Як захиститись від небажаної вагітності. Інноваційні методи, які з'явилися в медицині
До міжнародного Дня контрацепції ми зібрали ефективні види контрацепції, схвалені лікарями
Єдиний природній метод контрацепції, який дає 100% гарантії - утримання. Але він може супроводжуватися такими побічними ефектами як згасання лібідо та навіть призводить до депресії.
Для тих, хто не готовий жити без сексу, Еспресо.TV зібрали 9 способів, як вберегти себе від небажаної вагітності.
Коли ми починаємо говорити про контрацепцію, перше, що приходить на думку - презерватив. Однак ми живемо у 21 столітті і засобів для запобігання вагітності є безліч. Єдине, що обов'язково слід зробити перед вибором котрогось з них - це сходити до лікаря.
Ми зібрали лише найпопулярніші способи та ті, які не раз перевірили вчені, а потім і лікарі. Тож в їх ефективності сумніватись не варто.
Гормональні імпланти та капсули
Це невелика пластикова паличка розміром із сірник, яка наповнена гормональними препаратами. Її вводять у внутрішню сторону лівого передпліччя. Після потрапляння під шкіру, капсула регулярно вивільняє гормон, який не дозволяє жінці завагітніти.
Такі "чіпи" потрібно змінювати кожних 5 років і за цей час вони не втрачають своєї ефективності. Операція досить проста та безболісна. Однак така контрацепція має побічні ефекти: нудота, головні болі, можуть виникати алергічні реакції. До того ж, такі імплантанти не рекомендують вживляти дівчатам, які ще не народжували.
На заході такі імпланти досить популярні, в Україні це поки непоширений засіб контрацепції.
Гормональні таблетки
Один із найвідоміших способів контрацепції, після презервативів. Ними жінки користуються вже майже 50 років. Але за цей час ці таблетки сильно змінились.
Раніше дозування гормонів в таких таблетках було дуже високим. Вони сильно шкодили організму та викликали різноманітні хвороби, в тому числі і онкологію. Жінки на таких таблетках набирали зайві кілограми, страждали від постійних перепадів настрою та слабкості.
Сьогодні склад таких таблеток удосконалили, з’явилось багато нових видів таблеток. Лікарі тепер підбирають кожній жінці окремий препарат, який підходить саме їй. Тож сильних побічних ефектів немає. Зараз їх виписують навіть підліткам та жінкам, які страждають на проблеми зі шкірою.
До того ж, недавно вчені виявили, що прийом таких таблеток знижує ризик утворення злоякісних пухлин в молочних залозах. Єдиний недолік - під час прийму таблеток потрібно слідкувати за регулярністю і не пропускати прийоми таблеток, інакше ризик небажаної вагітності підвищується.
Гормональні уколи
Процедура досить проста - жінці роблять уколи певного гормону в область сідниці чи плеча. Така ін’єкція захищає від небажаної вагітності протягом 3 місяців. Це ті самі гормони, що містяться в таблетках, однак в іншій формі.
Як і гормональні таблетки, ін'єкції можуть викликати зміни гормонального фону та порушення в роботі організму жінки. Безперечний плюс такої процедури - не потрібно слідкувати за прийомом таблеток. Захист від вагітності - 99%.
Вагінальне кільце
Гнучке пластикове кільце потрібно вводити у піхву жінки. Там воно вивільняє два гормони: естроген та прогестерон. Саме вони не дозволяють жінці завагітніти.
Вагінальне кільке досить безпечне для жінки. Для повноцінного захисту від небажаної вагітності варто його застосовувати кілька разів на тиждень.
Це місцева контрацепція, тож вона ніяк не впливає на організм. Однак через вміст гормонів, побічних ефектів не уникнути: нудота, порушення циклу та головні болі.
Протизаплідний пластир
Протизаплідний або контрацептивний пластир - це тонкий гладкий шматок тканини. Його наклеюють на сідниці, лопатку, живіт або плече. Носити його можна до трьох тижнів і знімати під час менструацій.
Такий спосіб дуже надійний - близько 99,9% захисту при правильному використанні. Знову ж через вміст гормонів можуть виникати певні побічні ефекти, як нудота чи головний біль. Під час прийому ванни чи душу ткож потрібно уважно слідкувати за пластирем, адже він легко може відклеїтись.
Протизаплідні ковпачки, вагінальні діафрагми та губки
Усі ці засоби різної форми, однак мають схожий ефект. Протизаплідний ковпачок - це багаторазовий контрацептив у вигляді силіконовї чашечки. Її вводять перед сексом у вагіну. Носити його можна близько 48 годин.
Вагінальна діафрагма - це силіконова чашечка з металевою пружиною по краю. Чашечка прикриває стінки матки та не дозволяє сперматозоїдам проникати глибше. Підбір діафрагми за розміром робить гінеколог, а носити контрацептив можна не більше 24 годин.
Губка виглядає як невеликий пончик з поглибленням, яке повинно щільно прилягати до шийки матки. Вона просочена сперміцидним розчином, тому такий засіб контрацепції поєднує в собі і механічний, і хімічний захист. Розмір губки універсальний, а в США її можна купити в звичайному супермаркеті. В Україні з цими засобами складніше.
При такому способі контрацепції є ризик неправильно використання усіх губок та чашок, тож ймовірність вагітності може зрости. Окрім того, такі засоби можуть знижувати якість сексу.
Сперміциди
Сперміциди - це хімічні речовини, які руйнують сперматозоїди протягом короткого проміжку часу (до 1 хвилини). Вони можуть реалізовуватись у формі крему, желе, свічок, вагінальних таблеток, піни і плівки. Усі ці препарати у вільному доступі в аптеці.
Такий засіб контрацепції надійний лише на 70%, тож лікарі радять компонувати його із бар’єрним способом. Також ці препарати можуть погано вплинути на мікрофлору жінки та шкодять плоду, якщо жінка під час їх використання вже була вагітною.
Спіраль
Не новий і досить популярний засіб контрацепції. Однак зараз він набагато безпечніший, ніж раніше. Налічується близько 50 видів таких спіралей і вони досить ефективні.
Такий "гаджет" кріпиться у матці та не дозволяє яйцеклітині кріпитись до стінок матки. Деякі спіралі також негативно впливають на якість сперматозоїдів.
Такий спосіб контрацепції - досить надійний та відносно безпечний. Її можна легко видалити та вона не впливає на здоров’я жінки. Лікарі рекомендують її змінювати кожних 3-5 років. Також спіраль не рекомендують жінкам, які ще не народжували.
Стерилізація
Це найрадикальніший спосіб контрацепції. Підходить жінкам, які вже мали дітей і більше ніколи не планують їх заводити. Під час хірургічного втручання лікар закриває маткові труби так, що сперматозоїд не може дійти до яйцеклітини. Так запліднення стає неможливим і шансів завагітніти немає.
Такий спосіб майже не має побічних ефектів. Операція ніяк не впливає на здоров’я, не змінює гормональний фон та не впливає на сексуальне бажання. Знижує ризик захворіти на рак яєчників.
Однак стерилізація - невідворотна процедура. Операція по відновленню дороговартісна та не дає 100% гарантій. До того ж, операція проводиться під загальним наркозом, що теж має певні ризики.
Вазектомія
Це так звана чоловіча стерилізація. Під час операції чоловіку перев’язують або видаляють сім’явивідну протоку і тому сперматозоїди не потрапляють в еякулят. Операція досить нескладна, вона не впливає на інтимне життя чоловіка.
Однак знову ж таки: реконструктивна операція дуже складна і не дає ніяких гарантій. Така процедура рекомендується чоловікам, у яких вже є діти і більше вони не планують.
- Актуальне
- Важливе