Насильство та кров в Іспанії. Чим закінчився референдум про незалежність Каталонії

2 жовтня, 2017 понедiлок
14:02

На референдумі каталонці проголосували за незалежність. А уряд Іспанії вважає, що ніякого референдуму не відбулось

Зміст

Місцева влада іспанської провінції Каталонія проголосила, що 90% людей, які брали участь у референдумі 1 жовтня, підтримали незалежність. Президент та голова уряду автономії Карлос Піджемонт оголосив про початок процедури проголошення незалежності, як то передбачено законом, ухваленим каталонським парламентом 6 вересня.

Але, як зазначається, проголосувало лише 42,3% виборців - тобто більша частина каталонців референдум або проігнорувала, або не змогла віддати свій голос.

Тому під великим питанням є твердження, що незалежності прагне більшість.

Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой оголосив, що жодного референдуму не відбулося. Де-юре він правий, адже і конституційний суд, і верховний суд самої Каталонії визнали закон про проведення референдуму нелегітимним. Втім, це не зупинило каталонську владу.

Читайте також: Каталонія хоче незалежності від Іспанії. Чи схоже це на український Донбас

Уряд у Мадриді відреагував на проведення референдуму застосуванням сили - за останніми даними, 844 людини зазнали поранень, коли намагалися проголосувати. Це навряд чи можна назвати мудрим рішенням проблеми.

Насилля лише радикалізує мешканців регіону та може збільшити рішучість прибічників незалежності.

Як намагалися запобігти референдуму

Іспанський уряд на чолі з консеватором Рахоєм від самого початку не бажав шукати якихось компромісів із каталонськими сепаратистами. Натомість очільники Каталонії були сповнені рішучості довести план до кінця. Президент Женералітету Каталонії Карлос Піджемонт заявив, що готовий сісти в тюрму, але від проведення референдуму щодо незалежності не відмовиться.

Минулого тижня поліція арештувала 14 каталонських чиновників та вилучила кілька мільйонів бюлетенів для голосування. До Каталонії було перекинуто тисячі поліцейських з Guardia Civil - загальнонаціональної поліції.

У суботу, напередодні дня голосування, газета El Pais повідомила про тисячні демонстрації на підтримку єдності Іспанії в Мадриді та Барселоні.

Демонстрація на підтримку єдності Іспанії в Барселоні. Фото: Reuters

Того ж дня поліція висунула ультиматум - звільнити дільниці для голосування до 6:00 ранку неділі. Голосування мало початися о 9:00. Звісно, ультиматум ніхто не виконав і поліція перекрила доступ до більшої половини з 2315 шкіл, облаштованих під дільниці для голосування.

Проте, блокувати всі дільниці не вийшло. На деяких ночували громадяни, разом із дітьми, щоб не дозволити поліції перекрити доступ. Інші ж відвідувала не Guardia Civil, а місцева поліція (Mossos d'Esquadra), яка поводила себе набагато лояльніше і часто йшла з дільниці, нічого не блокуючи та не конфісковуючи.

Піджемонт оголосив, що каталонці можуть голосувати на будь-якій дільниці, а бланк для голосуваня роздрукувати самотужки. Він сам проголосував на іншій дільниці, бо ту, де він збирався це зробити спочатку, заблокувала поліція.

Сутички з насильством

У день голосування поліція продовжувала спроби заблокувати процедуру, блокуючи доступ до дільниць та конфісковуючи урни і бланки.

Наприклад, щоб потрапити на дільницю в Сан-Жуліа-да-Раміс, де мав голосувати лідер Каталонії Карлос Піджемонт, поліція сокирами вибила скло в дверях. Спротив їм не чинили, але всередині правоохоронцям довелось також розгрібати імпровізовані барикади, щоб потрапити в спортзал, де була облаштована дільниця.

Влада Каталонії радила людям, які охороняли дільниці "живим щитом", не битися з поліцією, а сідати на землю, влаштовуючи цим перешкоду. Це мало дати час, аби сховати бюллетені. На деяких дільницях з'явилися барикади.

Поліція вдалась до агресії. Людей відтягували за руки й ноги, скидали зі сходів, відштовхували з проходів.

На кількох дільницях поліцейські атакували людей гумовими кулями. Фотографії скривавлених каталонців поширювались у соцмережах та світових ЗМІ, кількість постраждалих сягнула 844 осіб.

Поліція розганяє демонстрантів у Барселоні. Фото: Reuters

Допомога пораненим. Фото: Reuters

У свою чергу, Міністерство внутрішніх справ Іспанії заявило, що поранень зазнали 33 офіцера поліції. Трьох людей було заарештовано за звинуваченням у нападі на правоохоронців. Місцева поліція також оголосила, що розслідує смерть трьох людей, але поки що невідомо, чи пов'язаний інцидент з референдумом.
 

Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой під вечір у неділю заявив, що уряд зробив те, що мав зробити та подякував поліції за "твердість та спокій".

"Сьогодні не відбулося референдуму щодо самовизначення в Каталонії. Верховенство права діє з усією своєю силою", - відзначив він. За словами Рахоя, уряд діяв виключно у відповідності з законом.

"Ми показали, що наша демократична країна має ресурси, щоб захищати себе від таких серйозних нападів, як от той, що був здійснений цим нелегальним референдумом", - сказав він.

У каталонських містах, де промова Рахоя транслювалася на вуличних екранах, заяви прем'єр-міністра зустріли вигуками обурення. Мер Барселони Ада Колау закликала до припинення дій поліції та відставки Маріано Рахоя.

Лідер Каталонії Карлос Піджемонт заявив: "У цей день надій та страждань, громадяни Каталонії заробили право мати незалежну державу у формі республіки. Мій уряд у наступні кілька днів надішле результати голосування до парламенту Каталонії, так що він зможе діяти у відповідності із законом про референдум".

За словами Піджемонта, уряд Іспанії вписав "ганебну сторінку до своєї історії стосунків із Каталонією". Він закликав Євросоюз діяти швидко проти зловживань, які допустив уряд в Мадриді.

Реакція ЄС

Реакція офіційних органів Євросоюзу була стримана та повільна. До опівдня публічна реакція з'явилася лише від очільників Бельгії та Словенії. Усі вони через свої акаунти в Twitter закликали сторони до політичного діалогу. Згодом була озвучена заява керівника Єврокомісії Жан-Клода Юнкера.

Він зазначив, що ЄС не визнає референдум, розглядає все, що відбувається, як внутрішню справу Іспанії та закликав до діалогу.

"Згідно із конституцією Іспанії, учорашнє голосування у Каталонії було незаконним. Від Єврокомісії президент Жан-Клод Юнкер неодноразово заявляв, що це є внутрішнє питання Іспанії, що має бути урегульоване відповідно до конституційного порядку Іспанії", - сказав речник Єврокомісії Маргарітас Шінас.

Голова британського МЗС Борис Джонсон зазначив, що хоча й стурбований насильством, але, як йому відомо, референдум був неконституційним, тож "необхідно знайти баланс".

Відомо також, що канцлер Німеччини Ангела Меркель дзвонила Маріано Рахою, але вона так і не зробила жодної заяви. Мовчанка з боку ЄС цілком зрозуміла: там не знають, як, власне, реагувати та яку стратегію вирішення конфлікту запропонувати.

З одного боку, не можна схвалювати голосування, яке відбулося всупереч закону. З іншого не можна заперечувати право на самовизначення та схвалювати насильство.

Від самого початку керівники струтур Євросоюза намагалися відмовити очільників Каталонії від проведення референдуму. У вересні голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що у випадку позитивного рішення щодо незалежності, Каталонія не зможе негайно стати членом ЄС.

За словами Юнкера, кожна нова незалежна країна має виконати ті самі процедури з членства, що й інші претенденти.

Такі саме заяви, до речі, лунали з Брюсселя і щодо Шотландії, коли вона збиралася проводити свій референдум.

Ситуацію в Каталонії аж ніяк не можна порівнювати з тим, що відбувалося в Україні на Донбасі та в Криму. Регіон має давню історію, свою власну мову та культуру. Після падіння режиму диктатора Франко він отримав широку автономію - має власний уряд, парламент, поліцію.

Ситуація щодо незалежності загострилася в 2010 році, коли конституційний суд відкинув ключові положення хартії, яка мала визнати каталонців окремою нацією всередині Іспанії та надати їм ще більше автономних прав (зокрема, в галузі оподаткування).

Наразі напруження в Каталонії зростає. Цьому сприяє як місцевий уряд, який розкручує тему незалежності, так і центральний, який відмовляється від діалогу. Кілька помилкових кроків - і здавалося б мирну Європу може накрити збройний конфлікт.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.73
    Купівля 41.73
    Продаж 42.27
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
14:29
Оновлено
Суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному у вбивстві підлітка на фунікулері
14:24
Володимир Зеленський
"Хоче допомогти РФ витіснити газ від США та інших партнерів з Європи": Зеленський про зустріч Фіцо з Путіним
14:20
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:11
банк Intesa
Найбільший італійський банк Intesa Sanpaolo припиняє приймання платежів у євро від російських банків, - ЗМІ
14:01
Зірка "Гладіатора 2" Дензел Вашингтон став священником
14:01
OPINION
Путін хоче довести самому собі, що не варто боятися Трампа
13:39
Ексклюзив
Кім Чен Ин та Путін
У КНДР немає технологій для виготовлення сучасних дронів, - експерт з питань національної безпеки Варченко
13:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
У розвідці Великої Британії підрахували, скільки безпілотників запустила Росія по Україні за минулий місяць
13:32
На фото: Блейк Лавлі
Блейк Лайвлі звинуватила режисера "Покинь, якщо кохаєш" Бальдоні у домаганнях, його адвокат назвав скаргу ганебною
13:22
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик погодився на ще один реванш, а росіянам дозволили виступати на Олімпіаді. Головні новини світового спорту за тиждень
13:17
Верховна Рада
Комітет ВР підтримав за основу законопроєкт про декриміналізацію порно
13:16
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія зранку 23 грудня знову запустила по Україні дрони: на Київщині спрацювала ППО
13:02
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
Трагедія на Різдвяному ярмарку в Магдебурзі: в МЗС розповіли про стан пораненої українки
12:59
Олександр Лукашенко
У Білорусі оприлюднили список кандидатів на вибори президента: самопроголошений Лукашенко балотується всьоме
12:44
Марк Рютте
"Це несправедливо": Рютте заявив, що просив Зеленського припинити критикувати Шольца
12:34
Аналітика
YouControl: Доходи ресторанного бізнесу в Україні торік приросли на 120%: хто заробив найбільше? 
12:34
Інший Ірак
Іракські ополченці домовилися припинити атаки на Ізраїль, - ЗМІ
12:32
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Потенціал для ударів по РФ потрібно вдосконалювати, - Згурець
12:24
Молдова
У Росії заявили, що влада Молдови нібито готує план операції в окупованому Придністров'ї
12:23
Огляд
російська пропаганда
Викриття іспаномовних ЗМІ, які просувають кремлівські наративи (друга частина)
12:13
землетрус
У Туреччині стався землетрус магнітудою 4,7
12:01
OPINION
Вибори в Румунії зманіпулювала не тільки Росія, а й місцеві "умільці"
11:40
Ексклюзив
окупанти Маріуполь
Ожило чотири полігони, ситуація в Маріуполі нагадує підготовку до Вугледарського наступу, - Андрющенко
11:37
Євробачення-2025: українці обрали членів журі фіналу Нацвідбору
11:19
МВФ
Україна отримала $1,1 млрд від МВФ
11:11
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія страчує дедалі більше українських військовополонених, а мільйони біженців з України все ще перебувають у стані невизначеності. Акценти світових ЗМІ 23 грудня
11:00
електроенергія
Споживання електроенергії зростає через похолодання: ситуація в енергосистемі 23 грудня
10:32
Евакуаційне судно для вивезення російських військ із Сирії зламалось у відкритому морі, - ГУР
10:13
МСЕК
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, хто зі статусом інвалідності має пройти повторний огляд і коли
10:09
Зонд NASA готується наблизитися до Сонця на рекордно близьку відстань
10:06
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На ТОТ Запорізької області росіяни "націоналізували" 43 об'єкти нерухомості, - депутатка райради Сисоєва
10:01
OPINION
Про ціну поразки
09:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
09:21
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 52 російських БПЛА, ще 25 "шахедів" не досягли цілей
09:19
У Голосіївському районі Києва тимчасово ускладнений рух транспорту
09:03
В Індонезії знімуть документальний фільм про кримськотатарський народ в Україні
09:00
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Дії ЗСУ на випередження не дають можливості росіянам форсувати Дніпро на Херсонщині, - речник УДА Братчук
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами" в ніч на 23 грудня: на Київщині уламки пошкодили ЛЕП, будинки й автівки
08:43
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 234 боєзіткнення: Сили оборони уразили російський склад боєприпасів і склад БПЛА
08:41
У Бразилії обвалився автомобільний міст: сірчана кислота з вантажівки вилилася в річку
Більше новин