В Україні покажуть фільм з актором, який дякував Путіну за Крим. Чому таке можливо

Лєна Чиченіна
15 жовтня, 2017 неділя
14:59

Чому в Україні забороняють показувати одні фільми, а інші, чомусь, не забороняють

Зміст

Вже який рік триває історія з антиросійськими "заборонами". Теми загального суспільного обурення виростають одна з одної. Їх можна просто назвати іменами різних людей: "Іван Дорн", "Сергій Бабкін", "СанСей" і пішло-поїхало.

З останнього. Дорн, "Гриби" та Йолка боротимуться за престижну нагороду MTV Europe Music Awards у категорії "кращий російський виконавець". 

Ми вирішили утриматися від емоційних коментарів і глянути на усе це просто з точки зору справедливості та здорового глузду. А цих речей, на нашу думку, стає все менше і менше.

Коли звернутися не до музики, а до кіно, то відколи почалися усілякі на нього заборони, частина кіноспільноти не втомлюється знизувати плечима. Мовляв, а що це взагалі відбувається?

От, приміром, нині в прокат виходить вітчизняна стрічка "Мир вашому дому" з актором (Євгеній Князєв), який підписав листа до Путіна. Ну, той самий, на підтримку анексії Криму. Ба більше - стрічка за два тижні відкриватиме цьогорічний "тизер" фестивалю "Молодість". Як вам таке? На тлі масових заборон зокрема і українських стрічок, ця ситуація, м'яко кажучи, абсурдна.

До речі, нагадаємо процедуру. Найперше, щодо фільмів коректно буде казати не заборони, а невидача чи скасування прокатних ліцензій. Хочете ви, приміром, показати стрічку із актором з "чорного списку", приходите за прокаткою в Держкіно, а вам кажуть: "Ееее ні, шановний, ви бачите хто тут роль пенсіонера Івана Івановича грає? Це ж актор із списку заборонених. Не буде вам ліцензії".

Здавалося б, правильно. Нема чого усіляких підозрілих людей у кінотеатрах показувати. Але давайте глянемо уважніше. У чорному списку у нас, приміром, Олег Табаков та Іван Охлобистін. Перший дозволяв собі говорити просто неприпустимі речі про українців, а другий – городив вже справжню ахінею. Добре, але вони обидва зіграли у "Трьох історіях" Кіри Муратової.

Фільм видатної української режисерки, профінансований зокрема і нашим Мінкультом, номінований на головний приз Берлінале, в Україні заборонений. Точніше, йому не мусять видавати прокатної ліцензії і показувати у нашій країні.

З "Мелодією для шарманки" та "Вічним поверненням" та ж історія: в обох стрічках грав Табаков. Тому, якщо хтось захоче нагадати українцям про геніальну Кіру Георгіївну і зробити ретроспективу її стрічок – чорта з два йому це вдасться.

Україно-російсько-польський фільм "Під електричними хмарами" теж не покажете. Там у невеликій ролі знялася Анастасія Мельникова, яка потрапила до "чорних списків". У вітчизняний прокат стрічка так і не пішла, вона теж під забороною.

Між тим, її досить високо оцінили на тому ж таки Берлінале, особливо наголошуючи на візуальний ряд, який є безумовною заслугою одного з наших найкращих операторів – Сергія Михальчука. Він там, до речі, отримав "Срібного ведмедя" разом з колегою Євгенієм Привіним.

Отже, підсумуємо (якщо вам досі не віриться).

Коли у тому чи іншому фільмі хоч на 10 секунд з'являється людина з "чорного списку", то фільм у нас заборонять. Навіть якщо він український, навіть якщо він геніальний, навіть якщо отримає Оскара і весь світ впаде перед ним на коліна.

А от "Мир вашому дому" покажуть. Хоч підписант листа до Путіна там грає не епізодичну, а цілу головну роль. Тут би процитувати Леся Подерв'янського і вигукнути "Как это?". Тому пояснюємо. А вот так.

Фільм "Мир вашому дому" виграв пітчинг (конкурс на державне фінансування) ще у 2012 році. Тоді головну роль мав зіграти Богдан Ступка, якого не стало через кілька місяців. Його і замінив Євгеній Князєв, почавши роботу до підписання листа і продовжив її після цього.

Вже зараз про це дізналися журналісти і назрів скандал. Вже ходили чутки, що "Молодість" може відмовитися від фільму. Але, як бачимо, не відмовилась. Режисер Володимир Лерт, звісно, кинувся захищати своє дітище і самого Князєва. В інтерв'ю виданню "Телекритика" він сказав, що цей актор "дуже добра людина, яка щиро любить Україну".

І тоді, у 2014-му, він усім твердив, що ніякого листав в очі не бачив, а потрапив туди випадково. До слова, про це тоді публічно заявили ще кілька "підписантів", але Князєва серед них не було.

Євгеній Князєв

В результаті маємо стрічку за мотивами чудових творів Шолом Алейхема, зняту зокрема за українські гроші, яка отримує ось таку чорну пляму на репутації через одного актора. Його, звісно, можна було замінити, передчуваючи неприємну ситуацію. Але цього не зробили і тепер доводиться виправдовуватись.

Між тим, уся ця ситуація поки має характер радше морально-етичний, ніж юридичний. Бо Євгенія Князєва у "чорних списках" немає, а тому формально показувати фільми з ним таки можна. Інша справа - чому його у тих списках немає? А це вже - до СБУ.

Люди, які стали на захист актора, вдаються до цілого вінегрету виправдань. Мовляв, він не дуже зрозумів, що саме підписує. Або зрозумів, та життя у тоталітарній країні - це та ще карусель. Спробуй відмовся, особливо коли ти ректор Щукінського інституту.

Он, директор Союзмультфільму не підписав і вилетів з роботи на наступний же день. Режисер каже, що ще у 2014 році вся знімальна група знала про цю ситуацію, продюсер же твердить, що все відкрилося у 2016.  Держкіно приймало фільм у цьому році, але не звернуло уваги на такі подробиці.

І взагалі, давайте зрозуміємо цього нещасного чоловіка, який просто став заручником ситуації. Гендиректор Молодості Андрій Халпахчі закликав зробити це, бо ми, мовляв, живемо у демократичній країні, але мусимо співчувати людям, яким не так пощастило.

І все було б логічно і правильно, але тоді нам треба зрозуміти і Табакова з Охлобистіним. Хто знає, може їх катують вечорами, змушуючи говорити усілякі бздури. Давайте зрозуміємо Бабкіну, Безрукова, Газманова, Говорухіна, Кобзона - усі вони підписали того клятого листа.

Жерара Депардьє хоча б давайте помилуємо, він же іноземець, його, напевне ж, надурили. Але ні. Не помилуємо і стрічки з ним заборонимо. Усе це, безумовно, фантасмагорія і театр абсурду.

Одна справа – викинути геть з телевізійного ефіру явно пропагандистські серіали та фільми. І зовсім інша – рубати одним махом усе, що попадає під руку, а потім знаходити у трісках те, чого і не думали нищити. 

Тут лишається тільки сидіти тихенько, аби ніхто не помітив. Раптом прокатить.

Та ж сама історія з музикантами. Трішки в іншому вигляді, але подвійними стандартами теж віє. Ми кидаємось на одних виконавців і зовсім забуваємо про інших. Хоча ті так само їздять до Росії і непогано там почуваються.

Приміром, Костянтинові Меладзе його робота в РФ не заважає сидіти в жюрі відбіркового конкурсу до Євробачення і вважатися авторитетом, до думки якого варто прислухатися. Ну а Іван Дорн чи "Гриби" отримують зараз порцію всенародного гніву.

Автор: Лєна Чиченіна, арт-оглядач Еспресо.TV

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
23 грудня
09:33
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 23 грудня: скільки коштують долар та євро в обмінниках
09:21
шахеди, ППО, ЗСУ
Сили оборони збили 52 російських БПЛА, ще 25 "шахедів" не досягли цілей
09:19
У Голосіївському районі Києва тимчасово ускладнений рух транспорту
09:03
В Індонезії знімуть документальний фільм про кримськотатарський народ в Україні
09:00
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Дії ЗСУ на випередження не дають можливості росіянам форсувати Дніпро на Херсонщині, - речник УДА Братчук
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами" в ніч на 23 грудня: на Київщині уламки пошкодили ЛЕП, будинки й автівки
08:43
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті відбулося 234 боєзіткнення: Сили оборони уразили російський склад боєприпасів і склад БПЛА
08:41
У Бразилії обвалився автомобільний міст: сірчана кислота з вантажівки вилилася в річку
08:25
ГУР: у Росії згорів склад із деталями до "шахедів" вартістю $16 млн
08:15
Дональд Трамп
Трамп заявив, що хоче, аби Гренландія була під контролем США
08:03
OPINION
Усик, шабля Мазепи та анафема
07:51
МЗС презентувало портал "Дипломатичний е-Архів" з унікальними документами української дипломатії
07:43
втрати окупантів
Протягом доби Сили оборони ліквідували 1990 військових РФ
07:34
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру, Торецьку й Кураховому тривають міські бої, - ОСУВ "Хортиця"
07:33
Кім Чен Ин побував на випробуваннях першого ударного дрона КНДР
КНДР готується розгорнути додаткові війська й техніку в РФ, – розвідка Південної Кореї
07:31
людина з інвалідністю
У Південній Кореї дослідники створили екзоскелет, що допоможе ходити людям з паралічем ніг
07:05
OPINION
"Орешник" став головним елементом шантажу: Путін обіцяє мститися
07:00
Джейк Салліван
Салліван переконаний, що за час президентства Байдена позиція США у світі зміцнилася
06:50
Оновлено
корабель рф
У Чорному й Азовському морях ракетоносії РФ відсутні
06:31
Дональд Трамп
Трамп оголосив список кандидатів до своєї нової адміністрації
06:25
Українські полярники встановили новорічну ялинку на станції "Академік Вернадський"
05:43
Папа Римський Франциск
"Хай змовкне зброя і зазвучить коляда": Папа Римський вкотре закликав до різдвяного перемир'я в усьому світі
05:30
армія КНДР
У ССО показали документи, які Росія видає військовим з КНДР, аби приховати їхню присутність на фронті 
00:14
У Бразилії розбився літак із пасажирами: щонайменше 10 людей загинули
2024, неділя
22 грудня
23:36
Роберт Фіцо
"Була відповіддю на заяву Зеленського": Фіцо про зустріч із Путіним
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання – посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
Більше новин