Анджей Шептицький: І польські, і українські політики не помічають шизофренії у відносинах

Антін Борковський
26 вересня, 2017 вiвторок
10:00

Польський політолог, професор Варшавського університету, Анджей Шептицький в ефірі Еспресо про польсько-українські відносини й те, чому призначення Саакашвілі на посаду є досвідом 17-го століття

Хотів би розпочати з нещодавнього гучного скандалу, йдеться про прорив кордону і в’їзд Саакашвілі в Україну. Отже, в’їхав він з території Польщі, а перед тим – розмовляв з польськими політичними елітами.

Він дуже намагався отримати підтримку не тільки від «Права і справедливості», але також і від деяких опозиційних партій. Декому він, очевидно, подобається, бо є пам'ять про війну 2008 року і він був другом Леха Качинського. Але з другої сторони все ж таки є розуміння, що все ж таки це є внутрішньоукраїнська політична проблема і немає сенсу відкрито ангажуватися.

А чому, наприклад, Ярослав Качинський не захотів зробити собі політичний виклик у Польщі і запросити, наприклад, пана Саакашвілі на ту чи іншу посаду, наприклад, призначити його воєводою Ряшівського чи Поморсько-Куявського воєводства?

Це не для 21 століття, аби в європейських країнах запрошували іноземців на ключові посади в адміністрації. І тут я маю, на увазі зокрема кадрову політику української команди після Революції Гідності. Можна запросити когось на посаду радника, наприклад, Бальцеровича, в нього є досвід реформ у Польщі, тож «давайте його запросимо як економічного радника уряду в Україну». І з цим нема проблем.

«Давайте запросимо якого там відомого менеджера до «Укрзалізниці» - хай так буде.

Але запрошувати у державну адміністрацію на посаду губернатора іноземних політиків чи  лідерів –  подібне було у Польщі, чи, якщо хочете, у Першій Речі Посполитій, в 17 столітті було.

Тобто, це досвід 17-го століття?

З польської точки зору, в чомусь так, тому що тоді до нас запрошували на посаду короля. У нас тоді шляхта обирала короля.

Час від часу вибирали того чи іншого польського аристократа, кажучи: «ну ми ж не будемо з-поміж себе вибирати, бо ми всі рівні, і не буде, що наш колишній брат і колега буде нашим королем, тож давайте запросимо з Франції чи зі Швеції».

Загалом, більшість тих іноземних королів, відіграли дуже погану роль в історії Речі Посполитої, вони не знали, що робити, або їм не хотілося. Француз втік за два роки, бо тут було дуже холодно, він повернувся до Франції боротися за владу.

І я розумію, що у вас специфічна ситуація після Революції Гідності. Але все ж таки – є держава, є нація, є суспільство, є українські вузи – звідти треба брати, мені здається, представників до адміністрації.

А як, наприклад, нам бути з ситуацією в українсько-польських відносинах? Тому що ми розуміємо, стаються ті чи інші заяви, відповідно ситуація напружується, але по факту ми бачимо, що співпраця йде, зокрема, ось була участь польських військових в українському параді до Дня Незалежності.

Зараз ми бачимо просування тих чи інших секторальних напрямків співпраці. Тобто, на скільки я розумію, що Варшава усвідомила небезпеку з боку Росії і неможливість її вирішення без України.

Польська влада і, думаю, також українська, вони довго, від 2014-2015 років і до сьогодні, здається, думають, що можна відокремити внутрішню політику від зовнішньої політики, тобто, ми можемо, наприклад, в Україні вшановувати героїв УПА, в Польщі говорити про мільйон біженців з України, а з другої сторони ми можемо дружити, запрошувати військових 24 серпня на Майдан, чи запрошувати українських лідерів до Польщі.

І поляки, і українці не бачать цієї, скажімо, шизофренії. Є потреба співпраці, на російському,скажімо, напрямку. Я думаю, що і президент Дуда це розуміє.

Ну, немовби, всі це розуміють, але ми бачимо постійну розсинхронність.

Бачимо цю шизофренію. В цьому проблема, що за останніх десять, скажімо, років ми боролись за наближення України до ЄС. Ну, перспектива членства не вдалася, угода про асоціацію вкінці кінців вдалася – супер.

Це була дуже важлива ціль для Польщі. Але про що зараз нашим лідерам по телевізору говорити? «Ми будемо в Україні підтримувати імплементацію Угоди про Асоціацію».

Це дуже довго і нудно.

Це довго й нудно. Ну, добре, зняли візовий режим – супер. Це успіх України, але зараз про шо говорити? «Я був у Польщі, - каже пан Клімкін, - і там мені пообіцяли, що Польща буде підтримувати співпрацю України з ЄС». Пізніше редактор його запитає: «Слухайте, але в Польщі проблеми в ЄС, і її треба захищати перед Європейським Союзом, то як же ж вона буде вас захищати?».  І шо пан Клімкін має сказати?

На якусь негативну чи скандальну новину реакція є в мільйон разів більша, ніж на той чи інший позитивний прес-реліз про те, які ми молодці , що удої ростуть, а масла в молоці більшає.

Польща підтримує реформу самоврядування в Україні. Це дуже важливо і зрозуміло, для наших політичних лідерів, для експертів, фахівців, для державної адміністрації, мабуть. Але по телевізору просто важко про це говорити, бо це, як Ви сказали, довго і нудно. І це також виклик. Треба знайти якийсь позитивний такий пункт співпраці, про який дійсно можна було би говорити.

Але в Польщі відчувають небезпеку навчань «Захід-2017»? Тому що ми розуміємо, що будуть і навчання «Захід-2018» і «Захід  -2019», і ми розуміємо, що стратегія Кремля, не завершиться ні цього року, ні наступного, ні через п’ять років.

Небезпеку, пов’язану із «Заходом-2017» ми, здається, розуміємо, і дуже чітко. Тільки все ж таки завжди постає питання,( в Польщі також про це були дискусії),  – чи нам треба захищати Україну, тому що вона є між Росією і Польщею чи, все ж таки, також були такі голоси – дуже добре, що є війна в Україні, бо тоді Росія зайнята в Україні і, мабуть, вона не так швидко перейде десь далі.

Але Юзеф Пілсудський не підтримав би таких голосів.

Юзеф Пілсудський ні, Роман Дмовський – так.

І зараз є відчуття, що прихильники Романа Дмовського перемагають, чи вони опанували дискурс?

Я завжди кажу англійською, щоб пояснити це на різних конференціях – «We got Trampt». Ще до того, як у великій політиці Трампа не було, бо Трамп тільки в цьому році прийшов до влади у США, ми у Польщі вже у  2015 році почали його наслідувати.

Цей ріст не тільки історичної політики, а й популізму, скажімо, якогось націоналізму також у питанні міграції, і національної пам’яті, і так далі.

І на це впливає питання Волинської різні, про яку цей парламент в минулому році дуже жорстко заявив, що це був геноцид. Це є питання росту різних інцидентів проти іноземців, не тільки проти іммігрантів, але й студентів з Африки та Азії. І якщо в нас немає великої кількості іммігрантів чи біженців з району Середземного моря, то дуже багато  українців.

От власне, це дуже важливе питання. Тому що ми розуміємо, що ці люди стають з однієї сторони заручниками, тому що вони починають покладати свої соціальні сподівання на Польщу. І ми розуміємо, що в Польщі рівень симпатії до українців не завжди є стабільним.

Після Революції гідності рівень підтримки чи симпатії польського суспільства до українців зріс. Пізніше, в 2015 році, мені здається, він впав. Пізніше ше раз піднісся. І я не є впевнений, чи відкрито негативне відношення невеликої частини суспільства буде мати вплив на загальний рівень симпатії до українців. 

Це є перший пункт. Другий пункт такий, що дійсно українців у Польщі дуже багато. І зараз дуже часто головною проблемою, коли дивимось на ці інциденти, є питання історії. На когось напали і лунає «а чи ти знаєш, що твій дід зробив моїй бабусі на Волині?»

Ну от власне, маємо ситуацію з українським сантехніком в Польщі, на кого можуть напасти через події, які відбулися 70 років тому.

Одна справа, це так звучить не зовсім серйозно, але я це маю на увазі, те, що на вулиці дуже важко відрізнити українця від поляка. Легше напасти на турка чи на когось з Африки, ніж на українця. Треба почути, як він говорить, бо якщо він не розмовляє, то просто на вулиці його не впізнаєш, яким би «патріотом» ти не був.

Але з другої сторони, позитивний аспект такий, що Україна – це частина Європи, і ми сподіваємось, що українці будуть  інтегруватись в Польщі так, як, скажімо, іспанці колись інтегрувались у Франції. Є й негативний момент, який стосується історії. Питання, чи колись діти в школах – Пьйотр, Янек і Тарас – будуть собі сидіти в школі у Варшаві, будуть говорити про Волинь, а пізніше будуть битися!? Для моєї рідної країни я цього не бажаю.

Ми можемо говорити про історію, бо це наша професія, Ваша й моя – говорити про двосторонні відносини, про історичну пам'ять, і так далі. Якщо це стане предметом конфліктів у школі чи в праці, то це виклик, і тому мені цей рівень історичної істерії, з однієї і з другої сторони не зовсім подобається. 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
10:37
На фото: Емінем
Емінем розкрив деталі нового альбому, який вийде цього літа
10:34
Володимир Зеленський
Найбільша АЕС Європи в заручниках 785 днів: Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи нагадав про ядерний тероризм РФ
10:18
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
ЗСУ вдалося вибити противника з двох позицій на Бахмутському напрямку, - комбат 92-ї омбр Федоренко
10:17
Наводили російські КАБи по позиціях ЗСУ: підозри отримали двоє жителів Харкова
10:04
прапор
У Фінляндії в прикордонному з РФ місті двічі впродовж тижня зривали прапор України біля мерії
10:02
OPINION
Наталка Панченко
Чергова зрада: як в Україні "розкрадуть" американську допомогу
09:56
санкції проти Ірану
США запровадили санкції проти організацій, які допомагали передавати іранські БПЛА Росії
09:55
Тейлор Свіфт
Уперше на Spotify: останній альбом Тейлор Свіфт досягнув 1 млрд прослуховувань за тиждень
09:44
американські системи ППО Patriot
Іспанія передасть Україні ракети для Patriot, - El Pais
09:22
Ексклюзив
Скадовськ, окупанти
Колаборанти першої хвилі з Херсонщини вже сидять у в'язницях РФ або втекли, - мер Скадовська Яковлєв
09:12
дтп Щецин
У польському Щецині сталась ДТП під час руху колони британської військової техніки: є поранені військові
09:07
Херсонщина війна з росією
РФ вдарила по ТЦ, дитячому садку та житлових кварталах на Херсонщині: 6 постраждалих
08:53
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія завела усі кораблі в Чорному та Азовському морях до пунктів базування
08:34
Ексклюзив
прикордонники
На Сумщині прикордонники відбили атаку російської ДРГ, - речник ДПСУ Демченко
08:33
Шахтарі
Росіяни мобілізували на сході України майже 60% гірників і визнали близько 100 шахт зі 114 нерентабельними, - Луганська ОВА
08:26
Пентагон
США вже почали відправляти в Україну артилерійські снаряди, деякі види зброї та техніки, - Пентагон
08:20
Микола Сольский
Суд арештував міністра аграрної політики Миколу Сольського
08:14
ДБР
Вимагав $100 000 за закриття провадження про колабораціонізм: на Харківщині викрили поліцейського
08:09
Україна може вдарити ракетами ATACMS по Криму, - NYT
08:00
OPINION
Віктор Шлінчак
Про вибори в Україні можна буде думати після виборів у США
07:51
Швеція Готланд солдат
Швеція відправить бронетехніку та танки Leopard у Латвію для посилення кордону з РФ
07:44
Оновлено
знищений російський танк Т-72
Російська армія за добу війни в Україні втратила 950 військових, 7 танків та 31 артсистему
07:37
Ізраїль, ЦАХАЛ
ЦАХАЛ завершив підготовку до наземної операції у Рафаху й чекає команди уряду
07:32
обстріл, ППО
Росія заявила про нібито знищення двох українських реактивних снарядів "Вільха" над Білгородщиною
07:09
долари
Радники Трампа шукають способи запобігти відмові країн від використання долара, - Bloomberg
06:49
Ракета
Британський есмінець уперше з 1991 року збив ракету хуситів
06:45
Куба
Санкції США: компанії Аргентині відмовилися заправляти літаки Куби, скасовано численні рейси
06:25
Сухопутні війська ЗСУ
Захоплення Часового Яру відкриє для РФ перспективи для значного оперативного прогресу, - ISW
06:22
танк Abrams M-1
Associated Press: Україна тимчасово не використовуватиме танки Abrams на фронті. Причина
05:58
російська армія, мобілізація
"Ветерани СВО" за час від початку великої війни в Україні вбили і покалічили понад 200 росіян, - ЗМІ
05:36
Окупанти на ЗАЕС
Атаки на ЗАЕС припинились, але ситуація непередбачувана, -  МАГАТЕ
05:08
Італія
Журналісти державного телеканалу Італії RAI анонсували страйк
04:40
Старт китайського космічного корабля "Шеньчжоу-16", Shenzhou-16
Китай відправив на свою орбітальну станцію трьох астронавтів
04:12
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Атака хакерів з КНДР на Південну Корею: постраждали 10 оборонних підприємств
03:44
сектор Газа
Від початку війни з Ізраїлем з Гази до Єгипту втекли близько 100 тисяч палестинців
03:16
Ллойд Остін
Очільник Пентагону обговорив з міністром оборони Румунії допомогу Україні
02:48
війна з росією журналіст
Воювала з 2014 року: у боях з РФ загинула журналістка Алла Пушкарчук
02:20
Сирія
Росія все частіше завдає повторних ударів в Україні, наслідуючи свою тактику в Сирії, - США в ОБСЄ
01:52
Снаряди 155 мм калібру
Politico: США готують контракти на озброєння для України на $6 млрд. Що вони включатимуть
01:24
блокування кордону, Польща
Уряд Польщі погодив план допомоги фермерам, які протестували на кордоні з Україною
Більше новин