Провокаційні запитання до лікаря, які перевірять його професійність

Не вживати термін “зашлакований організм”, не призначати гомеопатію та не відмовлятися від вакцинації. Які запитання поставити лікарю, щоб зрозуміти, чи можна йому довіряти

За медреформою, кожен українець повинен обрати собі сімейного лікаря. Зробити це можна в будь-якій лікарні, не залежно від реєстрації. Крім цього, тепер зарплата лікарів держклінік залежатиме лише від кількості пацієнтів.

В Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) запевнили, що приватні лікарі також можуть стати сімейними. За умови, якщо заклад підпише договір з Національною службою здоров'я і буде готовий надавати послуги.

Читайте також: Медична реформа: Відповіді на всі питання

Українці поки не розуміють, як обрати саме того лікаря, якому можна довіряти. Сімейний лікар та член громадської ради при Міністерстві Охорони здоров`я Євгеній Гончар описав та виділив 5 простих прийомів та питань, які допоможуть обрати компетентного сімейного лікаря.

Компетенція

Об’єктивно ви не можете визначити, наскільки професійний лікар. За словами Гончара, лікар однозначно має бути прихильником доказової медицини, бо все інше - це шаманізм, а не медицина.

Для того, щоб перевірити компетенцію спеціаліста, можна поставити йому кілька провокаційних запитань.

1. Лікарю, я читав, що дорослим теж треба робити щеплення. Чи можу я собі їх зробити?

Лікар має підтвердити це. Дорослим кожні 10 років треба робити щеплення від дифтерії та правцю. Хороший спеціаліст має порадити вам, як це зробити.

Якщо лікар виступає проти вакцинації - такому спеціалісту не можна довіряти.

2. Лікарю, а можна мені попити ферменти для покращення травлення? Мені деколи погано, коли я багато поїм.

Медик постарається пояснити, що ферменти не призначають для покращення травлення і порадить змінити свій раціон або бути стриманим у харчуванні.

Панкреатин, який входить до популярних “Мезиму” чи “Креону”, виписують для замісної терапії екзокринної недостатності підшлункової залози або для лікування муковісцидозу.

Муковісцидоз - це спадкове захворювання екзокринної залози. Воно вражає легені, потові залози та травну систему і викликає хронічні респіраторні та травні проблеми.

Тобто панкреатин нічим вам не допоможе, якщо у вас немає цих захворювань.

3. Лікарю, я б хотів пропити курс гепатопротекторів. Ви могли б мені їх підібрати?

Гепатопротектори - це препарати, які підвищують стійкість печінки до впливу патологічних факторів та відновлюють її функції при пошкодженнях. Однак їх ефективність не доведена, тому хороший лікар їх не буде виписувати.

4. Лікарю, а ви могли б мені підібрати курс вітамінів на зиму/весну/літо/осінь для профілактики?

Компетентний лікар спробує пояснити, що реальної сезонної ефективності від вітамінів немає. При великому бажанні, ви можете пропити курс вітамінів/мікроелементів, але для профілактики це досить сумнівний спосіб.

Лікар натомість може порадити добре харчуватись і займатись спортом. Призначити вітаміни чи мікроелементи можна лише за конкретними показаннями чи окремим категоріям пацієнтів (наприклад, вітамін D для дітей).

"Якщо ви прийшли до сімейного лікаря з ГРВІ і він вам НЕ призначив противірусні/гомеопатію/травки/вітаміни/імуномодулятори/інтерферони/антибіотики, то з ним можна і потрібно підписувати декларацію. Гарантія 85%"

Також існує цілий список препаратів, ефективність яких не доведена. Їх називають “фуфломіцини” та не застосовують в країнах ЄС та США.

“Фуфломіцини” були зареєстровані в Україні через законодавство, що не відповідає світовим вимогам. Потім вони просувалися за допомогою "не етичної" промоції.

Відгуки та рейтинги

За словами Євгенія, це досить ненадійне джерело, але його можна використовувати в комплексі з іншими. Особливо, якщо відгуки анонімні. За бажанням їх можна знайти в інтернеті за пошуком по ПІБ лікаря. Існує багато форумів, де пацієнти розповідають про свій досвід із певним лікарем.

Взаємини

Євгеній Гончар радить звертати увагу на культурний рівень спеціаліста. Він не має використовувати терміни “зашлакований організм”, говорити зрозумілою для вас мовою, а не академічними термінами.

Іноземна мова та іноземні публікації

Про знання англійської мови можна запитати лікаря прямо. Або поставити кілька запитань:

1. Лікарю, я читав на сайті Сochrane (Кокрейн), що при лікуванні ГРВІ немає сенсу приймати вітамін С. Це правда?

По-перше, лікар має це підтвердити. А по-друге, по реакції на слово Кохран (Кокрейн) стане все зрозуміло.

Кокрейнівська співпраця - це одне з найвідоміших і авторитетних спілок лікарів і вчених, які проводять незалежний аналіз результатів наукових досліджень.

2. Лікарю, я не сильно довіряю україномовним чи російськомовним сайтам і хотів би щось почитати про свою хворобу на англомовних ресурсах. Можете щось порадити?

Є багато сайтів, які створені і для пацієнтів, і для лікарів. Найвідоміші - це Medscape та UpToDate. Спеціаліст має знати хоча б про їх існування.

Великим плюсом також буде наявність у лікаря публікацій в іноземних журналах. Навіть 100 публікацій в українських чи російських журналах ні про що не говорять.

Цей критерій більше відноситься до співробітників кафедр, бо в звичайних лікарнях це майже нереально. Перевірити наявність публікацій можна на сайті scholar.google.com.ua

"Коли лікарі пишуть в себе на табличці звання кандидата медичних наук чи навіть доктора, а ціна його консультації сягає 1000 грн, то він повинен мати публікації в авторитетних медичних журналах. Тому що купити звання - питання кількох тисяч доларів, а отримати публікацію в іноземному журналі - набагато складніше", - вважає лікар Євгеній Гончар.

новини партнерів

5 березня, 2021 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати