В Саудівській Аравії за хабарі схопили 49 принців та міністрів. Чому ці арешти - не про боротьбу з корупцією

7 листопада, 2017 вiвторок
18:03

Блискавична боротьба з корупцією в Саудівській Аравії тільки здається гарним прикладом. Чому не варто її наслідувати

Зміст

Уже кілька днів український сегмент Facebook вирує від новин про арешт саудівських принців, їхніх родичів та бізнес-друзів за корупцію. Ось, мовляв, прекрасний приклад боротьби з нечистими на руку можновладцями.

Більше того, саудів підтримав президент США Дональд Трамп. У своєму Twitter він оголосив, що впевнений у діях короля Салмана і його сина, спадкоємця престолу крон-принца Мохаммеда. "Вони точно знають, що роблять. Деякі з тих, з ким суворо повелись, "доїли" їхню країну роками", - написав Трамп.

Але саудівський прецедент - зовсім не той випадок, який треба брати за зразок. Знавці країни говорять, що причини арешту далекі від боротьби з корупцією. Та й загалом спосіб організації роботи державного апарату в Саудівської Аравії не варто наслідувати тим, хто звик до демократії.

Країна короля Сауда

Саудівська Аравія на сьогодні - чи не єдина справжня монархія. Не така, як у Таїланді чи Великій Британії, а реальна, де слово правителя - закон, а владу передають у спадок. Важлива складова саудівської монархії - домінування ісламу в усіх сферах життя.Тож корупціонером там буде той, на кого вкаже король.

За певні злочини там можуть привселюдно відрубати голову - в 2016 таким чином було страчено 150 людей.

Це також чи не єдина країна, назва якої утворена від імені її засновника - короля Абдулазіза ібн Сауда. Сьогодні сім'я Саудів нараховує приблизно 7000 членів, що дозволяє їй контролювати всі гілки влади та важливі бізнес-структури. Але як і в кожній королівській сім'ї, там існує конкуренція між родичами різних гілок.

Нинішній король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз зламав традицію наслідування трону, коли призначив спадкоємцем свого сина, Мохаммеда ібн Салмана. Раніше влада переходила від брата до брата. Так сталося, зокрема, і в 2015 році, коли помер король Абдалла й трон перейшов до короля Салмана. Крон-принц Мохаммед, зважаючи на солідний вік свого батька, якому вже 81, поводиться як хазяїн престолу.

Часи зараз у Саудівської Аравії непрості. Головне джерело доходів - нафта, ціна якої впала і лежить на рівні $55-65 за барель. Один із ключових конкурентів Іран після зняття санкцій стрімко набирає силу.

Сауди витрачають великі кошти на війну в Ємені, війну в Сирії, підтримку Єгипта. Днями додалась ще одна проблема - у Лівані підтримуваний Ер-Ріядом прем'єр-міністр Саад Харірі заявив, що боїться за своє життя і подав у відставку. Саудівська Аравія втрачає вплив ще в одній країні регіону.

"Мохаммед змушений швидко діяти, аби взяти ситуацію повністю під свій контроль. Принци з конкуруючих кланів мали власне бачення подальшої моделі розвитку країни", - розповів сайту Еспресо заступник директора Центра близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Антикорупція як спосіб боротьби з конкурентами

Арешт 11 принців, 38 колишніх міністрів, їхніх заступників та бізнесменів за корупційні діяння насправді не має відношення до боротьби з корупцією, вважає Сергій Данилов.

"Йдеться про боротьбу за владу двох груп в саудівському істеблішменті: кланом Салмана (нинішнього короля. - прим. Авт.) і Азізами, які були пов'язані з попереднім королем та розраховували на більші дивіденди", - пояснив він.

Справді, серед затриманих - двоє старших синів попереднього короля Абдалли - принци Мітаб і Туркі. За кілька днів до цього Мітаба звільнили з посади командувача Національною гвардією.

Ще одна прикметна деталь - король Салман створив Антикорупційний комітет, який очолив його син, крон-принц Мохаммед, за кілька годин до того, як почались арешти. Він отримав карт-бланш на те, щоб розслідувати, заарештовувати, забороняти поїздки або заморожувати активи тих, кого вважатиме корумпованим.

Затриманих принців тримають у номерах Ritz Carlton Ер-Ріяді та інших п'ятизіркових готелях, стверджує Associated Press. За словами генпрокурора країни, це лише перша фаза. За його словами, вже проведено допити й зібрано велику кількість доказів.

За дивним збігом обставин, за два дні після арештів у вертольоті розбився принц Мансур - син принца Мукріна бін Абдель Азіза. Останній цікавий тим, що очолював Службу загальної розвідки і був крон-принцем. Саме він мав би наслідувати престол після смерті короля Салмана, бо є його молодшим братом. Проте, як вже згадувалось, король Салман зламав традицію та призначив спадкоємцем свого власного сина, який зараз проводить "боротьбу з корупцією".

У чому звинуватили затриманих

Незважаючи на те, що повний список арештованих не оголошувався, вже є витоки інформації про те, кого ж саме затримали та в чому їх звинувачують.

Помітна постать серед заарештованих - мільярдер Ал-Валід бін Талал. Він контролює інвестиційну компанію Kingdom Holding і є одним з найбагатших людей у світі, володіє великими пакетами акцій News Corp, Citigroup, Twitter і багатьох інших відомих компаній.

Ал-Валід бін ТалалЩо не менш важливо, бін Талал контролює супутникові телевізійні мережі з мовленням на країни Близького Сходу. Тобто в його руках знаходилась потужна пропагандистська машина. Талала звинуватили у відмиванні грошей, хабарництві та вимаганні грошей в чиновників.

Принца Мітаба, який командував Нацгвардією, звинуватили в розтраті, найманні "мертвих душ" та передачі державних контрактів своїм компаніям. Серед таких була угода вартістю $10 млрд на постачання рацій та бронежилетів. Такі ж звинувачення висунуто принцу Туркі, а на додачу його вважають винним у зловживаннях під час будівництва метро.

Екс-міністра фінансів Ібрагіма аль-Асафа звинуватили в розтраті при реконструкції Великої Мечеті Мекки. Арештовано також брата покійного терориста Усами бін Ладена, голову будівельної групи Binladin Бакра бін Ладена. У чому його звинуватили поки що невідомо.

Те, що боротьба з корупцією слугує приводом для зачистки, звісно, не означає, що арештовані - безневинні ягнята. Для членів королівської родини закони завжди діють інакше, аніж для інших. Але й близькі до головного антикорупціонера крон-принца Мохаммеда люди навряд чи кришталево чесні.

Його прізвище фігурує в розслідуванні Paradise Papers. З документів, які потрапили до рук журналістів, випливає, що крон-принц намагався сховати в офшорах свою розкішну яхту Serene. Її він купив у російського мільярдера Юрія Шефлера в 2016 році за $456 млн.

Збій в монархічній системі

Зараз саудівські ЗМІ твердять, що низка арештів - це чітка ознака того, що крон-принц дотримується своєї обіцянки реформувати країну, зняти залежність економіки країни від нафти та лібералізувати деякі аспекти ультраконсервативного саудівського суспільства.

Справді, Мохаммед намагається орієнтувати країну на роботу з сучасними комп'ютерними технологіями. Нещодавно були скасовані деякі суворі правила - наприклад, жінкам дозволили керувати автомобілями та відвідувати стадіони.

Тим часом рада клериків зробила публічну заяву, зміст якої зводиться до того, що боротьба з корупцією - це обов'язок ісламу. Таким чином вони надали арештам релігійне підґрунтя. Це важливо для країни з архаїчним державним апаратом.

"Арешти принців пов'язані з проблемою політичного устрою Саудівської Аравії, в якій архаїчна система передачі влади підважує весь політичний лад і створює проблеми зі стабільністю та прогнозованістю країни", - зауважує Сергій Данилов.

Саудівська Аравія стрімко втрачає позиції на Близькому Сході, і тому, хто керуватиме нею, потрібна міцна сконсолідована влада. Але це не означає, що приклад боротьби з корпуцією по-саудівськи вартий наслідування. Тим більше, що головний антикорупціонер, як свідчать журналістські розслідування, навряд чи може вважатись кришталево чесним.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
02:15
національний кешбек
Українцям в Дії виплатили 119 млн грн нацкешбеку, отриманого за жовтень
01:37
Оновлено
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
01:24
Ілюстративне
Викинула з 8 поверху: киянку засудили за вбивство кота
00:56
Бердянськ
У районі порту в Бердянську пролунав вибух
00:38
так званий міністр юстиції "ДНР" Юрій Сироватка
В Україні заочно засудили так званого міністра юстиції "ДНР"
00:38
Bloomberg оприлюднив дані розвідки США про вбивства опонентів Путіна за кордоном
00:17
Оновлено
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
00:04
Дмитро Медведєв
Медведєв заявив, що Трамп може "завершити конфлікт в Україні"
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
Більше новин