мерзлоти на Алясці. Фото: Alaska Dispatch News

Також через танення вічної мезлоти одномоментно вивільняться гігатони вуглекислого газу, бо почнуть гнити відмерлі рослини, які в замерзлому ґрунті не гниють.

Та найбільше лякає, що у вічній мерзлоті можуть зберігатися віруси та бактерії, які дрімали тисячоліттями. Потепління може їх "розбудити" і хтозна з чим стикнеться людство.

"Вічна мерзлота зберігає мікроби та віруси сотні тисяч, якщо не мільйони років. Там темно, холодно, немає доступу кисню та ультрафіолетового проміння. Якщо ви візьмете йогурт та помістите його у вічну мерзлоту, то за 10 тисяч років, я впевнений, він все ще буде придатний для їжі", - цитує Vox вченого, який досліджує давні мікроорганізми Жан-Мішеля Клавері.

Клавері входив до групи вчених, яка виявила, що вірус, який перебував у прадавньому "холодильнику" 30 тисяч років можна оживити. Дослідники вивчали збудника, який інфікує амеби, а не людей. Але немає причин, через які б не могли так само ожити збудники грипу або віспи та інших вже забутих людством інфекцій.

Автор статті Vox порівнює їх із маленькими подорожувальниками в часі.

Небезпека полягає в тому, що людство вже могло втратити імунітет від зниклих хвороб.

За словами Клавері, танення мерзлоти не є саме по собі аж такою небезпекою, бо якщо залишити ті землі, ніхто зі збудниками не стикнеться. Більша небезпека, на його думку, полягає в тому, що танення може спонукати до більш активного буріння в землях Арктики, аж до прадавніх шарів. А от там можна знайти справді дуже старі й небезпечні "штучки".

Єдиний випадок інфікування

Якщо бути чесним, то наразі небезпека невисока. Відомий лише єдиний випадок інфікування від бактерії, яка провела багато років у вічній мерзлоті. На нього посилаються всі журналісти, які пишуть про цю проблему.

У серпні 2016 року в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Росії від сибірки помер 12-річний хлопчик та ще 20 людей захворіли. Усі вони представники народу ненці, який кочує по тундрі. Також від хвороби загинуло 2300 оленів. Попередній спалах сибірки в регіоні стався аж у 1941 році. Оскільки спор бактерії у ґрунті вже багато років поспіль не знаходили, то вакцинувати від хвороби припинили в 2007 році.

Вчені пояснюють виникнення спалаху тим, що збудник зберігся в тілі оленя, який помер від хвороби 75 років тому і багато років перебував у шарі вічної мерзлоти. У 2016 році в Ямало-Ненецькому окрузі було незвично тепле літо, від чого рештки могли розморозитись і збудник сибірки "прокинувся".

Варто також пам'ятати, що не всі бактерії здатні пережити низькі температури. Сибірка формує міцні спори, які здатні зберігатися живими десятиліттями. Так само на це здатні збудники ботулізму і правця. У сибірських похованнях біля річки Колима було поховано багато жертв епідемії віспи, яка трапилася в 19 сторіччі. Вчені з Державного наукового центру вірусології та біотехнологій, що в Новосибірську, досліджували рештки тих людей. Вони не знайшли ознак вірусу, хоча й виявили рештки його ДНК.

Великий урок, пише Vox, полягає в тому, що збудники хвороб, які вже давно зникли, можуть досі десь зберігатися у замороженому вигляді.

новини партнерів

22 січня, 2021 п'ятниця

21 січня, 2021 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати