В Україні покажуть фільм з актором, який дякував Путіну за Крим. Чому таке можливо

Лєна Чиченіна
15 жовтня, 2017 неділя
14:59

Чому в Україні забороняють показувати одні фільми, а інші, чомусь, не забороняють

Вже який рік триває історія з антиросійськими "заборонами". Теми загального суспільного обурення виростають одна з одної. Їх можна просто назвати іменами різних людей: "Іван Дорн", "Сергій Бабкін", "СанСей" і пішло-поїхало.

З останнього. Дорн, "Гриби" та Йолка боротимуться за престижну нагороду MTV Europe Music Awards у категорії "кращий російський виконавець". 

Ми вирішили утриматися від емоційних коментарів і глянути на усе це просто з точки зору справедливості та здорового глузду. А цих речей, на нашу думку, стає все менше і менше.

Коли звернутися не до музики, а до кіно, то відколи почалися усілякі на нього заборони, частина кіноспільноти не втомлюється знизувати плечима. Мовляв, а що це взагалі відбувається?

От, приміром, нині в прокат виходить вітчизняна стрічка "Мир вашому дому" з актором (Євгеній Князєв), який підписав листа до Путіна. Ну, той самий, на підтримку анексії Криму. Ба більше - стрічка за два тижні відкриватиме цьогорічний "тизер" фестивалю "Молодість". Як вам таке? На тлі масових заборон зокрема і українських стрічок, ця ситуація, м'яко кажучи, абсурдна.

До речі, нагадаємо процедуру. Найперше, щодо фільмів коректно буде казати не заборони, а невидача чи скасування прокатних ліцензій. Хочете ви, приміром, показати стрічку із актором з "чорного списку", приходите за прокаткою в Держкіно, а вам кажуть: "Ееее ні, шановний, ви бачите хто тут роль пенсіонера Івана Івановича грає? Це ж актор із списку заборонених. Не буде вам ліцензії".

Здавалося б, правильно. Нема чого усіляких підозрілих людей у кінотеатрах показувати. Але давайте глянемо уважніше. У чорному списку у нас, приміром, Олег Табаков та Іван Охлобистін. Перший дозволяв собі говорити просто неприпустимі речі про українців, а другий – городив вже справжню ахінею. Добре, але вони обидва зіграли у "Трьох історіях" Кіри Муратової.

Фільм видатної української режисерки, профінансований зокрема і нашим Мінкультом, номінований на головний приз Берлінале, в Україні заборонений. Точніше, йому не мусять видавати прокатної ліцензії і показувати у нашій країні.

З "Мелодією для шарманки" та "Вічним поверненням" та ж історія: в обох стрічках грав Табаков. Тому, якщо хтось захоче нагадати українцям про геніальну Кіру Георгіївну і зробити ретроспективу її стрічок – чорта з два йому це вдасться.

Україно-російсько-польський фільм "Під електричними хмарами" теж не покажете. Там у невеликій ролі знялася Анастасія Мельникова, яка потрапила до "чорних списків". У вітчизняний прокат стрічка так і не пішла, вона теж під забороною.

Між тим, її досить високо оцінили на тому ж таки Берлінале, особливо наголошуючи на візуальний ряд, який є безумовною заслугою одного з наших найкращих операторів – Сергія Михальчука. Він там, до речі, отримав "Срібного ведмедя" разом з колегою Євгенієм Привіним.

Отже, підсумуємо (якщо вам досі не віриться).

Коли у тому чи іншому фільмі хоч на 10 секунд з'являється людина з "чорного списку", то фільм у нас заборонять. Навіть якщо він український, навіть якщо він геніальний, навіть якщо отримає Оскара і весь світ впаде перед ним на коліна.

А от "Мир вашому дому" покажуть. Хоч підписант листа до Путіна там грає не епізодичну, а цілу головну роль. Тут би процитувати Леся Подерв'янського і вигукнути "Как это?". Тому пояснюємо. А вот так.

Фільм "Мир вашому дому" виграв пітчинг (конкурс на державне фінансування) ще у 2012 році. Тоді головну роль мав зіграти Богдан Ступка, якого не стало через кілька місяців. Його і замінив Євгеній Князєв, почавши роботу до підписання листа і продовжив її після цього.

Вже зараз про це дізналися журналісти і назрів скандал. Вже ходили чутки, що "Молодість" може відмовитися від фільму. Але, як бачимо, не відмовилась. Режисер Володимир Лерт, звісно, кинувся захищати своє дітище і самого Князєва. В інтерв'ю виданню "Телекритика" він сказав, що цей актор "дуже добра людина, яка щиро любить Україну".

І тоді, у 2014-му, він усім твердив, що ніякого листав в очі не бачив, а потрапив туди випадково. До слова, про це тоді публічно заявили ще кілька "підписантів", але Князєва серед них не було.

Євгеній Князєв

В результаті маємо стрічку за мотивами чудових творів Шолом Алейхема, зняту зокрема за українські гроші, яка отримує ось таку чорну пляму на репутації через одного актора. Його, звісно, можна було замінити, передчуваючи неприємну ситуацію. Але цього не зробили і тепер доводиться виправдовуватись.

Між тим, уся ця ситуація поки має характер радше морально-етичний, ніж юридичний. Бо Євгенія Князєва у "чорних списках" немає, а тому формально показувати фільми з ним таки можна. Інша справа - чому його у тих списках немає? А це вже - до СБУ.

Люди, які стали на захист актора, вдаються до цілого вінегрету виправдань. Мовляв, він не дуже зрозумів, що саме підписує. Або зрозумів, та життя у тоталітарній країні - це та ще карусель. Спробуй відмовся, особливо коли ти ректор Щукінського інституту.

Он, директор Союзмультфільму не підписав і вилетів з роботи на наступний же день. Режисер каже, що ще у 2014 році вся знімальна група знала про цю ситуацію, продюсер же твердить, що все відкрилося у 2016.  Держкіно приймало фільм у цьому році, але не звернуло уваги на такі подробиці.

І взагалі, давайте зрозуміємо цього нещасного чоловіка, який просто став заручником ситуації. Гендиректор Молодості Андрій Халпахчі закликав зробити це, бо ми, мовляв, живемо у демократичній країні, але мусимо співчувати людям, яким не так пощастило.

І все було б логічно і правильно, але тоді нам треба зрозуміти і Табакова з Охлобистіним. Хто знає, може їх катують вечорами, змушуючи говорити усілякі бздури. Давайте зрозуміємо Бабкіну, Безрукова, Газманова, Говорухіна, Кобзона - усі вони підписали того клятого листа.

Жерара Депардьє хоча б давайте помилуємо, він же іноземець, його, напевне ж, надурили. Але ні. Не помилуємо і стрічки з ним заборонимо. Усе це, безумовно, фантасмагорія і театр абсурду.

Одна справа – викинути геть з телевізійного ефіру явно пропагандистські серіали та фільми. І зовсім інша – рубати одним махом усе, що попадає під руку, а потім знаходити у трісках те, чого і не думали нищити. 

Тут лишається тільки сидіти тихенько, аби ніхто не помітив. Раптом прокатить.

Та ж сама історія з музикантами. Трішки в іншому вигляді, але подвійними стандартами теж віє. Ми кидаємось на одних виконавців і зовсім забуваємо про інших. Хоча ті так само їздять до Росії і непогано там почуваються.

Приміром, Костянтинові Меладзе його робота в РФ не заважає сидіти в жюрі відбіркового конкурсу до Євробачення і вважатися авторитетом, до думки якого варто прислухатися. Ну а Іван Дорн чи "Гриби" отримують зараз порцію всенародного гніву.

Автор: Лєна Чиченіна, арт-оглядач Еспресо.TV

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.05
    Купівля 39.05
    Продаж 39.52
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
16:13
Очільник МЗС Латвії Каріньш подав у відставку через скандал зі спецрейсами
16:08
Ексклюзив
Мирослав Чех
Над Польщею нависає російська загроза, а уряду байдуже, - польський політик Чех
16:06
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Для наступу на Харків 100 тис. недостатньо: у бригаді Гвардії наступу припустили, скільки військ потрібно РФ, щоб захопити місто 
16:00
OPINION
Богдан Буткевич
Звільнення Данілова — це страх Зеленського. Через підступи Єрмака
15:59
ЗСУ, мобілізація
Мобілізація: на Полтавщині поліція отримала від ТЦК звернення про доставку 30 тис. військовозобов'язаних
15:48
На фото: Стівен Спілберг
Стівен Спілберг назвав "Дюну 2" одним з найяскравіших науково-фантастичних фільмів, які він бачив
15:39
На фото: потяги
Україна та Словаччина цьогоріч запустять новий залізничний маршрут Київ - Кошице
15:04
Ілюстративне фото
Росіяни вдарили по селу на Харківщині: вбили жінку та поранили чоловіка
15:02
Авдіївка
Заступник комбрига 3-ї штурмової Жорін розповів про пріоритет росіян на Авдіївському напрямку
14:48
окупанти Мелітополь
У Мелітополі окупанти використовують авто з РЕБ "Пелена" для блокування мобільних і захисту від вибухових пристроїв, - Федоров
14:47
малюнок, діти
У Мінсоцполітики розповіли, скільки дітей в Україні потребують усиновлення
14:32
На фото: гурт "Бумбокс"
"Бумбокс" презентував пісню "Фіртка", записану в проміжках між бойовою роботою
14:27
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Зброя, кордон, торгівля: уряди України та Польщі провели перемовини
14:02
OPINION
Ольга Лень
"СВО" проти України стала "священною війною" Росії
14:00
щеплення вакцинація
Захищає від штаму "Омікрон": в Україну доставили понад чверть мільйона доз вакцини проти COVID-19
13:55
Джонні Депп "Пірати Карибського моря"
Наступних "Піратів Карибського моря" знімуть без Джонні Деппа, - продюсер
13:48
Еспресо та “Голка”: “Бачимо прояви цензури і спробу зняти матеріал про Шуляк і Кубракова з сайту”
13:48
"Свідчення потепління": українські науковці виявили новий вид рослин біля станції "Академік Вернадський"
13:45
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 28 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
13:39
Роман Насіров
Ексголову ДФС Насірова залишили під вартою ще на два місяці
13:35
Ексклюзив
Александар Вучич
Заява Вучича про загрозу національним інтересам Сербії - його внутрішня політична потреба, - політолог Варґа
13:31
Естонія
Посол Естонії: росіяни в Естонії мають більше прав, ніж у Росії
13:27
Олег Іващенко
"Призначив бойового генерала": Зеленський сказав, чого чекає від СЗР під керівництвом Іващенка
13:10
телемарафон
Маніпуляції за бюджетні кошти: уряд просять віддати гроші з телемарафону та Freedom на ЗСУ, створено петицію
13:09
акторка Іванна Сахно
"Винна їм половину зарплати": українка в Голлівуді Іванна Сахно розірвала контракт з Netflix, щоб не грати росіянку
13:09
відключення електроенергії
На Харківщині діють графіки відключень електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 28 березня
13:02
"У Росії немає ресурсів": ЦПД спростував фейк щодо підготовки росіян до наступу на Харків
12:59
Оновлено
річниця деокупації Ірпеня
Друга річниця деокупації Ірпеня: у місті вшанували пам'ять полеглих військових і цивільних
12:55
окупанти, орки
Росіяни не відпускають із фронту своїх військових, які укладали контракти на пів року, - Спротив
12:47
Ексклюзив
прикордонники
"Надзвичайно серйозно": у Раді резервістів ЗСУ назвали ймовірні завдання російських ДРГ у разі появи на Київщині
12:45
Росія ДНР ЛНР окуповані території
Британська розвідка розповіла про заходи русифікації на ТОТ України
12:24
США перекинули у Червоне море понад 3 тис. військових
Єменські хусити атакували військовий корабель США дронами
12:16
Чорне море, Крим
Росіяни готуються відбивати атаки українських ДРГ у Севастополі, - "Атеш"
12:14
Росія щодня продукує нові фейки
"У відповідь на теракт в Москві РФ знищила штаб-квартиру СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 28 березня
12:01
OPINION
Юрій Ніколов
Чим не догодив "слугам" "Уклон"
11:55
україна українці
Населення України може скоротитися до 25,2 млн у найближчі 26 років: Мінсоцполітики пропонує рішення
11:37
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поранений на вулиці чоловік помер у лікарні
11:20
За матеріалами ДБР судитимуть працівника військкомату та правоохоронця, які на Одещині торгували "білими квитками"
На Одещині судитимуть працівника ТЦК та правоохоронця, які торгували "білими квитками"
11:05
тарифи на електроенергію, лічильник
Атаки РФ на енергосистему: в Міненерго розповіли, чи підвищать тарифи на світло
10:50
Ексклюзив
"Через Курахове на Вугледар": військовослужбовець ЗСУ "Магнат" про спроби просування росіян
Більше новин