В Китаї рейтинг замість громадян вирішуватиме з ким дружити, де працювати. Історія китайської антиутопії

6 листопада, 2017 понедiлок
13:30

В 2020 році уряд Китаю перевірятиме благонадійність всіх жителів країни. Рейтинг впливатиме на шанси отримати кредит, влаштуватися на роботу, відправити дітей до школи та навіть сходити на побачення

Британське видання Wired описало, як виглядати прекрасний китайський світ. Еспресо наводить адаптований переклад матеріалу. 

14 червня 2014 року Державна рада Китаю опублікувала документ зі зловісною назвою "Проект плану зі створення системи соціального кредиту довіри". Серед сотень сухих цифр міститься одна вкрай цікава ідея: кожному громадянину КНР треба присвоїти рейтинг довіри.

Все задля щирості

Кожен крок жителів КНР уряд хоче відслідковувати, а головне - оцінювати: що ви купуєте в магазинах та інтернеті, де були в конкретний час, з ким дружите і як спілкуєтеся зі своїми друзями, скільки часу витрачаєте на відеоігри та перегляд різного контенту, які рахунки й податки сплачуєте.

Гадаєте, це неможливо? А от і ні. Частину таких даних вже збирають техногіганти на кшталт Google, Facebook і Instagram, а також різні додатки для відстеження стану здоров'я типу Fitbit.

Читайте також: Фітнес-браслет викрив чоловіка, що застрелив свою дружину. Історії гаджетів, які посадили своїх власників у тюрму

Але тепер уявіть: всім вашим діям присуджують позитивну чи негативну оцінку, на основі якої розраховують конкретний рейтинг, з урахуванням державних законів.

У вас з'явився “рейтинг громадянина”, який показує, варто вам довіряти чи ні. При цьому ваш рейтинг відкрито порівнюють з іншими громадянами.

Рейтинг впливає на шанси оформити кредит, влаштуватися на конкретну роботу, відправити дітей до школи та навіть сходити на побачення.

В Китаї цю систему назвали системою соціального кредиту довіри (SCS). І саме вона повинна формувати рейтинг благонадійності 1,3 млрд жителів КНР.

Але уряд не бачить в цій системі нічого жахливого. Навпаки, вона повинна допомогти поширити в Китаї “культуру щирості” та посилити довіру в суспільстві.

Поки що брати участь в тестуванні системи можна добровільно, однак з 2020 року ця норма стане обов’язковою для виконання кожним громадянином КНР. Навіть якщо людина цього не хоче, її дії все одно постійно перевірятимуть та оцінюватимуть.

Тестову версію вдалося впровадити завдяки доброті восьми китайських економічних гігантів. Наприклад, один з проектів запустили завдяки компанії China Rapid Finance - партнера Tencent, котра розробила месенджер WeChat з базою в понад 850 млн користувачів.

Ще один проект розробила дочірня компанія гіганта Alibaba - вона зчитуватиме дані  користувачів завдяки платіжній системі AliPay. Допомагатимуть також каршеринговий сервіс Didi Chuxing (конкурент Uber в Китаї) та навіть сервіс для знайомств Baihe.

Як формуватимуть рейтинг

Alibaba не розповідає, як саме працює “складний алгоритм” розрахунку балів рейтингу (від 350 до 950 балів), повідомивши лише, що під час підрахунку враховуються п'ять факторів:

 1. Кредитна історія людини. Чи сплачує він вчасно рахунки за електроенергію або зв’язок.

 2. Старанність. Тобто, “можливість користувача виконувати зобов'язання за контрактом”.

 3. Персональні дані. А саме підтвердження особистої інформації, наприклад, телефонного номера та адреси.

 4. Поведінка й переваги. Alibaba визнає, що оцінює людей за тим, що вони купують (наприклад, грає у відеоігри - малорухливий, купує підгузки - батько). Чий баланс рахунку постійно в плюсі, вважатиметься більш відповідальним. Таким чином, система не просто вивчає поведінку людей - вона її визначає, змушуючи громадян відмовлятися від покупок і дій, небажаних для держави.

 5. Стосунки. Що говорить про людину вибір друзів в мережі та її взаємодія з ними? Якщо ви випромінюєте в мережі “позитивну енергію” і пишете про уряд в позитивному ключі, то ваш рейтинг стане вищим. Якщо хтось із ваших знайомих напише в інтернеті негативний коментар, погіршиться не тільки його рейтинг, а й ваш.

Поки що Аlibaba стверджує, що негативні коментарі в соціальній мережі ніяк не впливають на рейтинг, але все ж завдяки системі приватні компанії фактично стануть шпигунами на службі уряду. І у них не буде іншого вибору.

Що дає система

Незважаючи на можливі загрози, мільйони людей вже записалися на тестову версію державної системи спостереження. Причиною може бути страх перед репресіями. Але заохочують до цього й системою привілеїв - наприклад, ті, хто довів свою надійність, отримають додаткові бали.

 • Якщо ваш рейтинг в системі досягне 600, ви можете взяти кредит на 5 тисяч юанів (близько 20 тис. грн за нинішнім курсом) та витратити їх на покупки в магазині Alibaba.
 • Починаючи з рейтингу в 650 балів можна брати в оренду автомобіль без застави. Громадяни з таким рейтингом також отримують швидку реєстрацію в готелях і VIP-реєстрацію в Міжнародному аеропорту Пекіна.
 • Якщо ваш рейтинг більше 666 балів, ви можете взяти кредит на 50 тисяч юанів (200 тисяч грн).
 • Заробивши  понад 700, можна оформити поїздку в Сінгапур без супровідних документів (наприклад, запрошення від роботодавця). З рейтингом у 750 балів для вас прискорять отримання шенгенської візи.
 • Високий рейтинг вже став символом статусу - буквально через кілька місяців після запуску системи своїм рейтингом похвалилися майже 100 тисяч користувачів Weibo (китайський аналог Twitter). Тож не дивно, що рейтинг людини в системі може вплинути навіть на шанси піти на побачення або укласти шлюб, адже чим він вищий, тим помітнішим стає ваш профіль в додатку для знайомств Baihe.

Система порекомендує вам з ким не дружити, щоб не псувати рейтинг, а також підкаже, як його підвищити.

Тож, цілком ймовірно, що скоро на китайському ринку праці з’являться спеціальні консультанти, які будуть допомагати людям набрати рейтинг або вибратися з чорного списку.

Як це вплине на економіку

В СРСР могли тільки мріяти про систему Sesame Credit. Уряд заводить досьє на кожного громадянина, який скоїв якийсь злочин політичного чи особистого характеру. Це досьє ведуть все життя, люди доносять на своїх друзів і навіть родичів, відтак у Китаї зростає рівень недовіри. Щось крамольне опублікувати наважиться не кожен - адже є ризик зіпсувати рейтинг собі та оточенню.

Цілком ймовірно, люди платитимуть за рейтинг, як це зараз відбувається з лайками в Facebook та підписниками в Twitter.

Нова система відображає зміну парадигм. Замість поліпшення стабільності за допомогою жорстких заходів і страху, уряд робить так, щоб покору сприймали як гру.

Це метод управління масами під прикриттям системи нарахування нагород. Послух в ігровій формі.

У жовтні 2015 року журналісти BBC опитали перехожих на вулицях Пекіна, що вони думають про систему рейтингу Sesame Credit. Більшість громадян говорили про її позитивні сторони. А й справді, хто ризикне відкрито критикувати систему? Варто лише це зробити, як ваш рейтинг полетить донизу.

Лише дехто з опитаних розумів, що низький рейтинг може завдати шкоди їхньому здоров'ю в майбутньому. І ще менше людей взагалі знали про те, що їхні дії хтось оцінює.

Поки що Sesame Credit не карає "ненадійних" громадян, намагаючись діяти методом пряника, тобто, роздаючи нагороди за “хорошу” поведінку.  Але керівниця Sesame Credit Ху Тао попередила, що система влаштована так, що “ненадійні особи не зможуть орендувати автомобіль, взяти кредит і навіть знайти роботу”.

Вона повідомила, що Sesame Credit попросила Китайське бюро освіти надіслати список учнів, які списували на державних іспитах, щоб ті потім поплатилися за свою витівку в майбутньому.

У 2020 році, коли система рейтингу стане обов'язковою, покарання можуть значно посилитися.

25 вересня 2016 року Державна рада Китаю оновила документ під назвою “Механізми попередження та покарання людей, схильних до порушень”. “Якщо особа зрадила довірі в одній сфері, обмеження накладуть на нього у всіх”, - йдеться в поправці.

Наприклад, у людей з низьким рейтингом повільніше працюватиме інтернет, вони не зможуть відвідувати деякі ресторани, клуби та інші заклади. Їм заборонять вільно виїжджати за кордон. Рейтинг буде впливати на можливість взяти що-небудь в оренду, отримати кредит та навіть соціальні пільги.

Громадяни з низьким рейтингом не зможуть влаштуватися на певні посади, наприклад, в державних органах, ЗМІ або юриспруденції, де надійність, зрозуміло, є обов'язковим критерієм. Якщо у вас низький рейтинг, то ви не зможете отримати освіту в приватних навчальних закладах або віддати туди своїх дітей.

І всі ці покарання - не вигадка. Як написано в офіційному документі, система соціального рейтингу “дозволить надійним громадянам вільно гуляти під сонцем, ненадійні ж навряд чи зможуть зробити крок”.

null

Реакція

Китайська система довіри поки що тестується на добровільних засадах, але вже принесла негативні наслідки. У лютому 2017 року Верховний народний суд Китаю повідомив, що 6,15 млн громадян отримали заборону на виліт з країни протягом наступних чотирьох років через громадські проступки.

Ще 1,65 млн громадян, які потрапили в чорний список, не зможуть скористатися залізничною системою країни.

Найбільше в цій системі лякає те, що вона не враховує обставин. Наприклад, людина не заплатила  штраф, бо втрапила до лікарні, але система бачитиме її на одному рівні зі злісним неплатником податків та покарає так само.

Китайська система нагадує книгу Джорджа Оруелла "1984" й методику навчання собак академіка Павлова. Поводишся, як порядний громадянин - отримай нагороду й думай, що розважаєшся.

Але варто зазначити, що система особистого рейтингу діє в інших країнах, до того ж десятки років. Понад 70 років тому двоє людей - Білл Фейр та Ерл Айзек - винайшли кредитні бали. У наш час компанії використовують їх для винесення багатьох фінансових рішень, наприклад, при розрахунку іпотечних відсотків й видачі кредиту.

Але у багатьох жителів Китаю немає кредитних балів. “У багатьох з них немає власного будинку, автомобіля або кредитної картки, - пояснив Вен Кван, автор блогу про технології та фінанси. - У центрального банку є фінансові дані 800 млн людей, але лише 320 млн мають кредитну історію”.

За розрахунками китайського міністерства торгівлі, щорічно через відсутність кредитної інформації економіка країни втрачає більше 600 млрд юанів.

Уряд Китаю вважає, що саме через відсутність державної системи кредитування, країні так потрібна система цивільного рейтингу. Влада вважає, що в Китаї існує “дефіцит довіри”. Одна з найбільших проблем ринку - продаж контрафактних товарів. Згідно з даними Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD), 63% всіх підроблених товарів - від сумок і годинників до дитячого харчування - виробляються в Китаї.

“Рівень мікрокорупції просто неймовірний, - вважає Крімерс. - Якщо [нова] система призведе до більш ефективного контролю [цього питання], то, швидше за все, її сприймуть дуже добре”.

Влада Китаю вважає, що система зачепить ті групи людей, які зазвичай не потрапляють до традиційних систем кредитування, наприклад, студентів чи домогосподарства з низькими доходами. Професор Ван Шуцзин із Столичного педагогічного університету в Китаї нещодавно виграла тендер від уряду на розробку “китайської соціальної системи довіри”. За її словами, без такої системи вести бізнес в Китаї занадто ризиковано, адже не виконують умови приблизно половини всіх контрактів.

Професорка стверджує, що система оцінює як фінансові дані, так і “моральні якості” людини.

Державна рада Китаю планує підвищити “чесне ставлення та рівень довіри всього населення”, щоб “поліпшити загальну конкурентоспроможність країни”.

Але, можливо, насправді нова система - це лише відкритіший метод спостереження за громадянами. Зрештою, Китай вже давно стежить за своїм населенням.

Реакція жителів інших країн на китайську систему рейтингу зазвичай дуже бурхлива та негативна. Проте всі ми оцінюємо ресторани, фільми, книги та навіть роботу лікарів. Facebook навчився розпізнавати особистість за фотографіями, навіть не бачачи вашого обличчя - все, що потрібно знати соціальній мережі, це що ви носите, яке у вас волосся та статура. За допомогою цих даних алгоритм може встановити вашу особистість з 83% точності й автоматично відзначити вас на фотографії.

Зрештою, США теж стежить за громадянами. У 2015 році Управління транспортної безпеки США запропонувало перевіряти дані з соціальних мереж, інформацію про місцезнаходження людини та історію її покупок. Через жорстку критику ідею довелося відкласти, але це не означає, що від неї відмовилися. Ми вже живемо в світі, де алгоритми можуть визначити, загрожуємо ми системі чи ні, тож китайська розробка далеко не нова.

Що далі

Невже в майбутньому в кожного буде свій онлайн-бренд, дані якого можна буде знайти в мережі? Безумовно, все до того йде. Настає епоха, коли дії людини оцінюватимуть за параметрами, які та не контролює, де винесений вердикт неможливо скасувати.

Забудьте про можливість видалення, більше не можна буде послатися на те, що ви були молодими й дурними.

Можливо, зараз вже занадто пізно, і настання нової ери не зупинити. Але поки у нас ще є вибір і права, якими можна скористатися. Нам потрібно зробити так, щоб оцінювати можна було самих оцінювачів.

Якщо ми закриємо очі на проблему, система перевірки надійності перетвориться в систему цькування. Життя перетвориться в нескінченну гонитву за популярністю та найвищим рейтингом.

Читайте також:
Наталка Діденко
22 жовтня, 2021 п'ятниця
До України йде похолодання, дощі та рвучкий вітер, - синоптик Наталка Діденко
Дмитро Ярош
21 жовтня, 2021 четвер
"Шкода цього путінського телепня": Ярош заявив, що Кива погодився видати його спецслужбам РФ за $5 млн
комп’ютер
22 жовтня, 2021 п'ятниця
Міносвіти рекомендувало перевести на "дистанційку" заклади освіти
Київ
+11
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.21
  Купівля 26.21
  Продаж 26.45
 • EUR
  Купівля 30.35
  Продаж 30.76
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
23 жовтня
22:59
осінь
У Києві побито температурний рекорд, який тримався 141 рік
22:46
Валентин Гапонцев
У США помер російський мільярдер, який через санкції "відхрестився" від Путіна
22:23
газ
"Газпром" погрожує повністю припинити постачання газу до Молдови
21:50
Ірина Венедіктова
"Пощади не чекайте": Венедіктова попередила про наслідки підробки COVID-сертифікатів
21:25
Чорноморець
УПЛ: "Чорноморець" відібрав очки у "Львова", результати інших матчів 12-го туру
21:16
Телеканал ДОМ
“Дом” - телеканал з колосальними бюджетами та мізерними переглядами, - розслідування журналістів “Еспресо”
21:09
Північний потік-2
Європа може погодитися на запуск "Північного потоку-2" без сертифікації, - Зеркаль
20:47
Тайсон Ф'юрі - Деонтей Вайлдер
Ф'юрі дізнався дату наступного бою та імена потенційних суперників
20:25
тролейбус
На Буковині посилили карантин та назвали умови користування громадським транспортом
19:55
Казахстан - Україна
Збірна України отримала потенційних суперників під час жеребкування Ліги націй
19:29
МВФ
Шмигаль розповів, коли Україна отримає транш у $700 млн від МВФ
19:17
Газпром
Путін розпочав політику газового шантажу Європи, - Кулеба
18:55
Ворскла - Шахтар
"Шахтар" у більшості переміг "Ворсклу" та наздогнав "Динамо" в УПЛ
18:32
хакери
Facebook звинувачує українського хакера у крадіжці даних 178 млн користувачів
18:31
Микола Чаус
РНБО вирішила безкоштовно позичити 1 млрд кубів газу Молдові. ОП намагається закрити справу з вивезення Чауса?, - джерело
18:18
Реджеп Ердоган
Ердоган наказав вислати з Туреччини послів США, Німеччини та Франції
17:53
Путін Меркель
Меркель зізналася, що не могла уявити, що Путін анексує Крим і розв'яже війну на Донбасі
17:32
ООС
23 жовтня на фронті: російські окупанти поранили двох українських військових
17:20
Олександр Усик
Усик зухвало висловився про Ф'юрі
17:04
Людмила Буймістер
"Виключили зі "Слуги народу", коли сказала, що влада розвертає нас у бік Росії в енергетичній політиці", − Людмила Буймістер
16:44
Олексій Резніков
У Офісі президента визначилися із кандидатурою нового міністра оборони, - ЗМІ
16:18
Верес - Маріуполь
УПЛ: "Верес" переміг "Маріуполь", результати інших матчів 12-го туру
16:01
Ексклюзив
Метью Брайза
Росія та Китай не створюватимуть єдиний фронт проти Заходу через ряд розбіжностей, - Брайза
15:50
Галина Гатчінс
Оприлюднено подробиці загибелі українки, яку на знімальному майданчику застрелив американський актор Болдвін
15:26
Олександр Усик
Промоутер Джошуа пообіцяв Усику за реванш величезні гроші
14:59
Генрі Кіссінджер
Кіссінджер закликав до глобальної співпраці в ім'я перемоги над коронавірусом та зміною клімату
14:35
Щеплення робитимуть на усіх великих вокзалах, поштамтах та в аеропортах
14:17
Адвокатеса з Черкас продавала підробні COVID-сертифікати по 500 грн
14:00
Киянам дали тепло в оселі
13:42
Соня Плакидюк, Даша Астаф'єва, Аніта Луценко, Ірина Данилевська, Діана Глостер і всі-всі-всі на показі Andre Tan x Катя Осадча
13:30
Підпал будинку заступника Єрмака: затриманим оголошено підозру
13:13
В онкоцентрі окупованого Донецька пацієнт викинувся з вікна 8-го поверху, - ЗМІ
13:00
На українських АЕС виробляють безкоштовний кисень для хворих на COVID
12:40
"Білоруського Сноудена" оголосили у розшук
12:13
Рівненська та Миколаївська області переходять у червону зону
11:51
Норберт Вальтер-Бор'янс
Німецькі соціал-демократи пояснили, для чого ФРН потрібен "Північний потік-2"
11:33
На Сумщині знешкодили 50 бандитів угрупування "авторитетів" з Грузії та Росії
11:14
Ізраїль та Емірати спільно висадяться на Місяці
10:56
Усім, хто хоче постачати газ через Україну, запропоновано знижку, - Зеркаль
10:30
100 грн за годину. У "червоному" Дніпрі з'явилися персональні COVID-шопери
Більше новин